Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

a na tu temu - kako su ovdasnji mediji pcetkom prosle nedelje javili, Angela je dala jednu vrlo, vrlo slicnu izjavu tvojoj. Jasno je uprla prstom na spekulativno bankarstvo koje zaradjuje na tudjoj muci. Dodala je i da je sada mnogo teze izdvojiti sredstva da se pomogne Grckoj posto su drzave potrosile puno novca bas da izvuku te spekulativne bankare iz govana milim da je rekla da je to - perfidno..
Da ponovim, ni Nemacka ni Grcka se nisu bunili protiv tih istih trzista kada su se stancovale obveznice za dzabe jer su ta trzista bila optimisticna. Ono sto je perfidno i licemerno je da drzave optuzuju trzista sa kojima su rukupod ruku naduvavale balon i svi bili srecni.
Link to comment
Da ponovim, ni Nemacka ni Grcka se nisu bunili protiv tih istih trzista kada su se stancovale obveznice za dzabe jer su ta trzista bila optimisticna. Ono sto je perfidno i licemerno je da drzave optuzuju trzista sa kojima su rukupod ruku naduvavale balon i svi bili srecni.
svi smo mi i perfidni i licemerni ali je lepo videti sta ko radi za obican svetda vidmo sta smo do sada imali:- drzave skupile neke pare, salju ih do 19.og da se ljudima isplate plate ne bi li imali sta da jedu- rejting agencije skrndeljale Grcku, Portugal i Spaniju a ostali da se spreme => normalan kredit niko nece da im sad da nego moljakaju po .... drzavamameni ne treba kafa da bi se probudila i dosla do zakljucka da smo svi mnogo popili a da trziste nastavlja da doliva rakiju na vatru
Link to comment
Сви знају да је до кризе дошло банкарским муљањем (без обзира на то да ли је праузрок у Фени и Фреду, тј државном потписивању бланко менице да би и последњи продавац кикирикија могао да постане кућевласник, или је и тај потез у ствари потекао од самих банака), и да банкарско запомагање да "ако ми пропаднемо, сви ће пропасти јер неће бити пара" спада делом у рекламу а делом је уцена. Што се и показало тачним, чим су (под претњом опсадног стања ако пакет не прође ни из другог пута) банке те паре за вађење из буле одмах употребиле да се накупују ситнијих банака и још укрупне тржиште.
kako sad bez obzira na to, kad bez toga ne moze?glasacka masina voli da cuje da ce svaki pojedinac postati kucevlasnik.volela bih da sam videla politicara koji bi rekao, recimo '06, da nije pre svega razumno da svako, bez obzira na svoje finansijsko stanje, kupuje kucu (kuce) na kredit i da drzava nece podrzavati takve programe. koliko bi taj politicar izdrzao na vlasti posle toga.
Link to comment
kako sad bez obzira na to, kad bez toga ne moze?glasacka masina voli da cuje da ce svaki pojedinac postati kucevlasnik.volela bih da sam videla politicara koji bi rekao, recimo '06, da nije pre svega razumno da svako, bez obzira na svoje finansijsko stanje, kupuje kucu (kuce) na kredit i da drzava nece podrzavati takve programe. koliko bi taj politicar izdrzao na vlasti posle toga.
posto nije 2006 nije bilo hrabrih sad moramo naci neke lude koji ce to da saopste naroducuh da je u UK neko rekao - ko sad dodje na vlast i napravi (neophodne) reforme, moze da racuna da sledecih 20 godina nece doci na vlast....sad, ili ce se naci neki superheroj pa da kaze "pucajte ali ja i sad drzim cas" ili da se poubijamo kako stvari sada stoje u EU takvog - NEMAEDIt - sad ce adam da kaze, opet ona :) ali ja sam bas preplasena. samo cekam sledece pismo od tax office-a oa da pocnem da placem Edited by msmodesty
Link to comment
EDIt - sad ce adam da kaze, opet ona :) ali ja sam bas preplasena. samo cekam sledece pismo od tax office-a oa da pocnem da placem
ne bas, nego ja sam se na ovo sto se sad po eu desava vec navikao. to je kod nas doslo onomad kad su pocele da propadaju banke i finansijske institucije i kad je funta pala na euro pa smo punili rupe u bankama iz poreza. tad su nam prodavali bajku da smo trebali biti kao vodece zemlje eu koje su bile opreznije s kintom a ne da se ugledamo na gramzive amerikance. ova mecka kod nas odavno tancuje pa je inicijalni sok prosao. a da je frka - jeste i to zesca. jos nam se kameron smeska iza coska.
Link to comment

Ja se slazhem s drugovima: za sve su krivi grchki radnici, koji vec decenijama nishta ne rade, a zhive u luksuzu i raskoshi. Na drugoj strani, rukovodstvo zemlje, uz pomoc siromashnih ali uvek na zhrtvu spremnih tajkuna, chini sve da sanira posledice krize i uzhivljava se u sve probleme koji objektivno postoje.

Edited by Schmeling
Link to comment
posto nije 2006 nije bilo hrabrih sad moramo naci neke lude koji ce to da saopste naroducuh da je u UK neko rekao - ko sad dodje na vlast i napravi (neophodne) reforme, moze da racuna da sledecih 20 godina nece doci na vlast....sad, ili ce se naci neki superheroj pa da kaze "pucajte ali ja i sad drzim cas" ili da se poubijamo kako stvari sada stoje u EU takvog - NEMA
Populizam je jedno od najvećih pošasti savremenog doba.Priča kako čitava Evropa živi na račun Nemačkih (i Francuskih) poreskih obveznika nije od juče. Činjenica da je Nemačka najveći pojedinačni punilac budžeta EU se odavno koristi na paušalan način i bez da se pomene da najviše koristi od zajedničkog tržišta i zajedničke valute ima ta ista Nemačka. Još manje se pominje da ta korist daleko prevazilazi onih 1% GDP koliko Nemačka izdvaja za budžet Unije.Našla su se dva pacijenta da pričaju o ostrvima u Egeju ali se niko nije našao da podseti nemačku javnost da je Nemačka najveći izvoznik u Grčku tj. da je ostvarila najveću pojedinačnu dobit od grčkog trgovinskog deficita i da su Grci svoje nezarađene plate i sumanut vojni budžet trošili na nemačke proizvode i vojnu opremu.Prijem Grčke i drugih malih zemalja u evrozonu je malte ne proziveo spiralu poskupljenja na tamošnjim tržištima (od prijatelja i poznanika u drugim zemljama, niko mi nije tako ogorčeno popljuvao Evro kao Slovenci, a Grci su ih u stopu pratili i sa setom se prisećali svoje Drahme). Cene uvozne robe su postale manje-više identične u svim zemljama gde je Evro zvanična valuta, iako postoje velike razlike u kupovnoj moći stanovništva. To je u malim zemljama izazvalo veštački rast plata, baš kao i u Srbiji koja nije u evrozoni ali je izrazito uvozno orijentisana i indirektno vezana za Evro. A ko je najveći pojedinačni izvoznik koji je tu ostvario najveću pojedinačnu dobit? Idemo svi zajedno, Nemačka.Sada će Nemačka pozajmiti kintu Grčkoj sa 5% kamate, dok sama ima mogućnost da dobije svež novac po povoljnijoj ceni. Prosečan Hans će i dalje plaćati isti porez i to se neće uvećati zbog Grčke.Čisto sumnjam da će Angela Merkel ikada sa ovim izaći pred svoje pučanstvo. Niti će im reći da je Grčka samo deo mnogo većeg, strukturalnog problema koji ima EU. Lakše je pustiti dežurne budale da po medijima upiru prstom u grčke neradnike. Sutra će na red doći italijanski prevaranti, prekostutra portugalski cigani, nakosutra irske pijandure, a kakvim će se stereotipima frljati kada na red dođu problematična istočnoevropska tržišta poput Poljske, Mađarske i Rumunije, ne smem ni da zamislim.
Link to comment

Aj sad beowle, nemoj Poljsku trpati tamo gde joj nije mesto. Izmedju te tri (Poljske, Madjarske, Rumunije) postoje ogromne razlike. Cesto se na istocnu i centralnu Evropu sasvim pogresno gleda kao na neki monolitni blok. Ceska i Letonija - nidje veze.

Link to comment
Aj sad beowle, nemoj Poljsku trpati tamo gde joj nije mesto. Izmedju te tri (Poljske, Madjarske, Rumunije) postoje ogromne razlike.
Mislio sam na zajedničke probleme koji će ih snaći uskoro :(
Link to comment

A da im pošaljemo Miškovića da im reši problem? Kupi to sve i postanu lepa monolitna Delta-Maxi država. Plate po 200 evra za doprinose ne pitaj. Milka razmisli o ovoj ideji.Šta kukate toliko o Grčkoj pa ovde je gore stanje samo su ljudi apatični pa se ne bune na ulici. A kad se čaša prelije.............

Link to comment
...potpuno si u pravu samo si zanemario cinjenicu da grcku u ova govna nisu gurnula dostignuca levice vec dostignuca preslobodnog trzista i razularenih tokova novca, bas kao i u ostatku sveta. naravno, pogurali su i sami ali glavni krivci nisu. ...
Uz dužno poštovanje, Grčka ima vladu koja je odgovorna za stanje u zemlji a tu vladu nisu birali ni EU ni Goldman Sachs. Za neminovne teškoće koje slede najveća odgovornost je na Grčkoj eliti. Valjda je jasno da bez neodgovorne vlade nije mogao državni dug da dođe na ovoliki nivo a ako je Evro toliki problem i nemačko kukavičje jaje valjda je posao Grčke vlade da ga ne prihvati osim ako neko ne dokaže da su na neki način bili na to primorani. Da li je Grčka elita mala neki interes da prihvata stvari koje nisu u interesu velike većine Grka ili su jednostavno pogrešili ne mogu da sudim.
Link to comment
kako sad bez obzira na to, kad bez toga ne moze?glasacka masina voli da cuje da ce svaki pojedinac postati kucevlasnik.volela bih da sam videla politicara koji bi rekao, recimo '06, da nije pre svega razumno da svako, bez obzira na svoje finansijsko stanje, kupuje kucu (kuce) na kredit i da drzava nece podrzavati takve programe. koliko bi taj politicar izdrzao na vlasti posle toga.
Да, али исто тако политичар не мора да се залеће са тако нечим уопште. Добијали су изборе и без тога претходна два века. Уопште није било неопходно за кампању, штавише прошло је релативно незапажено. Више је личило на сигнал (одавде кад се погледа) на "даваћемо кредите... тј не ми него банке, ал' ми ћемо омогућити свима (да се задуже)". А истовремено се извозе радна места, и број оних који могу то да отплате опада ли опада.Та Бушова флоскула о "држави власника" није могла да се испили из његове главе, ни из кабинета, да се није пре тога постигла погодба (а и још раније, можда још за Реганова вакта), да се кредит одобрава и мимо класичних банкарских услова, Курти и Мурти, а да ће држава да покрије цех издавањем још обвезница, тј штампањем још лове коју зајми од Феда (уз камату, ногекако) и тако преваљује цех на будући приход од пореза.А онда се то сечење ушију да се крпи дупе разрадило у повелик бизнис, увукли се страни партнери, немачке банке и ини, и кад је дошло на наплату, кошта.
Link to comment
Da osporim i ja treci put ovu tezu kako su grcki kriminalci/Peron/Tito... bolji jer su udelili parce kolaca ubogom svetu.Mogli su jer je kolac veci.Moralno je isto.
Budjo, brate, sad ti onako kafanski upirem kaziprst u lice i kazem da jesu davali vise cak i u relative terms.Nisu ih krali kao ovi nas ni priblizno ma kako ti tu normalizovao, scale-irao i ma sta radio.Necu vise o ovim nasima..
Link to comment
Budjo, brate, sad ti onako kafanski upirem kaziprst u lice i kazem da jesu davali vise cak i u relative terms.Nisu ih krali kao ovi nas ni priblizno ma kako ti tu normalizovao, scale-irao i ma sta radio.Necu vise o ovim nasima..
Да, ту ми нешто није јасно око те приче о Тилетовом задуживању. Кад се СФРЈ разилазила, дуг је био око 20 милијарди долара. Србији је запало скоро пола. Данас видим да неко опет спомиње 20 милијарди као дуг саме Србије. Па... ко се то задужио за још толико? Тиле прошетао по Дедињу и послао пар факсова?
Link to comment
×
×
  • Create New...