Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Fakat je da nisam primetio (van špica, četiri različite linije, osam vozila) da je neka pomama za validacijom, i dalje masa ljudi prolazi pored validatora kao da ih i nema...
Što bi se validirali kad ne moraju?
Link to comment
Što bi se validirali kad ne moraju?
Pih...a ja zamišljao da će sad svi, kao u Subotici, ulaziti na prednja vrata, pokazivati kovu i izlaziti na srednja i zadnja. Ovako ispada da opet svi mogu da se švercuju, čak su i ridže vidljivije nego ranije, dva minuta straha kao i uvek, i da su samo stare papirne zamenjene fensi elektronikom. Ako je tako, glupi su.Naravno, uz ogradu da ja nešto nisam skapirao, jer ionako jedno pet godina nisam ušao u bus. Letos sam imao odlično iskustvo sa Beovozom, kad me bukvalno spašavao od užasa na Gazeli, voleo bih da i sa busevima naprave malo bolju priču.
Link to comment

Da se nadovezem na Beovoz. Nije mi jasno zasto se u taj Beovoz nije vise ulagalo ovih zadnjih desetak godina. Koliko sam shvatio, Beograd je tek od nedavno preuzo nadleznost na Beovoz i od tada pocinje ovaj takt od 15-ak minuta. Kada bi se one uzasne stanice (pancevacki most, novi beogra, batajnica) renovirale, povecao broj kompozicija (i tako smanjio takt), osposobio onaj drugi krak siguran sam da bi metro mogao jos malo sa saceka (neka bolja vrmena). Ovo kosta ali to je nesrazmjerno manje od cijene jedne linije metroa. Kada vidim kako je ocuvan taj beovoz mogu zamisliti sta bi bilo sa metroom.

Link to comment
Da se nadovezem na Beovoz. Nije mi jasno zasto se u taj Beovoz nije vise ulagalo ovih zadnjih desetak godina. Koliko sam shvatio, Beograd je tek od nedavno preuzo nadleznost na Beovoz i od tada pocinje ovaj takt od 15-ak minuta. Kada bi se one uzasne stanice (pancevacki most, novi beogra, batajnica) renovirale, povecao broj kompozicija (i tako smanjio takt), osposobio onaj drugi krak siguran sam da bi metro mogao jos malo sa saceka (neka bolja vrmena). Ovo kosta ali to je nesrazmjerno manje od cijene jedne linije metroa. Kada vidim kako je ocuvan taj beovoz mogu zamisliti sta bi bilo sa metroom.
Beovoz je svojevremeno (neka 2003a) isao za Pancevo na svakih pola sata, sada na 2-3, tj. samo su premestili kompozicije Beovoza na kracu relaciju i ponosno je proglasili BGvozom.
Link to comment
Da se nadovezem na Beovoz. Nije mi jasno zasto se u taj Beovoz nije vise ulagalo ovih zadnjih desetak godina. Koliko sam shvatio, Beograd je tek od nedavno preuzo nadleznost na Beovoz i od tada pocinje ovaj takt od 15-ak minuta. Kada bi se one uzasne stanice (pancevacki most, novi beogra, batajnica) renovirale, povecao broj kompozicija (i tako smanjio takt), osposobio onaj drugi krak siguran sam da bi metro mogao jos malo sa saceka (neka bolja vrmena). Ovo kosta ali to je nesrazmjerno manje od cijene jedne linije metroa. Kada vidim kako je ocuvan taj beovoz mogu zamisliti sta bi bilo sa metroom.
Beovoz nije nikakva zamena za metro. Beovoz je najkorisniji ziteljima predgradja, dakle on moze bitno da rastereti prigradske linije (trocifreni busevi) i automobilski saobracaj od/do predgradja. A to su i onako delovi grada gde metro ne bi stigao za 20 godina pa makar krenuli da ga gradimo sutra, ili su delovi grada (ili mesta izvan grada) koja i onako nikada ne bi bila usluzivana metroom, nego upravo prigradskom zeleznicom.Za mnoge koji zive u samom gradu Beovoz (tj. BGvoz) je beskoristan, za vecinu vrlo ograniceno koristan, a za mali broj ljudi vrlo koristan. Razlog je jednostavno pozicija pruge i stanica, Beovoz je samo "nakalemljen" na zeleznicki cvor 90ih, cvor koji je smisljen prvenstveno da propusta kroz grad medjugradski zeleznicki saobracaj, a ne da razvozi ljude po gradu. BGvoz je resenje za predgradja i u njega treba ulagati zbog toga, ali nije resenje za sam grad - BGvoz mi nista ne pomaze da ja brze stignem sa Zvezdare, Vozdovca, ili Banovog Brda u centar. Metro je resenje za grad, a ne za predgradja. Tako da se ta 2 realno ne poklapaju mnogo.BGvoz se danas koristi vise nego sto se Beovoz ikada koristio, narocito su ljudi "bezali" u njega kada se radila Gazela, pa opet ima dosta manje putnika (i to bas dosta, ako se dobro secam cifri) od tramvajske linije br. 7 (dakle jedna tramvajska linija vs. sve linije BGvoza i Beovoza). Edited by hazard
Link to comment
Beovoz nije nikakva zamena za metro. Beovoz je najkorisniji ziteljima predgradja, dakle on moze bitno da rastereti prigradske linije (trocifreni busevi) i automobilski saobracaj od/do predgradja. A to su i onako delovi grada gde metro ne bi stigao za 20 godina pa makar krenuli da ga gradimo sutra, ili su delovi grada (ili mesta izvan grada) koja i onako nikada ne bi bila usluzivana metroom, nego upravo prigradskom zeleznicom.Za mnoge koji zive u samom gradu Beovoz (tj. BGvoz) je beskoristan, za vecinu vrlo ograniceno koristan, a za mali broj ljudi vrlo koristan. Razlog je jednostavno pozicija pruge i stanica, Beovoz je samo "nakalemljen" na zeleznicki cvor 90ih, cvor koji je smisljen prvenstveno da propusta kroz grad medjugradski zeleznicki saobracaj, a ne da razvozi ljude po gradu. BGvoz je resenje za predgradja i u njega treba ulagati zbog toga, ali nije resenje za sam grad - BGvoz mi nista ne pomaze da ja brze stignem sa Zvezdare, Vozdovca, ili Banovog Brda u centar. Metro je resenje za grad, a ne za predgradja. Tako da se ta 2 realno ne poklapaju mnogo.BGvoz se danas koristi vise nego sto se Beovoz ikada koristio, narocito su ljudi "bezali" u njega kada se radila Gazela, pa opet ima dosta manje putnika (i to bas dosta, ako se dobro secam cifri) od tramvajske linije br. 7 (dakle jedna tramvajska linija vs. sve linije BGvoza i Beovoza).
Iskreno, mislim da je to samo stvar navike i marketinga. Na primer, mene do NBg vodi devetka, ili Beovoz. Koliko god voleo tramvaje kao tihe i udobne i bio vezan detinjstvom za njih, znaš kad ću da se klackam preko Slavije i štajge do blokova sat vremena? Beovozom sam od Franša do Nbg stizao za ciglo 15 minuta, udobno i uvek po redu vožnje. Nisam primetio nikakva kašnjenja, sve to zajedno bilo je u to vreme udobnije, brže i jeftinije od automobila samo treba malo da se organizuješ da bi pratio vreme dolazaka vozova.I to je bilo isplativo na relativno kratkoj relaciji. Na dužim relacijama, još je veća razlika u korist voza.
Link to comment

Samo sto je problem sto Beovoz u gradu ima oko 5 stanica ukupno. Ako i toliko. Ne idu svi 9kom skroz do NBG. Ne moze BGvoz sa 5 stanica ukupno u gradu da bude zamena za metro koji bi imao stanicu svakih 800-900 m, negde i krace (500-600 m). Super je BGvoz, treba investirati u njega, mnogima ce znaciti, u mnogim situacijama biti koristan ali nije to nikakav metro niti moze da bude niti metro moze da zameni. Jedina slicnost sa metroom mu je sto se kotrlja po sinama.

Link to comment

Drugarica koja živi na B. Kosi, predzadnja stanica 75, kombinuje prevoz do T. Bunara, BG Voz i malo šetnje da stigne na posao koji je kod Slavije. Brže i udobnije nego da putuje samo autobusom, kako kaže. To je više problem autobusa i drumskog saobraćaja u BG, doduše, nego prednost BG Voza (posebno stanice T. Bunar), no eto, koristi i nekome ko je malo bliži (mada će neko onaj kraj nazvati predgrađem, realno, ima i seoskih delova :D)

Link to comment

Nisam bas mislio da Beovoz treba da bude zamjena za metro. Napisao sam da bi trebalo prvo osposobiti Beovoz i podici ga na puno visi nivo prije nego sto se pocne graditi metro. Naravno da je Beovoz najkorisniji ziteljima predgradja ali beogradjani bi ga koristili mnogo vise da je uredjen i da je markentiski popracen.Beogradu naravno da treba metro ali prije gradnje tog metroa trebalo bi ipak do maksimuma osposobiti postojeci javni prevoz i infrastrukturu. U suprotnom metro ceka ista sudbina kao i beovoz.

Edited by borris_
Link to comment

Ne, to sve treba raditi istovremeno. I graditi metro i do maksimuma osposibiti postojecu infrastrukturu. Mora sve da radi odjedanput i gleda dosta unapred ili ce doci do nepotrebnog preklapanja i uzaludnog trosenja para. Zasto da spiskam X novaca u maksimalno osposobljavanje tramvajske mreze na B. Brdu ako na kraju i posle tog maksimalnog osposobljavanja zakljucim da ipak ispod tih tramvajskih sina mora proci metro?GSP da radi dvaput bolje sa trenutnim sistemima javnog prevoza, opet bi mu falio metro. Nije se cekala popravka Gazele da se krene u razmatranje novog mosta, vec je to krenulo istovremeno - bila je potrebna i renovirana Gazela i novi most.

Link to comment

Šofer u prigradskoj Lasti danas kaže kako su im uplatili 10000 dinara na karticu, i naložili da popodne sa tih svojih kartica počnu da otkucavaju kredit i tako naplaćuju putnicima karte.Znači, svi moraju ući na prednja vrata, i onda redom... mogu zamisliti koliku će to tek gužvu stvoriti. Da li su oni normalni? I ko je to uopšte mogao da im naloži, pošto su predhodno pričali da Lasta nema ništa sa tim, već je sve na gradu? Da ne pričam o tome da je probni period do 5.

Link to comment
jebemti pa ja tek sad video ko su vlasnici firme koja je odradila taj BusPlus :frust:
Znaš li tog Vlahovića?Liči da je iz iste škole DS mladolidera kao i Bojan Krišto, Nemanja Kolesar...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...