Jump to content

Formula 1


burekdzija

Recommended Posts

  • Replies 4.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ducca

    617

  • Jimmy Kowalski

    485

  • renne

    428

  • Sludge Factory

    345

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jergović lepo o Ferdžama (btw, po prvi put u životu su mi dragi)POVRATAK MEDITERANSKOG šLAMPERAJAPosljednjih dana jedno pitanje postavili su mi gotovo svi koji su me sreli ili kontaktirali: može li Ferrari uskoro izaći iz ove sadašnje krize? Pitanje, čini se, nije tek retoričko. Jer, koliko god se na prvi pogled činilo dobro i uzbudljivo što su ove sezone u Formuli 1 karte dobro izmiješane, pa su prve tri utrke rezultirale, blago rečeno, neobičnim ishodima, izgleda da puno ljubitelja ovog sporta ipak želi da jedna stvar sjedne na staro mjesto: da Ferrari opet bude jaka ekipa.To nije jako čudno. Ferrari je istinska institucija Formule 1, ekipa koja je u svjetskim prvenstvima prisutna od druge utrke uopće, one za Veliku nagradu Monaka 1950. Od tada do danas Ferrari je sudjelovao u ? vjerovali ili ne ? 774 utrke, i doslovno izgradio Formulu 1 onakvom kakvu danas znamo. Naravno, puno ima ljudi koji od Ferrarija više vole neku drugu današnju ekipu. Puno ima i onih koji znaju da je Ferrari počesto uživao nepravedan ili nezaslužen status kod onih koji ovim sportom upravljaju ? upravo radi svoje legendarne dugotrajnosti ? a i onih koji znaju da je Ferrari ponekad u svojoj povijesti do uspjeha i financijske sigurnosti gazio preko leđa drugih. Ali, sve je to dio povijesti Ferrarija i Formule 1, sporta koji se nikad nije hvalio etičkom besprijekornošću ili savršenom logikom. I baš zato, kad Ferrari (pretjerano često) pobjeđuje, mnogo je onih koji bi ga rado vidjeli dolje. Ali, jednako tako, kad Ferrari zapadne u krizu, zlurado likovanje traje kratko i svi ubrzo požele da se div iz Maranella probudi i vrati na vrh. Možda baš i zato jer je svaka pobjeda u Formuli 1 slađa ako je i pobjeda protiv jakog Ferrarija.Kriza Ferrarija u povijesti Formule 1 poput ove današnje i nije bilo tako puno: tek četiri puta dogodilo se prije ove godine da u prve tri utrke sezone crveni ne osvoje niti jedan jedini bod. Posljednji put zbilo se to prije 28 godina, u doba velikog dolaska turbo- kompresora u Formulu 1. Tradicionalan kakav je uvijek bio, Enzo Ferrari odgađao je uvođenje te novotarije sve do početka te 1981, a i onda su tehnički problemi omeli početak sezone. Dva briljantna vozača ? Gilles Villeneuve i Didier Pironi ? morali su čekati sve do četvrte utrke sezone, ali tada su turbo Ferrariji proradili kako treba i zapravo je upravo ta Velika nagrada San Marina u Imoli označila izlaz Ferrarija iz velike krize, i osvajanje prvih bodova te sezone (petim mjestom Pironija).Nije to bila posljednja velika kriza Ferrarija u Formuli 1. Deset godina kasnije, odlaskom Alaina Prosta iz ekipe, u Maranellu su bili doslovno izgubljeni u iduće dvije-tri godine, ali onda je, 1993, na kormilo ekipe došao mali i rijetko nasmiješeni Francuz iz Alzasa ? Jean Todt. Nekadašnjem suvozaču relija svjetske klase nije trebalo dugo da u Ferrariju uspostavi kompletnu diktaturu, i uvede red, rad i disciplinu kakvu ova ekipa nije poznavala nikada to tada u svojoj povijesti. Znameniti mediteranski šlamperaj zamijenjen je autokratskim podnošenjem pedantnih računa za svaki planirani i ostvareni potez i to je, uz donošenje, bez obzira na cijenu, vrhunskih ljudi iz svih sfera Formule 1, urodilo izgradnjom pobjedničkog mentaliteta, i pobjedničke serije, bez premca u Formuli 1. Naravno, kad je 1996. u Maranello stigao i njemački wunder vozač Michael Schumacher sve je sjelo na svoje mjesto i ubrzo je Ferrari postao pobjednička mašinerija zastrašujućih razmjera.Je li razlog ovog današnjeg kolapsa upravo u povratku Talijana i njihove opuštenije radne etike u vodstvo Ferrarija? Gotovo je sigurno ? da. Nema više Schumachera, koji je ekipu galvanizirao do nepobjedivosti gotovo mahnitom marljivošću. Nema više Todta, koji je Schumacheru diktatorski krčio put do pobjeda. Nema više Rossa Brawna, koji je Schumacherove i Todtove vizije sveo na tehničku rezultantu razorne efikasnosti. I nema više Nigela Stepneya, tragičnog protagonista iz foto-kopirne McLarenove afere, ali i čovjeka koji je Ferrarijevu kontrolu proizvodnje i sklapanje dijelova do savršene cjeline doveo do razine koja je, sada je to jasno, nedostižna bilo kome drugome.Bez ovih ljudi, bez tih teutonski preciznih i egzaktnih umova, Ferrari jednostavno nije nepobjedivi stroj s početka 21. stoljeća. Kimi R?ikk?nen i Felipe Massa briljantni su vozači (osobito Finac, koji je još uvijek možda i najbrži čovjek u Formuli 1), ali niti jedan od njih nema hipnotičku predanost Schumachera koji je, u doba dizanja Ferrarija iz prosječnosti, znao u Maranellu provoditi 24 sata u neprekidnom ritmu testiranje/nabavka pizze u susjedstvu/diskusije s tehničarima do iza ponoći/spavanje u nekadašnjoj rezidenciji samog Enza u sklopu test-staze/rano ustajanje i teretana/testiranje/nabavka pizze... I tako iz dana u dan, sve do trenutka kad je njegov Ferrari, uz pomoć gore spomenutih čudaka, činio sve ono što je on od njega htio. Toga u Ferrariju danas jednostavno nema. Stefano Domenicali je OK, ali on je, prije svega, politički ambiciozan aparatčik, čovjek koji jednostavno nema sumanutu kvalitetu svojih prethodnika. Bez Schumachera za volanom i Todta za bičem, Ferrari je postao previše talijanskim za vlastito dobro.Naravno, krizi će doći kraj. Ipak je u Ferrariju ostalo tisuću ljudi iz zlatnog vremena. Previše je tu, sveukupno gledajući, kvalitete, da bi ova suša potrajala. Ali, novu istinsku rezultatsku revoluciju u Maranellu moći će donijeti jedino nova personalna revolucija.

Link to comment

izasao mozli sa planom, 40 miliona funti je cap.meni je u oci upalo nesto drugo.

There are no fixed penalties for teams who exceed the ?40m budget cap but the costs commission will judge the degree of the misdemeanour and advise the FIA, who will determine any penalty.
super, sve je u rukama bernija i maksa. fer i posteno...
Link to comment
Interesanto je i ukidanje dolivanja goriva u toku trke.
bolje da ukinu F1... Neka naprave samo ovale po evropi pa cemo da vozimo indy car seriju i ovde...
Link to comment

zabrana dodavanja goriva u pola trke od sledece sezone je odavno najavljena. ne mora da znaci da ce to biti lose. ja sam formulu pocela da gledam dok je takva zabrana postojala, i to su bile fenomenalne sezone (dobro, ne zbog zabrane, ali ne verujem da je nedolivanje goiva nesto upropastilo).

Link to comment
ayrton_senna.jpg

Na ovaj dan pre 15 godina, u Imoli je poginuo Najveći.Onaj zbog koga sam počeo da aktivno pratim formulu.Onaj kojeg sam godinu dana ranije gledao kako u Doningtonu magijom pretiče 5 (pet) bolida u prvom krugu, vozeći po stazi kao da je suva poput Sahare. Sećam se da sam u momentu mislio "ovo je trebalo snimiti", ne sanjajući da će i u kasnijim godinama to biti poznato samo kao "that lap in Donington".Za mnoge sam navijao, ali samo sam za njega skakao ispred televizora. RIP

Link to comment

Ovaj dogadjaj mi je prvo secanje o F1 (ne znam da sam gldedao trku, mislim da jesam ali nisam siguran, ali se sahrane secam i dan danas) tada sam imao nepunih 7 godina... Po snimcima koje sam kasnije gledao skapirao sam da sam rodjen prekasno da bi imao tu cast da gldeam McLaren iz zlatnih godina, sa Prostom i Senom ali sta cu nisam jedini... Inace za F1 sam se prvi put ozbiljnije zainteresovao kad je Dejmon Hil osvojao titulu te godine, a opsesija je poslatala kada je Hakinen osvajao i od tad navijam za McLaren...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...