Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Sa druge strane, moze Tusk i nesto pametno da kaze.

 

 

Tusk also has a message for Greece’s creditors

If you want to help your friend in need do not humiliate him.

We need unity not because unity is a beautiful ida but because unity is indispensable to take decisions.

This is really and truly the final wake-up call.

Link to comment

Jesu li ovi normalni jbt, sad je dovoljan jedan telefonski razgovor sa Putinom (koji se pri tome javno ogradio od bilo kakvog mešanja u grčku priču) pa da se čitava komunikacija sa Evropom prešalta na taj kolosek?! Brate...

 

Ja se samo nadam da je to sa strane EU Vucicevski blef: mi ti oprostimo dug i damo pare, a ti kazi da si se zezao sa Putinom i onda proglasimo pobedu Evrope.

Link to comment

totalno mi je carsko potpuno ignorisanje cinjenice da je Cipras na vlasti tek 5 meseci. ponasaju se prema njemu kao da je tu 20 godina.

 

Napušavao ga je jedan poslanik što je sad u neki valjda prosvetni savet od 13 članova ugurao 12 iz Sirize rekavši mu da nastavlja utabanim stazama prethodne vlasti umesto da predstavi konkretne planove za razbijanje klijentelizma i korupcije.

Link to comment

Ja ne znam kakvo je cudo potrebno pa da se ovo ostvari do vikenda.

 

CJYqSEeVAAAWBij.png

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Sa druge strane, moze Tusk i nesto pametno da kaze.

 

Now EU council president Tusk speaks: "Morality means paying off your debts."

The source of the crisis in Greece is over-spending, "not the common currency" says Mr Tusk.

 

^_^

 

Pismo grčkog minfina:

 

CJY3_IcUMAETzQN.jpg

Link to comment

Tsipras' choice: capitulate to worse deal than offered 10 days ago & probably split party or take Greece into abyss

9:07 AM - 8 Jul 2015

 

dixon1.png

 

Kvota za ostanak Grčke u Evrozoni do kraja 2015. sada 1,57, pre referenduma bila 1,22. Bookieji i dalje veruju da je Grexit manje verovatan, za njega je sada kvota 2,25.

http://www.oddschecker.com/politics/european-politics/will-greece-exit-the-eurozone-in-2015

Edited by vememah
Link to comment

Imam sve jaci osecaj da ce se ovo zavrsiti odlaskom Ciprasa, nastavkom austerity mrcvarenja i novom, jos gorom krizom za par godina.

Link to comment

Mali intermeco - po mom skromnom sudu, ovaj topik je jedan od najboljih ikada na PPP. Uživanje vas je čitati (skoro) sve skupa.

Link to comment

ja volim kad me ovde ponekad poliju po glavi hladnim faktima, a da pritom nema ruzne atmosfere, mogu da korigujem svoj sud bez ulazenja u ideolosku prepirku.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ja se bukvalno samo na ovom topiku informišem o dešavanjima u i oko Grčke.

 

Čak smo imali i jedan epski klizeći start lika čiji mi se stil čini neobično poznat, ali ga već nekoliko godina nisam imao prilike videti ovde. :)

Link to comment

IMHO, osteriti ima za prvi cilj da izbalansira fiskus i smanji opterećenje rashoda koji su vodili (tj uveli) društva u zonu bankrota. U idejnom smislu osteriti je prethodnica (očekivanom/nadanom) rastu, tj. stvaranje osnove za rast nešto drugačiji od prethodnog iz bum/babl faze, a u izvedbi je zapravo samo kontrolisani pad ekonomije kako ne bi kljaknula baš skroz nakrivo™.

 

Drzavna stednja tj. kresanje drzavnih rashoda ima smisla jedino ako ga prati odgovarajuce poresko rasterecenje gradjana i privrede. U suprotnom - ako je kombinacija kresanja rashoda i zaposlenih u javnom sektoru i podizanje poreza - to uvek vodi u vecu bulu. OK, ako je bas gusto mozda to mora da se sprovede na godinu dana, da se odradi neka fiskalna konsolidacija. Ali to ne moze biti dugorocna strategija.

 

Ako imas skleroticno privredu preopterecenu drzavnim zahvatanjem - npr. slucaj Srbije - kresanje u javnom sektoru (i potrosnje i zaposlenosti) je u sustini pozeljno. Ali to mora da se kompenzuje prilicno drasticnim snizavanjem poreza (u slucaju Srbije, na plate). Sto znaci da istovremeno seces i prihod i rashod, dakle deficit ti se ne smanjuje odmah - on ostaje isti, a kratkorocno mozda i raste, jer poresko rasterecenje ne deluje kao instant stimulacija privredne aktivnosti (ali deluje!). Onda, kada se vide rezultati poreskog rasterecenja (i raznoraznih drugih reformi koje treba da stimulisu privredu tj. prevashodno joj ukinu barijere), onda krenu da rastu prihodi jer je povecana privredna aktivnost, pa se onda i deficit smanjuje. Drzave sa velikim javnim preduzecima (poput Srbije i Grcke) tu sebi mogu da pomognu da prebrode taj tranzicioni period tako sto ce nesto privatozivati, pa dobiti pozamasan jednokratan prihod da popune privremene rupe.

Link to comment

Imam sve jaci osecaj da ce se ovo zavrsiti odlaskom Ciprasa, nastavkom austerity mrcvarenja i novom, jos gorom krizom za par godina.

 

Naravno. Grci i Cipras moraju biti kaznjeni zbog ovog otpora, kako nikome vise ne bi palo na pamet da zaviruje u dzepove Medjunarodnih Monetarnih Fejgina i drugog olosa.

Link to comment
×
×
  • Create New...