Jump to content
IGNORED

Formula 1


burekdzija

Recommended Posts

Kanda bi ipak mogli imat jednu inereantnu zavrsnicu sezone...Evidentno Red Bull u boljoj formi od Browna u zadnjih mesec dana...
8 trka do kraja. trenutno stanje:1. Button 682. Vettel 473. Webber 45.54. Barrichello 445. Massa 22...ništa još nije gotovo, ali realno™, Button ne bi smeo ovo da propusti (ni Brawn GP kod konstruktora, imaju 112 bodova, Red Bull 92.5)
Link to comment
  • Replies 4.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ducca

    617

  • Jimmy Kowalski

    485

  • renne

    428

  • Sludge Factory

    345

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa, nije večito. Kada je Šumi nosio vodu a on malter, ćutao je do boljenja mozga. Govno jedno.Edit: i nije Alonso ljiga, alo..

Edited by Buck Naked
Link to comment

Tako je. Edit: u Austriji 2002, mislim.A još jadnije je bilo glupiranje na postolju, gde je Šumaher kao hteo da se ovaj popne na pobedničko, a ovaj kao neće.. užas jedan.

Edited by Buck Naked
Link to comment

fala na brzom odgovoru, secam se cele "ti si pobedio - ne, ti si - ne, ti si" sharade, i bio sam 99% siguran da je u pitanju Rubens, ali reko' da proverim.

Link to comment

Posle su valjda uveli pravilo da se to ne sme, pa se onda na istu temu nagađalo na relaciji Alonso-Hamilton (oko Monaka?) u onoj paklenoj sezoni. A Ferari je nastavio po starom, samo manje seksplicitno.

Edited by Buck Naked
Link to comment
Posle su valjda uveli pravilo da se to ne sme, pa se onda na istu temu nagađalo na relaciji Alonso-Hamilton (oko Monaka?) u onoj paklenoj sezoni. A Ferari je nastavio po starom, samo manje seksplicitno.
Posle je ponovo bila tako neka situacija kad je Schumaher vec osvojio titulu, tipa bio je u vodjstvu i onda sacekao Barichela pred ciljem, koji je bio 2., pa su kao trebali zajedno da prodju kroz cilj i tu se zajebu i Rubens ispadne da je za milimetar pobedio. Tad je FIA valjda rekla da nema vise takve zajebancije.Inace, Burde dobio otkaz u Toro Rosu. Edited by ducca
Link to comment

Kad je cvikeraš :D(da, i višestruki prvak u Americi, kojem Briatore nije dao da se primakne F1, kada je ovaj odbio njegove menadžerske usluge.. jebiga)Još samo Heikkija da isteramo iz Meklarena, i Pikea iz Renoa, pa je spisak izneverenih očekivanja potpun.

Link to comment

Evo i vesti..2433.jpgBOURDAIS NAPUŠTA TORO ROSSOScuderia Toro Rosso danas je potvrdila kako je prošlotjedna V.N. Njemačke bila posljednja utrka za Sebastiena Bourdaisa."U Sebastienovoj drugoj sezoni s nama, partnerstvo nije ispunilo naša očekivanja, stoga smo ga, od iduće utrke u Mađarskoj, odlučili zamijeniti," objasnio je upravitelj momčadi, Franz Tost.Momčad iz Faenze još nije potvrdila koji će vozač popuniti Bourdaisovo mjesto, ali pretpostavlja se da će to biti novi test vozač, Jaime Alguersuari.U međuvremenu, šokirani Sebastien najavio je konzultacije sa svojim odvjetnicima oko mogućeg pokretanja sudskog postupka protiv momčadi zbog sumnji da je njegovim otpuštanjem prekršen važeći ugovor.

Link to comment

A evo i vrlo lične kolumne Mladena Jergovića:MOGU LI HRVATI STVARNO DO FORMULE 1?Sjećate li se (da, mojih) bombastičnih izjava i pisanja o dva mlada hrvatska vozača s velikom natjecateljskom budućnošću pred njima? Ako se sjećate, evo sada priče o raspletu tih najava. Ako se ne sjećate, možda će priča poslužiti kao dokaz da se i najsvjetliji potencijal može upropastiti, ako se to uistinu jako želi.Saša Radola i njegov otac Elio (nekadašnji višestruki državni prvak u automobilizmu) preko treće strane obratili su mi se prije nekih godinu i pol dana i zatražili da pomognem karijeri Saše, briljantnog mladog vozača brdskih utrka, državnog prvaka 2007. u svojoj klasi, kojem je, činilo se, bio krajnji trenutak da pokuša nešto učiniti na međunarodnoj sceni. Nakon jednog ili dva inicijalna sastanka pristao sam, znajući da bi moji brojni kontakti, prije svega u Velikoj Britaniji i Formuli 1 (kontakti o kojima su neki od vas, na ovom websiteu, izrazili otvorenu sumnju, u tipičnoj maniri balkanskog provincijalizma i osjećaja manje vrijednosti) možda mogli pomoći da se Sašu gurne u pravu "vatru".Naravno, osnovni preduvjet bio je da Saša uistinu nešto vrijedi. Da bismo to ustanovili zamolio sam moje prijatelje Petera Windsora i Roba Wilsona, koji vode vozačku školu u Engleskoj, da Sašu prime preko reda i testiraju u istim uvjetima u kojima su to napravili s brojnim vozačima Formule 1 i 3, serije GP2 i iz svijeta svjetskih relijaša. Tako smo u kolovozu prošle godine otišli u Bruntingthorpe, na tamošnji privatni aerodrom, na kojem je Wilson tjedan ranije odradio nekoliko lekcija s Heikkijem Kovalainenom i, prije toga, Kazukijem Nakajimom.Tečaj je, blago rečeno, neobičan. U Sašinom slučaju unajmljen je posve standardni Renault Megane GT i nakon dvosatnog uvodnog predavanja o manipuliranju dinamičkom težinom automobila u brzini i zavojima, Wilson je posjeo Sašu na suvozačko mjesto i odvezao dva kruga, od kojih je vrijeme u drugom imalo biti Sašin krajnji cilj. Onda su Rob i njegov učenik zamijenili mjesta i počelo je dvodnevno tesanje i brušenje tehnike.U prvom danu, po kiši, Saša je bio vrlo dobar. Njegov napredak Wilson je uspoređivao s onim, ni manje ni više, Kimija Raikkonena, koji je, još 2001., bio jedan od prvih Robovih učenika. Naravno, samo uspoređivao jer kasniji svjetski prvak ipak je, u uvjetima posve identičnim onima Saše, ipak bio znatno bliži Wilsonovom standardu nakon prvog dana. Ali, učitelj je u obzir uzeo Sašino neiskustvo, osobito u vožnji auta s volanom na desnoj strani (i mjenjačem na lijevoj ruci!). U usporedbi s Kovalainenom Sašin je napredak bio čak i nešto bolji.Drugog dana napredak je bio nešto lošiji, ali Wilsonova je krajnja ocjena, posve lišena bilo kakve kurtoazije jer je točno znao zbog čega je ta ocjena bitna, bila definitivni palac gore. Štoviše, on je sam potom nazvao Tonyja Shawa, šefa ekipe Manor Competition u britanskoj Formuli Renault, bez puno okolišanja preporučio Sašu za tu ekipu i onda svoj mobitel predao meni da sa Shawom dogovorim daljnje eventualne detalje.Ovdje treba reći da Manor Competition nije tek jedna od ekipa u ovoj formuli natjecanja. U njoj su početkom 2000-tih vozili (svaki u svoje vrijeme) i Kimi Raikkonen i Lewis Hamilton, i u toj su ekipi naučili prve lekcije iz podešavanja trkaćeg automobila i suradnje s pravim, vrhunskim inženjerima.Načelno je dogovoreno da Saša odradi s Manorom nekoliko preliminarnih testova i onda zimsku mini-seriju u britanskoj Formuli Renault u jesen 2008. Naravno, novac je uvijek problem i moja je ideja bila da pokušamo nagovoriti menadžere austrijskog Red Bulla (prilikom odlaska izravno u njihovu bazu u selu Fuschl pored Salzburga) na barem djelomično sponzorstvo.Onda je, početkom rujna, Saša napravio prvu glupost. Jurcajući se motociklom, kojeg mu je posudio otac, izletio je brzinom od preko 150 na sat s ceste blizu Barbana u Istri i zaradio teški prijelom butne kosti. To je odmah eliminiralo test kojeg je Red Bull spremao u portugalskom Estorilu za novu seriju svojih potencijalnih mladih vozača. Također, otpala je i mogućnost zimskog britanskog prvenstva, jer noga, jednostavno, nije zacijelila dovoljno brzo.Ipak, s Manorom smo uspjeli rezervirati nekoliko termina u studenom i prosincu za seriju testova kojima ta ekipa isprobava nove vozače. Premda još uvijek vidno šepajući i u bolovima, Saša je prvi dio testova odradio odlično. Prvi puta vozeći pravu "formulu", zasjenio je ostale vozače koje je Tony Shaw isprobavao, Nizozemca Thomasa Hylkemu i Britanku Alice Powell, prije svega na kišnom testu u Brands Hatchu.Potom smo, na samom početku prosinca, odlučili otići zajedno na još jedan test u Oulton Park i pokušati dogovoriti uvjete za "pravo" britansko prvenstvo 2009. Čim smo stigli na odredište tresnuo nas je veliki problem: Tony Shaw mi je rekao da su Radole od prošli put ostali dužni značajnu svotu novca i da od ovog testa neće biti ništa ukoliko se to ne plati. Ne želeći da propadne test nakon tolikog puta i ne želeći kompromitirati niti moju vlastitu reputaciju, niti onu Roba Wilsona i Petera Windsora, ponio sam se naivno: organizirao sam da se Eliju Radoli (koji je ostao u Puli i rekao da traženu svotu nema) posudi moj vlastiti novac, kojeg je on odmah poslao na Manorov račun u Englesku, i obećao vratiti "idući tjedan".Prilikom tog boravka u Oulton Parku s Manorom smo također dogovorili uvjete Sašinog sudjelovanja u sezoni 2009., a također Shaw je pristao i da za Sašu napiše izuzetno pohvalno pismo preporuke za potencijalne sponzore, u kojem se nada da će ovaj mladi vozač voziti za njegovu ekipu. Po povrtaku s puta Radole su krenule u potragu za novcem. Sezona s ovom, vrhunskom, ekipom stoji oko 150 tisuća eura, čemu treba dodati i troškove boravka u Engleskoj. Radole su kontaktirale stručnjaka za financiranje vozača iz Splita, i tu je nastao problem. Čovjek (kojeg ovdje ne želim reklamirati) je odmah izrazio veliku sumnju u autentičnost Manorovog pisma preporuke, no još su gori bili dvosatni telefonski razgovori u kojima je on na sugovornika (tj. mene) htio prenijeti osnove svoje životne filozofije - koja mahom ne tolerira tuđe mišljenje.Radolama sam tada rekao da će morati izabrati između dotičnog gospodina i mene, i nakon njihovog, mislili su pragmatičnog, izbora naša je suradnja formalno prekinuta. Naravno, je li potrebno reći da su uskoro presahnula obećanja financijskog stručnjaka i da su Radole eure morali tražiti drugdje. Ostali smo u kontaktu (između ostalog i zbog njihovog duga prema meni) i ja sam im savjetovao da bi bilo puno bolje da pronađu makar i dio novca, i odrade samo dio sezone s Manorom, nego da potpišu jeftiniju (a dužu) suradnju s nekom manje dobrom ekipom. Smatrao sam da je ključno da Saša odveze makar jednu dobru utrku s vrhunskim inženjerima, i ostvari jedan dobar rezultat. Moja je logika bila da bi samo jednim rezultatom među prvih 10 skrenuo dovoljno pažnje na sebe za eventualnu daljnju karijeru. U britanskoj Formuli Renault nećete postići ništa ukoliko iza sebe nemate uistinu vrhunsku ekipu i iste takve inženjere. Ako ste u lošoj ekipi nitko loše rezultate neće pravdati lošim inženjerima.Sve sam ovo pokušao objasniti Radolama, i pored prestanka suradnje. No, kontaktirali su ih predstavnici ekipe Tempus, koju financira nekakva ukrajinska medijska grupacija i koja se prije 2009. nije natjecala u Formuli Renault. Saši je obećano mjesto u ekipi za pola Manorovog budžeta. Predstavnici ekipe došli su u Pulu, slikali s sa Sašom ispred arene, novac je, pretpostavljam, negdje pronađen i ugovor je potpisan. Ostalo je, što vele, povijest. Saša Radola je ove sezone ostvario ove rezultate: 23. (od 23 klasificirana u utrci), 19. (od 21), 25. (od 28), 24. (od 25), 20. (od 21), 21. (od 24), 24. (od 26) i 25. (od 26), uz dva odustajanja. Sveukupno naš je vozač 29. od ukupno 30 vozača koji osvojili bodove (tj. bili među prvih 20 u nekoj utrci). Vozači Manora Dean Smith (koji je došao kad je Shawu postalo jasno da Saša neće voziti za njih) je 3. u poretku i u borbi za naslov prvaka, Thomas Hylkema je 14., a Alice Powell 20.S obzirom na Sašine vozačke kvalitete, dakle, plasman među prvih deset u prvoj sezoni, čak da je uložen novac presušio na njezinoj polovici, vjerojatno bi bio posve moguć. Potvrdio mi je to i Tony Shaw u nedavnom telefonskom razgovoru.Ali, sve to spada u što bi bilo da je bilo scenarij. O Saši Radoli trenutno u Engleskoj, prvoj trkačkoj sili svijeta, nitko osim dvojice ili trojice ne misli baš ništa. I naravno, nagradno pitanje: jesam li nakon 7 i pol mjeseci dobio natrag novce koje sam mu posudio u Oulton Parku?Druga je priča kraća. Luka Grobenski, 11-godišnje koprivničko čudo od djeteta koje se s roditeljima preselilo u Pulu, odrađuje u Italiji svoju sezonu u ekipi kartingaške legende, peterostrukog svjetskog prvaka Danila Rossija. Bar se nadam da je tako. Nakon što sam, naime, u karijeru malog Luke uložio poveliku količinu energije i vremena, i nakon što sam menadžere Red Bulla nagovorio da Luku stave pod identičan (financijski) režim kakvog su, dok je imao 12 godina, primijenili na Sebastianu Vettelu, Lukini roditelji odignorirali su moje, možda nedovoljno energične, zahtjeve da potpišemo ugovor o daljnjoj suradnji. Kad su me još zatražili i novac na posudbu, nakon što sam to učinio već nekoliko puta ranije bez da sam primijetio namjeru vraćanja, i djelomično pod utjecajem iskustva s Radolama, odlučio sam prekinuti karijeru menadžera hrvatskih vozača.Eto, to vam je priča o dva velika hrvatska vozačka talenta koje sam prema putanji (i) Formule 1 htio dovesti uz pomoć puno entuzijazma i dobre volje. Ne kažem da oni neće i bez mene otići daleko; nadajmo se da niti Formula 1, osobito za Grobenskog, nije tek nemogući san. Ali, da je moglo i trebalo biti drugačije, to je sigurno. Jednostavno, pokušao sam primijeniti principe koji nisu bazirani na muljanju i nepoštivanju dogovorenog, niti onom alanfordovskom "Daj, daj, daj!" Ispao sam naivan i, na kraju krajeva, neuspješan. I Luki Grobenskom i Saši Radoli (osobito kad mi vrati posuđeni novac), međutim, želim svaku sreću u njihovim karijerama.Na kraju, mali post scriptum. Kako se zove jedna od tri nove ekipe koje su za 2009. ušle u Formulu 1? Manor Motosport. Ne, to nije ista stvar kao Manor Competition (koja je otkupljeni dio veće firme), ali John Booth, vlasnik MM-a i novi boss ekipe Formule 1 bio je, recimo, u garaži Tonyja Shawa na prosinačkom testu u Oulton Parku. I još: Peter Windsor, suvlasnik ekipe Team USF1 (čiji sam jedan od direktora, baš kao i Rob Wilson), planira organizirati svojevrsnu vozačku akademiju u čijim će redovima biti nadareni mladi vozači, bez obzira na zemlju iz koje dolaze.Uz malo pameti sve je moglo biti puno drugačije.Mladen Jergović

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...