Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Krenula zima, ja imam bebca i zenu i zivimo u iznajmljenom stanu od 80+ kvadrata. Za nasu sobu (gde smo sa bebom) kupicu jedan norveski radijator od 2000W, u velikoj dnevnoj je TA pec od 6 KW.E sad, predvidja se opaka zima sto moze da znaci i iskljucenja struje zbog padanja sistema, treba mi i alternativa za ne daj boze. U stanu nemam ni jedan odzak, dakle ostaje mi plinska pec. Ima li neko iskustva, kakva je potrosnja, rizici etc?

Link to comment
  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Imaš dete, moraš da imaš alternativu, Be bi trebalo plinska peć da pravi problem, ima raznih, i nisu skupe.JA se recimo grejem na struju, ali instalacija mi je slaba pa ne smem peć jaku koliko mi treba, uskoro ubacujem na ugalj, milina

Link to comment

Ja sam u selu imao neku i godinama nije bilo ni najmanjeg problema sa njom.edit: ovako nestoplinska-grejalica_slika_O_2473707.jpgLetos sam u Kikindi par dana bio u iznajmljenom stanu sa bojlerom na gas. Kako pustis vodu automatski se pojacava plamen :)

Edited by katamaran
Link to comment
Ti imas odzak <_<Ama ima li razumnog rizika od koriscenja ove sklopocije? Mislim, butan boca i otvoreni plamen, ne zvuci dobro
Ne, ako se poštuje nekoliko prostih pravila: crevo koje povezuje bocu sa gasom i potrošača (bio to šporet, peć ili bojler) mora biti neispucalo, šelne kojima se crevo vezuje na reducir-ventil, odnosno potrošač moraju biti valjano pritegnute da gas ne curi, gumica koja leži između matice kojom se reducir-ventil vezuje na bocu i navoja na samoj boci mora biti cela i nepohabana, a maticu treba valjano pritegnuti kada se boca priključi. Uz poštovanje ovih pravila, ni malo starijem osnovcu nije nikakva frka da zameni bocu na šporetu ili grejalici, a do sada sam se nagledao ihaha odraslog sveta koji panično beži i na sam pomen da im boca butana uđe u kuću. Neizostavno treba obezbediti provetravanje prostoriije koja se greje,zarad trošenja kiseonika sagorevanjem. Ne znam koliki je tačno vek trajanja jedne boce od 10 kg ako se troši za grejanje, no sećam se da je, ako se troši za pogon kupatilskog protočnog bojlera, tročlanoj porodici (otac, majka i tinejdžer sportista) obično trajala oko dve nedelje.
Link to comment
Neizostavno treba obezbediti provetravanje prostoriije koja se greje,zarad trošenja kiseonika sagorevanjem.
Додатни разлог је, ако се добро сећам (а давно је било, има бар 30 година откако смо пензионисали такву грејалицу) је што је крајњи производ сагоревања угљен диоксид и водена пара. Да се не би кондензовало којегде, проветрити ту и тамо. Обично је довољно десетак минута дневно.Она мрежица с предње стране је с једне стране разводник топлоте (греје ваздух на додир) а с друге стране спречава да се пламен формира изван ње, пошто гас док прође кроз њу падне испод температуре на којој гори. Учили смо тако нешто из хемије, ал давно беше, стручнији нек ме исправе.Оно саће иза решетке је некакав катализатор, па се тако боље искоришћава енергетска вредност гаса - више топлоте него да се иста количина утроши на, рецимо, рингле. Опет, стручњаци, помагајте, причам по сећању а ако није тачно боље да се исправи док је вруће.
Link to comment
Mislim da za definitivno Kaubojevljevo umirenje, postoje i neki indikatori prisustva nesagorelog gasa u prostoriji
Ugljen monoksida, pretpostavljam?Bilo je dosta slučajeva trovanja ugljen monoksidom zbog loših peći, i to ne samo plinskih.
Link to comment

Jel otvarao neko nekad Panasonik bezicni telefon? Tastatura mi sve gore radi pa bi mu prijalo ciscenje.004642.jpgNekako sam ga otvorio ali ne da bih prisao tastaturi morao bih da izvadim stampanu plocu a to je nemoguce a da pritom ne prekinem kontakt sa punjacem. Da mu se ne skida mozda prednja maska? Nema srafova ali mozda i nju drze one ludacke zabice.edit: Uspeo dam da ga rasturim. Kod mene je bilo malo komplikovanije nego kod drugih zato sto postoji jos jedno parce plastike na dnu ploce. Ocisticu ga bez problema i nadam se da cu uspeti posle da ga sklopim :)

Edited by katamaran
Link to comment

Samo da se pohvalim. Operacija uspela a pacijent nije umro :)Nisam imao alkohol da ga ljudski ocistim ali i posle vode radi daleko bolje nego ranije. Neverovatno koliko je bila lepljiva stampana ploca ispod tastature. Letos mi je ostao na kisi u dvoristu pa mislim da se mozda nije rastvorio onaj lepak sto drzi staklo displeja pa iscureo dole ispod tastature.

Link to comment
E sad, predvidja se opaka zima sto moze da znaci i iskljucenja struje zbog padanja sistema,
Gde si čuo da se predviđa opaka zima? Nisi valjda slušao one koji pričaju da će biti najhladnija zima u istoriji?Pre neki dan na RTS-u su bili iz hidrometeorološkog zavoda i rekli da će zima biti prosečna.A sve i da bude jaka iskakanja sistema nije bilo od 2000. pa na ovamo.Tako da imam utisak da patiš od hronične bolesti novih roditelja koja se zove preterana zabrinutost. ;)
Link to comment
Za nasu sobu (gde smo sa bebom) kupicu jedan norveski radijator od 2000W
Bolje uzmi jos jednu TA pec. Ako i nestane struja vratice se daleko pre nego sto TA pec stigne da se ohladi. Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...