Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Na Slaviji sam 30 godina, od svog rođenja, deder mi objasni kako i gde planiraju da postave podzemne prolaze.Kada su radili rekonstrukciju Nemanjine pre nekoliko godina, kao i Kralja Milana 2002, gledao sam na kojoj se dubini nalaze cevi, kako je sve to odrađeno i predstavu nemam gde bi tu mogli da ture vodovodne cevi kraj podzemnog prolaza i slično, a da to ne izazove saobraćajni kolaps jer će jedno bitno čvorište grada potpuno nefunkcionalno?Mislim, verujem da je to izvodljivo, ali mi ovde imamo svega nekoliko traka, nije to sajam ili slično pa da je potrebno. Možda i grešim, ali iščekujem tvoj odgovor.
+1Ja sam na Slaviji još duže, i ceo moj život se povremeno objavljuju vesti o "konačnom rešenju pitanja Slavije", od toga da će se od Mitićeve rupe napraviti nova Vavilonska kula, do izmeštanja spomenika Dimitrija Tucovića, do ove poslednje u nizu, tj. pravljenja podzemnih pešačkih prolaza. Nisu to više Terazije s kraja 60ih, kada su tamo napravili prolaze, ćale mi je pričao da je to tada bio značajan projekat, mislim, lako je svašta napričati u novinama i imati lepe želje, ali to nije uvek dovoljno. Npr. kod Meka u Nemanjinoj je trotoar širok jedva da može da stane kamion koji dostavlja robu, znači ulazak u podzemlje bi bio nalik silasku u zečiju rupu, kod samoposluge u Bulevaru JNA je još manje mesta, a na suprotnoj strani zbog zakrivljenosti ulice verovatno bi morala da se sruši kuća na ćošku ili bi se u prolaz silazilo merdevinama. Jedino prostora ima kod sadšnjeg parka i prekoputa kod instant parkinga, i malo više kog starog Hotela Slavija. Edited by Arkadija
Link to comment

Upravo tako.Pre nekoliko godina je bio i taj megalomanski projekat da sve postane pešačka zona od Slavije do Kneza, a da saobraćaj ide ispod Slavije. Kome li je to palo na pamet ne znam, ali cenim da je neko možda uzeo i fine pare prodajući maglu.Realno, mislim da će promeniti po meni sasvim ok elektriku u vezi tramvaja, preorati trotoare i ulice, staviti fensi bankine, nove bandere, tu i tamo pokoje drvo i busen trave, te reći da je na to otišlo 4,8 milki.

Link to comment

Joj, jeste, sećam se toga :isuse: Šine će svakako morati da promene u krugu, zbog novih tramvaja. A da neće možda da šine iz sredine Nemanjine prebace do trotoara, jer tamo stvarno nema mesta da se napravi prolaz kod Meka pa ondra 4 metra dalje da se popneš na tramvajske stanice, pa onda još 4 metra i da dođeš do sredine Slavije, a tu ih j..e ono parče zelene površine što je privatno vlasništvo :lol: :lol: :lol:, a trotoar širok pola metra.

Edited by Arkadija
Link to comment

Pod zelenom površinom misliš na Mitićevu rupu, ili na onu lepu travicu kod tramvajske stanice dvojke, prekoputa NBS?Čije je to? Baš sam se pitao otkud tu nešto nije niklo, park ili slično, garaže, parking, staklenac sličan onom na Trgu?

Link to comment

Ne na Mitićevu rupu, već na to drugo. Vlasnik toga je neki tip koji je nasledio taj plac. Na tom mestu je nekada davno(kad sam bila mala) bio neki jezivi tržni centar, i neke cvećare , dole ka Kralja Milutina, onda su počeli da sve ruše zbog NBS, i cele megalomanije koja je bila predviđena za Slaviju tada, ali zbog rata i sankcija uspeli su samo da sruše, a da ništa ne sagrade. I tako je to mesto zjapilo prazno, sve dok neko nije poželeo da tu nešto sagradi, e onda su saznali da postoji vlasnik tog placa. Po teoriji uličnih švercera i preprodavaca markica GSP-a na Slaviji, taj baja je od grada tražio bezobraznu sumu da im proda to parče zemlje, a onda su oni izmislili da svki plac u extra zoni mora da bude uređen, pa je on ogradio, posadio travicu i boriće, i to sve uredno zaliva leti. Recimo da je tamo sada stus quo :P

Edited by Arkadija
Link to comment

Једино место за подземни пролаз у Београдској је на углу са Његошевом, што би било скроз ок јер се ту гине и чука сваких мало, министри и љубавнице инклудед. Једино што ће са ове™ стране Београдске излаз из подземног пролаза да буде или у подруму неке зграде. Мада, ако генији направе да пролаз иде укосо, онда ће Ђилас добити прилику да сасече бар још једно маторо дрво што се, је л' те, не пропушта.

Link to comment
Video sam samo vest o kreditu za projekat, radice se valjda od proleca. Inace predpostavljam da ce podzemni prelazi biti tamo gde su sada oko Slavije pesacki prelazi - dakle ne bas na samom trgu vec u ulicama koje se ulivaju u njega.Inace na Slaviji mislim da su ti prolazi neophodni jer je prelazenje ulica oko Slavije u spicu horor, pa cesto imas i pandura koji tamo to regulise...jednostavno i pored toga sto nema mnogo traka ima mnogo saobracaja, i bice lakse i pesacima i vozacima ako se odvoje jedni od drugih. Kada bi me neko pitao koje je prvo mesto na kom u Beogradu treba postaviti podzemne pesacke prolaze, rekao bih - Slavija.Gde i kako ce ih udenuti, stvarno ne znam, jer nikakav gradjevinski projekat jos nije objavljen. U vesti pise da ce se graditi ispod Beogradske, Bulevara Oslobodjenja, Kralja Milana i Nemanjine.
ma bolje da naprave jedan ogroman plato iznad slavije pa da pešadija ide uzbrdo a ne kao pacovi pod zemlju u zapišane prolaze.
Link to comment
Inace na Slaviji mislim da su ti prolazi neophodni jer je prelazenje ulica oko Slavije u spicu horor, pa cesto imas i pandura koji tamo to regulise...
Panduri su tamo redovni. Ja ne znam kada sam poslednji put prošao Slavijom preko dana da nije bilo pandura.Na Slaviji su podzemni prolazi neophodni, ali se stvarno pitanje gde će isti da stanu i kako će biti regulisan saobraćaj dok se isti prave. Jer, sa koje god strane da krene da se kopa nastaće haos.Ali ideja kao ideja je sjajna. Nadam se da će se naći neko pametan da je sprovede u delo kako treba.
Link to comment

'ajde, recimo, ulaz u tunel kod švajcarske ambasade ili malo niže, usputni izlaz kod hotela, krajnji na parkingu u prote mateje.drugi tunel s ulazom na parkingu za privremeno oteta vozila, međuizlaz kod mitićeve rupe, krajnji na platou kod GSP stanice. za nemanjinu, pitaj boga.i, ko što reče, zamisli haos u saobraćaju, zamisli radove na izmeštanju kablova i cevi.bez zezanja, plato nad slavijom rešava problem. još ako se oplemeni........

Link to comment
bez zezanja, plato nad slavijom rešava problem. još ako se oplemeni........
Ovi podzemni prolazi na Slaviji su krpljenje. Drzi vodu, itd. Za relativno malo para (4 mil. evra) odradi se nesto sto ce bitno popraviti saobracajnu situaciju.Problem sa Slavijom je sto je ona jedan veliki problem. Imamo tonu konkursa kako preurediti Slaviju itd., a Slaviju stvarno treba zesce preurediti. Ali nigde realizacije toliko konkursa, jer Slaviju muce stare srpske tranzicione boljke: nedostatak para i nerazjasnjeni imovinski odnosi. Pa tako u krug...Takodje, svaki plan za metro (od onog "teskog" tj. "pravog" iz 70ih do onog "lakog" tj. "laznog" s pocetak ove decenije) predvidja podzemnu stanicu metroa ispod Slavije (logicno, jel). I onda naravno u skladu sa tim i treba rekonstruisati ceo trg. Al' kad ce metro, ne zna se...mada se od toga nije odustalo i evo sada se radi jos jedna, 4. ili 5. po redu studija za metro. A u medjuvremenu se problemi na Slaviji gomilaju pa se gomilaju. Pa se verovatno racuna, ovo sto se uradi sad, ostace za kasnije i bice korisno cak i ako se Slavija potpuno preuredi...ako se ikada izgradi metro stanica, mozda ce se i ti prolazi spojiti nekako s njom...itd.
Link to comment
'ajde, recimo, ulaz u tunel kod švajcarske ambasade ili malo niže, usputni izlaz kod hotela, krajnji na parkingu u prote mateje.drugi tunel s ulazom na parkingu za privremeno oteta vozila, međuizlaz kod mitićeve rupe, krajnji na platou kod GSP stanice. za nemanjinu, pitaj boga.i, ko što reče, zamisli haos u saobraćaju, zamisli radove na izmeštanju kablova i cevi.bez zezanja, plato nad slavijom rešava problem. još ako se oplemeni........
Baš to, zamišljam haos. Jer to nije samo da bušiš rupu na jednom mestu, nego na nekoliko mesta istovremeno. Što će biti još gori haos nego kod Nemanjine. Ovde će periodično biti zatvorena jedna do 2 ulice. I naravno, rokovi će biti probijeni i dešavaće se slične stvari kao i ranije, a to da za delove ulica koje su rađene pre 30 godina ne postoji dokumentacija, pa će se dešavati kao i ranije da se probije neka cev koja po papirima zvanično ne postoji na toj dubini.
Link to comment

A šta je konkretan problem sa Slavijom? Prolazim tuda dva puta dnevno (peške) i ne vidim da u prilaznim ulicama ima nešto mnogo gužve. Veći je problem Autokomanda, na primer. Šta se dobija izmeštanjem pešačkih prelaza sa raskrsnice, ako deo automobila mora da zastane u Beogradskoj da bi ovi iz kružnog toka iz njega ušli u, recimo, Kralja Milana? Pešaci tada prelaze Beogradsku. Ako žele da rasterete slaviju nema druge nego da naprave na više nivoa za saobraćaj ali to je nemoguće.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...