Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

To znam, ali kako se pucanje centrale odražava na njih, upravo zato što znam da su de iure samostalne tvrtke?
Praktično, ili će biti prodate dosta pre velikog praska(daj bože, ne traži mi se novi posao :) ), ili će dospeti u nelikvidnost, jer će lokalni klijenti, zbog sloma majke banke, pobeći, pa će postati nelikvidne same od sebe... Uz to, ako i bude moguće, izvlačiće se pare iz njih i slati kući majčici, koliko je moguće...Edit: A i Nautilus bolje objasnio...Inače NBG prodaje deo banke koju imaju u Turskoj, a koja je jedino pozitivno poslovala, u okviru grupe, u predhodnih 6 meseci... Edited by radisa
Link to comment

@rodjerVrednost akcija zavisi od poslovanja cerke banke. Ako je cerka banka po nalogu centrale investirala u obveznice grckog duga ili tako nesto sigurno da njihova vrednost nece biti velika, ali opet, to je gubitak majke banke i u krajnjem slucaju njenih povjerilaca. Zavisi od poslovne politike cerke banke.Liman braders je pukao i povukao sa sobom veci broj cerki firmi koje niko nije htio kupiti, ipak, neke su preuzete i prezivjele su.Edit: samo da dodam da je srpski zakon o bankama zbog prethodnog loseg iskustva prilicno strog sto se tice ogranicenja investiranja banaka, odredjeno je do kog procenta mogu ici ulaganja u jednog duznika...

Edited by nautilus
Link to comment

Ono sto ja mislim da ce biti sa inostranim filijalama grckih banaka ukoliko centrale puknu:- one koje su u relativno losem stanju (gube pare, ili zavise od centrale previse kao izvora finansiranja) ce da puknu zajedno sa centralom- one koju su relativno "zdrave", ce, ukoliko prezive inicijalnu paniku* svojih klijenata zbog pucanja centrale, biti prodate nekim drugim bankama* ovo zavisi od sposobnosti rukovodioca filijale i centralne banke/vlade u datoj drzaviOno sto je mozda moguce (sada to zavisi od zakonodavstva) je da filijale "strateski" tj. namerno udju u stecaj cim centrala udje u stecaj, kako bi se njihova imovina "zamrzla" jer centrale verovatno imaju povelika potrazivanja prema mnogim filijalama.

Edited by hazard
Link to comment
Ono sto ja mislim da ce biti sa inostranim filijalama grckih banaka ukoliko centrale puknu:- one koje su u relativno losem stanju (gube pare, ili zavise od centrale previse kao izvora finansiranja) ce da puknu zajedno sa centralom- one koju su relativno "zdrave", ce, ukoliko prezive inicijalnu paniku* svojih klijenata zbog pucanja centrale, biti prodate nekim drugim bankama* ovo zavisi od sposobnosti rukovodioca filijale i centralne banke/vlade u datoj drzaviOno sto je mozda moguce (sada to zavisi od zakonodavstva) je da filijale "strateski" tj. namerno udju u stecaj cim centrala udje u stecaj, kako bi se njihova imovina "zamrzla" jer centrale verovatno imaju povelika potrazivanja prema mnogim filijalama.
Sta ce biti sa grckim novcem u Srbiji?Hoce li se naglo povuci?
Link to comment

Izlozenost banke grupi povezanih lica po srpskom zakonu moze biti maksimalno 25% kapitala banke. To vazi i za centrale, potrazivanja ne smiju preci taj nivo i to kontrolise NBS. Naglo povlacenje tolikog kapitala bi gotovo sigurno ucinilo cerku banku nelikvidnom i gurnulo je u likvidaciju ali to nije u nicijem interesu. Pretpostavljam da akcije banke vrede mnogo vise od 25% kapitala, ali ako bi se cerka banka, naglim povlacenjem novca, gurnula u nelikvidnost i likvidaciju onda ne bi vredile nista. Povjeriocima centrale to nije u interesu jer ce prodajom akcija cerke banke ipak vratiti nesto novca.Vjerovatnije je da ce EFG, na primjer, preko noci postati dio Volksbanke

Link to comment
Izlozenost banke grupi povezanih lica po srpskom zakonu moze biti maksimalno 25% kapitala banke. To vazi i za centrale, potrazivanja ne smiju preci taj nivo i to kontrolise NBS. Naglo povlacenje tolikog kapitala bi gotovo sigurno ucinilo cerku banku nelikvidnom i gurnulo je u likvidaciju ali to nije u nicijem interesu. Pretpostavljam da akcije banke vrede mnogo vise od 25% kapitala, ali ako bi se cerka banka, naglim povlacenjem novca, gurnula u nelikvidnost i likvidaciju onda ne bi vredile nista. Povjeriocima centrale to nije u interesu jer ce prodajom akcija cerke banke ipak vratiti nesto novca.Vjerovatnije je da ce EFG, na primjer, preko noci postati dio Volksbanke
Zahvaljujem na ogdgovoru.Sta ce biti sa spekulativnim kapitalom ,koji dolazi iz Grcke a koji ucestvuje u ,npr.,kupovini drzavnih hartija od vrednosti?Hoce li poverioci zeleti da sto pre naplate takve hartije,da bi povratili kes?
Link to comment
Strane banke u Srbiji su samostalna pravna lica. Ukoliko puknu za depozite garantuje drzava do 20k evra, cini mi se.
mislim da je 50k garantovano od strane drzave
Link to comment
Zahvaljujem na ogdgovoru.Sta ce biti sa spekulativnim kapitalom ,koji dolazi iz Grcke a koji ucestvuje u ,npr.,kupovini drzavnih hartija od vrednosti?Hoce li poverioci zeleti da sto pre naplate takve hartije,da bi povratili kes?
Drzavne hartije od vrednosti imaju svoj rok dospeca, nema isplate prije tog roka. Grci koji su ulagali u te hartije bi ih mogli prodati na trzistu ali bi nagla poplava takvih hartija znacila i njihov pad cijene sto opet nije u njihovom interesu jer bi u stvari izgubili novac a zaradili bi domaci brokeri.edit: djuro, moguce, davno sam polagao trgovinsko :D Edited by nautilus
Link to comment

Чудо како ником не падне наглас на ум да каже "То што је Папандреу узимао без наше сагласности онолики кредит од Голдман Сакса, пуј пике не важи, мора да су му сипали дрогу у пиво"?

Link to comment
u sustini, plan se svodi da se rasproda sve u zemlji i povecaju porezi kako bi se servisirali nametnuti dugovi.ovaj plan nema maltene nijednu tacku koja vodi do vece konkurentnosti grcke privrede i najvise me podseca na paket mera nametnut Egiptu u analognoj situaciji sa belgijskim zajmovima, pre 100 godina. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Depresivno.Jos samo ostrva da prodaju.
Ostrva na prodaju ili koncesiju nije nikakav problem. Problem je dizanje poreza i pored cinjenice sto znaju da je izbegavanje poreza u Grckoj nacionalni sport. Sa onakvim dizanjem poreza oni nikad nece pokrenuti ekonomiju. Takodje, obratiti paznju na smesan nivo rezanja vojnog budzeta koji je po glavi stanovnika daleko najvisi u EU (preko 4% BNP dok je vecina drugih na oko 1%). Za kojekakve gluposti/avione/tenkove imaju novca. Edited by Anduril
Link to comment
nivo rezanja vojnog budzeta koji je po glavi stanovnika daleko najvisi u EU (preko 4% BNP dok je vecina drugih na oko 1%). Za kojekakve gluposti/avione/tenkove imaju novca.
ovaj, ali taj plan nisu napravili Grci. kreditorima odgovara jaka grcka vojska i stabilna granica prema Aziji, ali ih ne zanima finansijsko stanje same zemlje sve dok se kamate servisiraju. klasicno duznicko ropstvo, nikog ne boli pola kurca za grcku ekonomiju.
Link to comment
×
×
  • Create New...