Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Pa samo jedna studija do sada je radjena bas onako skroz ozbiljno i temeljno, ova iz 1976. Ovo ostalo su vise bile nekakve skice, ili je odradjena detaljno studija samo za jednu liniju (npr. Belam).Druga studija koja je radjena prilicno detaljno je "tramvajam u 21. vek" ali njenu realizaciju do kraja (sprovedena je polovicno) je sprecio rat sa sankcijama itd.

Link to comment

Glede pasarela vs. podzemni prolaz... Osim dostupnosti (neko je već rekao - pokretne stepenice i platforme za ljude u kolicima ne trpe baš dobro direktne atmosferske uticaje) koja je jedna od bitnijih prednosti podzemnog prolaza, ima tu još ponešto, kako ja kontam... Održavanje (u građevinskom smislu, ne higijensko) je jednostavnije kod podzemnog, odnosno napraviš, zatrpaš i redovno krečiš, a održavanje nadzemnih smo dobro vežbali i na Gazeli, i na pasareli preko auto-puta kod hitne pomoći i pokazali smo kako to umemo da radimo. Dalje mi na um pada urbanizam, pretpostavljam da je to možda i osnovni razlog za davanje prednosti podzemnim prolazima, jer se pasarela jako teško uklapa u urbanističke zamisli, linije pogleda i tako to... Podzemni se ne vidi. OndaK, preko Slavije prolazi 95% vozila GSP-a sa elektrovučom, ono čudo sa trole voli da se otkači, skakali bi ljudi od straha sa pasarele kad bi to zveknulo u gvozdenu konstrukciju...Zaštita kablova te iste mreže za elektrovuču... Da ne budu previše blizu, ali da pasarela ne bude u visini trećeg-četvrtog sprata, pa zaštita od mogućeg 'biča' kad eventualno pukne kabl...Ispada da je prednost pasarele jedino to što manje košta i brže se gradi...Just my 2 dinars...

Link to comment

@hazard : hvala za ove slike :)Sad gledam prilog na b92 o ovim novim anti-pijanac propisima... jebem ti sunce. Ovo sve priča nekakva PR GSPa :- Pravilo se odnosi samo na putnike koji su pod uticajem alkohola i prave probleme; (Jel to znači da ako sam trezan i pritom budala, da mogu da ostanem ? )- Procedura je takva da vozač treba da zaustavi vozilo i zamoli putnika da izađe, a ako ovaj to ne želi, da pozove komunalce ili MUP. (Genijalno, sada će ceo bus biti taoc jednog pomahnitalog ludaka. Skoro kao beograd, neki bi rekli... :D )

Link to comment
- Procedura je takva da vozač treba da zaustavi vozilo i zamoli putnika da izađe, a ako ovaj to ne želi, da pozove komunalce ili MUP. (Genijalno, sada će ceo bus biti taoc jednog pomahnitalog ludaka.
Nije li tako bilo i do sada samo što su svi ćutali i trpeli budalu koja se dernja/razbija/šta već radi?Ja sam skroz za da vozač može da izbaci budale iz autobusa bile one pijane ili ne.
Link to comment
Nije li tako bilo i do sada samo što su svi ćutali i trpeli budalu koja se dernja/razbija/šta već radi?
Jeste, stoji. Meni je uvek lakše da podnesem pevajuću budalu (samo sam takve sretao) nego da bus stoji 20 minuta dok ne dođe patrola. Ali to je sve subjektivno.
Ja sam skroz za da vozač može da izbaci budale iz autobusa bile one pijane ili ne.
Slažem se da ne sme biti razlika između pijanih i treznih budala.Ipak, mislim da vozač ne sme da izbacuje bilo koga. Jeste da bi bilo praktično, ali ajde da ne dajemo takva ovlašćenja svima. Uostalom, imamo pandure i silu komunalaca, sigurno da najbliže ovlašćeno lice™ nikada nije daleko.NB - I uopšte mi nije jasan spin gde se cela ova priča fokusira na alkoholizovane remetitelje mira, umesto da spin bude "sada će svima biti prijatnije da se voze busom". Možda je Đilas potpuno poludeo u obračunu protiv alkohola, možda je to "brinem za zdravlje sugrađana" spin, a možda je shvatio da je jako teško reklamirati se sa tezom "Od sada, zato što je ovo najbolja vlast ikada, ljudi više neće moći da vas maltretiraju u GSPu. To nema niđe osim ođe."
Link to comment
Meni je uvek lakše da podnesem pevajuću budalu (samo sam takve sretao) nego da bus stoji 20 minuta dok ne dođe patrola. Ali to je sve subjektivno.
Šta znam ja pevajuće budale (pod tim mislim na navijače) ne volim nešto naročito.Najžešći problem su, nadam se da se na takve mislilo, uglavnom pijani dizelaši + navijači koji uđu u bus dernjaju se i spremni su da se potuku ako im se neko suprostavi. Za takve bih radije čekao policiju nego da ih trpim. Jer teško da će isti čekati da panduri dođu već će zbrisati kada skontaju da bus stoji zbog njih i da se očekuje policija. A i pobornik sam politike nulte tolerancije prema budalama. Ako bi se ista sprovodila onda bi budale imale mnogo manje hrabrosti da ispoljavaju svoje nasilničko ponašanje.Mada to može biti problem za vozača jer će ga budale odmah proglasiti za krivca i bez razmišljanja napasti jer zove pandure.
Link to comment

A1 ima 20 stanica što je suludo. Em će pola vremena otići na silna zaustavljanja, em su rastojanja toliko mala da kompozicija neće moći da se čestito zalaufa po polasku a već će morati da počne sa zaustavljanjem. Nije čudo što su prosečnu brzinu isprojektovali na 26 kmh.Edit: u Novom Beogradu će stanice doslovce biti na svakoj raskrsnici u Mihajla Pupina. Potpuno nepotrebno.

Edited by beowl
Link to comment

složićemo se da je prelaz nemanjine najfrekventniji. voleo bih da vidim ideju kako da se napravi podzemni prolaz na vrhu ulice. neko prelazi trotoar do pola, neko skroz. sinoć sam prolazio slavijom. ošacovao sam trotoar kod mekdonadsa. tu nema mesta za ulaz a la onaj na zelenom vencu. a takav bi trebalo da bude, valjda.kada je rekonstruisana nemanjina, primedbe forumaša sam lakonski prokomentarisao sa "stučnjaci su to predvideli. znaju". posle, prolazeći nemanjinom video sam koliko su znali. kada je u pitanju deo trotoara kod PIO pa uzbrdo. bez parking mesta, sa autobuskom stanicom gde autobus koji čeka vreme prolaska zauzima traku. preko puta, kod parka mogla su da se isprojektuju bar još 5 - 6 parking mesta.pregledao sam linkove koje je hazard postavio. vidi se kako su se vremenom menjale ideje, planovi, koncepcije, po sistemu kako vetar duva.bojim se da ne ispadne opet tako. beograd još uvek nema koncepciju razvoja, još uvek ima nezavršene saobraćajne objekte i problematična saobraćajna rešenja. nema ni uspostavljena pravila ponašanja u saobraćaju koja bi ubrzala javni prevoz. mislim da tek kada se to reši može da se priča o potrebi i šemi metroa.sinoć, između 5:30 i 5:45 od slavije ka autokomandi išle su jedna za drugom dve GSP 31.

Link to comment

kakva je situacija sa nemaocima personalizovanih&nepersonalizovanih karata, prodaju li se i dalje papirne karte na trafikama?

Edited by Evropejac
Link to comment

Upravo na fejsu pročitao da je u Budmpešti cena sedmodnevne karta 5 eura, i da važi na svim relacijama, u svim prevoznim sredstvima, u bilo koje doba dana i noci (znači metro, tramvaj, trolejbus i autobus). Da li je to istina?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...