Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

e, ja sam taj, krenem da pratim ljude koji su već počeli da prelaze.
Ja sam onaj koji prvi zakorači na kolovoz. Takoreći fatalista. Pa šta bude da bude.
Za slaviju bi najbolje bilo postaviti onaj semafor na dugmence.
To bi tek bilo haos. Jer dok se sačeka da se uključi zeleno svetlo za vozače već je ceo kružni tok zagušen.Problem je veliki protok i pešaka i automobila. Zato je po meni jedino rešenje podzemni prolaz. Možda i pasarela, ali nigde nisam video takvo rešenje (ako se izuzme autoput), pa pretpostavljam da sigurno ima neka fora zašto je to loše rešenje. Da nije, svuda u svetu bi se pravile pasarele umesto podzemnih prolaza.Ima li neko sa saobraćajnog faksa da objasni prednosti i mane pasarele/podzemnog prolaza?
Link to comment

Uvek mi je bio zanimljiv taj fenomen prevodnika prelaženja preko ulice. Čak i na pešačkim prelazima sa semaforom, stoji zeleno za pešake nekoliko sekundi, a svi stoje, i tek kad prvi krene, ostali krenu za njim. :D

Link to comment
Uvek mi je bio zanimljiv taj fenomen prevodnika prelaženja preko ulice. Čak i na pešačkim prelazima sa semaforom, stoji zeleno za pešake nekoliko sekundi, a svi stoje, i tek kad prvi krene, ostali krenu za njim. :D
To je taj dobro poznati Mojsije Momenat !post-5265-13261155115863.png
Link to comment
i dalje smatram da nam je priča ometru nepotrebna. sada praviti studiju dok rešenja za saobraćaj nisu fiksirana, stabilna je bacanje para. francuzi koji nam rade studiju reći će naravno da je neophodan, treba da zarade na izgradnji i zaposle svoje ljude, s tim će se saglasiti političari (ko je pomenuo pranje para i ugrađivanje) a posle ćemo da vidimo kolika je stvarna iskorišćenost linija.uopšte mi nije jasno zašto je prioritet veza okretnice na konjarniku (o kojoj je okretnici u stvari reč?) i tvorničke. meni se, što se tiče putnika, čini potrebnije nešto što bi povezivalo "brda" ka orlovači sa dorćolom. recimo orlovača (ili čak železnik) - vrt dobre nade.a ovo što hamlet najavljuje, bacanje para.
Okretnica je na uglu Ustanicke i Bulevara.Inace, svaki metro plan predstavlja kao "osnovu" od 2 linije (tj. prvu fazu gradjenja metroa) gde jedna ide Bulevarom do Zemuna a druga spaja Banovo Brdo sa centrom.
Link to comment
Okretnica je na uglu Ustanicke i Bulevara.Inace, svaki metro plan predstavlja kao "osnovu" od 2 linije (tj. prvu fazu gradjenja metroa) gde jedna ide Bulevarom do Zemuna a druga spaja Banovo Brdo sa centrom.
znači, tramvajska. nedavno sam gledao na studiu B nešto gde je čovek (navodno ekspert za metro) objašnjavao,sa sve pozicioniranjem na tom mestu, kako će okretnica da bude na uglu ustaničke i vojislava ilića. ono gde je terminus za neke linije. usput napominjući kako se metro ne okreće pout tramvaja na terminusu već ide napred nazad. meni je bilo smešno.opet, u novogodišnjoj politici neki ekspert je pričao o potrebi da beograd ima 6 linija metroa i kako ih treba graditi bez zastoja, jednu za drugom.e sad, zašto prva nije ta od banovog brda? i dalje. čini mi se da je potrebnija. čak jedino i stvarno potrebna.
Link to comment
Problem je veliki protok i pešaka i automobila. Zato je po meni jedino rešenje podzemni prolaz. Možda i pasarela, ali nigde nisam video takvo rešenje (ako se izuzme autoput), pa pretpostavljam da sigurno ima neka fora zašto je to loše rešenje. Da nije, svuda u svetu bi se pravile pasarele umesto podzemnih prolaza.Ima li neko sa saobraćajnog faksa da objasni prednosti i mane pasarele/podzemnog prolaza?
Nisam strucnjak ali logicki mislim da dosta ima veze sa samom strukturom tla, tj. Beograd je ceo na raznim podzemnim vodama, potocima, recicama i sl. Samo u uzem centru imas potok/recicu koji je tekao Takovskom otprilike, onda spomenuta recica ispod Autokomande, 40-tak izvora na Vilinim vodama (takodje sprovedeni u kanalizaciju), a naravno i razne bivse bare o mocvare gde i Slavija spada (tu je i prica oko zgrade NB kojoj jedan stub stalno tone, i da se trezori pune vodom, ali da je to koa reseno, e sad za ovo nemam neki cvrst dokaz)... Nije neizvodljivo praviti podzemne prolaze ali mozda je tehnicki zahtevnije i skuplje... Pasarele u vecem broju sam videla samo u Bangkoku ali tamo je sabracaj paklen i bez njih mozes cekati i pola dana da predjes ulicu... E sad, Slaviji svakako treba neko dobro resenje ali da li cemo ga i dobiti videcemo...
Link to comment
znači, tramvajska. nedavno sam gledao na studiu B nešto gde je čovek (navodno ekspert za metro) objašnjavao,sa sve pozicioniranjem na tom mestu, kako će okretnica da bude na uglu ustaničke i vojislava ilića. ono gde je terminus za neke linije. usput napominjući kako se metro ne okreće pout tramvaja na terminusu već ide napred nazad. meni je bilo smešno.opet, u novogodišnjoj politici neki ekspert je pričao o potrebi da beograd ima 6 linija metroa i kako ih treba graditi bez zastoja, jednu za drugom.e sad, zašto prva nije ta od banovog brda? i dalje. čini mi se da je potrebnija. čak jedino i stvarno potrebna.
Nisam mislio na tramvajsku okretnicu. Odmah pored (ispod) tramvajske okretnice je veliki terminus za trocifrene prigradske linije i autobus br. 50. To i jeste mesto gde u perspektivi treba da bude metro stanica.Inace o tome da terminus bude na Konjarniku prvi put sada cujem. Uvek se spominje Ustanicka, na kraju Bulevara. Mada i ovo sa konjarnikom ima logike.Inace mogu da se kladim u 1000 evra da je Beogradu zaista potrebno vise nego 2 linije metroa, a oni koji zive dalje od centra nego sto je moja kuca u Beogradu locirana bi se sigurno kladili i u 2 hiljade.
Link to comment

protiv linije od orlovače do zoo vrta (po google earth recimo 17 km) ne bih imao ništa protiv da se sutra krene. ili recimo od kumodraža pa nizbrdo. ali mi je glupo da ti je primarno potreban metro niz bulevar pa dalje do starog merkatora. da li to planiraju zbog vukovog spomenika kao presednog mesta?samo, bez zavitlavanja, upštrebite maštu i zamislite pametno osmišljen točak iznad slavije na jedno 6 metara visine namenjen pešacima. jebeš spuštanje u rupe. svejedno da li su dole dućani, izlozi ili kartonske tezge. sve zasrano (prenosno značenje).

Edited by djordje geprat
Link to comment
Nisam strucnjak ali logicki mislim da dosta ima veze sa samom strukturom tla, tj. Beograd je ceo na raznim podzemnim vodama, potocima, recicama i sl.
Znam za te potoke. Npr. kod "Albanije" je jedan potok koji je svojevremeno plavio podzemni prolaz tamo, ali i pozorište na terazijama koje je zbog toga bilo i preseljeno i renovirano.Mislim da je potok/reka kod autokomande sproveden u taj neki kolektor koji je tamo građen pre 5-6 godina tj. evo kako je to rešeno:
RADOVI NA SANACIJI STAROG MOKROLUŠKOG KOLEKTORA 15. 10. 2003. godineStari mokroluški kolektor proteže se od Malog mokrog luga, duž Mokroluškog potoka (u koji se ulivaju Banjički, Kumodraški, Duboki i Čuburski potok), pa se ispod petlje na Autokomandi i Mostara nastavlja duž auto puta, paralelno sa novim kolektorom, do Save.Kolektor je potkovičastog oblika, prečnika 3 metra i skoro 2 metra visine.Ukupna dužina kolektora je oko 6 kilometara. Završetkom sanacije starog kolektora, koji će preuzeti ulogu odvođenja otpadnih voda, sve atmosferske vode najvećeg beogradskog sliva, sliva Mokroluškog potoka, prebaciće se u novi mokroluški kolektor. Time će konačno biti rešen problem površinskih i otpadnih voda većine beogradskih naselja, pre svega Mokrog luga, Zvezdare, Medakovića, Konjarnika, Dušanovca, Voždovca.
U svetu gde sam bio (Evropa) viđao sam skoro uvek podzemne prolaze, a pasarele samo preko autoputeva.A sigurno je da su pasarele jeftinije od podzemnih prolaza, pa se ipak prave prolazi.Mislim da je pasarela loše rešenje zbog pokretnih stepenica koje ne možeš da postaviš na otvorenom pa onda imaš probleme prelaska za ljude sa bebama u kolicima ili invalide (tj. pravljenje liftova za njih).Ali, verovatno ima još razloga zbog kojih se mahom prave podzemni prolazi.
Link to comment

Da, u Evropi su mahom prolazi i sto se mene tice, podzemni prolazi su svakako pozeljniji, i licno mislim, mnogo korisniji i elegantnijiTM od pasarela. Samo ne znam koliko konfiguracija tla komplikuje i poskupljuje citavu stvar. A sto se metroa tice, to mi je vec postalo smesno, pricaju o njemu pred svake izbore i tako u krug decenijama, tako da, ako se metro ikad i desi, bicu (prijatno)iznenadjena...

Link to comment
protiv linije od orlovače do zoo vrta (po google earth recimo 17 km) ne bih imao ništa protiv da se sutra krene. ili recimo od kumodraža pa nizbrdo.
Od Orlovače se neće praviti jer tamo imaš relativno mali broj stanovnika. Ali, meni bi to bilo super rešenje jer realno taj deo je dosta blizu centra, a malo je iskorišćen.A od Kumodraža bi imalo smisla. Naročito kada se završe ovi državni stanovi pa se tamo slije dodatnih 10.000 - 20.000 stanovnika.
Link to comment
protiv linije od orlovače do zoo vrta (po google earth recimo 17 km) ne bih imao ništa protiv da se sutra krene. ili recimo od kumodraža pa nizbrdo. ali mi je glupo da ti je primarno potreban metro niz bulevar pa dalje do starog merkatora. da li to planiraju zbog vukovog spomenika kao presednog mesta?
Pa valjda ljudi saobracajni inzenjeri, urbanisti i arhitekte imaju neki rezon kada kazu da treba metro tu i tu.Ovo je studija iz 1968.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/MetroStudija68.svgOvo je varijanta A3 iz studije iz 1976. koja je usvojena kao zvanicni plan beogradskog metroa do napustanja istog zbog "tramvajem u 21. vek":http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Beogradski_Metro.svgOvo je varijanta A1 iz te studije (najjednostavnija)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/MetroStudija76VarijantaA1.svgOvo je varijanta A2 (dosta kompleksnija ali ne kao usvojeno resenje A3)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/MetroStudija76VarijantaA2.svgOvo je sema "Beogradskog lakog metroa" s pocetka ove decenije:

sema_metroa.jpg

Btw valjda je najprometnija linija gradskog prevoza tramvaj br. 7. Koji ide od NBG do kraja Bulevara.

Edited by hazard
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...