Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ovi podzemni prolazi na Slaviji su krpljenje. Drzi vodu, itd. Za relativno malo para (4 mil. evra) odradi se nesto sto ce bitno popraviti saobracajnu situaciju.Problem sa Slavijom je sto je ona jedan veliki problem. Imamo tonu konkursa kako preurediti Slaviju itd., a Slaviju stvarno treba zesce preurediti. Ali nigde realizacije toliko konkursa, jer Slaviju muce stare srpske tranzicione boljke: nedostatak para i nerazjasnjeni imovinski odnosi. Pa tako u krug...Takodje, svaki plan za metro (od onog "teskog" tj. "pravog" iz 70ih do onog "lakog" tj. "laznog" s pocetak ove decenije) predvidja podzemnu stanicu metroa ispod Slavije (logicno, jel). I onda naravno u skladu sa tim i treba rekonstruisati ceo trg. Al' kad ce metro, ne zna se...mada se od toga nije odustalo i evo sada se radi jos jedna, 4. ili 5. po redu studija za metro. A u medjuvremenu se problemi na Slaviji gomilaju pa se gomilaju. Pa se verovatno racuna, ovo sto se uradi sad, ostace za kasnije i bice korisno cak i ako se Slavija potpuno preuredi...ako se ikada izgradi metro stanica, mozda ce se i ti prolazi spojiti nekako s njom...itd.
Ja znam za nekoliko priča u vezi metroa, a najaktuelnija (ne znači i realna) jeste ona po kojoj će trougao Deligradska-Birčaninova-Bulevar Oslobođenja biti deo za ulaz u podzemni segment lakog metroa.Možda to zaista jeste jedan od razloga što ono ruglo od poslovnog prostora prekoputa moje gajbe niko ne ruši, a gde se ugajbila Branka Blekrouz. Prosto mi je neverovatno da neko nije uzeo tu da zida poslovni prostor. Tu je ranije bila Akademija lepih umetnosti, pa neki butik, i sad je striptiz-bar. Valjda im se ne isplati da ikome daju da zida, pa da posle ruše. Ne znam. Ali, taj prostor tu prokišnjava, baš je krš.E sada, drugar koji je u nekim španskim pričama i varijantama je uspeo da dođe do lika koji nam je radio (jednu od mnogih) studiju za metro. Taj lik je naravno na toj studiji uzeo finu lovu (a i ovi naši su oprali lovu preko njega), a priča govori kako je graditi metro u Bg-u mnogo zajebana investicija, zbog same konfiguracije terena, podzemnih voda. Pa na Slaviji je bila močvara ranije, niz Nemanjinu je tekao potok. Kada su isušili taj deo, ipak je ta voda odnekud dolazila i negde se još uvek nalazi. Nisam stručnjak, ali mi sve ukazuje na to.Priča o metrou je dnevno-političke prirode. Plasiraju je pred svake izbore, sada su kao doneli studiju da neće laki metro ići preko Slavije. Ono što je problem jeste da nijedna vlast nije spremna da započinje projekat koji se neće završiti za vreme njenog mandata.
Link to comment
A šta je konkretan problem sa Slavijom? Prolazim tuda dva puta dnevno (peške) i ne vidim da u prilaznim ulicama ima nešto mnogo gužve. Veći je problem Autokomanda, na primer. Šta se dobija izmeštanjem pešačkih prelaza sa raskrsnice, ako deo automobila mora da zastane u Beogradskoj da bi ovi iz kružnog toka iz njega ušli u, recimo, Kralja Milana? Pešaci tada prelaze Beogradsku. Ako žele da rasterete slaviju nema druge nego da naprave na više nivoa za saobraćaj ali to je nemoguće.
Konkretan problem sa Slavijom je njeno postojanje :DNe znam, ja otprilike moram svaki put da uputim mrki pogled vozacu i stanem na pesacki vrlo afirmativno da bi mi u guzvi (kada nema pandura) neko stao na jednom od pesackih kod Slavije, ako naravno nisam u nekoj rulji koja je vec pocela da prelazi pa je neko to uradio mesto mene ili su ljudi jednostavno bili ohrabreni svojom brojnoscu. Moja devojka s druge, strane, nikada ne sme sama da krene da prelazi. Uvek ceka da se skupi bar 5-6 ljudi pa da krene s njima u grupi. Govorim naravno kada ima mnogo automobila.
Link to comment

ne podnosim prelazenje ulice na Slaviji, plasim se automobila a ono je ocajno reseno. dajte bilo sta da se zaustavi onaj frogger, pasarela, prolazi, svejedno.

Link to comment
ne podnosim prelazenje ulice na Slaviji, plasim se automobila a ono je ocajno reseno. dajte bilo sta da se zaustavi onaj frogger, pasarela, prolazi, svejedno.
Podzemni prolazi ce se praviti, verovatno ce poceti vec ove godine, odredjene su i pare za to...
Link to comment
Konkretan problem sa Slavijom je njeno postojanje :DNe znam, ja otprilike moram svaki put da uputim mrki pogled vozacu i stanem na pesacki vrlo afirmativno da bi mi u guzvi (kada nema pandura) neko stao na jednom od pesackih kod Slavije, ako naravno nisam u nekoj rulji koja je vec pocela da prelazi pa je neko to uradio mesto mene ili su ljudi jednostavno bili ohrabreni svojom brojnoscu. Moja devojka s druge, strane, nikada ne sme sama da krene da prelazi. Uvek ceka da se skupi bar 5-6 ljudi pa da krene s njima u grupi. Govorim naravno kada ima mnogo automobila.
Primećujem da ova kampanja grada i ministarstva daje rezultate. Ovo govorim kao pešak. Svaki dan prelazim Kralja Milana baš kod Slavije i automobili se redovno zaustavljaju. Šta više, mislim da su sada postali previše revnosni pa se zaustavljaju i kada su u kružnom toku dok istovremeno nema nijednog automobila koji bi se uključio u tok. To je mislim skroz bespotrebno jer se tako zaustavlja saobraćaj u toku. U takvim situacijama propuštam vozače, i ja sam nekakav učesnik u saobraćaju kao pešak valjda.
Link to comment

Uf i ja mrzim Autokomandu, mnogo više nego Slaviju (Slaviju čak ni ne mrzim, mada je ni ne volim)Sve u kontekstu prelaženja ulice, da ne bude zabune.

Link to comment
Uf i ja mrzim Autokomandu, mnogo više nego Slaviju (Slaviju čak ni ne mrzim, mada je ni ne volim)Sve u kontekstu prelaženja ulice, da ne bude zabune.
Dok sam ja isao u OS, jedini kiosk sa novinama i knjizara su bili na pocetku vojvode stepe, a ja sam isao u skolu i dr milutina ivkovica. Trebala mi je psihicka priprema da predjem sve ulice i da se vratim...
Link to comment
ne podnosim prelazenje ulice na Slaviji, plasim se automobila a ono je ocajno reseno. dajte bilo sta da se zaustavi onaj frogger, pasarela, prolazi, svejedno.
meni je onaj pešački gde se Beogradska spaja sa Slavijom najgori, i kao pešaku, i kao vozaču.Kao pešak nikada ne znam šta će se desiti, sa koje strane će da nagrne.Kao vozač, svaki put mi se desi da se pešaci rasporede i krenu da prelaze ulicu sa po metar razmaka, njih 10. i to traje i traje i traje....
Link to comment
Kao vozač, svaki put mi se desi da se pešaci rasporede i krenu da prelaze ulicu sa po metar razmaka, njih 10. i to traje i traje i traje....
e, ja sam taj, krenem da pratim ljude koji su već počeli da prelaze. izvini sad.gif
Link to comment
e, ja sam taj, krenem da pratim ljude koji su već počeli da prelaze. izvini sad.gif
Ma to je potpuno prirodna reakcija. Za slaviju bi najbolje bilo postaviti onaj semafor na dugmence. Tako bi noću bilo prohodno za kola, a tokom dana bi pešaci bili bezbedniji.
Link to comment
Priča o metrou je dnevno-političke prirode. Plasiraju je pred svake izbore, sada su kao doneli studiju da neće laki metro ići preko Slavije. Ono što je problem jeste da nijedna vlast nije spremna da započinje projekat koji se neće završiti za vreme njenog mandata.
i dalje smatram da nam je priča ometru nepotrebna. sada praviti studiju dok rešenja za saobraćaj nisu fiksirana, stabilna je bacanje para. francuzi koji nam rade studiju reći će naravno da je neophodan, treba da zarade na izgradnji i zaposle svoje ljude, s tim će se saglasiti političari (ko je pomenuo pranje para i ugrađivanje) a posle ćemo da vidimo kolika je stvarna iskorišćenost linija.uopšte mi nije jasno zašto je prioritet veza okretnice na konjarniku (o kojoj je okretnici u stvari reč?) i tvorničke. meni se, što se tiče putnika, čini potrebnije nešto što bi povezivalo "brda" ka orlovači sa dorćolom. recimo orlovača (ili čak železnik) - vrt dobre nade.a ovo što hamlet najavljuje, bacanje para.
Link to comment

čini mi se da je na slaviji, obzirom na broj vozila i pešaka, vrlo mali broj nezgoda/nesreća/čukanja. valjda su (smo) svi oprezni.

Edited by djordje geprat
Link to comment
A šta je konkretan problem sa Slavijom? Prolazim tuda dva puta dnevno (peške) i ne vidim da u prilaznim ulicama ima nešto mnogo gužve. Veći je problem Autokomanda, na primer. Šta se dobija izmeštanjem pešačkih prelaza sa raskrsnice, ako deo automobila mora da zastane u Beogradskoj da bi ovi iz kružnog toka iz njega ušli u, recimo, Kralja Milana? Pešaci tada prelaze Beogradsku. Ako žele da rasterete slaviju nema druge nego da naprave na više nivoa za saobraćaj ali to je nemoguće.
Konkretan problem sa Slavijom je sto je tu do pocetka 20. veka bila mocvara, sto rekose pre mene, a potok jeste isao niz Nemanjinu. Sve beogradske reke i potoci su sprovedeni ispod zemlje, uglavnom u kanalizaciju, mada neki imaju i sopstvene tokove i tunele (poput recice ispod Autokomande). Mislim da je to najveci problem Beograda, sto lezi na vodi, koja je, IMHO, dosta nespretno sprovedena u podzemlje a da se tada nije razmisljalo o ovakvim problemima... A sto se tice saobracaja na sprat, ne znam kako bi to izveli u Beogradu, ali dobar deo kineskih gradova tako funkcionise, npr. Guangzhou ima saobracaj na 3-4 'sprata', prizemljem ides ako se kreces po kraju, spratovi sluze da premostis cepove... npr. kada bi imali neki sprat koji bi premostio Slaviju pa ako ides od z. stanice do Bogoslovije, nemoras kroz centralne cepove nego se popnes na 1. sprat i pravac do tamo...
Link to comment
čini mi se da je na slaviji, obzirom na broj vozila i pešaka, vrlo mali broj nezgoda/nesreća/čukanja. valjda su (smo) svi oprezni.
Da, to je i moj utisak, osim vozaca koji redje voze tuda ili nisu iz Beograda, a od kojih cesto cujem da na Slaviji samo ulete u krug pa ko prezivi pricace...
Link to comment
čini mi se da je na slaviji, obzirom na broj vozila i pešaka, vrlo mali broj nezgoda/nesreća/čukanja. valjda su (smo) svi oprezni.
Da, to je i moj utisak, osim vozaca koji redje voze tuda ili nisu iz Beograda, a od kojih cesto cujem da na Slaviji samo ulete u krug pa ko prezivi pricace...
ne znam koliko je oprez u pitanju, pre bih rekao da je Slavija jedno od onih mesta kuda ne ideš ako te je strah ili ne prolaziš često. moja keva vozi 40 godina po BGDu, pa i dalje izbegava slaviju kad god može. Mene je godinama put nanosio tuda skoro svaki dan, pa sam se navikao i sada mi je to skroz normalno.jedino, što reče Nera, kada vidim nekog sa ne-BG tablicama, dajem mu pravo prvenstva pa makar se vrteo u krug u pogrešnom smeru.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...