Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

 

Jedan pogled. Ne odredjujem se prema njemu, ali vredi procitati.

 

 

 

 

 

jebenti, kakva zbrka u glavi... pa šta su onda kog mog hteli? onda im je bolji bio Samaras. ne razumem stvarno ovaj tekst. ali se slažem da je lako tuđim kurcem gloginje mlatiti.

Link to comment

ama oni nisu imali cime da prete i tu je cela tragedija. sad se moze reci - pa sto su se uopste i javljali...jbg, takva je bila volja naroda - da se proba. probalo se, zavrsilo se u katastrofi. 

 

osim jedne stvari od koje grci nece imati neke koristi - uspeli su da u ovih 6 meseci nateraju "kreditore" da debelo kompromituju i evrozonu i EU kao ideju.

Link to comment

@nestosvasta

 

nije da tvrdim, ali gomila mojih drugara i nesto rodbine (najblize) koji zive u grckoj kazu da ocekuju da, ako tsipras pukne, preuzme syrizu. plus mi kazu da niko nema ruznu rec o varufakisu, osim nd-ovaca i pasokovaca naravno. dok tsiprasa vec dugo pljuju...

Link to comment

Jedan pogled. Ne odredjujem se prema njemu, ali vredi procitati.

 

Hm, s jedne strane diže grčki narod na pijedestal u smislu da se ipak radi o njihov0j koži i da je lako levičariti iz tople fotelje, da Cipras zapravo predstavlja sve Grke (a što je u demokratijama limitirano) itd, a sa druge strane mu Grčka dođe kao prethodnica vojske u ratu (socijalizma i establišmenta) i to prethodnice koja strada na polzu socijalizma ali lives to fight another day i što je nekako kul.

 

Nisam ukapirao je li mu bitan demos ili socijalizam.

Edited by Prospero
Link to comment

ama oni nisu imali cime da prete i tu je cela tragedija. sad se moze reci - pa sto su se uopste i javljali...jbg, takva je bila volja naroda - da se proba. probalo se, zavrsilo se u katastrofi. 

 

osim jedne stvari od koje grci nece imati neke koristi - uspeli su da u ovih 6 meseci nateraju "kreditore" da debelo kompromituju i evrozonu i EU kao ideju.

 

Da li je volja naroda 60% protiv evra ili 60% protiv osteritija, privatizacije i sl.

 

Ne moze se naknadno objasnjavanje Ciprasa sta je referendum znacio uzeti za volju naroda.

Navodim namerno referendum jer tvoja logika se na izbore moze primeniti, ali na referendum - to je jako nategnuto.

Link to comment

Apsolutno. Tim pre ostavlja gorak utisak to da su ekonomisti i bankari umesto da budu servisno osoblje politicarima, sto treba da bude njihova uloga, imali toliki uticaj na citav ovaj proces.

Ima i ljudi koji smatraju da politicari treba da budu servisno osoblje za sve druge, pa i za ekonomiste i bankare. Pretpostavljam da se dosta diskutanata ovde nece sloziti sa time, al' cisto da pomenem, posto mi deluje da bi to trebalo da bude ocigledno, no vidim da nije.

Link to comment

Ima i ljudi koji smatraju da politicari treba da budu servisno osoblje za sve druge, pa i za ekonomiste i bankare. Pretpostavljam da se dosta diskutanata ovde nece sloziti sa time, al' cisto da pomenem, posto mi deluje da bi to trebalo da bude ocigledno, no vidim da nije.

Hajde malo bolje artikulisi ovo.

Link to comment

Hajde malo bolje artikulisi ovo.

Nema problema. Podji od harperove teze da ekonomisti i bankari treba da budu servisno osoblje politicarima. Zapitaj se da li je to tako, i, koji god odgovor da das, zapitaj se zasto bi to trebalo da bude tako. I, ono najbitnije: sta god da zakljucis, nadji neke ekonomiste i bankare pa ih pitaj sta oni misle o tome. Moze ceo forum da zakljuci sta god hoce, to ne znaci da ce bilo ko da radi po tom uputstvu ;)

Edit: da ne bude da branim ekonomiste i bankare, stavio bih bilo koju profesiju u ovaj tekst, i isto mislim i za njih.

Edited by Zupermen
Link to comment

Ima i ljudi koji smatraju da politicari treba da budu servisno osoblje za sve druge, pa i za ekonomiste i bankare. Pretpostavljam da se dosta diskutanata ovde nece sloziti sa time, al' cisto da pomenem, posto mi deluje da bi to trebalo da bude ocigledno, no vidim da nije.

 

Vidi ga opet ovaj!? :lolol:

 

Druze, predstavnicka demokratija je i izmisljena pre 25 vekova da bi se pokusalo spreciti donosenje odluka sa zero accountability onoga ko ih donosi. Sta ja mislim o politicarima generalno ne bih pozeleo nikome ko mi je drag ali ne moze i ne sme tehnicko lice koje je prirodom profesije doslo na odredjeno mesto da donosi odluke koje bitno uticu na zivot miliona ljudi. Razlog je jasan - zato sto nema ni mandat ni potrebno znanje da to cini. Ako jos uvek ne razumes zasto preporucujem kratki esej Hane Arent koji se zove "Lazi u politici", preveden je i objavljen kod nas. Svako treba da se bavi svojim poslom, piloti letenjem, politicari donosenjem odluka, bankari zelenasenjem.

Link to comment

Pa vrati se i lepo procitaj. Naveo sam dve alternative koje je mogao da uradi.  Mogao je takodje i da ne radi nista i to bi bilo bolje.

i ja sam ti odgovorio zasto smatram da te dve alternative ne piju vodu. 

 

zaboravljamo da ova agonija nije od juce, traje godinama. uteralo ih u austerity, oni odradili - rezultat nula a narod nema leba da jede. pa hajmo jos koji krug. jebiga, nije da su grci ove cetiri godine odbijali eu resenja no resenja koja je eu zahtevala i koja su grci uredno odradili nisu dala rezultat. nije ovo sest meseci pregovora i agonije, ovo je ipak duzi proces i samim ti su i grci ocajniji i u gorem polozaju te nisu bas idealni pregovaraci.

 

slazem se s mancom  

uspeli su da u ovih 6 meseci nateraju "kreditore" da debelo kompromituju i evrozonu i EU kao ideju.

 

@nestosvasta - i moj i izvori informacija koji zive u grckoj su kao aramovi.  niko nista lose ne govori, dapace, voljen i hvaljen. sve ono sto je trebao biti cipras. 

 

greska - dupli citat. ispravio zarad citkosti. 

Edited by adam
Link to comment

@nestosvasta - i moj i izvori informacija koji zive u grckoj su kao aramovi.  niko nista lose ne govori, dapace, voljen i hvaljen. sve ono sto je trebao biti cipras. 

 

Meni je Varufakis ekstremno simpatican covek ali treba posteno reci da je njegova pozicija bila prilicno lagodna sto se tice sticanja popularnosti kod Grka, mnogo lagodnija nego Ciprasova.

Link to comment

Da li je volja naroda 60% protiv evra ili 60% protiv osteritija, privatizacije i sl.

 

Ne moze se naknadno objasnjavanje Ciprasa sta je referendum znacio uzeti za volju naroda.

Navodim namerno referendum jer tvoja logika se na izbore moze primeniti, ali na referendum - to je jako nategnuto.

 

ja se ne slazem sa tim kako su vodili referendumsku pricu. tu su bili uhvaceni u makaze izmedju medjunarodne i domace politike i nisu se uopste snasli

Link to comment

Vidi ga opet ovaj!? :lolol:

 

Druze, predstavnicka demokratija je i izmisljena pre 25 vekova da bi se pokusalo spreciti donosenje odluka sa zero accountability onoga ko ih donosi. Sta ja mislim o politicarima generalno ne bih pozeleo nikome ko mi je drag ali ne moze i ne sme tehnicko lice koje je prirodom profesije doslo na odredjeno mesto da donosi odluke koje bitno uticu na zivot miliona ljudi. Razlog je jasan - zato sto nema ni mandat ni potrebno znanje da to cini. Ako jos uvek ne razumes zasto preporucujem kratki esej Hane Arent koji se zove "Lazi u politici", preveden je i objavljen kod nas. Svako treba da se bavi svojim poslom, piloti letenjem, politicari donosenjem odluka, bankari zelenasenjem.

Pa zasto se onda koprcas? Piloti i dalje pilotiraju, politicari su doneli odluke, bankari ce i dalje "zelenasiti", a ti i dalje mozes da nastavis da mudrujes po forumu i kompenzujes frustraciju vredjanjem i ismevanjem diskutanata sa kojima se ne slazes.

Link to comment

@nestosvasta

 

nije da tvrdim, ali gomila mojih drugara i nesto rodbine (najblize) koji zive u grckoj kazu da ocekuju da, ako tsipras pukne, preuzme syrizu. plus mi kazu da niko nema ruznu rec o varufakisu, osim nd-ovaca i pasokovaca naravno. dok tsiprasa vec dugo pljuju...

&adam

 

Više mi se sviđa vaš odgovor :)

Hvala svakako.

Link to comment
×
×
  • Create New...