Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Успео је да наљути 298 људи између маја и јуна. Ја никада нећу имати тако прецизну статистику. :(

Link to comment

Ja ne kontam grcki sistem nista. Jel se prvi nagradi sa jos dva puta toliko glasova?ND ima koju tisucu glasova vise od Sirize a ima duplo vise poslanika... To neka brana od "ekstremizma" ugradjena u zakon?

Link to comment
Ja ne kontam grcki sistem nista. Jel se prvi nagradi sa jos dva puta toliko glasova?ND ima koju tisucu glasova vise od Sirize a ima duplo vise poslanika... To neka brana od "ekstremizma" ugradjena u zakon?
pobednik dobija dodatnih 50 stolica u parlamentu
Link to comment

Zasto je ovaj Laos tako slab (oni su neki pravoslavni nacionalisti, koliko sam shvatila), kao i sta ce im uopste ovoliko partija? Ako je SYRIZA radikalna levica, Hrisi agi radikalna desnica, a ove dve glvane partije zauzimaju centar, ko uopste glasa za neke nezavisne Grke, levicu ili komuniste?

Link to comment

Nista cudno. Toga barem u Srbiji ima koliko hoces (koliko ono bese stranaka registrovano?), samo ne znam gde se dadose oni jogi letaci. Svaka zemlja ima svoje fringe stranke.

Link to comment
Zasto je ovaj Laos tako slab (oni su neki pravoslavni nacionalisti, koliko sam shvatila), kao i sta ce im uopste ovoliko partija? Ako je SYRIZA radikalna levica, Hrisi agi radikalna desnica, a ove dve glvane partije zauzimaju centar, ko uopste glasa za neke nezavisne Grke, levicu ili komuniste?
Niti je Siriza radikalna levica u konvencionalnom smislu, niti je Zlatna zora radikalna desnica. Ovi prvi su hipsterska partija koju čine ljudi najrazličitijih ideja i interesa i ojačala je pre svega iz prkosa i nezadovoljstva postojećim dinosaurusima ND-om i PASOK-om, kao i ludilom KKE koji i dalje žive u 1948. ili 1974. godini. Ovi drugi su najklasičniji mogući neonacisti.Grčko društvo je po mnogo čemu veoma specifično. Interesantno je da su izuzetno religiozni ali takođe i izuzetno privrženi idealu zajedništva i socijalne pravde. Npr, u jednoj kafani koju drži lokalni odbornik KKE za jedno mestašce na Tasosu, na vratima iznad ulaza u istu stoji ikona Bogorodice i odmah pored ukršteni pravi srp i čekić. Religioznost nikada nisu shavali kao nešto što se profiliše kroz političko delovanje. Otuda je i LAOS lipov kurčić i uvek će i biti.
Link to comment

O.K. Kako bi onda, sleva na desno isle stranke koje su prosle cenzus, ukljucujuci i LAOS, koji nije presao?

Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Grčko društvo je po mnogo čemu veoma specifično. Interesantno je da su izuzetno religiozni ali takođe i izuzetno privrženi idealu zajedništva i socijalne pravde.
Sto je zapravo i logicno - hriscanstvo (a narocito pravoslavlje i katolicizam) je jedna prilicno "socijalisticka" religija, ako se mogu tako izraziti.Siriza je protestna partija i partija koja je preuzela bivse PASOKove glasace koji su se osetili izdanim od strane PASOKa primenjivanjem mera stednje (mahom ljudi zaposleni u javnom sektoru, te clanovi raznoraznih sindikata koji nisu KKEovci). Njima su se pridruzili i urbani profesionalci iz "esnafizovanih" zanimanja u sektorima koje je prethodna vlada htela da liberalizuje. Gorespomenuti levicarski hipsteri su nekih 3% glasaca koliko je Siriza imala 2004., razlika do ovih 25 i kusur % su zapravo uglavnom bivsi glasaci PASOKa.
Link to comment
×
×
  • Create New...