Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Meni se cini da je Ciprasova jedina greska bila to sto nije procenio koliko je Nemacka mocna u EU i koliko ce biti tvrdoglava oko ovoga. Nije da nije bilo disonantnih tonova u EU, narocito nakon referenduma, ali Nemacka je prosto isterala svoje. Uostalom, ne bi me zacudilo da su neki drugi (Francuska, Velika Britanija, Italija) ovo zapamtili i da planiraju da se u buducnosti okoriste time sto su pristali na to da puste Nemacku da odradi svoje oko Grcke.

Koliko sam pratio, oni su se mesecima lepo napušavali sa Nemcima i srozavali odnose. Te novi nacisti, te dajte odštetu za ww2, te Grčka vam se saginjati neće... Ako posle svega toga nisu mogli da pretpostave šta ih čeka na prvom sastanku sa Merkel/Šojble duetom (i, konsekventno, dobro razmisle da li imaju contingency plan za slučaj da na pregovorima sve krene naopako) onda stvarno treba da se onako kolektivno samobanuju iz politike i osnuju neki debatni klub. Neverovatno je kakvu glupost su napravili i kako su izabrali ubedljivo najidiotskiju opciju koju je bilo moguće izabrati. Bolje bi prošli da je Cipras poput Vučića legao na pod i počeo da preklinje u stilu imajte duše, raspada nam se zemlja najgore, narod pati, znamo da smo grešni ali dajte se sažalite još samo jednom...

 

Ja ozbiljno ne mogu da se setim kada je neko posle višemesečne pripreme otišao da se kolje sa neprijateljem tako što je u prvi borbeni red postavio ogroman transparent na kome tačno piše gde i kako neprijatelj treba da ga udari plus napomena u zagradi da oni imaju samo jednu suvu lipovu granu kao oružje a ni nju nemaju nameru da upotrebe. Potpuno neverovatno.

Edited by beowl
Link to comment

paradoks je da su najvecu krizu od drugog svetskog rata, stvorile najrazvijenije zemlje (usa, eu) i to u najregulisanijim uslovima.

tektonske poremecaje izazvane ubrznom globalizacijom jeftine radne snage, nadoknadili su pumpanjem novca na sve moguce nacine, uz pomoc politicara koji su bili zadovoljni prvim kratkotrajnim efektima (ni korisnicima nije bilo lose).

 

posle se taktika banaka too big to fail, pokazala odlicnom procenom za raspodelu nastalih gubitaka.

 

grci ocigledno nisu too big.  ^_^

to je to.

Link to comment

ama oni nisu imali cime da prete i tu je cela tragedija. sad se moze reci - pa sto su se uopste i javljali...jbg, takva je bila volja naroda - da se proba. probalo se, zavrsilo se u katastrofi. 

 

osim jedne stvari od koje grci nece imati neke koristi - uspeli su da u ovih 6 meseci nateraju "kreditore" da debelo kompromituju i evrozonu i EU kao ideju.

 

Meni se cini da je Ciprasova jedina greska bila to sto nije procenio koliko je Nemacka mocna u EU i koliko ce biti tvrdoglava oko ovoga. Nije da nije bilo disonantnih tonova u EU, narocito nakon referenduma, ali Nemacka je prosto isterala svoje. Uostalom, ne bi me zacudilo da su neki drugi (Francuska, Velika Britanija, Italija) ovo zapamtili i da planiraju da se u buducnosti okoriste time sto su pristali na to da puste Nemacku da odradi svoje oko Grcke.

 

EU se raspada na naše oči na neverovatno glup način. Grci su takvi kakvi su, ali mi Nemci nisu jasni, nemaju divizije za ovo što žele da postignu.

Link to comment

Nemam srca da citam sve stranice, ali mi nisu jasni neki stavovi ovde kao "ekstremni desnicari i nacisti pisaju po levici, itd"?

 

Grcka nije sama kriva za sve dugove, ali nacin na koji im funkcionise drustvo je jedna velika prevara - moda i gore nego u Srbiji. Odbijanje placanja poreza, los odnos prema radu, kukanje, 14 plata i bonusi ako voz kasni manje od 15 minuta i slicne gluposti... To moze kod nas, gde se plate mere u 200 - 300 evra, ali u Grckoj koja iz budzeta (koji nema cime da napuni) placa mnogo vise za drzavne radnike??

 

Nisu samo Nemci advali kintu, davale se i mnogo manje EU zemlje, pa sad i njima rtreba da se vrati. Zamislite da vi pozajmite nekom novac, a on vam trazi jos "vraticu ti sledeceg utorka", a onda umesto da taj novi zajam pametno potrosi i ulozi, on ode u kockarnicu ili u birtiju.

 

Lako je biti Siriza sve dok se tudji novac ne potrosi.

Link to comment

uz rizik da se ponavljam, ali - nije nimalo lako biti Siriza posto je ona dosla na vlast pre pet meseci, u vec kriticnim okolnostima.

Link to comment

IndridCold: los odnos prema radu drzavnih sluzbenika iz prve ruke. Da li imas neka drugacija zapazanja? Podeli, molim te.

 

Sirizi nije lako, naravno, ali znali su da drugih mogucnosti nema. Isli su kao budale na konfrontaciju, umesto na dogovor (neko je vec to rekao) - ili su amateri ili su svesno isli samo da zgrabe vlast, pa sta bude - bude.

 

Kako je Irska prosla kroz jos bolnije reforme i nakon par godina su se vratili na mnogo bolji nivo i mnogo brze nego sto se ocekivalo? Zasto se ocekuje od ostalih drzava da se konsoliduju i da - zbog njih samih - udju u reforme koje bi im omogucile da zive bolje sa sopstvenim prihodima, umesto da zive na kredit? Zato Slovaci i Slovenci i ostali su jos ogorceniji prema ovom dilu, nego Nemci.

 

Francuzi su tu bili samo good cop, napsram Nemackog bad cop.

Link to comment

Da se nadovežem na Vasin post:

 

I u šizofrenim okolnostima htenja manje austeritiya uz opstanak u EU. Jbg, nije Syriza ta koja je oblikovala javno mnenje u nekoj velikoj meri, pre je ono oblikovalo njihovu politiku ili joj bar postavilo limite. Uz to, niko ovde nikada (bar ja nisam pročitao) nije rekao da se dug ne mora platiti, niti Grke veličao zbog načina trošenja novca, bilo je reči samo o tome kako te pare vratiti a uz to postići cilj radi koga se pozajmljuje.

 

E da, bilo negde na prethodnim stranama, Grci inače rade duže nego Nemci. Problem je u produktivnosti rada, ne u radnom vremenu.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

to o grckoj ekstremnoj nefunkcionalosti je malo mit. losi su, ali nisu mnogo losiji od EU proseka

 

 

So how much tax did the Greeks collect in 2010?

In fact, no reliable figure seems to be available - at least, not as a proportion of the overall amount of tax that should have been collected.

What we do know is that, according to the OECD, in 2010 the Greek governmentcollected 70.3bn euros ($93.1bn), or 34% of the country's total gross domestic product (GDP) - slightly below the EU average of 38.5%.

 

 

A study quoted by the IMF suggests that between 1999 and 2010 the shadow economy in Greece made up 27% of the country's GDP - compared to an average of 20.2% in other rich countries.

That means that nearly one in four euros that potentially could be taxed in the country's economy simply weren't declared to the authorities, and the Greek government missed out on approximately 28bn euros ($31bn) of additional revenue each year.

But Richard Murphy, who has studied the size of the shadow economy in Europe, says Greece is not as bad as some of its neighbours.

"Greece has a problem but Bulgaria, and Romania are worst. Italy is up there alongside it. But it is an issue which has clearly contributed to the current Greek crisis," he says.

Shadow economy in 2009 (estimate) Country

Percentage of GDP

 

Greece

27.5

 

Italy

27.0

 

Germany

16.0

 

UK

12.5

 

 

Source: Tax Research UK

 

http://www.bbc.com/news/magazine-33479946

 

tako da - umesto da im pomognu sa time, oni su im realno dodatno sahranili ekonomiju

 

 

ajao, sad vidim da se cela prica samo ponavlja. nista, nema sanse sve ponovo...

Edited by MancMellow
Link to comment

uz rizik da se ponavljam, ali - nije nimalo lako biti Siriza posto je ona dosla na vlast pre pet meseci, u vec kriticnim okolnostima.

 

dobro svi to znamo, ali niko nije ocekivao ponasanje ciprasa and co. poput nezrele dece iz obdanista. kao da je pre 5 meseci i poceo da se bavi politikom.

Link to comment

 

 

E da, bilo negde na prethodnim stranama, Grci inače rade duže nego Nemci. Problem je u produktivnosti rada, ne u radnom vremenu.

 

Da, kao sto se i u SFRJ ostajalo na poslu (ko je morao) u propalim drzavnim fabrikama. Naravno, ovo (moje kritike) se ne odnosi na privatni sektor. 

Link to comment

Da, kao sto se i u SFRJ ostajalo na poslu (ko je morao) u propalim drzavnim fabrikama. Naravno, ovo (moje kritike) se ne odnosi na privatni sektor. 

 

chart-of-the-day-public-sector-employmen

 

Grafik je iz 2011. Podatak koji sam našao je da je do kraja 2013. godine Grčka iz javnog sektora otpustila 267,095 ljudi.

Tako da je nešto drugo ovde u pitanju, a ima o tome dosta na prethodnim stranama.

Link to comment
×
×
  • Create New...