Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Nejasna mi je iznenadjenost ovim predlogom posto je u potpunosti ocekivano - ukljucujuci i Manc-ov monitoring sa sve asetsima.

Ovo teranje na donosenje zakona je samo pocetak monitoringa i kao sto vec rekoh, verujem da nece uspeti u Grckoj zbog preovladajuceg "ponosa" i nacionalizma.

 

Ova igra vise nije oko Grcke vec oko reforme same EZ i EU. Mnogo manjim demokratskim federalnim tvorevinam poput SAD ili Svajcarske je isto tako trebao dugacak evolutivni put kroz razne krize. Ovde to nece biti drugacije i sasvim je ocekivano.

 

Grcka (i bilo koja druga clanica) u osnovi ima dve opcije - jedna je stavljanje pod federalni nadzor, tj. gubljenje dela nacionalnog suvereniteta kao i u svakoj federaciji sa zajednickom monetom. Upravo je to opcija koja zadaje i najvecu glavobolju Francuskoj i Italiji jer federalno uvodjenje/monitoring strukturnih reformi su za njih anatema.

 

Druga opcija je zadrzati suverenitet, napustiti federalnu EZ ali ostati u konfederalnoj EU. Posto se na Grckoj lomi cela reforma, ovih 50 milijardi bi trebalo potrositi da se organizuje postepen prelaz na drahmu. Ova struktura prelaska ima smisla i mora ostati fleksibilna u oba smera (EZ-EU-EZ-EU) posto se nacionalizam u Evropi ne sme potcenjivati i pritiskati. Fleksibilan balans izmedju konfederacije nacionalnih drzava i federacije drzava ogranicenog suvereniteta je verovatno najrealnije resenje.

 

Na srecu, Evropi jednostavno nedostaju veliki globalni potresi i pretnje koje bi je naterale da se homogenizuje pa stoga uopste nema smisla gurati federalizaciju po svaku cenu i u svakoj drzavi. Ako se ovo pitanje iskristalise tokom ove krize i pre referenduma u Britaniji svi ce biti na dobitku. Najgore resenje sada bi bilo ognorisanje ovog lonca pod pritiskom. Stara vremena EU gde su Miteran/Delor vodili politiku a Kohl/Sojble placali racune su ocekivano prosla.

Edited by Anduril
Link to comment

Ja se još uzdam u Washington, da ovo neće dozvoliti.

 

Pa ono, oni mogu da ih spasavaju i kad izlete iz evra (ili cak EU). Naravno, bez nekih socijalista na vlasti.  Ideja je generalno super - ostaviti Balkan (veliki deo) US i Rusiji da se nadgoranjavaju, taman da to nista ne kosta nemacku Evropu. 

Link to comment

Mislim da smo juče-prekjuče Manč i ja i još neko već polemisali o tome da ove teme prevazilaze Grčku i tiču se, naravno, konceptualizacije EZ a možda i EU na drugačijim osnovama.

Link to comment

Nejasna mi je iznenadjenost ovim predlogom posto je u potpunosti ocekivano - ukljucujuci i Manc-ov monitoring sa sve asetsima.

Ovo teranje na donosenje zakona je samo pocetak monitoringa i kao sto vec rekoh, verujem da nece uspeti u Grckoj zbog preovladajuceg "ponosa" i nacionalizma.

 

Ova igra vise nije oko Grcke vec oko reforme same EZ i EU sto je i ocekivano. Mnogo manjim demokratskim federalnim tvorevinam poput SAD ili Svajcarske je isto tako trebao dugacak evolutivni put kroz razne krize. Ovde to nece biti drugacije i sasvim je ocekivano.

 

Grcka (i bilo koja druga clanica) u osnovi ima dve opcije - jedna je stavljanje pod federalni nadzor, tj. gubljenje dela nacionalnog suvereniteta kao i u svakoj federaciji sa zajednickom monetom. Upravo je to opcija koja zadaje i najvecu glavobolju Francuskoj i Italiji jer federalno uvodjenje/monitoring strukturnih reformi su za njih anatema.

 

Druga opcija je zadrzati suverenitet, napustiti federalnu EZ ali ostati u konfederalnoj EU. Posto se na Grckoj lomi cela reforma, ovih 50 milijardi bi trebalo potrositi da se organizuje postepen prelaz na drahmu. Ova struktura prelaska ima smisla i mora ostati fleksibilna u oba smera (EZ-EU-EZ-EU) posto se nacionalizam u Evropi ne sme potcenjivati i pritiskati. Fleksibilan balans izmedju konfederacije nacionalnih drzava i federacije drzava ogranicenog suvereniteta je verovatno najrealnije resenje.

 

Na srecu, Evropi jednostavno nedostaju veliki globalni potresi i pretnje koje bi je naterale da se homogenizuje pa stoga uopste nema smisla gurati federalizaciju po svaku cenu i u svakoj drzavi. Ako se ovo pitanje iskristalise tokom ove krize i pre referenduma u Britaniji svi ce biti na dobitku. Najgore resenje sada bi bilo ognorisanje ovog lonca pod pritiskom. Stara vremena EU gde su Miteran/Delor vodili politiku a Kohl/Sojble placali racune su ocekivano prosla.

 

nikad nisam pomenuo assets, nego - nepovoljan izvestaj - nema sledece transhe. Assets su skandal.

Link to comment

Zapad ako pusti Grčku pravi takav geopolitički kurcšlus, da to nije normalno. Dobija zemlju, sa važnom pozicijom i velikom vojskom, koja je sasvim fino naoružana, u totalnom kurcu. To oružije bog zna kako će završiti, i ko će uleteti da popuni tu rupu.

 

Ja se još uzdam u Washington, da ovo neće dozvoliti.

 

I da ser Winston je, što se Nemačke tiče bio u pravu, ali, jbg, na par decenija su izgledali normalno...

 

Pa zvali su Ciprasa i rekli mu da potpisuje, još pre neki dan.

 

Manč se nadao da će zvati i Mutti :D ali izgleda da ne koristi više taj broj koji joj prisluškuju :lol:

Edited by Prospero
Link to comment

Mislim da smo juče-prekjuče Manč i ja i još neko već polemisali o tome da ove teme prevazilaze Grčku i tiču se, naravno, konceptualizacije EZ a možda i EU na drugačijim osnovama.

 

Pa dobro, jbg, ne bi se bas ni Pariz nesto cimao samo zbog 1 Grcke.

 

 

 

Pa zvali su Ciprasa i rekli mu da potpisuje, još pre neki dan.

 

I on je potpisao. 

 

Poenta je da nista sto bi ostavilo Grcku u EZ nije dovoljno dobro. Nisam siguran da su u Vasingtonu bas to imali na umu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

ne znam sta se lozite sa tim "ako pusti". ovo je isto kao sto bilo sa nama 1991. obigravaju razni djaniji de mikelisi i slicni a u realnosti se odvija po planu koji je napravljen i koji nista ne moze zaustaviti. nista od onoga sto je izvesno, kolaps sistema jedne drzave, pad u siromastvo, humanitarna katastrofa i sve ostalo sto sledi, nije nesto sto ce bilo koga ko je ovo zamislio pogoditi. s obzirom da grci pate od viska patosa i samoubilackog ponosa, zanima me kakav ce vatromet da prirede uz sve to, da li ce ostati samo na drahmi ili ce pride spaliti nemacku ambasadu i nemacke firme po atini ili ce ici jako i do samog kraja i odseci svoju patkicu zabranom uvoza robe iz nemacke i drugih zemalja koje stoje iza nje i tako simbolicki izaci iz EU. to sto ionako ne bi imale cime da je plate je druga stvar. 

Edited by yolo
Link to comment

Pa ono, oni mogu da ih spasavaju i kad izlete iz evra (ili cak EU). Naravno, bez nekih socijalista na vlasti.  Ideja je generalno super - ostaviti Balkan (veliki deo) US i Rusiji da se nadgoranjavaju, taman da to nista ne kosta nemacku Evropu. 

Tad će biti kasno, osećaće se ostavljeni od celog sveta, radikalizovaće se društvo i bog zna šta će biti... Vojni udar, komunistčka revolucija, bog sveti zna... Tad niko neće moći pomoći, a prosečan Jorgos će biti popižđen na sve..

 

AKo hoće da ih spasavaju, i ne samo njih, sad je krajnje vreme...

Link to comment

ne znam sta se lozite sa tim "ako pusti". ovo je isto kao sto bilo sa nama 1991. obigravaju razni djaniji de mikelisi i slicni a u realnosti se odvija po planu koji je napravljen i koji nista ne moze zaustaviti. nista od onoga sto je izvesno, kolaps sistema jedne drzave, pad u siromastvo, humanitarna katastrofa i sve ostalo sto sledi, nije nesto sto ce bilo koga ko je ovo zamislio pogoditi. s obzirom da grci pate od viska patosa i samoubilackog ponosa, zanima me kakav ce vatromet da prirede uz sve to, da li ce ostati samo na drahmi ili ce pride spaliti nemacku ambasadu i nemacke firme po atini ili ce ici jako i do samog kraja i odseci svoju patkicu zabranom uvoza robe iz nemacke i drugih zemalja koje stoje iza nje i tako simbolicki izaci iz EU. to sto ionako ne bi imale cime da je plate je druga stvar. 

 

Nema šta da zabranjuju, neće imati para da bilo šta uvoze.

Link to comment

Mislim da je pitanje dal moze eu uopste da se reformise.dal je dobrog kvaliteta taj federal nadzor?cemu sve?nije kol placo racune ni tad @anduril

Link to comment

EU je stvorila jedno jedinstveno tržište što je pogodovalo nekim oblastima, npr delovi Nemačke, Katalonija, sever Italije itd 

 

Ostale regje u kojima je došlo do smanjenja mogućnosti za posao su postale izuzetno zavisne od državnih budžeta i u njima su poslovi koji su praktično na budžetu.

 

Reforma EU bi morala da ide u pravcu stvaranja mogućnosti za investicije u jug Italije, Španije, ali čak i uz jaku investicionu podršku za razvoj biznisa u mrtvim regijama, biće potrebno mnogo godina da se struktura stanovništva promeni tako da odgovara razvoju posla i situaciji da EU na kraju postane poslovno decentralizovana poput Švajcarske. Ne vidim način da se to promeni, a sa ovako šarenom ekonomskom situacijom, ne vidim način da EU opstane. Uvek će se naći dovoljno neradnika u nekoj regiji koje je bolje isključiti, da ne budu teret na zdravom tkivu nemačkog privrednog čuda.

 

Odlazak Grčke ne otvara nikakve nove mogućnosti EU, nije to Jugoslavija pa da nivou vrhovništa propiše samodoprinose za razvoj ove ili one pokrajine, a uz razlike u koje će se samo povećavati povećavaće se i problemi, ali i polarizacija političkih opcija.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

nikad nisam pomenuo assets, nego - nepovoljan izvestaj - nema sledece transhe. Assets su skandal.

 

Pa asetsi su deo svake federalizacije i procesa prolaska kroz bankrot. Uz to, kako su tacno asets skandal a sipanje para pored tolikih asetsa nije?

Kao da imas mercedesa u garazi a trazis sledeci kredit jer nemas za lekove i grejanje.

 

Tad će biti kasno, osećaće se ostavljeni od celog sveta, radikalizovaće se društvo i bog zna šta će biti... Vojni udar, komunistčka revolucija, bog sveti zna... Tad niko neće moći pomoći, a prosečan Jorgos će biti popižđen na sve..

 

AKo hoće da ih spasavaju, i ne samo njih, sad je krajnje vreme...

 

Ako dodje do Grexit-a ovih 50-80 milijardi ce biti potroseno, trebace za rekapitalizaciju banaka, za devizne rezerve, za lekove, gorivo, itd. Ovo su pare koje bi dobrodosle i Srbiji, Bugarskoj ili Rumuniji ali Grci su to. Pa stavljanje na noge cele Ukrajine ne bi toliko kostalo.

Link to comment

Ne zaboravljam, samo sam očekivao malo dobre volje upravo u svetlu IMF-ovih otkrića™ tj. pare i nadzornu komisiju, umesto toga vidimo gaženje na gušu i ultimatume ranga četrnaeste, četrnaeste... Sad mi se već ovi gmazovi gade, iskreno, i razmahani Šojble i ona pizda od Vučićeve tetke.

 

Mislim da bi poetska pravda bila da Putler za koji dan parkira Kuznjecova u sred Pireja.

 

Meni se gadi i Oland. 

 

Mislim, i Ameri i Francuzi ohrabruju dogovor a niko da se konkretno isprsi. Otuda i severnjaci pizde. Jebs takvu podrsku.

Link to comment

Ako dodje do Grexit-a ovih 50-80 milijardi ce biti potroseno, trebace za rekapitalizaciju banaka, za devizne rezerve, za lekove, gorivo, itd. Ovo su pare koje bi dobrodosle i Srbiji, Bugarskoj ili Rumuniji ali Grci su to. Pa stavljanje na noge cele Ukrajine ne bi toliko kostalo.

 

+ milijun

Link to comment
×
×
  • Create New...