Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Opet, kuriozitet je da i dalje niko nije pominjao ni tajkune, ni elitu, pa čak ni nesposobnost političara, ali dobro, možda i jesu pa je isečeno, možda i nisu jer znaju da nema svrhe, ko će ga znati.
To bi moglo da se objasni činjenicom da je običan svet dobio svoj deo kolača (neko manje, neko više, ali svi su ponešto zahvatili) pa nemaju razloga da budu preterano kivni na elitu. Jer elita ih nije opljačkala - "samo" ih je zadužila da ne mogu da vrate dok su živi, a pritom su i dobili po koju mrvicu.U nekim drugim zemljama, elita em opljačka narod em ga zaduži da ne može da vrati u tri života. Onda postoji gnev prema tajkunima i eliti. Na ulicu se naravno ne izlazi jer treba obići kladionicu a i roštilj će da se ohladi...
Više vlada neka rezignacija, ali čak i dobrodušna, u toj reportaži neki penzos rekao na kameri kako će verovatno napokon prestati da puši jer će porez na duvanske proizvode da bude povišen.
Po meni se i to prilično uklapa u reakciju tipa: "Bilo je lepo dok je trajalo, celo selo je volelo belo, a sada na odvikavanje..."
Link to comment
I da ponovim još nešto što sam već rekao - Grci brane ono što imaju. Naravno da nisu to zaradili, ali:- nisu Grci krivi Što Srbima ono što Grci imaju deluje kao suva naučna fantastika - nisu Grci krivi što su njihovi kriminalci njima udelili poveće parče kolača uzetog na dug, dočim Srbi od svojih kriminalaca nisu dobili ništa i ovi samo gledaju kako da ih još više opelješe- nisu Grci krivi što ne postoji ta pljačka i to guljenje kože sa leđa, koje će srpske radnike masovno izvesti na ulice
Da osporim i ja treci put ovu tezu kako su grcki kriminalci/Peron/Tito... bolji jer su udelili parce kolaca ubogom svetu.Mogli su jer je kolac veci.Moralno je isto.A i lici na patkometriju a la ko je bolji: Hitler ili Staljin**vec je bio red da se pomene hitler na ovako zivahnoj diskusiji. Molim nekoga da zamahne Srebrenicom. Edited by Budja
Link to comment

@beowlma jasno je to sto pises, nego svi se nesto uzbudjuju sto se bez razloga napadaju ovi ili oni, tenzija do usijanja, ali se ne propusta prilika da se po malo pljucne i po okrutnim i tradicionalno ogavnim nemcima. svi ti neopravdano napadnuti imaju svoje branioce, nemci mi nekako ostali sami, pa ja kao deklarisani germanofil da stanem malo u njihovu odbranu. :)edit: obrisao 'o' viska...

Edited by pajapatak
Link to comment
Da osporim i ja treci put ovu tezu kako su grcki kriminalci/Peron/Tito... bolji jer su udelili parce kolaca ubogom svetu.Mogli su jer je kolac veci.Moralno je isto.
Naravno da je isto. Međutim, složićeš se da postoji prilično opipljivo objašnjenje zašto Grci nisu kivni na svoju elitu ili zašto se starije generacije Srba sa setom prisećaju Druga Tita.Ne pada mi na pamet da kažem da je moralno, ali mi je jasno otkud.Uzgred, mislim da od svakog kolača, ma koliki bio, može nešto da se dobaci ubogima. To važi i za Srbiju, s tim je ovde na vlasti Superhik ekipa tako da uopšte nije bitno koje je kolač veličine.
Link to comment
pa ok, tvoje misljenje je da ja zamenjujem teze, moje misljenje je da nisam zamenjivao teze, svako cita napisano iz svoje pozicije. ok, moze da se prihvati tvoj stav da je malogradjanski podrzavati ciljeve ovakvog protesta ali ja to nisam cinio vec sam podrzavao pravo da ljudi koji su shvatili da ce licno biti pogodjeni ekonomskim merama stednje itekako protestuju. koliko shvatam grcke vlade su falsifikovale finansijske knjige drzave, zaduzivale se preko mere i kao poslodavac isplacivale javnom sektoru sta su isplacivale a zaposleni u javnom sektoru, joj sram ih bilo, nisu nesto previse mozgali da li ih njihova drzava obmanjuje sto se tice finansija zemlje i eto prihvatali su svako povecanje plata za koje bi njihovi sindikati pregovarali sa poslodavcem tj. drzavom. hajd' da ne budemo licemerni: kao forumski ljudi bi ladno odbili povecanja plata da im se ponudi u takvoj hipotetickoj situaciji? ma da, kako da ne
Lepo je sto si u ovom postu upravo potvrdio moje misljenje.Ono o malgoradjanstini i licemerju. Naravno da nece da se bune iako znaju na koji je osnovama to povecanje plate doslo, ali nije li to upravo odraz malogradjanstine i odsustva solidarnosti sa onima koji nemaju a i sa buducim generacijama.I da, ne znam da li se vecina onih koji imaju kontakte sa Grcima slaze, ali Grci koje poznajem jos od Simitisove vlade znaju da je Grcka u buli i da se budzet falsifikovao. To mu dodje javna tajna.
Link to comment
Naravno da je isto. Međutim, složićeš se da postoji prilično opipljivo objašnjenje zašto Grci nisu kivni na svoju elitu ili zašto se starije generacije Srba sa setom prisećaju Druga Tita.Ne pada mi na pamet da kažem da je moralno, ali mi je jasno otkud.
Slazem se.No, cini mi se da je ton tvog posta na koji sam reagovao bio vie na poredjenju srpske i grcke elite kao takve nego na reakciji grckih gradjana na istu.Odnosno, na tome da li se deo kolaca daje ili ne daje (sto upucuje na sebicnost elite), bez obzira na pocetne uslove, a ne na objasnjavanja ponasanja gradjana u kriznim vremenima.
Link to comment
I da, ne znam da li se vecina onih koji imaju kontakte sa Grcima slaze, ali Grci koje poznajem jos od Simitisove vlade znaju da je Grcka u buli i da se budzet falsifikovao. To mu dodje javna tajna.
Ja se slažem. Jedino što mislim da nisu svi imali predstavu do kakvog sloma će doći. Od nekih sam čuo takve prognoze a neki su, pak, bili u tripu da sve to može lako da se pokrpi iz fondova EU. Edited by beowl
Link to comment
Lepo je sto si u ovom postu upravo potvrdio moje misljenje.Ono o malgoradjanstini i licemerju. Naravno da nece da se bune iako znaju na koji je osnovama to povecanje plate doslo, ali nije li to upravo odraz malogradjanstine i odsustva solidarnosti sa onima koji nemaju a i sa buducim generacijama.I da, ne znam da li se vecina onih koji imaju kontakte sa Grcima slaze, ali Grci koje poznajem jos od Simitisove vlade znaju da je Grcka u buli i da se budzet falsifikovao. To mu dodje javna tajna.
da, niko nece da se buni kada mu ide dobro. mnogi ce da se bune kada im ide lose. sasvim ljudski. kako primecijem, ispada da ce ova tema da traje duze nego same demonstracije u grckoj laugh.gif opet kazem, da li postoji ijedan covek ovde koji bi odbio od poslodavca povecanje plate ili beneficije u ovoj ili onoj formi ma koliko bio upucen u finansijsku bombu lose vodjene ekonomije i falsifikovanja budzeta i to u srbiji, gde zivi vecina forumasa koja diskutuje ovde a valjda ne treba jos i da diskutujemo koliko je i srpska politicka elita korumpirana i koliko se sve zivo ovde falsifikuje na pitaj boba koliko nacina tako da sumnjam da bilo ko od nas ima neku realnu predstavu u kakvom stanju su finansije ove drzave u kojoj zivimo?? hajde da se ne lazemo kakva je ljudska priroda sto se primanja plata tice. i ako nije bilo jasno iz mojih postova sta je meni smetalo juce na ovoj temi sto se malcice nastavilo danas (jbg, vikend pa utihnuo forum a sveto je pravilo da se 90% postova na ovom forumu ispise u toku radnih vremena, hteli ljudi to da priznaju ili ne) i kakve sam forumske manifestacije kritikovao, tjah, sta da se radi. i opet: koja malogradjanstina je vise za osudu: pristajanje na parce kolaca u vidu zarada uslovljenih odredjenim politickim talasima i demonstriranje zaposlenih u javnom sektoru od par dana kada se taj balon raspadne ili sve ono sto se imalo procitati ovde juce u stilu "lenjih, razmazenih i kakvih sve vec ne grka" i to od gradjana ove zemlje a priznaces da se tesko moze za bilo koga u ovoj zemlji tvrditi da zivi u realnim odnosima rad-prihodi, da ne kazem da su svi zaposleni ovde, vodjeni tom moralno-ekonomskom logikom, itekako preplaceni Edited by Pontijak
Link to comment
opet kazem, da li postoji ijedan covek ovde koji bio odbio od poslodavca povecanje plate ili beneficije u ovoj ili onoj formi ma koliko bio upucen u finansijsku bombu lose vodjene ekonomije i falsifikovanja budzeta i to u srbiji, gde zivi vecina forumasa koja diskutuje ovde?? hajde da se ne lazemo kakva je ljudska priroda sto se primanja plata tice.
Naravno da neće da se buni, a da li treba da se buni kad mu firma zbog toga prsne i on ostane na ulici?Da ponovim ono o solidarnosti - hteli mi to ili ne, sve države funkcionišu na istom principu. Ako im plaćaš porez, značajno je veća verovatnoća da će i drugi ljudi dobiti ono što im pripada.
Link to comment
Naravno da neće da se buni, a da li treba da se buni kad mu firma zbog toga prsne i on ostane na ulici?
Pazi, u Grčkoj još uvek ne pucaju firme masovno nego vlada planira da podigne neke poreze i ograniči/ukine neke beneficije. Kapiram da je lakše pomiriti se sa činjenicom da nemaš od čega da kupiš drogu nego sa odlukom dilera da ti drastično ograniči isporuke iste.
Link to comment
nece puno pomoci ali ce malo smanjiti problem...Evropski plan (na engleskom) deklaracija koja je usvojena nocas. Pitanje je ko ce je sprovesti sa ovako kilavim predsednicimai premijerima. a propos Adamovog predloga:
videcemo kako ce to funkcionisati u praksi. ako je kao sto u uk funkcionise briselska rec, slaba vajda. predsednici i premijeri nisu toliko kilavi koliko su potkupljivi i vlastoljubivi. fala pointijak, valjda sam i ja malogradjanin...
Link to comment
Pazi, u Grčkoj još uvek ne pucaju firme masovno nego vlada planira da podigne neke poreze i ograniči/ukine neke beneficije. Kapiram da je lakše pomiriti se sa činjenicom da nemaš od čega da kupiš drogu nego sa odlukom dilera da ti drastično ograniči isporuke iste.
Ma naravno, samo sam se nadovezao na metaforu koja je u igri.
Link to comment

@Henrikpa kada je firma - drzava... nekako mislim da ima pravo da se buni jer je to nekako u prirodi zivljenja u drzavi laugh.gif meni je apsurdno da pokrecem price o solidarnosti u tom kontekstu jer se solidarnost nekako shvata u ljudskim kategorijama a drzava i porezi su mnogo vise od ljudskih kategorija + sto mi je van pameti da diskutujem o porezima (iste placam koliko drzava propise slagao se ja sa time ili ne) jer mi je posao takav da se moja plata isplacuje iz budzeta drzave koji se puni porezima, dakle drzava mi je poslodavac samim tim sto je vlasnik ustanove u kojoj radim. doziveo sam vec sa svojim drljavim prihodima da vidim kako izgleda smanjenje istih u protekle 2 godine, cak i da se ovde stekla kriticna masa za "atinske demonstracije" sumnjam da bih zbog tog povoda/razloga demonstrirao ali ne bih pljuvao ostale iz javnog sektora koji eto par dana demonstriraju. i mali dodatak: zauzimati u srbiji neki visokomoralni stav osude "grckih finansijskih obicaja", u srbiji u kojoj gotovo nista ne funkcionise bas kako treba i gde se niko ne ponasa bas kako treba - pa meni je to naprosto smesno. osim naravno kada se krene sa "lenjim, neradnickim grcima itd", tada mi vec nije smesno jer je jasno kakve bi sve reakcije bile na racun ovih ili onih ljudi da se i srbiji desi isto sto i grckoj.

Edited by Pontijak
Link to comment
fala pointijak, valjda sam i ja malogradjanin...
uf. koliko nesporazuma oko pojma malogradjana sad.gif pa jasno je da ni ti ni ja nismo unuci onih naslednih lordova iz gornjeg doma britanskog parlamenta laugh.gif obicni smo ljudi. srednja klasa. ja ne vidim nista uvredljivo za sebe sto sam malogradjanin. sluzbenik u javnom sektoru. obican covek. a u prirodi je obicnih gradjana da pizde na elite, nekada aristokratske, kasnije bankarske i kakve sve vec ne, valjda tako bilo jos od doba slobodnih gradova u evropskoj istoriji da gradjani traze malo vise prostora za sebe pod kapom nebeskom. zato im je nekadasnja evropska aristokratska elita i smislila taj naziv mali gradjanin koji se eto odrzao do dana danasnjeg. tako su i grcki gradjani zaposleni u javnom sektoru malo popizdeli na svoje elite koje su ih malo zajebale losim vodjenjem drzavnih finansija, beowl lepo to objasnio poredjenjem za uzivanjem koke za male pare i situacije kada je diler rekao da eto novca za dz koku vise nema. a uzajamni ugovor pre toga lepo potpisan: gradjanin u javnom sektoru ima da radi i bonus mu je dz koka a diler u vidu drzave garantuje da dobro vodi preduzece zvano drzava i da su finansije solidne da u budzeti ima uvek dovoljno koke za dz kao bonusa uz platu. i sve tako, da ne ponavljam na grdji i gluplji nacin ono sto ste ti i drugi mnogo pametnije i jasnije napisali. Edited by Pontijak
Link to comment
meni je apsurdno da pokrecem price o solidarnosti u tom kontekstu jer se solidarnost nekako shvata u ljudskim kategorijama a drzava i porezi su mnogo vise od ljudskih kategorija
Pa nije baš, pominjao sam već skandinavski model, koji je za mene blizu ideala socijalno odgovorne države i građana. Odakle im pare za brigu o onima koji nemaju ili ne mogu?Generalno mi nije jasan stav o neplaćanju svih tih sranja, kao da se time čini neki zajeban pobunjenički gest. Onaj gore će uvek dobiti ono što mu treba, a seći će se na običnim ljudima (plus će država imati opravdanje za to).
Link to comment
×
×
  • Create New...