Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

naravno da su uvek krivi političari :)nego evo teme za razmatranje, kako to da je grčkoj potrebna vojska od 160k pripadnika, što čini oko 1,5% ukupnog stanovništva a recimo amerima je dovoljno 0,5% stanovništva da drže pod okupacijom irak, avg. japan, švabiju, da imaju vojne baze širom sveta i vode par ratova paralelno- grci imaju kvantitativno i kvalitativno jaču vojsku od poljske koja ima 3,5x vću teritoriju i stanovnika- bahaćenje

According to NATO, in 2008, Greece spent 2.8 percent of G.D.P. on its military, or about €6.9 billion, or around $9.3 billion. Greece is the largest importer of conventional weapons in Europe and its military spending is the highest in the European Union.
Link to comment
naravno da su uvek krivi političari :)nego evo teme za razmatranje, kako to da je grčkoj potrebna vojska od 160k pripadnika, što čini oko 1,5% ukupnog stanovništva a recimo amerima je dovoljno 0,5% stanovništva da drže pod okupacijom irak, avg. japan, švabiju, da imaju vojne baze širom sveta i vode par ratova paralelno- grci imaju kvantitativno i kvalitativno jaču vojsku od poljske koja ima 3,5x vću teritoriju i stanovnika- bahaćenje
Ovaj, Grci su malo u strahu od Kiparske krize, pa im je zato vojska dosta velika...A i Veliki brat ih oboje(Tursku i Grčku) pumpa da bi im prodavao oružije... Uostalom, jedan od uslova za ovu pomoć koju sad dobijaju je bio i kupovna nekih 150 tenkova... Ako novine ne lažu...
Link to comment
Glavno pitanje koje se ovde postavlja je 'da li je obican Grk kriv ili ne'. Frhost kaze da je obican Grk kriv, jer se nije pobunio nego je utonuo u zivot na kredit. I u pravu je.. naime..Prica sa Grckom danas je prosto prica o tome da svaki gradjanin i kada je naizgled sve u redu mora da bude budan a ne da se uljuljkava. Ako su Srbi 1989. bili krivi sto su poneseni istorijskom bujicom bili za Milosevica, ako su Nemci 1933. bili krivi, onda su krivi i Grci danas. Trebali su da protestuju pre nego sto ih je elita odvela u protest, a ne sad da se sete.
Jebem li ga, nezgodna je paralela. Porediš krivicu ljudi za neka ekonomska dešavanja u koja niti su mogli biti upućeni, niti im je predočavana prava slika u bilo kom pogledu sa aktivnim odzivom na mobilizaciju, uništavanje rasnog neprijatelja i stvaranje nove imperije od Atlantika do Urala koja će se obračunati sa svim spoljnim i unutrašnjim neprijateljima...nekako ne ide. Nisu Nemci krivi za ono što se desilo 1933. godine, krivi su za ono što se dešavalo od 1936. godine. A 1933. može svuda da se desi, prosto, okolnosti su zamislive i moguće. Naredne godine - e to je već pitanje.
Link to comment

Pa sad, da je nezgodna paralela - i nije. To ti je modus operandi demokratije, birao si predstavnika/zastupnika, on dela u tvoje ime i za tvoj račun, jeb'ga sa'će snosiš posledice. Missim jes' to teorijski, al' kad dođe do suda* ta teorija šljaka.___*u potonjim primerima je došlo

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

To je u teoriji koju studira mali Perica koji pročita definiciju predstavničke demokratije i misli da iz te definicije i eventualno definicije kapitalizma proizilazi sve dalje. I na sudovima ta teorija šljaka samo kada postoji koncenzus protiv koga da bude usmerena (da ne kažem, kada treba da bude zloupotrebljena) i niko ni u ludilu neće da je primenjuje u pravnoj praksi.Znam ja da vi gotivite te narodne, kolektivne krivice koje se lepe po čitavom etnosu, samo kažem da niko normalan tako ne gleda na stvari. Jebiga, i Nemci nisu glasali za Hitlera 1933. već je on došao na vlast trikom i pat pozicijom najjačih stranaka, za koje su u stvari oni glasali. Stoga, mani me tih Dražićevskih gledanja na narode i njihovu krivicu.

Edited by Filipenko
Link to comment

Kako bi Nemačka imala privredni rast kakav je imala, da nije veštački podignut životni standard po Grčkama širom Evrope?Red je da sad Nemačka plati.

Link to comment
ali sa postojanjem centralnog kontrolnog mehanizma.
Bazično pitanje; podozrenje prema svakom ograničenju iz Brisela - šta sad ovi hoće? Već duže vreme se svaka strožija odluka zajedničkih institucija žigoše kao birokratsko palamudjenje. Stvara se atmosfera slatke zavere školskih mangupa protiv krutih štrebera. To je sve posledica neprihvatanja nove realnosti ingerencija Unije iznad država članica i neformirane lojalnosti prema zajedničkoj kući.Svoj doprinos dala je i Nemačka šizofrenim ponašanjem: prvo su tvrdo insistirali da poreska politika ostane u domenu nacionalnih vlada, a zatim napravili poresku uniju sa Francuskom.Pošto je u međuvremenu đavo zakucao na vrata, prespora procedura kažnjavanja članica koje probiju dozvoljeni nivo budžetskog deficita i javnog duga biće zamenjena diskrecionim pravom Olija Rena da nedisciplinovane zalepi po ušima, ali ostaje da vidimo da li je ta mera stigla prekasno za evro.
Link to comment
Kako bi Nemačka imala privredni rast kakav je imala, da nije veštački podignut životni standard po Grčkama širom Evrope?Red je da sad Nemačka plati.
Pa i placa.
Link to comment
Kako bi Nemačka imala privredni rast kakav je imala, da nije veštački podignut životni standard po Grčkama širom Evrope?Red je da sad Nemačka plati.
Nema tu poštenog rešenja. U suštini, dogovarali se lopovi moćnih država međusobno kako da lopove drugih država dugoročno uvuku u dužničko ropstvo, svi skupa po prirodi stvari držali stvari daleko od očiju javnosti, angažovali silne korporacije i medije da se čak te stvari promovišu, sada se stvar otrgla kontroli i - koga pozvati na odgovornost? Obične ljude? Kako da ne.Problem je što običan svet nema izlaza bez da pribegne kršenju zakona i pravnog poretka. Evo primera Srbije, koju Tadić i Cvetković guraju u istu vrstu ropstva. Mi ih možemo smeniti na izborima, ali doći će Nikolić, Dačić ili ko već, ko će opet da igra po notama mafije iz Brisela. I šta onda ostaje običnom građaninu? Ja tu jedini izlaz vidim u nekoj vrsti nasilnog prevrata, što povlači za sobom kršenje zakona. Dakle, neka vrsta kršenja zakona ti ne gine, u klopci si. Hoću li sutra ja biti kriv kada 2020. bankrotira Srbija što nisam uzeo pušku i rokao po Tadiću, Nikoliću i ostaloj kamarili?Ironija je što bi, čak i da uspem u tome, uvedem neki ludi ekonomski plan, i ova zemlja procveta, oni uzdržani posle par godina siktali na mene zbog toga što sam, zaboga, kršio pravo, laćao se mača, činio zločin i moram da odgovaram pred istorijom i potomstvom zarad pomirenja. :mellow:
Link to comment
To je u teoriji koju studira mali Perica koji pročita definiciju predstavničke demokratije i misli da iz te definicije i eventualno definicije kapitalizma proizilazi sve dalje. I na sudovima ta teorija šljaka samo kada postoji koncenzus protiv koga da bude usmerena (da ne kažem, kada treba da bude zloupotrebljena) i niko ni u ludilu neće da je primenjuje u pravnoj praksi.
Jel? A po kom se kriterijumu, 'leba ti nasušnog druže, odrezuje reparacija ratne štete i ima li tu kolektivne krivice? Paz' sad, krivicu imaš i u privatnom pravu - skrivljeno nanošenje štete. Pa sad, jesu li Nemci kolektivno krivi što su razarali pola Evrope, šta misliš?
Znam ja da vi gotivite te narodne, kolektivne krivice koje se lepe po čitavom etnosu, samo kažem da niko normalan tako ne gleda na stvari. Jebiga, i Nemci nisu glasali za Hitlera 1933. već je on došao na vlast trikom i pat pozicijom najjačih stranaka, za koje su u stvari oni glasali. Stoga, mani me tih Dražićevskih gledanja na narode i njihovu krivicu.
Ko-je-glas'o-Slooobu, ko-je-glas'o-Slooobu :D Znaš kako, konsenzus ili ne, zahvaljujući takvom pogledu na stvari po prvi put u istoriji sveta su dva demokracki izabrana šefa države imali ozbiljne šanse da legaju robiju zbog ratnih zločina po komandnoj odgovornosti (samo su ih zajebali pa su umrli). Pazi, demokracki, i legalno i legitimno, sa poprilično velikom podrškom za svoja (ne)dela u biračkome telu. Tu imaš individualizovanu krivičnu odgovornost, ali i kolektivnu moralnu - sa sve moralnom sankcijom of the rest of the world.Ovako nešto :D europe-by-usa.jpgNe bih se ja, druže, da sam na tvom mestu tome podsmevao.
Link to comment
Nema tu poštenog rešenja. U suštini, dogovarali se lopovi moćnih država međusobno kako da lopove drugih država dugoročno uvuku u dužničko ropstvo, svi skupa po prirodi stvari držali stvari daleko od očiju javnosti, angažovali silne korporacije i medije da se čak te stvari promovišu, sada se stvar otrgla kontroli i - koga pozvati na odgovornost? Obične ljude? Kako da ne.Problem je što običan svet nema izlaza bez da pribegne kršenju zakona i pravnog poretka. Evo primera Srbije, koju Tadić i Cvetković guraju u istu vrstu ropstva. Mi ih možemo smeniti na izborima, ali doći će Nikolić, Dačić ili ko već, ko će opet da igra po notama mafije iz Brisela. I šta onda ostaje običnom građaninu? Ja tu jedini izlaz vidim u nekoj vrsti nasilnog prevrata, što povlači za sobom kršenje zakona. Dakle, neka vrsta kršenja zakona ti ne gine, u klopci si. Hoću li sutra ja biti kriv kada 2020. bankrotira Srbija što nisam uzeo pušku i rokao po Tadiću, Nikoliću i ostaloj kamarili?Ironija je što bi, čak i da uspem u tome, uvedem neki ludi ekonomski plan, i ova zemlja procveta, oni uzdržani posle par godina siktali na mene zbog toga što sam, zaboga, kršio pravo, laćao se mača, činio zločin i moram da odgovaram pred istorijom i potomstvom zarad pomirenja. :mellow:
Ne mislim da je bio baš dogovor oko dužničkog ropstva, mada sam možda u krivu. Više računam na uske vremenske intervale koji su na raspolaganju ljudima od moći da završe posao. Nagledao sam se CEO-va koji su uništavali budućnost zarad dobrog izveštaja za narednu skupštinu akcionara. Takođe, načitao sam se izveštaja, lažnih u svojoj suštini o poslovanju, gde se prometi dižu veštački praktično internim prometima, samo da slika bude lepša, kada fotograf vikne ptičica. Prođe i taj dan, akcionari aplaudiraju, brzo prođe još jedna godina i vreme je za novog poglavnika kome još više gori pod nogama i koji ima još manji manevarski prostor.Država, firma, slična logika, menadžerski pristup problemima, aktivni i angažovani ljudi, aukurac.Naravno, ja ne gledam sa brda, pa možda grešim.
Link to comment
ali ostaje da vidimo da li je ta mera stigla prekasno za evro.
Mislim da nije, i mislim da će Grci napolje iz EMU uz apanažu. Kao što si lepo rekao, isti scenario se smeši kod Italijana, što je mnogo gorčiji zalogaj jer se ipak radi o (valjda) četvrtoj po snazi privredi u Uniji, čiji kolaps može istu potopiti zanavek. Ja sam na umu imao ozbiljniju integraciju, ali to će verovatno sačekati promenu vladajućih garnitura i zaokret ulevo. :)
Link to comment
Znam ja da vi gotivite te narodne, kolektivne krivice koje se lepe po čitavom etnosu, samo kažem da niko normalan tako ne gleda na stvari. Jebiga, i Nemci nisu glasali za Hitlera 1933. već je on došao na vlast trikom i pat pozicijom najjačih stranaka, za koje su u stvari oni glasali. Stoga, mani me tih Dražićevskih gledanja na narode i njihovu krivicu.
Nije u pitanju gotivljenje nikakve narodne kolektivne krivice. To moze da se spusti i na nivo pojedinca. Radi se o tome da u velikom procentu slucajeva, sve naizgled deluje u redu (kao sto je delovalo 1933.), a nista nije u redu. Individua ili kolektiv se u tom momentu uljuljkuje, a selo gori a baba se ceslja. Prevedno na jezik hriscanstva, to ti je ono da niko nije bezgresan. Cela poenta je u stvari da Nemci nista nisu bolji od Grka (na neki drugi nacin), i da ih ista ta stvarnost ceka iza coska dok sa nevidjenih visina pridikuju Grcima.
Link to comment
...
Ne znam sta ce ti svi oni grafikoni kad idu do 2008. godine a ja sam govorio o strukturalnim reformama koje tek treba da se obave u PIGS zemljama.Takodje, Nemacka je svoj rast ostvarila takodje zahvaljujuci rastu Kine i drugih ekonomija u razvoju jer su recimo njihovi najskuplji izvozni proizvodi industrijske masine.Grci su naravno dosta novca potrosili na nemacko oruzje ali to nema toliko veze sa Evrom.
@AndurilOvo mi je promaklo. Pogledaj pod fiskalni federalizam. Ne mora to da bude jedinstvena stopa poreza za čitavu Uniju, propisuje se minimum zajedničkih elemenata za ukupnu ekonomsku stabilnost (max. stopa javnog duga, max. stopa dozvoljenog budžetskog deficita, vrste poreza koji se mogu uvoditi i njihovi osnovni elementi tj. obveznik, izvor i osnovica, dok stopa ostaje varijabilna od zemlje do zemlje) ali sa postojanjem centralnog kontrolnog mehanizma.
To je teorija a u praksi to za razne nemacke i francuske birokrate znaci centralno ministarstvo ekonomije u Briselu koje ce pritiskati pre svega manje clanice dok ce se velikima gledati kroz prste ako su to Nemacka i Francuska. Jedino resenje su ustavni kriterijumi zaduzivanja kroz sudsku kontrolu budzeta.
Link to comment
Cela poenta je u stvari da Nemci nista nisu bolji od Grka (na neki drugi nacin), i da ih ista ta stvarnost ceka iza coska dok sa nevidjenih visina pridikuju Grcima.
Rečeno im je to već.
Economists (German ones, as it happens) have calculated that, allowing purely for inflation, Greece’s 1942 loan to Germany would today be worth £9bn. But if one adds even a modest rate of interest of 3 per cent, then that debt increases to a staggering £60bn. That would be enough to cover Greece’s fiscal deficit for the next five years, giving the country time to restructure its economy and put government finances on a more sustainable footing. Anger: Last year, Greek Deputy Prime Minister Theodoros Pangalos fumed: 'The Germans took away Greek money and never gave it back'And it’s not as if Germany couldn’t afford to pay up. The Bundesbank has more than 3,500 tons of gold in its vaults, worth over £200bn. But does it owe any of that to Greece?Neither the German Embassy nor the German government are willing to comment on the issue. But the Greeks have no doubt where the truth lies.
Link to comment
×
×
  • Create New...