Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

To se ja svadjam sa monitorom, ne obracaj paznju.I osecam neki debilni ponos zbog toga sto je ono najgore sto mi imamo, Dveri, toliko benigno da se ne usudjuje ni da trazi zabranu abortusa a kamoli nesto gore od toga.
:DSalu na stranu, uopste ne bilo lose da urade to sto si predlozio, ali ocigledno je da takve, nazalost, uzgajaju sluzba i drzava, tamo kao i ovde. Plasim se da ce Zveri jos da narastu kad se jos bude zagovnalo ekonomski.
Link to comment
skroz pogresno, razmazivali su extremne levicare, i to uz pomoc ovih. npr. mirne demonstracije u atini, ovi prodju kroz kordon i napadnu demonstrante, onda se pojave anarhisti i slicni da ih jure, ovi se, opet kroz kordon, povuku i to u kasarnu, a kordon ugazi demonstrante jer su ih, jelte, napali. <_<
Pripadnici jedne navijačke grupe iz Slouna kod kojih sam proveo par dana u gostima pre koju godinu su mi pričali da oni smatraju za svoju građansku obavezu da ne dozvole takvima da pomole nos iz svojih mišjih rupa. Baš dok sam ja bio tamo napali su sedište ZZ u njihovom kvartu, porazbijali im prostorije i poneli sav materijal i znamenja koja su našli i potom ih zapalili.
Link to comment

ontopic: siroma PASOK, ako Siriza ne udje u siroku koaliciju (a nece), PASOK na sledecim izborima postaje potpuno marginalna stranka.

Link to comment
ekstremisti angry.gif
dve strane istog novcica
I osecam neki debilni ponos zbog toga sto je ono najgore sto mi imamo, Dveri, toliko benigno da se ne usudjuje ni da trazi zabranu abortusa a kamoli nesto gore od toga.
heee, a pritom su nastali juce i pritom jos uvek nisu u parlamentu. 60 godina komunizma, bato.doduse, mi smo pak drugi ekstrem - mnogo smo bre pacifikovani. ne valja ni to, kad bolje pogledas :D
Link to comment
ja ovo sto ti pricam gledao svojim ocima u atini :ph34r:popizdeo sam, doslo mi da bacam saksije sa cvecem na pandure, al mi ne dadose
Link to comment
ontopic: siroma PASOK, ako Siriza ne udje u siroku koaliciju (a nece), PASOK na sledecim izborima postaje potpuno marginalna stranka.
nece biti za tim potrebe, pasok i nova demokratija ce imati dovoljno poslanika za vecinu.
Link to comment
nece biti za tim potrebe, pasok i nova demokratija ce imati dovoljno poslanika za vecinu.
ma Pasok kuka da bi voleo da i Siriza udje u vladu, kako bi odgovornost za nastavak bailouta podelili svi.
Link to comment
inace, ideju da privreda neke zemlje moze da se obnovi tako sto ce iz nje biti ispumpan element potraznje (na to se svode austerity mere) smatram jednostavno maloumnnom. iskreno se nadam da ce se Grci odluciti za napustanje memoranduma.
Pa maloumna je i ideja da ce privreda da se obnovi tako sto ce bankrotirana drzava da trosi jos i zaposljava jos (Sirizin plan).Grcka je klasicna Kvaka-22. Privatni sektor gusi javni sektor koji je preskup, a jos je i bankrotirao. Plus je javni sektor korumpiran i neefikasan i jedino privatni stvara novu vrednost (drzavna administracija po pravilu to ne radi, dok su drzavne firme subvencionisani gubitasi). Kriza pogadja privatni sektor koji onda manje placa za odrzavanje javnog, javni usput postaje i skuplji jer skace cena zaduzivanja koje nadoknadjuje manjak poreskog prihoda. Onda posto postoji realni problem izbegavanja poreskih obaveza u Grckoj drzava mora da poradi na tome, sto jos dodatno pritiska privatni sektor. Medjutim u isto vreme privatni sektor se ne sme opterecivati previse, jer ce trokirati skroz i onda je sve cao. Dakle mora da se smanji cena javnog sektora koji privatni finansira. Dakle mere stednje. No tu je Kvaka-22 - javni sektor je u Grckoj postao toliki da su zaposleni u javnom sektoru znacajne musterije privatnog - dakle ako seceg javni sektor, privatni gubi prihod takodje. You're damned if you do, you're damned if you don't.Grcka ekomonija je bila jedan nezdrav naduvan balon i sada mora da se izduva. Grci ne mogu ni u jednom scenariju da izbegnu katastrofu, to je nemoguce - mogu samo da biraju modalitet katastrofe. Grcka mora bukvalno da se spusti na ekonomski nivo Srbije - 300 evra plata - da bi odande onda mogla sa velikim reformama i javnog i privatnog sektora da krene napred. Grcka bar dvaput siromasnija nego sto je sad je neizbezna neminovnost, pitanje je samo kako ce se do tog stanja doci. Oni ce doci dotle ako ostanu u evru i sprovode mere stednje, ili ce doci do toga ako izadju iz evra, devalvacijom (i usput ce bankrotirati svaka grcka finansijska institucija).Pitanje je samo sta je bolje. Ja mislim da je bolje ovo prvo, mere stednje u evrozoni, jer se u suprotnom nista nece promeniti - resavanje problema kroz devalvaciju, decenijama, je ono sto je Grcku dovelo do ovoga sad. Jedino uzasno bolne reforme podstecene zeljom da se ostane u evru mogu da dovedu do toga da Grcka za 20 godina bude u boljem stanju nego sto je sada. Ovo na kratki rok, 5-10 godina je i onako nebitno, ekonomski slom se desio i nastavice se, bitno je dakle kakva se baza postavlja za buducnost.
Link to comment

slazem se sa procenom, ali verujem da, ako se nastavi sa merama stednje, za koju godinu, ili cak i za koji mesec, vlada vise nece biti birana na izborima nego na ulici. od reformi u svakom slucaju nece biti nista.njima je potrebno da se odvoje od evrozone i ponovo grade drzavu, nema od ovog posla nista. plan Sirize je demagoski blef, ali je prvi deo te ideje, napustanje memoranduma, spasonosna ideja za Grcku.

Link to comment
ontopic: siroma PASOK, ako Siriza ne udje u siroku koaliciju (a nece), PASOK na sledecim izborima postaje potpuno marginalna stranka.
Na žalost, ne verujem da će se to desiti... Veće su šanse da se Siriza izduva jer je podrška njima bila neka vrsta ad hoc sad ću da vam jebem mater stava grčkih birača... PASOK je okoštala partijetina sa hiljadama i hiljadama članova koji su već generacijski vezani za istu, sa odborima, komitetima, kurcima-palcima. Tačno je da će u narednom periodu proći kao Labour Party 80-tih, ali će opstati.
Link to comment

Grcka ne moze da funkcionise u evro-zoni konkurentno ako pokusa da krene sa dna, a mora. Pogledajte Holandiju i Grcku. To su dve zemlje sa slicnim brojem stanovnika. Holandija izvozi $400 milijardi i ima suficit od $50 milijardi. Grcka izvozi $25 milijari i ima deficit od $25 milijardi. Njihove ekonomije su tako razlicite da jednima i drugima ne moze biti dobro dugorocno. Posto Holandija ima slicnu strukturu privrede kao Nemacka onda ce uvek odluke ici na tu stranu i Grci ce biti dole.Nemojte da pravite poredjenje sa SAD jer u evro-zoni nema jos ni fiskalne unije a ne da se radi o jedinstvenoj drzavi sa 200 godina postojanja. Plus su SAD imale gradjanski rat koji je u velikoj meri indukovan zbog nametanja ekonomskih normi nekih drzava drugim drzavama. To svi zaboravljaju da kazu.

Link to comment
njima je potrebno da se odvoje od evrozone i ponovo grade drzavu, nema od ovog posla nista. plan Sirize je demagoski blef, ali je prvi deo te ideje, napustanje memoranduma, spasonosna ideja za Grcku.
Ja samo ne verujem da ce ta drzava biti izgradjena ako izadju iz evrozone, tj. ne verujem da imaju taj kapacitet. Nastavice po starom, vadice se devavlacijom i stampanjem para, i bice permanetno siromasni, u smislu permanentno dva-tri puta siromasniji nego sto su trenutno tj. nego sto su bili pre krize. Takodje, napustanje evrozone i uvodjenje drahme ce takodje proizvesti ekonomski slom, mozda i veci nego nastavak mera stednje, tako da ce i to mozda dovesti do biranja vlade na ulici. Kazem oni slom ne mogu zaustaviti niti dalji slom izbeci u kratkom roku (5 godina).Mozda ta ideja sa paralelnom valutom moze da uspe, da se stampa dodatna valuta ali da se ljudima evri na racunu ne pretvaraju u drahme. Pa taj dvovalutni sistem 15-20 godina dok se ne vrate u evrozonu skroz.Restrukturiranje drzave je kod njih preko potrebno, a to ukljucuje i kresanje tog javnog sektora. Jedino sto mislim da Merkel i ta ekipa rade pogresno je to sto insistiraju na otplati starih dugova. Da, stari dug je vec restrukturiran, ali ne dovoljno. Grcka mozda moze realno u perspektivi da otplati 10-20% duga koji trenutno ima. Plan po kojem se sprovode zestoke mere stednje da bi 2020. dug bio "samo" 120% BDPa jeste sulud. Otpisivanje skoro svih dugova ne znaci da ce Grci napustiti mere stednje - oni imaju ili su imali do nedavno primarni deficit, u slucaju bankrota nece imati gde da se zaduzuju, dakle morace da kresu okreni-obrni. Al bar mi imali perspektivu nekakvu da izadju iz toga, pa bi to bilo bolje prihvaceno. Ovako razumem otpor da se zrtvujes totalno samo da bi bio manje zaduzen, ali i dalje neizdrzivo zaduzen. Kao da ti neko kaze "oduzecemo ti kucu pa ces umesto 800 evra imati ratu kredita 400 evra" a tebi je plata 300 evra sa tendencijom pada na 200. OK je oduzmimi kucu ali da mi rata bude 0 tj. da nemam dug, a ne ovako.
Link to comment
×
×
  • Create New...