Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

 I opet, ne znam odkud ideja da trece davanje kredita nekome po superpovoljnim uslovima kada niko drugi na planeti ne bi predstavlja neko gazdovanje i razbijanje unije.

Ocigledan je problem u percepciji gde se od jednih ocekuje vecna solidarnost a od drugih totalna neodgovornost i nula solidarnosti.

Neodgovornost ce razbiti uniju a ne manjak solidarnosti koja je i dalje ogromna.

 

Zavisi kako gledaš na stvar - da li na Evropu kao federaciju u nastajanju ili Evropu kao provizorni konglomerat, koji treba da posluži da se nabogatiš a onda da im se svima najebeš majke. Trenutno je Nemcima ovo drugo, zato sam ja više puta povlačio paralelu sa Jugoslavijom i povlačim je opet. Svakoj složenoj državi je imanentno da joj jedan deo bude razvijen a drugi ne i to se toleriše jer je jednostavno tako. Zato je ovo pre svega kriza Evrope kao projekta i zato je to više puta apostrofirano.

 

Grčku niko ne brani jer je loš dužnik, brani je jer se izbacivanjem stvara presedan i razglavljuju temelji EU, te pokazuje koliko je Nemačka loš upravljač zajednicom. I možda je ovo i dobro što se desilo ovako sada, sad svi znaju na čemu su, pa će se racionalno i opredeljivati.

Link to comment

Andurile, uslovi su superpovoljni za koga tačno? Penzionere koji idu na dodatno šišanje? Nezaposlene koji tek sad mogu da se ubiju? Ugostitelje od kojih zavisi devizni priliv? Ostrvljane koji mogu polako da počnu da pakuju kofere? Kako će se svi oni tačno ovajditi od tih 50 milijardi za koje njihova zemlja treba da garantuje nekom nedefinisanom imovinom (čitaj: teritorijom)?

 

Ja lepo pitam: zašto siroti mali Nemci koji uvek sve plaćaju a nikada nikakve koristi ne vide, jednostavno ne zavrnu slavinu u ime odgovornosti? Grčka neka se sama snalazi i doziva pameti. Zar to nije u skladu sa tom potrebom da se promoviše odgovorno ponašanje? Možeš li da mi objasniš šta se tačno dobija ovom "solidarnošću" za koju se izmedju redova traže teritorijalne garancije a na papiru jasno i glasno najavljuje potpuno uništenje svake perspektive za dobar deo stanovništva?

 

Solidarnost je solidarnost (i ima svoje granice, naravno). Ovo što Nemačka trenutno radi nema blage veze ni sa solidarnošću ni sa zasićenjem od uzaludne solidarnosti. Ovo je čisto iživljavanje i demonstracija sile.

Edited by beowl
Link to comment

Dakle sta se desava.

 

- Grcka ce imovinu u iznosu od 50 milijardi evra deponovati u privatizacioni fond, od cega ce 37.5 milijardi biti iskorisceno za vracanje duga. U prevodu, oslabljena ekonomija prodaje najvrednije sto ima da bi vratila dug. Fond nece biti u Luksemburgu nego u Atini, which is nice.

- Kontrola kapitala ostaje na neodredjeno vreme

- Znacajno se prosiruje austerity, sto ce dodatno usporiti ekonomiju.

- Jos uvek nema ni govora o reprogramu duga.

 

U kom univerzumu je ovo dobra vest?

Link to comment

ima govora o reprogramu duga, mozda cak i o nekom kreativnom otpisu

 

problem sa pracenjem pregovora proizilazi iz dinamike lajv apdejta i prirode tvitera. komentarisemo vec danima svaku fazu, pojedinacni korak i takticko zaostravanje zahtjeva kao krajnji ishod. ne samo mi, nego i mediji koji traze klik vise.

Edited by morgana
Link to comment

Cinizam na stranu, Grci su sami rekli da kad uključe sve živo što još nisu prodali mogu da namaknu 20 milijardi u taj fond. Da vidimo odakle će im biti sugerisano™ da nadju još 30.

 

Ovo sve treba da sprovodi neka vlada u Atini a ja ne vidim kako će aktuelna vlada sastaviti još nedelju dana u kabinetu posle ovoga. Znači, idu novi izbori pa ako ne bude iznenadjenja onda u neku, kao, primenu tamo od septembra/oktobra a do tada će biti potreban bailout od 100 milijardi pa će verovatno i ovaj luksemburški fond morati malo da se naduva.

 

Sve u svemu ima još ohoho krivina na kojima sve ovo može da padne, i verovatno će pasti, i verovatno Nemci znaju da će pasti i da će se na kraju ići na ono što je zaista cilj a to je izbacivanje. Ali pre toga će tako brutalno unakaziti levicu kao ideju, da će birači širom Evrope masovno da se okrenu desničarenju. A to je idealno tlo za ordnung und disziplin ideologiju.

 

Blago si nam svima zajedno.

Link to comment

ima govora o reprogramu duga, mozda cak i o nekom kreativnom otpisu

 

ima ali u formi nagovestaja, cak ne ni obecanja.

produzice im maturities. mozda. 

 

i sta sad biva u grckom parlamentu? mislim da je ovo preveliko za Sirizu i da slede novi izbori.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Posle ovog Šojble tretmana ja bih rekao da malo manje stoje a malo više puze krvavi u prašini dok po njima padaju mlazevi urina. I to ne Syriza za sebe, nego kompletna ideja evropske levice koja bi nešto mogla da promeni. Svi evropski fašisti ovog leta mogu da se nalivaju šampanjcem od sreće.

Link to comment

TSIPRAS – KEY COMMENTS

Debt restructuring

“We succeeded in getting the restructuring of the debt and certain refinancing in the future.”

Lost sovereignty

“We succeeded in setting the base for change in Europe and we are going to continue fighting and we will keep fighting to regain our lost sovereignty.”

Dignity

“We sent a message of dignity and that is the most important thing.” He said they avoided having Greek assets held abroad.

Growth / Grexit is past

“We tried very hard. This keeps Greece in a condition of growth … but at the same time it is an agreement that is very difficult to carry out and … there are measures that have recessionary tendencies but I hope the growth package and the restructuring and the certain financing for three years will give investors the assurance that Grexit is past. This feeling will help foster investment.”

Support in Greece

“I think the vast majority of the Greek people will support this … because they understand that we have given our best to the bitter end … but all the difficult things will be carried out with social justice.”

http://www.politico.eu/article/greece-crisis-live-tsipras-parliament-referendum-bailout-reforms-eurozone-eurogroup-council-summit/#liveblog-entry-64490

 

Link to comment

verovatno će sad na ova ostrva što se budu dala u zalog da nasele izbegle afganistance i sirijce da gaje koze i magarce i prave sir za bogate arape... svi pobede!

Link to comment

cipras je ispao prevarant, ako se ne varam? Hteo je referendum, dobio je odgovor NE svemu ovome sto je pristao + dodatne ucene. Pa ovo je jednostavno - fijasko, ali brutalni.

Link to comment
×
×
  • Create New...