Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ta opcija ne postoji ... drzave ne mogu biti izbacene ...

 

ali mogu biti naterane da same izađu. jednostavno su mogli da ne pregovaraju o trećem bailoutu. umesto toga i stvarne pomoći izabrana je demonstracija sile i namerno mrcvarenje. 

 

Pomenuti Minhau

 

PAD

 

 

 

Zaključeni sporazum je osuđen na propast, a francuski kompromisni predlog odbačen. U konačnom tekstu nema nijednog grčkog predloga. To je program nametnut od strane neprijateljske spoljne sile. Grexit nije sprečen, već samo odložen, dok njegovi troškovi rastu. Nemački rizik od 80 do 90 milijardi evra sada je povećan za dodatnih 20 milijardi.
Link to comment

po zelji mozemo i ne moramo u ishod prekjucerasnjeg sastanka da uracunamo restrukturiranje duga koje je bilo u podtekstu ili cak javno, mada u kondicionalu, izreceno od strane merkel

 

ja jos uvijek mislim da ce ovo da zavrsi dobro

Link to comment

Italijanski minfin Padoan za poslovni dnevnik Il sole 24 ore kaže da se iznenadio što su samo Italija, Francuska i "maleni Kipar" bili za kompromis, dok su svi ostali stali iza Nemačke (čiji tvrdi stav je očekivao) i naglasio da je dobro što dogovora uopšte i ima s obzirom na tu činjenicu.

http://www.ilsole24ore.com/art/notizie/2015-07-14/padoan-percorso-ancora-difficile-070500.shtml?uuid=ACgRxER&p=2

Edited by vememah
Link to comment

ali mogu biti naterane da same izađu. jednostavno su mogli da ne pregovaraju o trećem bailoutu. umesto toga i stvarne pomoći izabrana je demonstracija sile i namerno mrcvarenje. 

 

Pomenuti Minhau

 

PAD

Sto se svodi na sledece - ne mogu da ih izbace, ali mogu da pokusaju da ih nateraju da sami izadju ... dovoljno je da grcki parlament odbije sporazum ...

 

PS: samo sam razvio tvoju tezu, licno ne mislim da pokusavaju da ih izbace, nego da im obezbede osnovu za stabilizaciju malo trajniju od mandata jedne vlade ... pazi kad moraju u ugovor da stave obaveznu nezavisnost statistickog zavoda :)

Edited by Hromi Daba
Link to comment

 licno ne mislim da pokusavaju da ih izbace, nego da im obezbede osnovu za stabilizaciju malo trajniju od mandata jedne vlade ...

 

Ko, MMF?

Link to comment

po zelji mozemo i ne moramo u ishod prekjucerasnjeg sastanka da uracunamo restrukturiranje duga koje je bilo u podtekstu ili cak javno, mada u kondicionalu, izreceno od strane merkel

 

ja jos uvijek mislim da ce ovo da zavrsi dobro

 

Ako ih MMF (i US) pritisnu da urade nešto značajno sa dugovima...može da ispadne podnošljivo na dugi rok. Na kratak, pa i srednji (recimo 5-6 godina) će sigurno biti jezivo. Cipras (ako ostane na vlasti) će morati ludački da restruktuira u nemogućim uslovima sa štrajkovima i protestima svaki drugi dan. Čak ni sve to ništa neće značiti ako se ne reformiše sama EZ. Slede dalja otpuštanja i povećanje nezaposlenosti, smanjenja penzija i plata, a poskupljenje proizvoda i usluga. Oni mogu da saniraju bar malo neki robinhudovskim potezima prema bogatima, ali time će zemlju naraviti još nepopularnijom za biznis.

 

Pitanje je - šta je uspeh? Ako nekako doguraju za pet godina na nezaposlenost od 17-18 posto i prosečnu platu od recimo 600 evra, to će biti veliki uspeh. Za to vreme ko živ ko mrtav. Ali podsećam da je unutrašnja devalvacija već u stvari izvršena i nije nikakav napredak donela. Zbog podignutih VAT-ijeva ne mogu da pojeftine turizam pa da idu na neku ekspanziju bar tu. Nije nemoguće da uspe, ali čisto racionalno - veće su šanse da ne uspe.

Edited by MancMellow
Link to comment

Cipras je svojima™ zapretio ostavkom ako ga ne podrze. Sklon sam da verujem da ce pretnja upaliti, mada je i jedno i drugo nebitno za ishod glasanja koje ce sasvim sigurno biti u korist plana.

Link to comment

Ko, MMF?

Hebem li ga ... MMF zahteva otpis duga, Nemacka kaze ne postoji zakonska osnova ... sta sad? Nemacka je zla?

 

Pazi nisam ekonomista, i samo skiljim kroz maglu ekonomske spike, ali nekako mi je neverovatno da su primili Grcku u zajednicu bez veze samo da bi je sad terali napolje ... valjda su imali neki interes i valjda to nije bio interes sa rokom trajanja od 5 godina ...

Link to comment

Pa koliko vidim, ponudili su tri solucije:

1) otpis

2) restruktuiranje uz grejs period od 30 godina

3) direktne transfere grčkom budžetu

 

Ako formalno-pravno ne može prvo, mogu druga dva. Druga varijanta je, kako su ga Švabovi i nazvali, back-door otpis. Treća varijanta je federalizacija Evrope.

Pa kako im drago.

Link to comment

Hebem li ga ... MMF zahteva otpis duga, Nemacka kaze ne postoji zakonska osnova ... sta sad? Nemacka je zla?

 

Pazi nisam ekonomista, i samo skiljim kroz maglu ekonomske spike, ali nekako mi je neverovatno da su primili Grcku u zajednicu bez veze samo da bi je sad terali napolje ... valjda su imali neki interes i valjda to nije bio interes sa rokom trajanja od 5 godina ...

Kada su ih primali (kako u EEZ tako i u evrozonu) bila je u toku velika pijanka čije je glavno geslo bilo: "Nije najbolje to što ločemo kao nezdravi, nego to što će račun doći nekoj drugoj garnituri gostiju". Evo, sad ta druga garnitura plaća pomenutu pijanku i pride im nije na kraj pameti da prime neku novu Grčku u društvo (Srbiju na primer). Na otpis ne pristaju jer se plaše da će im u tom slučaju stići nov račun koji je tačno nekih 30-40 puta veći od onoga što trenutno plaćaju. Grčku mrcvare jer im se isplati na kraći rok, iako dobro znaju da će na duži rok sve to fulati i da će im na kraju stići ona majka svih računa. Nema te štednje i rasprodaje u Grčkoj koja će to preokrenuti.

Link to comment

Pitanje je - šta je uspeh? Ako nekako doguraju za pet godina na nezaposlenost od 17-18 posto i prosečnu platu od recimo 600 evra, to će biti veliki uspeh.

 

Sa sadašnjeg minimalca od 683 evra (Cipras u kampanji obećao da će ga podići na 751), da uspešno doguraju na prosek od 600?!?

 

SYRIZA has spelled out its economic plans in the so-called ‘Thessaloniki programme’. The main proposals include:

...

raising minimum wage to €751 per month (from €683 now).

http://openeurope.org.uk/blog/lanslide-syriza-victory-in-greek-elections-means-tough-eurozone-negotiations-on-the-horizon/

Edited by vememah
Link to comment

Kada su ih primali (kako u EEZ tako i u evrozonu) bila je u toku velika pijanka čije je glavno geslo bilo: "Nije najbolje to što ločemo kao nezdravi, nego to što će račun doći nekoj drugoj garnituri gostiju". Evo, sad ta druga garnitura plaća pomenutu pijanku i pride im nije na kraj pameti da prime neku novu Grčku u društvo (Srbiju na primer). Na otpis ne pristaju jer se plaše da će im u tom slučaju stići nov račun koji je tačno nekih 30-40 puta veći od onoga što trenutno plaćaju. Grčku mrcvare jer im se isplati na kraći rok, iako dobro znaju da će na duži rok sve to fulati i da će im na kraju stići ona majka svih računa. Nema te štednje i rasprodaje u Grčkoj koja će to preokrenuti.

To je svakako jedan od nacina na koji mozes da tumacis situaciju ...

Link to comment
×
×
  • Create New...