Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Nas dvoje se u suštini slažemo, samo sam ja u jedan post umešao i Grčku i Srbiju pa je možda delovao konfuzno.E, sad, gde je možda došlo do konfuzije...Ja imam razumevanja za to što Grci sada protestuju protiv onoga što ih čeka.
nas dvoje s eslazemo i vise nego sto mislimo - posto ja ponavljam sve vreme- ovde ljudi IMAJU PUNO razumevanje za Grcke demonstracije te mi je tim vise ova diskusija ovde bila cudna.sad vidim da se slicno "diskutuje" i u Hrvatskoj ...
Koja je komedija ovaj forum. Pre dva dana je bilo cool na ovoj temi biti isključiv i poslati Grčke "neradnike" u kurac, danas je već gotiva biti konstruktivan, jedva čekam sutra.
hmm, pocelo je uvodnim postom kojim je upravo bilo cool nesto sasvim drugoi lepo je sto se posle diskusije dodje do neceg konstruktivnogbas je sranje kad se posle diskusije dodje do .... nicega..
Link to comment
Мислим да нема године да сам био у Грчкој а да није било неких глупости. Или су сами потпаљивали пожаре (нерешив проблем већ деценијама, врече пар недеља а онда се ствари смире и подели се лова од новораскрченог земљишта),
Kada su pre dve godine desetine ljudi izginule u tim požarima, bila je najavljena "najzad odlučna akcija" protiv piromafije ali od toga naravno nije ništa bilo. Imaju zaista puno sistemskih problema.
Link to comment

Наградно питање за љубитеље радничке класе:Ако грчки буржуј жели да затвори фабрику у Ламији и пресели је у Врање, е да би на улицу истерао своје грчке робове и подјармио српске, те грчки робови истом запрете протестима, паљењем и чиме све не, да ли је њихова борба праведна? Да ли, ако зарад очувања радних места страни робови захтевају царинске баријере спрам Кине или неких наших Џуџуба треба подржати борбу страних робова (јер то значи да ће, након што их плати, гуликожа и крвопија мање себи стрпати у пџе), или ћемо поздравити страну инвестицију која долази у нашу земљу и могућност да се са крвопијом обрачунамо у нашем дворишту (иако то пресељење значи да ће крвопија сада присвајати много више него до сада)?Да видимо ко је прави Димитрије Туцовић.

Link to comment
pontijak, ne znam da li je iko ovde sporio pravo na demonstracije - pa ako negde ima pregrsta palisa koji vole kada sirotinja raja ustane protivu dahija onda je to ovaj forum. ja u ovoj grckoj prici apsolutno vise ne razumem ko je na ulici - anarhisti, radnicka klasa, drzavni sluzbenici koji brane 13 i 14 platu i dodatak na francuski jezik ili svi oni zajedno i ako su svi zajedno, kako mogu da budu zajedno kada oni uopste nisu isto. ono sto mogu da prepoznam kao jedini zahtev koji je kristalno jasan je status quo, da im se ne ugrozava socijalni polozaj koji ocigledno nije u korelaciji sa stanjem u drzavi i koji su im u zamenu za glasove obezbedili isti ti politicari koji im to sada moraju uskratiti. kada se u toj konfuziji demonstracija (demonstracija radi) desi da omiljeno anarhisticko oruzje ubije neduzan svet koji sustinski pripada slicnom stalezu kao i oni na ulicama a iza toga umesto barem nekog cina sazaljenja izadje papir da su krive prskalice i to sto zaposleni nisu isli na pp obuku, onda sta ocekujes da bude reakcija sem terajte se grci bre u kurac. da ne kazem da mogu da zamislim da su trudnu zenu i jos dvoje ljudi - demonstranata - ubili panduri ili vojska, sta bi se ovde desavalo. dovoljno je da se setimo slucaja klinca koga je ubila policija - cela grcka je gorela zbog toga. a sada?
Da ponovim:Ni onda a ni sada VECINA Grka nije podrzavala te demonstracije.Nije u redu generalizovati protest sindikata javnih sluzbenika i anarhista.
Link to comment
Kada su pre dve godine desetine ljudi izginule u tim požarima, bila je najavljena "najzad odlučna akcija" protiv piromafije ali od toga naravno nije ništa bilo. Imaju zaista puno sistemskih problema.
Па да, корупција на локалном нивоу, грађевинска мафија, партије које једна другој чувају леђа на локалу...звучи познато.
Link to comment
Pontijace, stvar je upravo suprotna: malogradjanski je podrzavati ciljeve ovakvog protesta.Najpre, steta je sto zamenjujes teze: rasprava o protestu ne znaci da je iko rekao da ovi sto demonstriraju nemaju pravo na to. To je bezobrazna podmetacina.I jos nesto sto se nije culo ovde. Nekako se po deafult-u predstavlja da vecina gradjana Grcke zeli da se bije za ocuvanje status quo-a. Cini mi se da se ni iz novina, a ni iz anketa to ne moze videti. Vidi se sleganje ramenima u stilu, jebi ga, sta da se radi, i prilicno razumevanje zasto je Grcka tu gde jeste. I usput Vlada ima podrsku za ovakve mere (videti poolove).
pa ok, tvoje misljenje je da ja zamenjujem teze, moje misljenje je da nisam zamenjivao teze, svako cita napisano iz svoje pozicije. ok, moze da se prihvati tvoj stav da je malogradjanski podrzavati ciljeve ovakvog protesta ali ja to nisam cinio vec sam podrzavao pravo da ljudi koji su shvatili da ce licno biti pogodjeni ekonomskim merama stednje itekako protestuju. koliko shvatam grcke vlade su falsifikovale finansijske knjige drzave, zaduzivale se preko mere i kao poslodavac isplacivale javnom sektoru sta su isplacivale a zaposleni u javnom sektoru, joj sram ih bilo, nisu nesto previse mozgali da li ih njihova drzava obmanjuje sto se tice finansija zemlje i eto prihvatali su svako povecanje plata za koje bi njihovi sindikati pregovarali sa poslodavcem tj. drzavom. hajd' da ne budemo licemerni: kao forumski ljudi bi ladno odbili povecanja plata da im se ponudi u takvoj hipotetickoj situaciji? ma da, kako da ne Edited by Pontijak
Link to comment
Наградно питање за љубитеље радничке класе:Ако грчки буржуј жели да затвори фабрику у Ламији и пресели је у Врање, е да би на улицу истерао своје грчке робове и подјармио српске, те грчки робови истом запрете протестима, паљењем и чиме све не, да ли је њихова борба праведна? Да ли, ако зарад очувања радних места страни робови захтевају царинске баријере спрам Кине или неких наших Џуџуба треба подржати борбу страних робова (јер то значи да ће, након што их плати, гуликожа и крвопија мање себи стрпати у пџе), или ћемо поздравити страну инвестицију која долази у нашу земљу и могућност да се са крвопијом обрачунамо у нашем дворишту (иако то пресељење значи да ће крвопија сада присвајати много више него до сада)?Да видимо ко је прави Димитрије Туцовић.
"seljenje radnih mesta u predele gde je radnicki pokret i radni uslovi na jos nizem nivou od domaceg je teski kapitalisticki zlocin koji za cilj ima postizanje jos veceg profita kapitaliste a pri tome se koristi i tehnikom zavade i razjedinjavanja radnicke klase po nacionalnom kljucu. Radnicka klasa nema domovinu. Borimo se za svoju klasu a ne za naciju."Empe Cetrdeset, pisac i humanista, "Nerodjene bebe kao gorivo revolucije" Nolit, 2010. Edited by Mp40
Link to comment

uglavnom se slazem sa ovim sto beowl (i jos po neko) pise. zanima me samo da li ce se grcka sama povaditi iz tog sranja koje je napravila? zar nije grcka kod istih tih nemaca (i ostatka eu) molila za pomoc? pa majku mu, ako vec molis tog nemca da ti pomogne i trebaju ti njegovi euri i na kraju ih i dobijes, pa valjda i taj nemac ima prava da prozbori po koju o svom novcu koji njemu nije pao s neba?

Link to comment

a meta rušilačkih protesta neradnika su buržuji, a ne država koja štiti buržuje?pardon, nisam pratila vestiedit, a nisam ispratila ni da su molili za pomoć, naprotiv, pamtim naslove "grčka se saginjati neće" i "ješćemo grčko korijenje", pa im je eu zavrnula ruku da prime ponuđenu pomoć (odnosno slamku spasa - ne grčke, nego cele evro-zone koja je u ozbiljnoj opasnosti, ako sam dobro shvatila ličnog ekonomskog eksperta)

Edited by mioba
Link to comment
"Nerodjene bebe kao gorivo revolucije" Nolit, 2010.
Kapiram da si duhoviti cinik, ali sprdati se na bilo koji način sa tako užasnom tragedijom je... ono...
Link to comment
Kapiram da si duhoviti cinik, ali sprdati se na bilo koji način sa tako užasnom tragedijom je... ono...
Nema frke, ima ovde budnih Reportera sa istancanim ukusom, dovesce me vec u red...
Link to comment
I jos nesto sto se nije culo ovde. Nekako se po deafult-u predstavlja da vecina gradjana Grcke zeli da se bije za ocuvanje status quo-a. Cini mi se da se ni iz novina, a ni iz anketa to ne moze videti. Vidi se sleganje ramenima u stilu, jebi ga, sta da se radi, i prilicno razumevanje zasto je Grcka tu gde jeste. I usput Vlada ima podrsku za ovakve mere (videti poolove).
Ovo je vrlo bitno, pa da ne ostane izignorisano. Ako se gledaju samo protesti, vidi se gomila ljudi na ulicama čiji je stav više nego očigledan, međutim svaki put kad sam gledao bilo kog reportera koji radi intervjue sa živim hodajućim ljudima (dakle, bez snimanja mase na ulicama), apsolutno svaki put su Grci odgovarali kako je velika šteta što je došlo do ovoga, biće mnogo nezadovoljnih, ali da se zna da javna potrošnja mora da se sreže, i da se plate smanje. Tough shit, but gotta be done. Opet, kuriozitet je da i dalje niko nije pominjao ni tajkune, ni elitu, pa čak ni nesposobnost političara, ali dobro, možda i jesu pa je isečeno, možda i nisu jer znaju da nema svrhe, ko će ga znati. Više vlada neka rezignacija, ali čak i dobrodušna, u toj reportaži neki penzos rekao na kameri kako će verovatno napokon prestati da puši jer će porez na duvanske proizvode da bude povišen.Nisam video pollove o kojima Budja priča, ali ne verujem da izmišlja. Uglavnom, nit je cela Grčka na noge ustala, nit je radnička klasa, nit penzosi. Ustao je određeni postotak ljudi koji se bune jer će imati manje para i o čijem poimanju ekonomske realnosti države može da se diskutuje. Naravno da oni dobijaju 90% medijskog pokrivanja, pogotovo kad živi ljudi izgore, ali je velika zabluda uzimati njih kao znak da je čitava Grčka ustala na noge pevajući Bandiera Rossa, kao što bi bila i zabluda misleći da većini Grka uopšte nije jasno otkud, ju, sad ovaj dug iz vedra nema i zašto mora da se štedi.
Link to comment
uglavnom se slazem sa ovim sto beowl (i jos po neko) pise. zanima me samo da li ce se grcka sama povaditi iz tog sranja koje je napravila? zar nije grcka kod istih tih nemaca (i ostatka eu) molila za pomoc? pa majku mu, ako vec molis tog nemca da ti pomogne i trebaju ti njegovi euri i na kraju ih i dobijes, pa valjda i taj nemac ima prava da prozbori po koju o svom novcu koji njemu nije pao s neba?
Nemci su još kako prozborili na tu temu.Pomoć koja sada bude uručena Grčkoj, biće pažljivo nadgledana kako bi bila 100% iskorišćena za svoju namenu a to je servisiranje tekućih obaveza tj. davanje veštačkog disanja grčkom bankarskom sistemu, čime se posredno daje inekcija Stabilnocilina i banakrskom sektoru u nekim drugim zemljama EU.Kao uslov za dalju pomoć, Nemci zahtevaju strogo poštovanje Papandreuovog plana. Naravno nisu ga tražili tokom Zlatnih Godina u kojima su toj istoj Grčkoj šakom i kapom odobravali kredite od kojih he dobar deo bio iskorišćen za kupovinu naoružanja i vojne opreme od nemačkih proizvođača, a u sklopu suludog vojnog budžeta koji je Grčka imala.Grčka će manje-više svu pomoć koju dobije sa strane, morati da koristi za servisiranje i refinansiranje dugova. Teško da će biti u mogućnosti da išta upucavaju u fiskalnu stabilnost, tako da kontrola neće biti previše teška. Paket koji sada stiže je mnogo više paket za spasavanje grčkih (i nekih drugih) banaka a manje za spasavanje Grčke kao takve. Taj posao ostaje samim Grcima, što je i normalno.
Link to comment
×
×
  • Create New...