Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Pa to Zin pisao? Gledao sam ga par puta u debatama o Grčkoj na nemačkoj televiziji, zalaže se za Grexit odavno tj. misli da Grčka ne može da upostavi konkurentnost privrede bez njega. I na mene je ostavio utisak čoveka koji dobro barata činjenicama.

 

Ja postavih studiju EK iz 2010. godine gde je upravo razmatrana mogućnost išćerivanja uz devalvaciju, pa se došlo do podataka (bez zaključka, pa zaključite sami) da Grčka za skoro svaki proizvod troši više nego što proizvede tj. da je uvoz neizbežan. Sve i da se 100% okrenu potrošnji domaćih proizvoda, opet će morati deo da uvoze jer će nedostajati - a neće imati ko da proizvede u situaciji u kojoj im devalvacija kratkoročno pojede 50% vrednosti kapitala.

 

U toj situaciji jedino mogu da kažu ciao amore i da vrate good old customs duty & tarrifs tj. da se pozdrave sa EU i hejluju Zmaja sa Istoka, koji ima pare za plasiranje & dugoročni plan da ih plasira u Evropi.

Link to comment

Sirotinjo i bogu si teška.

 

Wealthy suburbs in the north such as Kifisia voted definitively in favour of a deal with Greece’s creditors. However, in some of the lower-income districts, particularly in the west of the city, the No vote was backed by the vast majority of residents.

Link to comment

Sami su krivi sto su siromasni, jos nista ne rade, umesto da se ugledaju na ove iz Kifsije, i jos imaju triput vece penzije nego mi Srbi.  :fantom:

Link to comment

Ja postavih studiju EK iz 2010. godine gde je upravo razmatrana mogućnost išćerivanja uz devalvaciju, pa se došlo do podataka (bez zaključka, pa zaključite sami) da Grčka za skoro svaki proizvod troši više nego što proizvede tj. da je uvoz neizbežan. Sve i da se 100% okrenu potrošnji domaćih proizvoda, opet će morati deo da uvoze jer će nedostajati - a neće imati ko da proizvede u situaciji u kojoj im devalvacija kratkoročno pojede 50% vrednosti kapitala.

 

Gde si postavio?

Potpuno je suprotno svakom zdravom razumu da uz devalvaciju ne mogu da uspostave ravnotežu, tim pre što ona u početku donosi smanjenje tražnje. Ravnoteža će se uspostaviti, ali je pitanje na kom nivou.

 

Sirotinjo i bogu si teška.

 

Wealthy suburbs in the north such as Kifisia voted definitively in favour of a deal with Greece’s creditors. However, in some of the lower-income districts, particularly in the west of the city, the No vote was backed by the vast majority of residents.

 

Očekivano, mapa glasanja sa tog linka je bukvalno preslikana mapa prihoda.

Link to comment

Gde si postavio?

Potpuno je suprotno svakom zdravom razumu da uz devalvaciju ne mogu da uspostave ravnotežu, tim pre što ona u početku donosi smanjenje tražnje. Ravnoteža će se uspostaviti, ali je pitanje na kom nivou.

 

Naravno, samo se u citiranom tekstu (slučajno ili namerno) zaboravlja to naglasiti. Poenta je što tu ulogu igraju i neekonomski faktori tj. činjenica u čijim je rukama kapital u Grčkoj, kako se je do sada oplođivao i kako će se taj kapital ponašati u datom momentu - a to sam i pojasnio u donjem delu citata tj. da bih u toj jednačini ja očekivao žešći politički pritisak da se uvede protekcionizam, što konsekventno dovodi do vraćanja carina na stranu robu i izlaska iz EU. Jednostavno, ne bi postojao iole racionalan nacionalni interes da zemlja pretežna uvoznica, koja nije više u monetarnoj uniji, ostane u carinskoj sa jedinstvenim tržištem.

 

edit: postavio link u nekom od prethodnih postova

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

 

 

i, naravno, direktan odgovor Amerima

 

 

a da

 

 

 

Over in Athens insiders are saying that French help in drawing upthe country’s new reform proposal is proving invaluable.

 

drugim recima, eventualno odbijanje "plana" nije bas odbijanje samo "grckog" plana

 

:kokice:

 

edit: sve ovo na stranu, istorija evrope je zaista smesna u neku ruku. 

Edited by MancMellow
Link to comment

pa mozda da kao ispadne da, eto, nije popustio...

To sam i ja pomislio. Francuzi u Atini su malo ozbiljnija priča.

 

Cipras je zabo jako ozbiljne saveznike. Sada imamo osovinu Vašington-Pariz-Rim-MMF koji podržavaju poziciju Atine, a Nemačka polako postaje bad guy.

Link to comment

To sam i ja pomislio. Francuzi u Atini su malo ozbiljnija priča.

 

Cipras je zabo jako ozbiljne saveznike. Sada imamo osovinu Vašington-Pariz-Rim-MMF koji podržavaju poziciju Atine, a Nemačka polako postaje bad guy.

 

pa pre dve strane napisah - u EZ FRA i ITA izgledaju izolovano, ali u generalnoj konstelaciji zapravo je Berlin izolovan. Posto se, jbg, osim samo delimicno Holandije, njihovi "saveznici" i ne racunaju nesto bas. Ali Ciprasu ce biti problem kad mu se pobuni levo krilo partije, no cenim da ce preziveti 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne znam šta će biti, ali mislim da će Nemačka po svaku cenu pokušati da očuva svoju poziciju, samo su zbog domaćeg javnog mnjenja i načina kako su ga oblikovali godinama u nezgodnoj situaciji.

 

Nije mi sad do kopanja aktuelnih podataka, nije se svet preterano promenio za 4 godine, poslužiće i ova slika:

 

ger.jpg

 

Rusija je u padu zbog političke situacije, daleki istok ima mogućnosti za rast, ali je tradicionalno najveće tržište koje praktično omogućuje rad na ostalim tržištima - EU. Takođe, ono što je jako bitno - profitne stope su više prilikom izvoza u EU zemlje, nego u USA ili Kinu.

 

Tako da verujem da će biti dramatično, ali da će baš Nemačka u jednom trenutku naći način da sačuva svoju poslove. Osim ako nisu potpuno poludeli.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Na kraju padne sve jer je u estonskom parlamentu 1 poslanik falio za većinsku podršku ESM pregovorima.

 

Trijumf demokratije nad geopolitikom :fantom:

 

via TT

Link to comment

Ne znam šta će biti, ali mislim da će Nemačka po svaku cenu pokušati da očuva svoju poziciju, samo su zbog domaćeg javnog mnjenja i načina kako su ga oblikovali godinama u nezgodnoj situaciji.

 

Nije mi sad do kopanja aktuelnih podataka, nije se svet preterano promenio za 4 godine, poslužiće i ova slika:

 

ger.jpg

 

Rusija je u padu zbog političke situacije, daleki istok ima mogućnosti za rast, ali je tradicionalno najveće tržište koje praktično omogućuje rad na ostalim tržištima - EU. Takođe, ono što je jako bitno - profitne stope su više prilikom izvoza u EU zemlje, nego u USA ili Kinu.

 

Tako da verujem da će biti dramatično, ali da će baš Nemačka u jednom trenutku naći način da sačuva svoju poslove. Osim ako nisu potpuno poludeli.

 

al pogledaj gde izvozi Nemacka. Mislim, to su krajnji argumenti i ne verujem da ce zbog 1 Grcke doci do njih, ali US ne nevidjeno vazno trziste za Nemacku. Uostalom gledaj ovu izjavu Lew-a

 

 

 

“In the next few days what we’ll see is [whether] the parties come together and build enough trust that Greece will take the actions that it needs to take so that Europe will restructure the debt in a way that is more sustainable”

 

Mislim, nema we hope, we urge, bla bla, nego - what we'll see. U diplomatiji, to je veoma strong language 

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...