Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Lexan = polikarbonat, tj. jedan je od brendova polikarbonata.

 

 

Polycarbonates (PC) are a group of thermoplastic polymers containing carbonate groups in their chemical structures. Polycarbonates used in engineering are strong, tough materials, and some grades are optically transparent. They are easily worked, molded, and thermoformed. Because of these properties, polycarbonates find many applications. Polycarbonates do not have a unique resin identification code (RIC) and are identified as "Other", 7 on the RIC list. Products made from polycarbonate can contain the precursor monomer bisphenol A (BPA). Polycarbonate is also known by a variety of trademarked names, including Lexan, Makrolon, and others.

Link to comment

Iskreno sto rece Rodjeni,ja lexan nigde ne bi stavio.Vala sve mu fali.

Pa to...Mada vlasnici kafića sa divljim baštama misle drugačije ;-)
Link to comment

Ja sam pre 7-8 godina napravio nadstresnicu na terasi, platio sam tablu 5x1 nesto oko 100 evra, koliko se secam... Sada, posle ovoliko godina, gumice koje sam postavljao sa gornje strane, ispod podloski za srafove su pustile vodu u komore,pa malo ruzno izgleda...Ako se ovo ignorise,sve ostalo je O.K. Sada kada bih kupovao, ne bih uzimao te sa komorama, nego pun presek... Razmisljam da njih koristim za staklenu bastu, koliko vidim u cenovniku koji sam postavio na prethodnoj strani, pun presek ovih tanjih je oko 5 evra po kvadratu, a sigurno je izdrzljivije od najlona...

Link to comment

Pošto se završilo sa laminatom i pločicama red je na grejanje :). Manji je stan i veći deo (dnevna soba, kuhinja trpezarija - sve zajedno) će grejati TA peć (2-3 kw, ne sećam se tačno). Ali ostaje soba koja ima nekih 15 kvadrata pod kosinom (od 1,5 do sigurno 3m - ali veći deo je pod nekom normalnom visinom, je li). Soba je sa tri strane zaštićena (dva druga stana su sa strane, a pozadi ostatak stana) pa joj je samo prednji deo (i to nekih 1,5m) ka spolja. Inače, ove dimenziju su u klot varijanti, nisu još stavljeni gips zidovi pa će sve biti manje i ušuškanije. 

Elem, TA peć ne treba jer već postoji jedna, pa je za sobu ostala varijanta ili francuski radijator (bio favorit, već se gledalo šta i kako) ili, što se saznalo čitajući o Francuzima, inverter klima. Koliko se pokapiralo, ova klima može da greje do nekih nižih temperatura, čak i do -15. Naravno, jasno je da se sve više struje troši kako ide ispod -5. Elem, da li neko ima iskustva sa ovim klimama jer, po priči, troše manje od francuskih/norveških radijatora (mana je, naravno, što je zeznuto na baš niskim temepraturama, ali njih ionako nema puno).? One jesu skuplje, ali dođu na isto kada bi se kupovali radijatori i obična klima jer nema šanse da u potkrovlju, koliko god da je izolovano, ona nije potrebna.

Inače, neki stanari tvrde da čitav stan može da greje i jedna TA peć, ali je stan ipak pod krovom i nije isto kao na spratovima ispod. Ali eto, sigurno će toplota od peći doći i do sobe što može samo da pomogne.

Link to comment

Moguće sigurno, samo je pitanje, koliko će para da ti traže. Ja kad sam u starom stanu stavljao pvc greškom su mi doneli leva umesto desna. Ja krenuo da ih gazim da prave nova ali čekao bih i ovako uradili časkom, kod mene na terasi...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • 4 weeks later...

hajde i kod majstora :)

 

 

pitam i ovde, i na drugim mestima:

 

trazim sovjet. dakle, imam 1 eksperimentalni objekat, koji je sushtinski pechena keramika, ali za neke druge potrebe delom zatopljen u neki pleksi (polimetil metakrilat, to sam sigurna 200% jer imam eksperimentalni dokaz da je to). hocu da skinem pleksi, do nivoa do kog moze, testerisanjem, razbijanjem, topljenjem, ne znam ni sama, pa posle da presechem uzorak nekim dijamantom da ga gledam iz chistog preseka, ili shmirglam vishak ili neshto, da oslobodim neku povrshinu ili presek. bice razmatrane i laichke (skoro svi smo ovde laici i lupetamo odjutros :lolol:) i struchne ideje, poshto je situacija dosta nestandardna. dimenzije su tipa 2x2 cm sve djuture, ili 1x2, kako koji (imam ih vishe :isuse:), mnogo vishe pleksija nego objekta, pozeljno je da ne kontaminiram objekat nekom drugom hemijom, i ovom plastikom je vec isprljan (ali to je minimalnam problem, posle je lak prepoznajem eksperimentalno pa mi ne smeta). i da ga naravno ne spalim ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

Aceton rastvara pleksi/polimetil metakrilat efikasno, ali mora polako.

Prvo probati, videti kojom brzinom ga rastvara i pobrinuti se za uklanjanje rastvorenog pleksija, sloj po sloj.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...