Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Tako to valjda funkcionise u vidjenju sociologa.

 

Ne znam, nisam sociolog. U svakom slucaju pitanja koja proizvode ili mogu da proizvedu ozbiljne drustvene potrese se ne smeju davati na resavanje teolozima religije novca jer oni nemaju ni mandat ni sposobnost da ih resavaju. Ne mogu se ljudske sudbine prepustati u ruke ljudima koji su od fenomena pohlepe sebi napravili profesiju. Cela ta prica sa dugovima je tragikomicna i sluzi samo da se ljudi, drzave i drustva drze na kratkom lancu. Da se sad otpisu svi dugovi svih drzava na svetu za obicnog coveka se bas nista ne bi promenilo nagore, samo bi gomila nitkova, zelenasa i spekulanata zaradjivala manje jer ne bi bilo kamata od cijeg naplacivanja zive.

 

Sta mislis da bi se desilo (teoretski) da neko dodje i kaze Grcima - otpisujemo vam sve dugove ali u sledecih 30 godina ne mozete ni od koga da se zaduzujete? Ne bi se desilo nista. Grcka bi se sutra ujutru probudila u debelom olaksanju a vec do podne bi shvatila u kolikim je zapravo govnima.

Link to comment

Ne znam, nisam sociolog. U svakom slucaju pitanja koja proizvode ili mogu da proizvedu ozbiljne drustvene potrese se ne smeju davati na resavanje teolozima religije novca jer oni nemaju ni mandat ni sposobnost da ih resavaju. Ne mogu se ljudske sudbine prepustati u ruke ljudima koji su od fenomena pohlepe sebi napravili profesiju. Cela ta prica sa dugovima je tragikomicna i sluzi samo da se ljudi, drzave i drustva drze na kratkom lancu. Da se sad otpisu svi dugovi svih drzava na svetu za obicnog coveka se bas nista ne bi promenilo nagore, samo bi gomila nitkova, zelenasa i spekulanata zaradjivala manje jer ne bi bilo kamata od cijeg naplacivanja zive.

 

Sta mislis da bi se desilo (teoretski) da neko dodje i kaze Grcima - otpisujemo vam sve dugove ali u sledecih 30 godina ne mozete ni od koga da se zaduzujete? Ne bi se desilo nista. Grcka bi se sutra ujutru probudila u debelom olaksanju a vec do podne bi shvatila u kolikim je zapravo govnima.

 

Ne znam da li i da pokusavam da na ovo odgovaram, jer po samim terminima i kvalifikacijama koje koristis vidim da imamo potpuno razlicito shvatanje i osnovnih postavki. Ali, da probam, ukratko.

 

Prvo, koliko god i ja uopsteno nesto ne volim banke, i nacin na koji razmislja vecina tog sveta, opet ih vidim kao mnogo razumnije i postenije od ljudi koji se bave politikom i njihovih satelita. No, kad pomenes "teologe" pa i neku "religiju novca", odmah vidim da je pitanje ideolosko, a i sve mi je jasno kad se prisetim da na Filozofskom fakultetu pored sveg mudroserstva vlada hronicna nestasica toalet papira u WC-ima.

 

Dakle, kada se samo prica, diskutuje, nadgornjava ko je mudriji, ko je kome dao mandat i tome slicno, sve je lako. No, treba nesto i uraditi, proizvesti, okrenuti, obrnuti, namaci ono sto treba da se potrosi. Cak i kad iskljucis novac i kamate iz igre, opet ces imati problem da svako misli da je mnogo vredniji i da zasluzuje vise nego sto ima da se podeli. I ta "religiozna" fatva prema novcu i finansijskom sistemu mi je, pravo da ti kazem, smesna.

 

I zasto Grcima treba neko da kaze da im otpisuje dugove? Suverena su drzava, pa mogu dugove i da ne plate, i niko im ne moze nista. Time ce jednim udarcem ubiti i dve muve, jer ce im odmah propasti zle banke. Mogu i da se iskljuce iz svetskog finansijskog sistema, i da se vrate na trampu. Nadam se da ce me primiti da boravim na moru bez da traze zle evrice, a da ce zauzvrat prihvatiti da im napisem poneki stih o kolevci demokratije i junackom otporu.

Edited by Zupermen
Link to comment

Meni nije fascinantno,ko je imao priliku da razgovara sa Nemcima o politici i uopste njihovim pogledima na svet,sve mu je jasno.

 

 

zamisli jebote srbin razgovarao sa nemcem o politici i ovaj misli drugacije!

Link to comment

pre dva dana je rekao da je protiv grexita. sad mora malo i da kritikuje. Samo, Hollande, pored sve svoje šašavosti ovde pametno postupa za svoju stranku. videlo se UK kako razočarani glasovi sa levice lako odlaze UKIPu, u ovom slučaju Le Pen. 

 

Ništa danas neće rešiti. Ostaviće Grcima da usvoje zakone (kao što je rekao Vasilije), pa će opt pregovori. A količina novca koja je potrebna se samo uvećava. Sad je 86 milijardi. Ovi to nikada neće vratiti.

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa, meni se cini kompromis koji odlaze stvari vodi Grexit-u.

Drugim recima, dzaba Francuzima i Italijanima kompormis do ponedeljka, srede, petka... kada to samo uvecava verovatnocu grexita.

Francuzi moraju da postignu konacan dogovor danas be dalji ali, a to izgleda nisu u stanju.

Link to comment

pa ovi mogu te zakone da usvoje vec sutra, zapravo mislim da je rok do srede, nisam siguran. Tu onda nastupa neko privremeno finansiranje grčkih banaka do dogovora (ili propasti pregovora)

 

uglavnom, ovo je draft EG (za usvajanje zakonskih rešenja do srede), videćemo kako će stajati posle samita EZ

 

CJudbnwUEAA1sI2.png

Edited by MancMellow
Link to comment

Grexit je manje strasan grcima.to moze biti kula od karata,te europa junajted.cemu onda sve?svima je jasno da grci ne mogu da vrate kintu pod razumnim uslovima.e sad cini se da su nemci previse gordo usli u problem

Link to comment
×
×
  • Create New...