Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Na red je došlo čisto produktivno razbijanje.Ovaj se obračunava se semaforompost-349-1309366574243.jpga ova gospođica sa staklenom ogradom nekog kafića. Ili možda mučenog McDonaldsa.post-349-13093666789193.jpgUpravo su zbrisali jer su iz obližnje ulice prosukljali drotovi.

Link to comment
Ne mislim da u Grckoj realno ogromna vecina ima < 200 evra. Mada, mozda ce uskoro imati.
:Dmislio sam da je ta plata kod nas, a grci imaju pomenutih 600€ i pola daju na kiriju, što znači da im ostane oko 300€
Guess why we are called "300 euro nation" ?
- što napisa jedna grkinja- inače nema ničeg lošeg u razbijanju McDonaldsa, to je strana kompanija a grci imaju sasvim dobar roštilj-giros, ljudi čuvaju svoju tradiciju :)+ sutra će neko zaraditi pare na obnovi polupanih i spaljenih zgrada, eto podsticaja za lokalnu ekonomiju :D Edited by gone fishing
Link to comment
Kada kazem bankrotira, mislim da odbije da plati i cent, i da to ucini jednostrano i "haoticno", kada kazem restrukturira dugove, mislim da se unapred dogovori sa kreditorima koji % duga moze da otplati a koji mora da se otpise, i da se to radi organizovano i "planski". Sa pravne strane gledano, i jedno i drugo je bankrot, tu si u pravu.Inace, pogledaj grafikone koje sam postavio ovde ranije: Grcka ne duguje najvise francuskim i nemackim bankama, vec grckim: najvise duga drze NBG, Pirejska banka i EFG (po tom redosledu), tek onda BNP Paribas, pa Alfa banka (opet Grci), pa onda Dexia (Belgijanci), pa Marfin (Grci/Kiprani), pa tek onda nemacki Komercbank i fr. Societe Generale. I kolicina grckog duga koje drze te banke je tolika da bi one mogle da prezive grcki bankrot - grcke banke, medjutim, bi bile sahranjene. Dakle strane banke su mnogo manji problem od grckog bankarskog sektora, koga grcki bankrot prakticno sahranjuje.
Mislim da sam negdje procitao da su grcke banke u vlasnistvu kolega iz Njemacke i Francuske i vecinu deonica "drzave" drze banke sa Zapada. Mozda gresim ali pokusacu pronaci tekst. Ma obicnim ljudima se nepise bas dobro, kako god mi to zvali.
Link to comment
Cekaj, neko ko kupuje vrednosne papire ocekujuci da zaradi na promeni njihove cene je po definiciji spekulant. Ne vidim zasto je nazivanje nekoga spekulantom nuzno levicarsko (leftisticko? aman Andurile :D) i populisticko bacanje prasine u oci? Spekulanti postoje i to je cinjenica.
Spekulanti su sastavni deo trzista a sigurno nisu najveci. Grcka je sa dobrim razlogom u nevolji, sa dobrim razlogom je prva od zapadnih zemalja pod udarom i spekulanti tu nisu krivi nego neko drugi ko obicno voli da krivi spekulante sto je veoma lako jer se ne zna ni ko su ili sta su. How convenient.
Cak i ako nije sve tako kako gosn. Homburg kaze, zar ti ne mislis da postoji klasa aktera na trzistu koja aktivno zloupotrebljava celu "too big too fail" mantru i na njoj profitira? To je sustina onoga sto Homburg govori - presedan da neka clanica evrozone mora da restrukturira svoje dugove bi upravo naucilo i investitore i spekulante da je to moguce i da nece uvek neko njima vratiti ulozene pare.
Nemam ja nista protiv restruktuiranja ali onda moraju da racunaju i sa visim kamatama u Italiji, Belgiji, Spaniji, Portugalu i Irskoj a to onda nece moci da prebacuju onima koji "zloupotrebljavaju" ili spekulantima. Zloupotrebe na trzistu su moguce uz pomoc drzavne intervencije i odsustva pravne drzave koji su oba ocigledni elementi ove sarade koja se nastavlja. Btw., nigde nisam rekao da panike takodje nisu deo trzisnog mehanizma. Poenta je u tome sto panika nece nastati zbog Svajcarske ali itekako moze nastati zbog neke od pobrojanih drzava. Ne treba povode mesati za uzrocima.
Link to comment
Mislim da sam negdje procitao da su grcke banke u vlasnistvu kolega iz Njemacke i Francuske i vecinu deonica "drzave" drze banke sa Zapada. Mozda gresim ali pokusacu pronaci tekst. Ma obicnim ljudima se nepise bas dobro, kako god mi to zvali.
Deder prelistaj topik 3-4 strane unazad, postavio sam grafikone i ko koliko drzi grckog duga, a i ko su vlasnici grckih banaka.Mislim, svi su ti podaci pred nosom a ti pricas napamet :D
Link to comment
Kad cujem vec ono "spekulanti" dize mi se kosa na glavi. Tipicno leftisticko i populisticko bacanje prasine u oci koje onda preuzimaju politicari da bi kao zastitili gradjane od zlog trzista.
When I hear "evil market" I wish I had more hair on my head to see it rise to the ocassion. Typical desničarski pulling of a disparaging fake quote out of a sleeve, in lieu of any attempt to prove anything.
Link to comment
When I hear "evil market" I wish I had more hair on my head to see it rise to the ocassion. Typical desničarski pulling of a disparaging fake quote out of a sleeve, in lieu of any attempt to prove anything.
Pa sad, imas mozda i pravo za leftisticko posto sam poslednji put cuo kako zle spekulante spominje Sarkozi. Mozda bi bolje bilo reci etatisti. Poenta je u tome sto su vlade i centralne banke niskim kamatnim stopama. besomucnim stampanjem i plasiranjem ogromnih finansijskih inekcija preko par velikih banaka zapravo same stvorile te spekulante koji se svi zajedno kockaju sa nasim novcem, ubiru profit a gubitke ostavljaju poreskim obveznicima. Ti indirektni troskovi za gradjane su zapravo mnogo veci od bejlouta banaka a za veliku vecinu su nevidljivi iako se u osnovi radi o ponzi semi i o obicnoj pljacci. I onda mi dodje kao vrh licemerja kad cujem politicare kako se zale na spekulante. No, to im je valjda posao. Edited by Anduril
Link to comment
Kad cujem vec ono "spekulanti" dize mi se kosa na glavi. Tipicno leftisticko i populisticko bacanje prasine u oci koje onda preuzimaju politicari da bi kao zastitili gradjane od zlog trzista.Mislim, ovo:Negative rumors o Grckoj? Pa tamo su toliko para izbacivali kroz prozor i jos uvek bacaju (pogledati troskove odbrane i sta tamo seku) da to ne spada u nikakve zle traceve nego u realnost. Naravno da im trziste ne veruje da ce vratiti novac i zato kamate rastu. A takodje je realnost kod svakoga ko dodje u duznicko ropstvo da je sve OK dok kamata ne dostigne kritican nivo a dug raste eksponencijalno. To je matematika a ne politika ili kvazi-ekonomija cime se ovi bave. Grcka je sasvim opravdano na udaru trzista a jedino gde se slazem je da ih treba pustiti da kontrolisano bankrotiraju. Samo se ne slazem sa time da to ne bi imalo veceg efekta jer se citava serija zemalja krece ka slicnom problemu. Pitanje je samo kada i kada ce doci do kriticnog agregata dogadjaja koji je tesko predvideti.
Rumours je jedno, ali sprega banaka i Vlada sasvim drugo.Dakle, tacno je da je Grcka/Leman u buli, ali onda Vlade/banke poverioci sire strah kako ce ako ne bude bailouta Zemlja propasti kao da je pogodio meteorit. I onda kreditori koji su rizikovali Francuske, Nemacke banke + Grcke banke/Goldman dobiti punu isplatu na racun poreskih obveznika, i to najvise preko ledja onih koji se prethodno nisu okoristili, sto je u slucaju Grcke privatni sektor.Inace. nacin na koji EU komunicira sa Grckom je jeziv i najgora negacija demokratskog ustrojstva. Gledao sam pre neki dan inserte sa KZS Olija Rena i jos jednog tipa (zaboravim mu ime), ono je bilo jezivo, k'o da slusam Milosevica iz gazimestanske faze.Pored ekonomskih reperkusija, politicke posledice po EU ce takodje biti znacajne.
Link to comment
Cak i ako nije sve tako kako gosn. Homburg kaze, zar ti ne mislis da postoji klasa aktera na trzistu koja aktivno zloupotrebljava celu "too big too fail" mantru i na njoj profitira? To je sustina onoga sto Homburg govori - presedan da neka clanica evrozone mora da restrukturira svoje dugove bi upravo naucilo i investitore i spekulante da je to moguce i da nece uvek neko njima vratiti ulozene pare. Takodje, negiras da panika (zanemarimo aktivno sirenje iste, da li toga ima ili nema) ima ogroman uticaj na trzisne kretnje?
Spekulanti koji rizikuju su pozeljni akteri na trzistu upravo da bi ga stabilizovali, ma kako to neintuitivno zvuci.Short-sellersi koji prodaju preskupe akcije zapravo uticu na zauzdavanje balona, kao kontra opstoj histeriji.Spekulacija nije zloupotreba, zloupotreba je samo kada su bankari slizani sa drzavom pa vuku poteze na osnovu insajderskih informacija.
Link to comment
Takodje, negiras da panika (zanemarimo aktivno sirenje iste, da li toga ima ili nema) ima ogroman uticaj na trzisne kretnje?
A onda ce se naci contrarian (Waren Buffet, na primer) koji ce profitira kada se rumours pokazu neistinite, iako ih sam nije sirio.Svaka panika ima dva kraja, kao i spekulacija.
Link to comment
Spekulacija nije zloupotreba, zloupotreba je samo kada su bankari slizani sa drzavom pa vuku poteze na osnovu insajderskih informacija.
I ovo je ljudima inače vrlo teško objasniti.
Link to comment
Pa sad, imas mozda i pravo za leftisticko posto sam poslednji put cuo kako zle spekulante spominje Sarkozi. Mozda bi bolje bilo reci etatisti. Poenta je u tome sto su vlade i centralne banke niskim kamatnim stopama. besomucnim stampanjem i plasiranjem ogromnih finansijskih inekcija preko par velikih banaka zapravo same stvorile te spekulante koji se svi zajedno kockaju sa nasim novcem, ubiru profit a gubitke ostavljaju poreskim obveznicima. Ti indirektni troskovi za gradjane su zapravo mnogo veci od bejlouta banaka a za veliku vecinu su nevidljivi iako se u osnovi radi o ponzi semi i o obicnoj pljacci. I onda mi dodje kao vrh licemerja kad cujem politicare kako se zale na spekulante. No, to im je valjda posao.
Па шпекуланти су сви они заједно - банке, банкари, играчи на берзи, политичари код којих наручују да им направе или укину понеки закон...А уосталом, и те централне банке су прича за себе, нарочито америчка, која је конзорцијум приватних банака (and as federal as FedEx).Оног тренутка кад је дозвољено да се дају у зајам паре које се немају, читав систем вредности је отишао у очин. Ти и ја и баба на пијаци морамо да имамо неко покриће за своје паре - рад, парадајз, некретнине, нема џабе; тај шпекулантски слој прави паре из ничега.
Link to comment
Spekulacija nije zloupotreba, zloupotreba je samo kada su bankari slizani sa drzavom pa vuku poteze na osnovu insajderskih informacija.
Још је боље кад стварају информације да би имали користи од претходних потеза. Мало се имају медији, мало тинк тенкови, мало универзитети одакле ће да креће теоријско објашњење шта ће да се деси и зашто то мора овако а не онако, зашто ће све да пропадне ако паре не буду ишле баш кроз наше џепове итд.
Link to comment
Poenta je u tome sto su vlade i centralne banke niskim kamatnim stopama. besomucnim stampanjem i plasiranjem ogromnih finansijskih inekcija preko par velikih banaka zapravo same stvorile te spekulante koji se svi zajedno kockaju sa nasim novcem, ubiru profit a gubitke ostavljaju poreskim obveznicima.
hmm, hedž fondovi imaju drastično bolju finansijsku disciplinu od banaka. Prosto, jer nemaju državu i novac poreskih obveznika koji će da ih vade iz bule. Samo sopstvene i pare klijenata. Nema nikakve zaštitne mreže. Plus što im se reputacija i broj klijenata drastično srozavaju sa svakim lošim poslom. Fondovi koji rade kao deo neke banke se ponašaju kao Luj XIV, često donoseći poteze koji su u suprotnosti sa politikom razvoja u ostalim sektorima banke.
Spekulanti koji rizikuju su pozeljni akteri na trzistu upravo da bi ga stabilizovali, ma kako to neintuitivno zvuci.
Upravo to, donose onu neophodnu likvidnost kada treba. Da ne pričam o činjenici da je dnevni obim transakcija na foreksu 2,5-3 triliona dolara. Pa opet, lavovski deo toga spada u normalno poslovanje, tipa tojota menja dolare u jene i obrnuto prilikom prodaje kola.
Short-sellersi koji prodaju preskupe akcije zapravo uticu na zauzdavanje balona, kao kontra opstoj histeriji.
Pa je onda mudra USA administracija označila da je takvo delovanje neameričko i zabranila ga. Kada god čujem za taj izraz, neameričko ponašanje, odmah mi na um pada Lavrentin Berija, uopšte ne znam zašto.
Spekulacija nije zloupotreba, zloupotreba je samo kada su bankari slizani sa drzavom pa vuku poteze na osnovu insajderskih informacija.
Tržište valuta je najdemokratskije tžište koje postoji, upravo zbog nemogućnosti pojedinca ili pojedinačne kompanije da mu naudi.Ono što rade pojedinci i hedž fondovi se ne razlikuje puno od lokalne menjačnice.
A onda ce se naci contrarian (Waren Buffet, na primer) koji ce profitira kada se rumours pokazu neistinite, iako ih sam nije sirio.
Kupovao akcije Goldman Saksa 2008. car. Sada je pitanje da li je znao ili je pretpostavio da će država da im pomogne.
I ovo je ljudima inače vrlo teško objasniti.
Jer smo dugo bili samoupravni. Ne smem ni da pomislim šta će biti u DPRK posle ujedinjenja, gledao sam neke njihove antikapitalističke postere.
Link to comment
×
×
  • Create New...