Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

U vecini zemalja "otomanskog nasledja" nivo korupcije je majka Mara za vecinu latinoamerickih zemalja.

 

A to o cemu ti govoris, petty corruption, naravno da je najredje rasprostranjena u zemljama sa visokim standardom i organizovanim pravnim sistemom. What else is new?

Meni se čini da su tu i korupcija i sisitem i uzrok o posledica.

Link to comment

nije to zato što su otomanskog nasleđa, nego što zbog otomanske okupacije nisu imale dovoljno vremena kako bi razvile svoj sistem dovoljno

Pa ima logike u tome sto govoris. Zato je valjda i u Turskoj korupcija endemska. Oni isto zbog otomanske okupacije nisu imali vremena kako bi razvili svoj sistem dovoljno.

Link to comment

Pa ima logike u tome sto govoris. Zato je valjda i u Turskoj korupcija endemska. Oni isto zbog otomanske okupacije nisu imali vremena kako bi razvili svoj sistem dovoljno.

 

Ima logike to što pričaš. ali samo pod uslovom da nemaš pojma istoriju.

Link to comment

dakle, korupcija je kul kad je na visokom nivou i tako je svuda usvijet i to je sve ok. a korupcija kod sitne boranije je kaznjiva svuda, a  gde nije, treba da bude i obavezno ima da se iskorenjava, jer nije u redu da se primitivci i otomani korumpiraju. dakle nepravda ^_^

Link to comment

Ne znam koliko korupcija na nizim nivoima direktno ima veze sa otomanskim nasledjem. Italija i njen jug ozbiljno jebu tu hipotezu. Kad bi se islo nazad u istoriju mozda bi se stiglo i do Rimskog carstva. Recimo razlike u porodicnim sistemima izmedju severa i juga datiraju jos od tada. Jaca porodica -> vise nepotizma -> vise korupcije. Samo ilustrujem, a stvar je sigurno mnogo kompleksnija. A naslo bi se naravno mesta i za ulogu institucija.

Link to comment

Ne Turcima ili Srbima (jel te kulture ne postoje, postoje samo dominantne subkulture) nego u velikim delovima drustava na Balkanu, Bliskom istoku, u Africi, itd. 

Gledaj pokazatelje koji ne koreliraju uvek nuzno i sa velicinom ekonomije.

Pomenuta istocna Evropa je jos uvek siromasnija od Grcke pa je ipak mnogo manje korumpirana. Tek na duzi rok ce zbog toga naravno biti i bogatija.

 

Ukrajina npr, a?

 

Kao što rekoh, korupcija je sistemska stvar.

Gde sistem nije dobar korupcija je raširenija ali i sitnija (pojedinačno, ne znam da li je u ukupnom zbiru manja ili veća),

tamo gde je sistem jak korupcija je institucionalizovana. (Negde se drugačije zove.)

 

Kokoška-jaje. Sistem nikada neće biti dobar dok je korupcija raširena, masovna i sitnija. Rešenje je kontinuirana edukacija i podizanje svesti uz poboljšanje sistema i oštre kazne za korupciju, dakle koordinirana i vidljiva prevencija i represija.

 

Ne znam koliko korupcija na nizim nivoima direktno ima veze sa otomanskim nasledjem. Italija i njen jug ozbiljno jebu tu hipotezu. Kad bi se islo nazad u istoriju mozda bi se stiglo i do Rimskog carstva. Recimo razlike u porodicnim sistemima izmedju severa i juga datiraju jos od tada. Jaca porodica -> vise nepotizma -> vise korupcije. Samo ilustrujem, a stvar je sigurno mnogo kompleksnija. A naslo bi se naravno mesta i za ulogu institucija.

 

+53 milijarde. Što patrijarhalnije društvo sa jakim i nepokidanim kumovsko-burazerskim vezama, to viši i jači stepen korupcije. Zato je to na jugu Evrope i vidljivije i prisutnije.

Link to comment

Naravno, takve svuda ima.

Govorimo o sitnoj, onoj imam rođaka koji radi u Kliničkom pa će me primiti preko reda. Onda imaš solid foundation da bi se na vrhu piramide radilo što se radi. I onda se stvara sistem povratne sprege.

Link to comment

Nisam rekla da je dobra i da je ne treba suzbijati.

Reagovala sam na to da je pojava korupcije kulturološki uslovljena.

Ona samo ima različite vidove ispoljavanja, a od sistema zavisi da li će je i koliko biti.

Link to comment

Nisam rekla da je dobra i da je ne treba suzbijati.

Reagovala sam na to da je pojava korupcije kulturološki uslovljena.

Ona samo ima različite vidove ispoljavanja, a od sistema zavisi da li će je i koliko biti.

 

Nisam ja ni mislio da si to rekla, samo kažem da uzrok leži negde drugde a ne u sistemu, sistem je skup ljudi. Što su ljudi skloniji korupciji, sistem je korumpiraniji i to od dna ka vrhu geometrijskom progresijom.

Link to comment

Jbg sad, to nema bas nikakve veze. Nije svaki dug problem - dug koji ne moze da se servisira jeste problem, dok zaduzivanje koje je u granicama mogucnosti podstice razvoj. Uzmi za primer nemacki balans od prosle godine, primarni suficit od 1.5%, a budzetski suficit. Opusteno vracaju kredite. Osim toga, Nemci imaju pokrivenost duga od 30% (tj. neto spoljni dug je 70% ukupnog duga, imaju assete u vrednosti od 30% duga).

 

 

Lobiranje nije legalizovana korupcija.

 

 

Po nemackom zakonu protiv korupcije, podmicivanje u inostranstvu je krivicno delom pred nemackim sudom. Siemens je platio kaznu od preko milijardu evra zbog korupcionaskih afera.

 

Naravno da korupcije ima svuda, razlika je kako se tretira.

 

sve je to isto u srpskom dis-kurcu, Nemacka isto govno ko i Grcka, korupcija svuda caruje, svi bi rado krali i jebali po komsiluku svakoga ko ne turi cep u dupe.

Link to comment

sve je to isto u srpskom dis-kurcu, Nemacka isto govno ko i Grcka, korupcija svuda caruje, svi bi rado krali i jebali po komsiluku svakoga ko ne turi cep u dupe.

 

Jer ako nije crno, onda mora biti belo.

Link to comment
×
×
  • Create New...