Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Zagrebački novi tramvaj normalno funkcionira na liniji 14 koja ide nizbrdnije i uzbrdnije od bilo čega što sam vidio u Beogradu (na Mihaljevac preko Ribnjaka i Gupčeve zvijezde, ako je neko upućen u Agramer geographie).Tramvaj je odbijen prvenstveno iz političkih razloga, a sve ostalo su tek naknadne izlike do čijeg načinjanja na praktičnoj razini nije ni došlo. S druge strane, ne zamjeram to baš nimalo, nisam ni ja za to da HŽ kupuje vagone iz Srbije. Ima kvalitetnijih, pa neka su skuplji.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Tramvaj jeste odbijen primarno iz politickih razloga, ali to ne znaci da je bio bolji od spanskog. Takodje, da je tramvaj kupljen, to bi opet bilo primarno iz politickih razloga, jer, ako me pamcenje dobro sluzi, jedini razlog zbog kog je bio prvoplasirani na tenderu taj sto se domacim proizvodjacima na drzavnim tenderima daje mogucnost da budu 20% skuplji od strane konkurencije, a zbog CEFTA sporazuma hrvatski proizvodjaci moraju se tretirati kao domaci (tj. tih 20% lufte je za domace ponudjace i ponudjace iz CEFTA zemalja).

Link to comment

Nego sta je? Nije trgovacki sporazum kao takav u ovom slucaju nego zakon (ili uslovi tendera) po kom se domacem proizvodjacu daje mogucnost da bude do 20% skuplji od strane konkurencije. To jeste politicka odluka.Takodje, trgovacki sporazum po kom odredjene drzave imaju povlasceni tretman u odnosu na druge takodje je politicka odluka.

Edited by hazard
Link to comment

Nije, to je pravni & poslovni orijentir. :D Ali nemoj misliti da ću ja sad tu biti drveni advokat za rvacki tramvaj. Gredelj i Končar nisu propala poduzeća, ali Hrvatska nije država i ekonomija koja može izgurati posao kod nekoga koji nije Muammar Gaddafi naš najbolji prijatelj. Nema banaka, nema lobiranja, nema EBRD potpore, nema golog kurca dok ne dođe u EU.Dakle, dobro ste se odlučili - CAF je renomiran proizvođač, dobri su kreditni EBRD uvjeti, ne financirate :s_u: staše. All win. Samo nemoj pričati da su :s_u:-tramvaji neki škart. Vozim se njima - veru se ko antilope, nisu izbušili bubnjiće još niti jednom purgeru i ne skaču neobuzdano po zagrebačkim ulicama i okretištima ko da su u diskaču. Riječ je o urednom tramvaju koji funkcionira, u više od 100 primjeraka.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Nisam ni rekao da su skart, nego da nisu nuzno bolji od CAFova - ovako na oko to izgleda inace kao sasvim fin tramvaj taj CROTRAM - kao i da sam citao da u odredjenim performansama nije bio prilagodjen bas najbolje Beogradu, i to u vaznijim segmentima nego broju sedista. Nesto sto super radi za Zagreb nije nuzno super za Beograd i obrnuto. Jer je slow to postavio kao da smo u BGu dali velike pare za nesto sto "kurcu nevalja" umesto da smo uzeli 5 puta bolje hrvatske tramvaje - sto ipak nije istina.

Edited by hazard
Link to comment

Naravno. Ali jako drago mi je kad vidim koliko je CAF zbiiilja dobro konfiguriran za Beograd. Sve ko po špagi.. ^_^Checking out, ne bum se više mešal... Agram je Agram, Belgrad je Belgrad..

Link to comment

Ja se, inače, slabo vozim tramvajima, pa još uvek nisam degustirala španski, a Zagrebački sam videla samo na TV-u, pa ne mogu da sudim o enterijeru i userfridendly ovog našeg, ali jedno znam, tramvajske pruge u Beogradu su u zadnjih 10 god (bar ove u centru) prilično opravljene, ali avaj, mi smo prvo renovirali šine (možda po meri nekog ko nije učestvovao na tenderu), a tek onda odlučili da kupimo tramvaj kome su iste tesne, pa sada jadnik može da vozi samo na liniji 7 i eventualno 13. Preko Slavije ne prolazi nikada, pisalo u novinama, da bi možda mogao, ali prethodno da istera sve putnike napolje :lol:.

Edited by Arkadija
Link to comment

Tramvaj moze da ide po NBG i po svim renoviranim deonicama (Bulevar i Banovo Brdo - zato vozi na linijama 7 i 13, i ponekad 6). Rekonstrukcija Slavije ce uskoro (podzemni prolazi za pesaka + sredjivanje infrastrukture za javni prevoz), kao i rekonstrukcija Ruzveltove, pa onda i sina na Dorcolu i u Karadjordjevoj. I onda ce cela mreza polako biti prilagodjena novim tramvajima. Dakle tamo gde su sine (sa pratecom infrastrukturom) renovirane, tamo kafonja moze da vozi. E da, i Vojvode Stepe su spominjali da ce uskoro raditi takodje. Mislim da ce u sledece 3-4 godine verovatno cela tramvajska mreza na 'staroj' strani grada biti komplet rekonstruisana (tj. ovo sto nije rekonostruisano u poslednjih 10 god., a to su Bulevar, B.Brdo, Nemanjina, Resavska, i stari most).

Edited by hazard
Link to comment
Rekonstrukcija Slavije ce uskoro (podzemni prolazi za pesaka + sredjivanje infrastrukture za javni prevoz),
Na Slaviji sam 30 godina, od svog rođenja, deder mi objasni kako i gde planiraju da postave podzemne prolaze.Kada su radili rekonstrukciju Nemanjine pre nekoliko godina, kao i Kralja Milana 2002, gledao sam na kojoj se dubini nalaze cevi, kako je sve to odrađeno i predstavu nemam gde bi tu mogli da ture vodovodne cevi kraj podzemnog prolaza i slično, a da to ne izazove saobraćajni kolaps jer će jedno bitno čvorište grada potpuno nefunkcionalno?Mislim, verujem da je to izvodljivo, ali mi ovde imamo svega nekoliko traka, nije to sajam ili slično pa da je potrebno. Možda i grešim, ali iščekujem tvoj odgovor.
Link to comment

Kad pronađem koliko će da košta jedan prolaz mislim da će da ti se razjasni :lol: Lupili su neku gadnu procenu, da l' pola miliona evra po komadu ili tako nešto

Edited by Kelt
Link to comment

Video sam samo vest o kreditu za projekat, radice se valjda od proleca. Inace predpostavljam da ce podzemni prelazi biti tamo gde su sada oko Slavije pesacki prelazi - dakle ne bas na samom trgu vec u ulicama koje se ulivaju u njega.Inace na Slaviji mislim da su ti prolazi neophodni jer je prelazenje ulica oko Slavije u spicu horor, pa cesto imas i pandura koji tamo to regulise...jednostavno i pored toga sto nema mnogo traka ima mnogo saobracaja, i bice lakse i pesacima i vozacima ako se odvoje jedni od drugih. Kada bi me neko pitao koje je prvo mesto na kom u Beogradu treba postaviti podzemne pesacke prolaze, rekao bih - Slavija.Gde i kako ce ih udenuti, stvarno ne znam, jer nikakav gradjevinski projekat jos nije objavljen. U vesti pise da ce se graditi ispod Beogradske, Bulevara Oslobodjenja, Kralja Milana i Nemanjine.img2762pr.jpg

Link to comment
Na Slaviji sam 30 godina, od svog rođenja, deder mi objasni kako i gde planiraju da postave podzemne prolaze.
Zaboraviste da ce mozda biti potrebno i Dimitrija otkopati...
Link to comment
Video sam samo vest o kreditu za projekat, radice se valjda od proleca. Inace predpostavljam da ce podzemni prelazi biti tamo gde su sada oko Slavije pesacki prelazi - dakle ne bas na samom trgu vec u ulicama koje se ulivaju u njega.Inace na Slaviji mislim da su ti prolazi neophodni jer je prelazenje ulica oko Slavije u spicu horor, pa cesto imas i pandura koji tamo to regulise...jednostavno i pored toga sto nema mnogo traka ima mnogo saobracaja, i bice lakse i pesacima i vozacima ako se odvoje jedni od drugih. Kada bi me neko pitao koje je prvo mesto na kom u Beogradu treba postaviti podzemne pesacke prolaze, rekao bih - Slavija.Gde i kako ce ih udenuti, stvarno ne znam, jer nikakav gradjevinski projekat jos nije objavljen. U vesti pise da ce se graditi ispod Beogradske, Bulevara Oslobodjenja, Kralja Milana i Nemanjine.img2762pr.jpg
Hvala na informacijama.Gledajući ovo, ako dobro razumem, 4,8 milki evra će biti potrošeno na 4 podzemna prolaza, propratnu struju i obnovu trotoara, štagod to značilo. Pa mamu im jebem, Nemanjinu su radili pre nekoliko godina, ista vlast, valjda su znali da će možda doći do ovoga. Ali, posao će dobiti nečiji šurak i eto ti love.Relano, kada su u pitanju panduri na Slaviji, oni više prave gužve, nego što je rešavaju. Nesinhronizovani su, pa se događa da jedan pusti turu iz Bulevara Oslobođenja, a ovaj ispred Beogradske drži zatvorenu tu "liniju". Onda se stvori čep i nastaje kolaps. Naravno, u toj situaciji pandur smatra da je on tu baš zbog tog čepa koji se stvara svaki dan, videći sebe kao rešenje a ne kao uzrok problema.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...