Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

 

Sa sadašnjeg minimalca od 683 evra (Cipras u kampanji obećao da će ga podići na 751), da uspešno doguraju na prosek od 600?!?

 

 

Pa...da. Ok, možda eeeventualno do 700, ali to je to. 

 

 

edit: danasnjih 600-700, dakle da se uracuna inflacija u EZ u 5 godina

Edited by MancMellow
Link to comment

Pitanje je - šta je uspeh? Ako nekako doguraju za pet godina na nezaposlenost od 17-18 posto i prosečnu platu od recimo 600 evra, to će biti veliki uspeh. Za to vreme ko živ ko mrtav. Ali podsećam da je unutrašnja devalvacija već u stvari izvršena i nije nikakav napredak donela. Zbog podignutih VAT-ijeva ne mogu da pojeftine turizam pa da idu na neku ekspanziju bar tu. Nije nemoguće da uspe, ali čisto racionalno - veće su šanse da ne uspe.

 

Grcka je najgora od sve dece zbog milion stvari za koje su uglavnom sami oni krivi, ali opet Grcka je samo ekstremnija verziija Italije, Spanije, i Portugalije. Mogu oni da se reformisu do sutra i da postanu tip top drzava, ali privreda nece prici ni blizu onoga sto su imali na vrhuncu a nekom priblizavanju severnom standardu i da ne pricamo. To vazi i za ostatak evropskog juga. Na dugi rok, ako evrozona ostane takva kakva je, sa politikom ECB takvom kakva je, neizbezno je ili uvodjenje direktnih fiskalnih transfera od "jezgra" (uglavnom severa) ka "periferiji" (uglavnom jugu) ili raspad evrozone. Evropska integracija pocela je zbog mira na kontinentu (upleteti toliko evropske ekonomije da rat bude izuzetno nepraktican) ali to su izgleda svi zaboravili. Sada je glavni motivator evrointegracija ekonomska korist koja se iz toga moze izvuci, a jezgro tj. bogati sever prvi (na celu sa Nemackom) forsira takav pristup. Kada vide da unutar evrozone samo postaju siromasnije, juzne clanice ce se u jednom trenutku pitati koji ce kurac tamo. I onda ce izaci - ne samo Grcka, vec i Italija, i Spanija, i Portugalija, a mozda i Irska. Medjutim to nece biti kraj jer ce posle par godina ispasti Francuska, koja trenutno balansira u evrozoni izmedju juga i severa, jezgra i periferije. To ce ostaviti samo Nemacku i (realno) prilepke, koji ce onda da osete stravicni sunovrat izvoza kada im valuta ode u nebo. A kako je Nemacka interna potraznja smesna u odnosu na izvoz, bice to strahovit pad.

 

Evro je trenutno perverzna tvorevina, umesto da pomaze konvergenciju privreda njegovih clanica, on (tj. prevashodno politika evrogrupe i ECB) trenutno pojacava razlike koje su postojale pre njegovog uvodjenja. Na ovakvom autopilotu on polako i lagano ali sigurno ide ka samodestrukciji. Urusice se u jednom trenutku kao zlatni standard.

Link to comment

Nego, nije mi jasno, ti prognoziraš da će uspeh biti ako prosečna plata, koja je sad verovatno negde 900-1000 evra (jer je minimalac skoro 700) pasti na 700, tj. za 22-30%?

Edited by vememah
Link to comment

kad sam rekla da mislim da ce da ispadne dobro, mislila sam na korigovane uslove koji bi mogli biti stavljeni pred grcku, de fakto otpis dijela duga (kreativno nazvanog kako god) 

ne samo da ne znam da prognoziram koja visina plate/deficita/cega god je uspijeh u srednjem roku, nego nisam sigurna ni koliko je moguce praviti predikcije s obzirom na kinesku recesiju npr. dobro, moguce je s ekonomsko-analitickim aparatom koji ja nemam, ali hocu da kazem da mozda slijede protisci na ekonomiju koji do sada nisu uracunati u prognoze

 

svidja mi se hazardova analiza. ali ostaje ipak i pitanje eura/evropske unije kao politickog kapitala.

Edited by morgana
Link to comment

Može da se premota unazad, sukob je bio pre 15-20 min.

 

EDIT: Dopisnik nemačkog n-tv-a javlja da je policija intenzivno koristila suzavac i pendreke i bezobzirno intervenisala protiv demonstranata, tako da su stradali i mirni demonstranti i novinari.

http://www.n-tv.de/wirtschaft/20-43-n-tv-Korrespondent-Ruecksichtloses-Vorgehen-der-Polizei-article15518966.html

Edited by vememah
Link to comment

 

Since the crisis began, the concept of the rescue parachute has covered up the fact that the troika is not operating as a trustee, but representing highly selfish interests. Former ECB chief Jean-Claude Trichet, a Frenchman, together with the former IMF chief Dominique Strauss-Kahn, also a Frenchman, insisted in 2009 that no haircut took place in order to get the French banks out of trouble. At that time, the Greek government debt ratio was still at 127% (now it is 184%, and through the bailout package, 225%). The time since then has been used to transform the debts of the French banks, and also those of the German banks and those of the Greek billionaires, into debts of the institutions, ie the taxpayer.

 

The public and private debt ratio in the eurozone is currently 462% of GDP. If the average inte rest rate increases by just one percentage point, this means that society must also lay out an additional 4.6% of GDP to service the debt. Such a high total indebtedness is a barrier to growth. Strong increases in interest rates would be accompanied by massive bankruptcies and economic turmoil. A reformed Europe would see that it is not possible to outgrow this record debt. Especially not with more debt, but only with a haircut. 

 

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jul/15/greece-european-drama-disaster-eurozone

Link to comment
×
×
  • Create New...