Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Citam sad na drugom forumu da na tim plakatima pise da i da ce se karte "validirati" samo kada je autobus na stanici i da ce se ulaziti samo na prednja i zadnja vrata. Nisam video plakat, ako je stvarno tako, od nove godine racunajte da ce vam putovanja trajati duplo duze. :isuse:
Valjda nisu toliko nenormalni. U tom slučaju bi kontrolor u GSP-u postalo najrizičnije zanimanje u zemlji.
Link to comment

Nešto je definitivno moralo da se preduzme. Maločas sam gledao undercover kontrolore u akciji, sirota žena se svojski namučila dok je našla putnika sa kartom. Interesantno, svi putnici su u džepu imali "kartu za nedajbože", tako da niko nije platio kaznu.

Link to comment

Morali su oni prvo da poboljšaju prevoz. Da kupe, ne znam, 5 tramvaja umesto jednog španskog svemirca, da stvarno proveravaju polaske sa terminusa. Da ozbiljno razmisle o dnevnim i vremenskim kartama i o opravdanosti cene markice od 3000 dinara.A onda da se proseravaju sa "validatorima" koje će hakeri provaliti za 3 meseca.Kad smo već kod toga, čime se, kakvim uređajem, očitavaju rfid čipovi?

Link to comment
ja cu definitivno kupiti magarca. glup sam ja suvise za sve ovo
nisi. danas u banci objashnjavaju 1 dedi da ne moze tek tako da se baci na prazan shalter, nego da mora da se otkuca na ulazu, da dobije broj za chekanje. u praznoj banci. i deda prilazi divajsu, chuvar mu kaze 'pritisnite taster za fizichka lica', fizichki deda uredno kuca taster za privredu i ulazi da cheka. u praznoj banci. vazno je samo da postoji taj neki vishak inteligencije sa obe tri strane, i kod autora i kod davaoca usluge i kod korisnika. onda je sve shvicarska ^_^ali ja, recimo, ja sam sve znala! :s_w: Edited by thermal bug
Link to comment
Pametne karte menjaju navike putnika

Паметне карте мењају навике путникаЗа разлику од власника досадашњих месечних маркица, сада ће сви путници морати да иду „на поклоњење” пред апарат за поништавање карата, такозвани валидаторПриликом уласка у возило путник ће морати „бус плус” картицу, коју год да има, персонализовану или неперсонализовану, да принесе валидатору. Дакле, за разлику од власника досадашњих месечних маркица, сада ће сви путници морати да иду „на поклоњење” пред апарат за поништавање. Уколико то не ураде, или су „шверцери са предумишљајем”, дужни су да у случају провере контролору покажу личну карту. До сада су личне исправе морали да покажу једино полицајцу или, одскора, комуналном полицајцу.Ово су само неке од измена предвиђених Одлуком о јавном линијском превозу, о којој ће расправљати одборници Скупштине града на сутрашњој седници.Ако путник не поседује важећу или исправну карту или одбије да је покаже, дужан је да овлашћеном лицу пружи податке о свом идентитету. На лицу места дужан је да плати доплатну карту у износу од 2.500 динара. Ако то не уради одмах, мора да напусти возило, а да дуг измири у року од седам дана. Уколико то не учини, ризикује да „завршни рачун” буде увећан за судске трошкове и износ затезних камата.Нове електронске карте, које ће почети да се примењују од 1. јануара 2012. године, умногоме ће изменити понашање путника, али и запослених у јавном градском превозу. Садашње поништиваче карата замениће валидатори који су већ инсталирани у сва возила ГСП-а, „Ласте”, приватних превозника и „БГ воза”. Возачи ће продавати појединачне карате које се не поништавају на валидатору, а према слову Одлуке о јавном линијском превозу, имаће и задатак да контролишу да ли су путници који су ушли на предња врата „оверили” карту. Осим месечне „бус плус” картице, постоји и неперсонализована картица на којој не пише име и презиме путника и њу могу да користе сви чланови породице, као и туристи. Оне ће почети да се продају од следеће недеље и намењене су путницима који често користе јавни превоз, али им више одговара да карте по потреби допуњују на киоску.Куповина функционише по „припејд” систему, скидањем цене карте за једну вожњу приликом овере на аутомату. Цена карте је 60 динара.Постоје две врсте неперсонализованих картица, папирне које трају три месеца и чије вађење кошта 40 динара, као и пластифициране чији је рок трајања три године и могу се извадити по цени од 250 динара. На папирне неперсонализоване картице може се уплатити највише 500 динара. Допуне ће се вршти на 800 продајних места, иако у „Бус плусу” очекују да у ближој будућности омогуће и допуну картица мобилним телефоном.

edit: Reklo bi se da je najveći "hajlajt" novih pravila igre taj da će skupština grada izglasati izmenu Odluke o javnom prevozu, prema kojoj će putnici, koji nemaju ispravnu kartu, biti dužni da kontroloru pokažu ličnu kartu.

Edited by Willow
Link to comment

ja ne razumem zbog čega ljudi koji imaju "markice" trebaju da pristupe tim tablama. zar nije dovoljno da kontrolor proveri da li su uplatili za "markicu"?da li da vratim onog magarca kao avatar?

Link to comment

Meni ništa nije jasno. Prvo mi nije jasno kakav benefit imaju građani od novog sistema za naplaćivanje karata, ako on neće direktno ili indirektno uticati na poboljšanje saobraćaja, neće iskoreniti samovolju i bahatost vozača, neodgovornost dispečera, neće oprati vozila koja su toliko prljava da je to ponižavajuće; neće se uvesti jednodnevna, trodnevna, nedeljna ili jednosatna karta... Ne razumem zašto se onda samo menja način na koji ćemo plaćati, verifikovati kartu, kad će jedini benifit imati firma koja uvodi tu aparaturu (i koja tek na 15 dana pre isteka roka otvara 10 novih šaltera za menjanje personalizovanih kartica i time tera ljude da se ponižavaju čekajući satima da im se odradi nešto što ne idu u njihovu korist), a takođe će svoju sreću naći i svaki vozač i dispečer, jer se ništa neće promeniti sa njihove strane.

Link to comment
Уколико то не ураде, или су „шверцери са предумишљајем”, дужни су да у случају провере контролору покажу личну карту. До сада су личне исправе морали да покажу једино полицајцу или, одскора, комуналном полицајцу.
Ma kako da ne. Skupština grada će da odlučuje kome sam dužan da se legitimišem.:lol:
На лицу места дужан је да плати доплатну карту у износу од 2.500 динара. Ако то не уради одмах, мора да напусти возило, а да дуг измири у року од седам дана.
Sad ja ne znam da li su novinari Politike neupućeni, ili je predlagač odluke malko nenormalan, ali nikada do sada nije postojala praksa da, nakon što ti kontrolor napiše doplatnu kartu, moraš da napustiš vozilo ako ne platiš na licinom mestu. Edited by pacey defender
Link to comment
Постоје две врсте неперсонализованих картица, папирне које трају три месеца и чије вађење кошта 40 динара, као и пластифициране чији је рок трајања три године и могу се извадити по цени од 250 динара. На папирне неперсонализоване картице може се уплатити највише 500 динара. Допуне ће се вршти на 800 продајних места, иако у „Бус плусу” очекују да у ближој будућности омогуће и допуну картица мобилним телефоном.
:donkey:kako bre papirne karte ? one neće imati čip ili ... ? kako misle da traju tri meseca, zar to ne zavisi od broja uplaćenih vožnji ? koji su kreteni ograničili da se najviše može uplatiti 9 vožnji ?kako se uplaćuje na papirne karte - teta na kiosku mi napiše 9 recki a vozač hemijskom precrtava jednu po jednu ? Edited by Lezilebovich
Link to comment
Sad ja ne znam da li su novinari Politike neupućeni, ili je predlagač odluke malko nenormalan, ali nikada do sada nije postojala praksa da, nakon što ti kontrolor napiše doplatnu kartu, moraš da napustiš vozilo ako ne platiš na licinom mestu.
nisu neupuceni, nego je predlagac odluke nenormalan. na opomeni koja se daje u vozilu GSP-a stoji da po njenom prijemu putnik mora da napusti vozilo na prvoj sledecoj stanici. time se nesto sto pripada sferi obligacionog spora pretvara u kaznu koja se mimo suda naplacuje na licu mesta, sto je malko neustavno, jer firme nemaju pravo da kaznjavaju i globe gradjane, to moze samo sud.ovo za licnu kartu je budalastina. ne moze gradska skupstina da odlucuje sta ce gradjani Srbije raditi sa licnim kartama.
Link to comment
ovo za licnu kartu je budalastina. ne moze gradska skupstina da odlucuje sta ce gradjani Srbije raditi sa licnim kartama.
ovo smo mislili i za kupovinu posle 22č, ali su ipak odlučili da nam regulišu i tu oblast života.
Link to comment
ovo smo mislili i za kupovinu posle 22č, ali su ipak odlučili da nam regulišu i tu oblast života.
pa da, igraj se dve godine, dok Ustavni sud ne obori. vazno je da ne dodje Vucic.
Link to comment
Eee, kukacete vi za zlatnim vremenima gradske vlasti cestitoga Sepeoa i privatnih prevoznika iz Bijelog Polja. Udjes, das kondukteru 3 dinara i uzivas.
Eh, moja drugarica iz srednjoškolske klupe je skupljala sve te silne privatničke karte za gradski prevoz. Nema više staaaarih privatnika. Daboviću, ne pričam o tom "pravničkom" domenu problema, nego mi je čudno da nakon što fasuješ kaznu moraš da napustiš vozilo. Jedan jedini put kada mi je kontrolor napisao kaznu video sam da na kazni stoji da tog dana mogu da se vozim GSPom koliko god želim. Naravno, nastavio sam vožnju, nisam morao da izlazim iz autobusa. Edited by pacey defender
Link to comment
ovo smo mislili i za kupovinu posle 22č, ali su ipak odlučili da nam regulišu i tu oblast života.
Da, s tim što ovde imaš situaciju 1na1 sa kontrolorom. Uvek možeš da kažeš da ćeš izaći na sledećoj stanici ako nemaš kartu. Jedino može fizički da te spreči da to uradiš. Što će reći da će devojke više biti pod udarom ovih novih pravila. Junaci kontrolori mahom ne rizikuju da dobiju batine od muškaraca pa idu na siguricu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...