Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Jel' shvatio neko kako radi ovaj SF? Uđem u recimo 611 na štajgi, kontaktiramtm karticu, a validator mi pročita moždani talas i zaključi dal' idem do Sremčice, ili silazim kod Sajma? :blink:
a, ne. u slučaju da ideš do druge zone, moraš prvo da klikneš na tač skinu drugu zonu, pa onda prinosiš karticu. ima na onim bilbordima - uputstvima za upotrebu busplusa.
Link to comment
:lol:
Novi sistem neće stvarati gužveOčitavanje karata se obavlja prilikom ulaska u vozilo. Potrebno je da korisnici prinesu kartu automatu, što, kako uveravaju u Direkciji, traje manje od sekunde i neće stvarati dodatne gužve.
:lol: Pa trebaće mu 15 minuta da krene sa svake stanice na kojoj ulaze mešano ljudi koji idu jednu ili dve zone...Manje od sekunde my ass...
Link to comment
:lol: presmešnočuj ne može, ono, 21.vek, više čak ne mogu ni da zamislim da nešto ne može.
Ne može as in nisu predvideli, ne as in nije moguće, naravno. Elem, to su očigledno i osmislili radi tj. opravdali uštedom vremena koja doprinosi efikasnosti, kako taj spejsi ridža ne bi imao šta sa tobom da se prepire. Prosto te overi, u istom trenutku te njegov softver propusti ili blokira, pa ti negde nekome van busa pravi frku i dokazuj da si uplatio mesečnu ali tom prilikom nisi validirao - njegovo je da u busu samo proveri da li tvoja kartica kaki ili ne kaki, tj. da li je sa njom ispoštovano ono što su smislili kao proceduru. U pitanju je, makar meni, totalno logična posledica kretenske odluke da svi moraju da se prijave kad uđu (o čemu se već može razgovarati kao o problemu), jer ne treba cela troubleshooting frka da padne na ionako smorene i uzentane ridže.Jedva čekam da vidim ulazak u 601 i 511 iz grada, biće hit. :s_w:
Link to comment
ajde da vidimo, na kraju. tj videcemo...
meni se iskreno sve to kompletno što čujem ič ne sviđa (pogotovo što imam utisak da niko zapravo ne zna ništa tačno i precizno), no -- videćemo...
Link to comment
Jedva čekam da vidim ulazak u 601 i 511 iz grada, biće hit. :s_w:
Ja GSP u principu koristim dvaput mesecno, i to petkom uvece i subotom, i to u 80% slucajeva samo tramvaj na Bulevaru, tako da cu lako izbeci sve novonastele peripetije vezane za "busplus", ali samo zamisljam muku ljudi koji GSP koriste svakodnevno u spicu da idu na posao...
Link to comment

Danas čitam članak u Blicu u kome i putnici i vozači realno predviđaju problem prilikom ulaska u vozilo, u špicu na najprometnijim stanicama. A onda neki prepametni iz direkcije za javni prevoz kaže kako oni ne predviđaju nikakav problem, građani treba da budu spremni sa busplus kartom u rukama i za trećinu sekunde je ušao. Ma, da. Ti iz direkcije se, očigledno, nikada nisu vozili GSPom.U istom tekstu su se osvrnuli i na nepersonalizovane. Koliko sam shvatila kada se ta vrsta kartice prinese validatoru, na ekranu se prikaže zona i broj koliko karata se skida sa računa, pa ti onda pritiskom na ekran odabereš npr. prvu zonu i dva putnika. Dobro, ja ne nosim naočare i prilično sam pismena, ali već vidim one koji ne znaju šta treba da pritisnu i celu frku oko toga.

Link to comment
Danas čitam članak u Blicu u kome i putnici i vozači realno predviđaju problem prilikom ulaska u vozilo, u špicu na najprometnijim stanicama. A onda neki prepametni iz direkcije za javni prevoz kaže kako oni ne predviđaju nikakav problem, građani treba da budu spremni sa busplus kartom u rukama i za trećinu sekunde je ušao. Ma, da. Ti iz direkcije se, očigledno, nikada nisu vozili GSPom.U istom tekstu su se osvrnuli i na nepersonalizovane. Koliko sam shvatila kada se ta vrsta kartice prinese validatoru, na ekranu se prikaže zona i broj koliko karata se skida sa računa, pa ti onda pritiskom na ekran odabereš npr. prvu zonu i dva putnika. Dobro, ja ne nosim naočare i prilično sam pismena, ali već vidim one koji ne znaju šta treba da pritisnu i celu frku oko toga.
To. Starija gospođa sa dva cegera ulazi na prednja vrata na kojima se otvara samo jedno krilo. Penje se uz dva stepenika onako jedva. Zastaje na prvom stepeniku da izvadi busplus. Grupa iza nje negoduje što je toliko spora, osporavajući joj osnovno ljudsko pravo na zaboravnost i konformizam. Traži naočare, ne nalazi ih, pogleda ima li nekog mlađeg da validira da je posle kontrolor nebi odvalidirao. Za to vreme ja sam već zakasnio na dejt sa dve plavuše. angry.gif
Link to comment

Krenuće opet laktanje i guranje na stanicama kao sredinom devedesetih, ko prvi uđe biće validiran, i moći će sa osećajem gađenja i nadmoći da posmatra nevalidiranu masu koja pokušava da preskoči gorepomenutu gospođu sa cegerima zbog koje autobus ne kreće sa stanice...

Link to comment
da li se zna konačno da li će karta važiti za jednu vožnju, bez obzira na dužinu putovanja, kao do sada, ili će imati vremensko ograničenje?
Iz Bus+a kažu prvo:
Svaki predlog je dobrodošao jer je i nama cilj da funkcionisanje gradskog javnog prevoza bude maksimalno u službi stanovnika i posetioca Beograda.I ja sam se lično uverio, dok sam živeo u inostranstvu i obilazio neke gradove u Evropi da je sistem koji ste predložili efikasan, međutim složićete se da on podrazumeva i znatno skuplje karte.Trenutno je cena pojedinačne vožnje 60 dinara što je znatno niže od nekog Evropskog proseka pa čak i ako mora da se preseda. U Štutgartu primera radi relacija od 6 km sa jednim presedanjem košta 2,60 € sa jednom plaćenom kartom.Ako neko ponekad ima potrebu da koristi gradski prevoz platiće prevoz skuplje nego kada ga redovno koristi odnosno poseduje personalizovanu karticu sa mesečnom dopunom.Ovaj sistem zahteva validaciju kartice prilikom svakog ulaska u vozilo pa bi ideja sa vremenskim kartama bila dosta zahtevnija/komplikovanija.U svakom slučaju, nije isključeno da će vremenom biti i nekih izmena u funkcionisanju sistema nakon što se utvrdi kako on bude radio
A zatim i ovo:
Vremenski ograničene karte su kao opcija moguće (kao što piše na našem sajtu) ali u ovom trenutku nisu predviđene.Povećanje prihoda od najmanje 20% će u velikoj meri rasteretiti budžet grada koji velikim delom mora da sufinansira naše građanekada je u pitanju korišćenje javnog prevoza. Desile su se velike promene od kojih očekujemo mnogo a vremenom ćemose truditi da se prilagodimo situaciji koja bude usledila.
Link to comment

Kakvo preseravanje ovo sa Stutgartom:uporedite koliko kostaju stvari u Stutgartu, a koliko u BGu, i kakav je standardElem, u Stutgartu, tacno, karta za prevoz kosta 2,60€, a u Beogradu je oko 0,54€, dakle karta u Stutgartu je 4,8 puta skuplja.Nego da vidimo drugi parametar - prosecnu platu. U Stutgartu je srednja (median) neto plata 2.400,00€, a u Beogradu je to 375,29€. Plata u Stutgartu je 6,4 puta veca.Dakle vece su im plate nego sto im je skuplji prevoz, drugim recima proporcionalno gledano prevoz je za lokalce skuplji u Beogradu.U Stutgartu je jedna karta za prevoz jednaka 0,108% mesecne neto plate.U Beogradu je jedna karta za prevoz jednaka 0,144% mesecno neto plate. Pa vi pogledajte koja je cifra veca. Plus, sto kaze taj iz Bus+-a, u Stutgartu je to sa presedanjem, a u Beogradu bez!Dakle dosta laganja i mazanja ociju sa tim "to kosta ispod evropskog proseka" i tako dalje. Uvek prica o evropskom proseku cena, a evropski prosek plata? Da ne govorimo o tome da u tom Stutgartu gde je skuplja karta postoji laki metro i to za grad od 600.000 stanovnika...dokle vise sa idiotskim poredjenjima kao izgovorima za domace gluposti!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...