Jump to content
IGNORED

Formula 1


burekdzija

Recommended Posts

Još jedan ovogodišnji kuriozitet je objava težine bolida, pa će biti manje spekulacija oko toga ko je koliko težak ušao u okršaj. Evo i teksta sa F1 Serbia.

Objavljene težine bolidaPriredio Ivan Simic Od ove godine, FIA javno objavljuje težine svih bolida pred trku, kako bi se stekla ideja o tome sa koliko goriva će ko krenuti, i kakvu će strategiju primeniti. Bolidi koji su ušli u treću sesiju kvalifikacija se mere odmah posle kvalifikacija, dok se ostali mere čim im se završi sesija.Objavljeni podaci pokazuju da je Bron GP bio relativno težak, teži od svoji najbližih rivala što dodatno govori o njihovim impresivnim performansama. Po objavljenom, može se smatrati da Baton ima goriva za 22 kruga, a Barikelo za 23. Sebastijan Fetel će u boks ići u 20. krugu, isto kao i Niko Rozberg.Ferari je u popriličnom problemu jer su bili veoma lagani sa slabim rezultatom. Masa ima goriva za samo 18 krugova, a opet je zaostao za Batonom na kvalifikacijama za 0.8 sekundi. Pritom je Baton bio za 0.3 sekunde sporiji jer je teži. Slična situacija je i sa Raikonenom.Prema ovome, izgleda da Baton ima sve preduslove da kontroliše trku. Loš start i nepouzdanost mu mogu možda biti jedini protivnici.Težine bolida:1. Jenson Button, Brawn GP, 664.5kg2. Rubens Barrichello, Brawn GP, 666.53. Sebastian Vettel, Red Bull, 6574. Robert Kubica, BMW Sauber, 6505. Nico Rosberg, Williams, 6576. Felipe Massa, Ferrari, 6547. Kimi Raikkonen, Ferrari, 655.58. Mark Webber, Red Bull, 6629. Nick Heidfeld, BMW Sauber, 691.510. Fernando Alonso, Renault, 680.711. Heikki Kovalainen, McLaren, 690.612. Nelson Piquet, Renault, 694.113. Giancarlo Fisichella, Force India 68914. Kazuki Nakajima, Williams, 612.515. Sebastien Buemi, Toro Rosso, 675.516. Adrian Sutil, Force India, 684.517. Sebastien Bourdais, Toro Rosso, 662.518. Lewis Hamilton, McLaren, 65519. Timo Glock, Toyota, 67020. Jarno Trulli, Toyota, 660
Link to comment
  • Replies 4.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ducca

    617

  • Jimmy Kowalski

    485

  • renne

    428

  • Sludge Factory

    345

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ajooooj sta napravise Vettel i Kubica.... :twak: Savrseno su vozili, katastrofa.edit: Rubens ni kriv ni duzan za dvostruku pobedu.

Edited by ducca
Link to comment

Button kao sada i zvanicno prvi favorit sezone zasluzuje poseban replay. Svaka cast, nebo je granica ako ovako nastave. Ali sta reci sem :pera: za Rosa Browna!

Link to comment

Koliko u današnje vreme neverovatno izgleda kada neki bolid nastupi skroz jednobojan, bez i jedinog sponzora (osim malog Virgin znaka na trupu), a upravo taj bolid razvali sve i ostavi ih u prašini....ista priča i na podijumu sa kombinezonima. Reklamni pano je spreman, cena je skocila, tipujem da će se šareniti već u Maleziji.

Link to comment

Svaka čast Brawn timu. Upravo je lepo videti da se jedan mali (sada) tim digao iz bukvalno mrtvih i ostvario 1-2, makar i na prvoj trci, iako mi nisu nešto posebno dragi ni Baton ni Barikelo.Plus, lepo je osvrnuti se na sve ljude koji su tokom prošle dve sezone pričali da neće reći da je Hamilton dobar vozač dok ne vide kako bi prošao u lošem bolidu. Well, evo sad ima krš od bolida, i sa P18 stigao je - četvrti, zamal' pa na podijum.

Link to comment

Kao sto rekoste, odlicna trka i ako nastavak sezone bude ovakav uzivacemo :) U opste se nisam pokajao sto sam ustao rano u nedelju, jer kada tim bez prakticno i jednog sponzora oduva sve ostale, to stvarno treba uzivo gledati. Jako mi je drago i zbog Toyota-e sto se nasla na podijumu, a krivo zbog Aussie-a sto nije uzeo neki bod. U svakom slucaju, ocekuje nas loodilo sezona :D

Link to comment
Svaka čast Brawn timu. Upravo je lepo videti da se jedan mali (sada) tim digao iz bukvalno mrtvih i ostvario 1-2, makar i na prvoj trci, iako mi nisu nešto posebno dragi ni Baton ni Barikelo.
E sad, to "mali" tim pa cak i sa zadrskom "sada" ne stoji bas...Ogromna je to organizacija, 650 zaposlenih, sve nasledjeno od Honde, bolid razvijen jos pre par meseci posle godinu dana mukotrpnog rada. Pa nije Brown lud da kupi neko govno i bori se sa ForceIndia za 18. mesto. Cost-benefit je odradjen bez greske.Mada je cinjenica da ce da se smanjuje tim, kao i troskovi...no bice sad i para od sponzora. Lepo bi bilo da stanu na zdrave noge i budu faktor narednih godina. Neostaju mi vec timovi koje je okupljao i vodio neki entuzijasta poput Jordana, Zaubera, Tyrela, Williamsa (jedini jos ziv), pa i McLarena dok Mercedes nije ozbiljnije zagrizao...Smara vise i ova F1 globalizacija, sve pokupovase velike auto industrije. Edited by ducca
Link to comment

Biće da je Jarno kažnjen. Znači Hamilton ipak na podijumu.

Trulli loses podium for safety car infringementJarno Trulli (ITA) Toyota celebrates his third position on the podium. Formula One World Championship, Rd 1, Australian Grand Prix, Race, Albert Park, Melbourne, Australia, Sunday, 29 March 2009Toyota?s Jarno Trulli has lost his third place in Sunday?s Australian Grand Prix after stewards penalized him for passing under the safety car in the closing laps.Trulli ran off road near the end of the race, thus losing a place to McLaren?s Lewis Hamilton, but then repassed the world champion once he had rejoined the circuit.The Italian was given a 10-second stop-go penalty as a result, but since the offence occurred within the final five laps that was translated into a 25-second penalty added to his race time. He thus drops to 12th."I can't say how disappointed I am to finish third but have the result questioned," he said. "When the safety car came out towards the end of the race Lewis passed me but soon after he suddenly slowed down and pulled over to the side of the road. I thought he had a problem so I overtook him as there was nothing else I could do. link"

A da je Fetel kriv za onaj sudar, a ne Kubica, kako su pametni komentatori na Foxu protumačili, smatraju i stjuardi. link

Link to comment

Da, nije baš da je odsustvo sponzora tako čudno - pa upravo Honda (dakle, ex Brawn) je 2007. bila ona "Earth Dreams" Honda, dakle, takođe bez sponzora. I onda su smislili, kao, ajde da ne bude blam što su nas svi napustili, mi ćemo da smislimo neku ekološku priču da ispadne kako smo baš to hteli. Kiselo grožđe. 800px-Rubens_Barrichello_2007_Britain_2.jpgAli da je mali tim, jeste. I svaka čast na tome. Ja sam F1 počeo pratiti navijajući za Jordan, tako da mi je sve ovo prelepo. A još i mečka opskrbljuje motorima, a i Hamilton uzeo treće mesto! Ej! Dobar je dan!

Edited by Buck Naked
Link to comment

Jedino što izgleda zaista opet imaju krš od automobila, pa je ovo pola sreća + pola Hamiltonovo umeće.Nego, ne čujem komentare, da li su ovogodišnje promene pravila (slikovi, aerodinamika) zaista učinila preticanje lakšim, tj. smanjila količinu prljavog vazduha neposredno iza bolida? Sudeći po situaciji na stazi, deluje malo bolje, odnosno lakše?

Link to comment

Brawn speechless after debut winBy Simon Strang and Matt Beer Ross Brawn said his team's commanding debut victory in the Australian Grand Prix left him lost for words.Jenson Button controlled the race from the front throughout, while his team-mate Rubens Barrichello recovered from a poor start and two collisions to take second.The result came less than a month after the team's future was secured following Brawn's takeover of the former Honda operation, which ended a winter of uncertainty."It feels stunning," Brawn told the BBC. "With everything that all our staff have been through it is just sensational. I can't really put it into to words."It wasn't that easy and there were times where we were having to look after things and of course reliability was an issue because we haven't had all that much testing over the winter."Two cars to the finish, Rubens had a problem at the start which meant he picked up some damage and the car wasn't in great shape... Just unbelievable. It doesn't get much better than that today."The team's CEO Nick Fry was equally stunned by the squad's achievement."Absolute fairytale," Fry told the BBC. "I just can't believe that we actually managed to do it. We were getting quite worried at the end there with (Robert) Kubica going quickly on the prime tyre, so we were getting a bit sweaty under the collar."But we got there in the end and it was a fantastic effort from everyone. Everyone at Brackley, everyone at Mercedes-Benz, just a great, great job."He underlined that the team had been through an emotional rollercoaster since Honda announced its withdrawal at the start of December 2008."Most of us thought we would be out of a job or doing something else," Fry admitted."It just means the world to everybody, [who have] worked their socks off. The drivers have stayed super-fit over the winter. The car is just absolutely wonderful."Jenson has showed tremendous loyalty to the team, he has stuck with it. He had other alternatives but he decided to stick with us even though he might not have had a job. He just drove superbly from start to finish, in fact both drivers did."

Link to comment
A da je Fetel kriv za onaj sudar, a ne Kubica, kako su pametni komentatori na Foxu protumačili, smatraju i stjuardi. link
Ovo ne mogu da razumem. Kaznili su ga sa 10 mesta u narednoj trci za ovaj incident?! Kada su ulazili u krivinu pre toga, Vetel je bio ispred, onda je promašio trkaću liniju, i Kubica je uskočio. Pred sudar, Kubica je bio ispred, i više ga je Kubica sam izgurao sa staze nego što je Vetel, koji je već prilično kočio, pokušao da brani išta. Nejasno mi je šta je drugačije mogao da uradi, tj kako se očekivalo od njega da odveze drugačije? Da potpuno ukoči i pusti Kubicu za celu dužinu još na izlazu iz prve krivine? Ma da, mogu odmah da stave onda i budističke monahe da budu vozači ako očekuju tako nešto. Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

Koliko sam ja uspeo da vidim (nisam bas najbolje) po meni je Kubica zagradio Felela ali ga je i stigo za vise od pola duzine bolida, tu je fetel morao da uspori, ali.... Sad koliko je kazna primerena nisam tu da sudim, ali u principu ih ne volim.... Hamilton odlicno vozio, ferari mlak (i svaki kiks ferarija mi je ko melam za dusu, znam nije normalno ali je tako...:D)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...