Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Bejlauti tada su bili win-win situacija jer bi u protivnom nastao totalni haos na jugu Evrope gde bi nekoliko zemalja izaslo iz zone. No, mozda ti mislis da je takva kriza bolja od 5 godina osteritija. Uostalom, vidis kako takav haos izgleda u Grckoj a sa Spanijom, Portugalijom i Irskom bi sve to bilo jos mnogo gore. Niko im ne bi mogao pomoci.

 

 

Btw. u UK se ubrzano smanjuje drzavni sektor, vise od milion ljudi je izgubilo posao, dugovi se i dalje povecavaju, siromastvo raste a novi nausing bubble je neverovatnih razmera.

 

Imali su oni period rasta kad su negde od 2011/12 de facto odustali od osteritija. Taj housing bubble ja vidim samo na jugu i malo u midlandsu i neke tacke po Skotskoj. A ako slucajno ponovo krenu sa ideoloskom ekonomskom politikom, plasim se da to nece na dobro izaci. Elem, Irska je mala ekonomija, njoj nije potreban neki veliki push. Ako se pri tom zanemare social costs, to na papiru moze da izgleda vrlo dobro. 

 

bold - bio bi bogami haos svuda. ali kao sto sam ti rekao jednom - ok, necemo haos, ali nemojmo onda pricati da smo sve 2010 uradili samo da bismo spasili grcku. tu cela prica o 1 moralnom hazardu pada u vodu. grcki dug je trebalo, moralo se, seci 2010, ali jbg. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Grcka nije predala svoje najvaznije nadleznosti a ono sto je kao predala zapravo ne ispunjava. Takodje, ovi zajmovi koje Grcka dobija na trzistu im niko u snu ne bi davao, tako da su to itekako pokloni - posebno ako nisu pokriveni nekom ozbiljnom kolateralom.

Stanje federacije u EZ jeste problematicno i nedovrseno ali, to je svim ucesnicima bilo jasno od pocetka i svima je bilo jasno sta su potpisivali. Razlika je u tome sto neki uzimaju potpis ozbiljnije a neki u skladu sa funcionisanjem drzave.

 

 

Poklon. Logika Lazara Krstica. Poklon bi bili da dolaze bez uslova. A dolaze sa toliko uslova da su tesko poklon. 

 

A za ovo boldovano - daj molim te ne pricaj gluposti. Nemci i Francuzi bili prvi koji su prekrsili pakt stabilnosti i pravili vece deficite nego sto im je bilo dozvoljeno. Pravila su striktna kada sluze za izivljavanje velikih nad malim, inace kada velikima smetaju, onda vise nisu pravila.

Link to comment

Poklon. Logika Lazara Krstica. Poklon bi bili da dolaze bez uslova. A dolaze sa toliko uslova da su tesko poklon. 

 

A za ovo boldovano - daj molim te ne pricaj gluposti. Nemci i Francuzi bili prvi koji su prekrsili pakt stabilnosti i pravili vece deficite nego sto im je bilo dozvoljeno. Pravila su striktna kada sluze za izivljavanje velikih nad malim, inace kada velikima smetaju, onda vise nisu pravila.

 

Pa na kraju ce taj dug biti otpisan a uslovi neispunjeni (sto je svakome na trzistu jasno), tako da, da - to se zove i poklon. Razmere su za drzavu te velicine zapravo neverovatne.

 

Drugo, mani me tih infantilnih 0-100% moralistickih argumenata.

Raspravljamo o ekonomiji i politici gde se gleda i na kvantitet i na kvalitet a moralisanje ostavi za crkvu.

Jesu Nemacka i Francuska probijale deficite i neka pravila ali razmere toga nisu ni priblizne Grckoj.

4% deficita nije isto sto i 16% osim kad se moralise gde onda sve ispadne isto. Nije to isto.

Da Francuska ima onoliki deficit, dobila bi jos mnogo manje od Grcke.

Edited by Anduril
Link to comment

Drugo, mani me tih infantilnih 0-100% moralistickih argumenata.

Raspravljamo o ekonomiji i politici gde se gleda i na kvantitet i na kvalitet a moralisanje ostavi za crkvu.

Tacno, sve za 10. Ali u tom slucaju, batali i ti moralisticki obojene komentare o situaciji u UK. Jer, smanjenje javnog sektora se nije odrazilo bitnije na stopu nezaposlenosti, jasno pokazujuci da je g-dja baronesa Thatcher ostala i dalje u pravu. A housing bubble u UK bas i ne postoji, postoje samo normalne fluktuacije. 

Link to comment

Pa na kraju ce taj dug biti otpisan a uslovi neispunjeni (sto je svakome na trzistu jasno), tako da, da - to se zove i poklon. Razmere su za drzavu te velicine zapravo neverovatne.

 

Drugo, mani me tih infantilnih 0-100% moralistickih argumenata.

Raspravljamo o ekonomiji i politici gde se gleda i na kvantitet i na kvalitet a moralisanje ostavi za crkvu.

Jesu Nemacka i Francuska probijale deficite i neka pravila ali razmere toga nisu ni priblizne Grckoj.

4% deficita nije isto sto i 16% osim kad se moralise gde onda sve ispadne isto. Nije to isto.

Da Francuska ima onoliki deficit, dobila bi jos mnogo manje od Grcke.

 

Ma zar je jasno? A zasto se onda insistira ,,da dug mora da se plati" i da ,,ne moze biti oprosta duga po nemackom ustavu" i slicno? I ja sam mislio nekad kao ti (da dug sluzi za pritisak na Grcku da izvrsi reforme, a da ce se onda otpisati), ali posle svega uvideo sam da gresim.

 

A za drugi bold - pa Nemci su ti koji sve vreme ,,moralisu". Da se gleda iz cisto ekonomske perspektive dug bi vec bio ponisten, to su i ovi iz MMFa shvatili.

 

I da, Francuska bi imala isti tretman kao i Grcka. How yes no. Mislim, i kada bi Nemci pokusali, to bi sutra bio kraj evrozone. Ne pravi se blesav molim te.

Link to comment

Pa na kraju ce taj dug biti otpisan a uslovi neispunjeni (sto je svakome na trzistu jasno), tako da, da - to se zove i poklon. Razmere su za drzavu te velicine zapravo neverovatne.

 

Drugo, mani me tih infantilnih 0-100% moralistickih argumenata.

Raspravljamo o ekonomiji i politici gde se gleda i na kvantitet i na kvalitet a moralisanje ostavi za crkvu.

Jesu Nemacka i Francuska probijale deficite i neka pravila ali razmere toga nisu ni priblizne Grckoj.

4% deficita nije isto sto i 16% osim kad se moralise gde onda sve ispadne isto. Nije to isto.

Da Francuska ima onoliki deficit, dobila bi jos mnogo manje od Grcke.

 

Probila je tada pre Nemacke i Francuske i Protugalija, isto nesto malo. I odrali su ih.

A kad su probili Nemacka i Francuska, onda su se promenila pravila.

 

Silujes logiku.

Link to comment

Nekoliko uskocica - 

 

@Harper: Nemci nemaju smisla za humor? Ah, nemaju ga mnogo ni Norvezani (bio prvi put pre par nedelja, zaljubio se u Oslo). :)

 

@Budja i Anduril: taman kad sam mislio da se slazem sa Andurilom, izleti mu ovo da bi isto bilo za Francusku. Ne bi bilo isto naravno, ali ako propadne Francuska, sa ili bez bejlauta bi to bio kraj ne samo evrozone, vec i EU. 

 

@Hazard: Irska je specificna po tome sto, za razliku od Grcke, drzava nije direktno prouzrokovala krah. Nije preuzela dugove kreditora da bi njih spasila i tako nepravedno iskalila posledice (indirektno) na one koji su ziveli bez kredita, vec se privreda artificijelno napumpala i zavisila je dobrim delom od investicija u nekretnine, te izvodjaci radova, te popratni servisi, te ovo, ono - znas vec kako ide - i jebiga, kad jedan padne, padnu i drugi za njim kao kule od karata. To je i dovelo do nezaposlenosti od 4% do 14% (sto prema balkanskim standardima i nije toliko tragicna cifra, mada mi smo prica za sebe), a svi ti ljudi su povezani. Jeste, ispasta najvise onaj koji ni do tada nije nista imao jer sad drzava ne moze da se ni ono malo brine o njima (sto je Vasa vec primetio), ali sta je alternativa? Zaduziti se jos vise kao Grcka (i figurativno i bukvalno) i praviti se da je sve ok?

 

I ne, Irska ekonomija ne zavisi (previse) od UK.

 

Edit: previse sam pojednostavio, ali alternativa je esej od 50 stranica o Irskoj krizi. Nadam se da mi je poenta ipak jasna.

Edited by dragance
Link to comment

On the subject of European economic rules, the French president might want to look at putting his country’s own house in order: since 2003, France has repeatedly failed to meet European deadlines to bring its public deficit under the 3% of GDP required by the EU.


In 2013, exasperated European finance ministers gave France a two-year deadline to meet the target but have been persuaded to extend this for another two years. The French government does not currently envisage doing so before 2017, but has managed to convince Brussels to let it off being fined.


Link to comment

Evo, još jednom se dokazuje da su Nemci najgori i da bi se sve odmah rešilo kad bi njih oterali iz EU. Svi ostali trče da pomognu Grcima, kako bilateralnim pozajmicama, tako i aktiviranjem EFSM-a.

 

The European Commission looks like it will go ahead and recommend that member states vote to use the EFSM - a joint EU wide rescue fund - to release money to Greece as early as next week, according to EU officials.

However, the move is opposed by the UK, Sweden, the Czech Republic and the Danes. Earlier today, Germany's Wolfgang Schaeuble also said he was not in favour of reviving the moribund facility due to the oppposition of non-euro members.

http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11738150/Greece-news-live-Germans-back-Osbornes-fight-against-Juncker-plan-to-bail-out-Greece-as-IMF-calls-for-more-debt-relief.html

 

vivelafrance.png

http://www.theguardian.com/business/live/2015/jul/14/greek-crisis-tsipras-political-backlash-bailout-osborne-uk-live#block-55a4f2d4e4b07b3a9dbc7740

Edited by vememah
Link to comment

Britanska pozicija je potpuno razumna.

Nisu u evrozoni, fond je kreiran za druge stvari.

Nije jasno zasto bas tu da krse pravila a ne na drugom mestu, recimo putem otpisa duga Grckoj.

Link to comment

fond je kreiran za druge stvari.

 

Za koje druge?

 

European Financial Stabilisation Mechanism (EFSM)

This mechanism provides financial assistance to EU Member States in financial difficulties.

http://ec.europa.eu/economy_finance/eu_borrower/efsm/index_en.htm

 

Tim fondom su dobrim delom bejlautovani Irska i Portugalija.

 

Nikad ne treba verovati zemlji ciji stanovnici nemaju smisla za humor. :lolol:

 

Garant ne znaš jezik i nikad nisi čuo za Štefana Raba koji 16 godina neprekidno ima humorističku emisiju na jednom od najgledanijih privatnih kanala.

Edited by vememah
Link to comment
×
×
  • Create New...