Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

Samo kod nas siromasnih i to je uzelo maha "u poslednje vreme". Ja sam sa istom fascinacijom isto to pitao jer znam da kao mladji nisam vidjao to niti sam mogao nogom, laktom, pesnicom da ostetim spoljni izgled kuce.Isto tako ne pamtim da su kuce pre stiropor fasade "zvonile" kad kucnes u njih. To se ne cuje unutra al je vrlo kretenski zvuk plus sto jedan jaci grad to sve moze da upropasti ili barem posteno osteti.Stiropor fasada je privremena fasada u nedostatku adekvatnije tipa staklene vune, fasadne opeke i sl.edit - doduse, jeste se stiropor stavljao ranije ali unutra bas da se zastiti od fizickih ostecenja i to kao dodatna izolacija na objektu
Taj grad koji bi teoretski ostetio stiropor bi zbog upadnog ugla prvo dobrano izresetao krovni pokrivac, a ne vidim da se to nesto spominje kao manjkavost crepova.Stiroporu je primarna funkcija obavljanje termoizolacije objekta, te ne vidim kakve veze ima sa fasadnom ciglom, koja, jelte, ima funkciju da krasi/ruzi isti. Kamena vuna je verovatno najbolje mainstream resenje od svih.I najveci promasaj posta je ovo oko stavljanja izolacije unutra. Stiropor ide sa unutrasnje strane objekta samo ako je u pitanju objekat u kome se temperatura unutrasnjosti ima drzati nizom od spoljasnje, dakle, kod hladnjaca i slicnih objekata. U objektima koji se greju izolacija uvek ide sa spoljasnje strane. Konstrukcija (zidovi, grede, stubovi...) se mora obuhvatiti izolacionim slojem i mora joj se odrzavati temperatura jednaka temperaturi unutrasnjosti. Ukoliko bi stavljao izolaciju unutra dobio bi vise toplih celija unutar zgrade sa hladnom kontrukcijom koja preseca i horizontalno i vertikalno zgradu i radi kao ogroman termicki most i hladi istu. Pride bi bilo pogubno i zbog multilplikovanog problema kondenzacije, a i dobio bi mnogo vecu povrsinu koju moras da prekrijes izolacijom. Tako da TI moze unutra samo ako je nemoguce staviti je spolja.
Link to comment

I zaboravih da napisem, stiropor nikad nije zavrsni fasadni sloj, ali moze da nosi isti, ako je isti dovoljno lak. Zato se premazuje lepkom i stavlja se rabic mreza, na koju ide neki fasadni sloj. I to je sve skupa sasvim zadovoljavajuce resenje. Opeka ili druga izdrkavanja na fasadi zahtevaju dodatnu konstrukciju koja bi ih nosila sto povlaci ne bas zanemarujuce komplikacije i troskove.

Link to comment

stiropor je najlogicnije resenje, uzimajuci u obzir cenu i efekat, a pre svega lakocu postavljanja.bitno je jedino da se u potpunosti zastiti spolja, buduci da se na vazduhu vremenom dezintegrise.a to da se zapatio samo kod nas siromasnih moze reci samo neko ko nije izasao iz srbije.

Link to comment

ma nista, vec je bila prica o demit fasadi, vrlo opsirna, uz opisni prikaz radova i komentarenego poskocih zbog ona dva jaimojkomsijaznamonajbolje posta, pa ne odgovorih @darling na konkretno pitanjenadalje dodatno otislo u onu stvar (), pa sad ne vredi ista pisati

Link to comment

tokom vikenda sam uz pomoć zeta i sina preradio krov. blažen u neznanju postavio sam letve za ondulin na 50 cm razmaka, zimi sneg, leti sunce su za 6 goina savili table, neke su pukle na mestimagde su prokovane ekserima. uz to, puhovi su odradili svoje, na par mesta je bila progrižena folija. te rupe, ne mnogo njih zakrpljene su plastobitom sa armaturom plastične mrežice.svojevremeno mi je mire predložio kamenu vunu kao najbolje rešenje za popunjavanje 5 cm širokog prostora između ondulina i podaščanog krova. no, smatrao sam da mi treba nešto vrlo tvrdo kao oslonac za ondulin . odlučio sam se za 3 cm stirodur ispod koga je složen 2 cm stiropor. videću zimus hoće li se kuća brže zagrejati.e sad, što se tiče materijala.postoji više tipova ondulina. različit korak talasa i različita širina table. valjano je naći identičan postojećem. nije dovoljno da se pita za cenu table. drugo, u "uradi sam" naleteo sam na 2 vrste stirodura. opredelio sam se za onaj koji mi je delovao čvršće - žuti. plavi je 4 cm duži, širina je ista 60 cm. mire, ako svratiš do radnje pogledaj oba i uporedi. još jedno iskustvo sa materijalom. "cerezit 85" obradio sam njime betonsku gredu na balkonu. sloj lepka, armatura pa novi sloj. i tako stoji već tri godine na kiši, snegu i suncu, bez pukotina. malo je skuplji od drugih ali, preporučujem ga za demit fasade.

Link to comment

to je prilično lako i jeftino rešenje. najjeftinije sam našao kod "kovača", 830 dinara za onu širine 95cm. ekseri su tamo 3 dinara, u "uradi sam" 2,5. ne bih pravio veći razmak među letvama od 25 cm. na krajevima krova, ako nema "vetar lajsni", trbalo bi staviti uzdužne letve da se ondulin ne bi lomio preko poprečnih letvi.. ja bih stavio i neki izolacioni materijal ispod ondulina. ima kamene vune od 2 do 10 cm. no, mire više zna o tome.

Link to comment

Друже неким делом природе свог посла сам у грађевинарству тако за цене увек питај мене :naughty: .Мислим да ондулин можеш наћи најјефтинији на стоваришту шековићи у Обреновцу.Колико ми је мајстор објашњавао цео кров ће пре постављања плоча ићи даске и наравно или камена или минерална вуна.Него хтео сам да сазнам каква су искуства са ондулин плочама.

Link to comment

ok, đorđe, eto koga da pitašblokče, poštujem tog tvog obrenovčanina, verovatno šotra "vanas" ne može da mu prismrdi sa cenamaedit: ne postoje ondulin ploče, firma je "onduline", proizvođač

Edited by mire
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...