Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Početna ideja je bila kraj osteritija i ostanak u Evrozoni. Pošto je to nemoguće dok se stvari ne promene u celoj EZ, cilj je olkašavanje osteritija i ostanak u Evrozoni. U toj igri, što se mene tiče, sve im je dozvoljeno, ali izlazak iz evra je neuspeh, i to kako po izbornom mandatu, tako čak i po ovom referendumu.

 

Grčka neće izaći nego će biti izbačena. Jednog dana ćemo saznati da li je izbačena reaktivno jer je defaultovala pa joj je bailout istekao (plus spaljivači mostova Cipras i Varufakis) ili je izbačena proaktivno jer je Angela Merkel u nekom trenutku tako prelomila pa se samo tražio formalni kanal.

Link to comment

A ne kolega, nećemo tako. Ta pitanja se ne postavljaju. Molim da se vratite na Grke koji su uzeli pare koje ne mogu da vrate i sad ima da ih odveslaju jako, do samog kraja i bez pitanja.

 

Neka je pola odgovornosti na Grčkoj, pola na kreditorima. Neka se otpiše 50% dugova. Gde je rešenje za 30 milijardi? Koliko će još stotina milijardi morati da se upumpava za tekuću likvidnost banaka?

 

Po meni, jedino da se pusti da banke bankrotiraju, da se skrešu ulozi preko, recimo, 100k EUR (pretvore u obveznice koje dospevaju za 15 godina), da se krene u povećanje granice za penzije, i da se otpusti uz socijalni program masa parazita iz državne uprave (koji potiču iz prethodnog perioda). I da se konačno jebeno krene u naplatu poreza, Grci to eskiviraju još od vremena Rima (ad Kalendas Graecas).

Link to comment

Grčka neće izaći nego će biti izbačena. Jednog dana ćemo saznati da li je izbačena reaktivno jer je defaultovala pa joj je bailout istekao (plus spaljivači mostova Cipras i Varufakis) ili je izbačena proaktivno jer je Angela Merkel u nekom trenutku tako prelomila pa se samo tražio formalni kanal.

 

dobro, to je za njih sad academic. biće bitno istoričarima nekad.

Link to comment

Nije to bas leba za 3 dinara. Nisu oni obecavali tax cut za sve nego za one preko cijih ledja ovo ide najvise, a to su nizi slojevi. Sa druge strane frapantno je koliko jos prostor postoji da se utegne u Grckoj a koji ce neko morati da odradi. Sto se tice PDV, cija naplata i dalje nije ni blizu resena, mogli bi da unajme recimo Mladju i Tanju Djelic iz naseg MinFin da im pokazu par jednostavnih fora, na primer katanac za svaki vid ubiranja prihoda na javnom mestu koji nema fiskalnu kasu povezanu sa obliznjom ispostavom. Medjutim meni je vrhunac otkrice od proslog petka - da li znate da ove velike televizije u Grckoj tipa SKAI, ANT3 i dalje, ne placaju nikakve licence za nacionalno emitovanje. Tamo nikada nije sproveden nikakav javni konkurs za nacionalne frekvencije i shodno tome ustanovljene nadoknade za razlicite vrste emitera. Naravno, zato su i svi redom agitovali protiv Ciprasa - isto kao i Crkva uostalom - posto je jasno da to ne moze jos dugo da traje. Medjutim ono sto mene realno najvise zanima je potraga za parama koje su grcki oligarsi izneli iz zemlje. Ne znam da li ste primetili ovo saopstenje Antena Grupe o spajanju Prve i B92, u njemu stoji da je grupa registrovana u Holandiji. Mislim, ako sa brodskim biznisom imaju problem da ce cela grcka flota da se preseli pod zastave tax haven drzava pa im zato pustaju mali ili nepostojeci porez, ovde ne vidim nikakav razlog da im ne uspostave pakao u zivotu dok ih ne svedu na pristojne mere bogatstva.

Link to comment

Pazi, ako Syriza ostane na vlasti, a izbace ih Evrozone, uopste ne bih iskljucio jednu omanju istragu bogatuna. Ne garantujem, ali ne bih iskljucio.

Link to comment

Ne bih ulazio u ove komparacije, ta dva dogadjaja nemaju nikakve slicnosti, a i ja sam, sto kazu, ponosan na to sto clanovi moje porodice nisu pametno i iskusno sedeli u kuci 27. marta, nego su izasli na ulice da pokazu kurac g. Hitleru.

 

Mani se ideologije, poredim zabludu martovskih pučista sa grčkim levim fenserima: i jedni i drugi su bili ubeđeni da će im Berlin dati dovoljno vremena. Aha, važi.

 

U tom smislu je Prslinova upadica u vezi Islanda bila izvanredna; oni su, zapravo bili mnogo radikalniji, spremni na doživotnu omrazu sa Holanđanima i Britancima čiji su ulozi propali, spremni da ostanu bez stranih investicija u ime nacionalizacija, ali i spremni na realan pad standarda od preko 30%. Bez ovog poslednjeg, sistem ne funkcioniše.

 

E, to je kad imaš plan i znaš  kuda ideš. Siriza samo sere, nećemo da platimo dugove, ali hoćemo euro, hoćemo da ostanemo u EU i hoćemo stare privilegije. Pozdravio ih Slobodan Milošević.

Edited by April
Link to comment

Neka je pola odgovornosti na Grčkoj, pola na kreditorima. Neka se otpiše 50% dugova. Gde je rešenje za 30 milijardi? Koliko će još stotina milijardi morati da se upumpava za tekuću likvidnost banaka?

 

Po meni, jedino da se pusti da banke bankrotiraju, da se skrešu ulozi preko, recimo, 100k EUR (pretvore u obveznice koje dospevaju za 15 godina), da se krene u povećanje granice za penzije, i da se otpusti uz socijalni program masa parazita iz državne uprave (koji potiču iz prethodnog perioda). I da se konačno jebeno krene u naplatu poreza, Grci to eskiviraju još od vremena Rima (ad Kalendas Graecas).

 

Bankrot je najbolja varijanta za Grčku - pod uslovom da ima sopstvenu valutu koju može da devalvira i tako krene u oporavak. Problem je u tome što oni nemaju svoju valutu nego su u evrozoni koja je od samog početka nakrivo nasađena i onda joj se desi krah, pa onda ajde da jedni štede a drugi im pozajmljuju, pa onda ovi što štede postignu neke rezultate ali im nezaposlenost ode na 30% a šokovi u privredi ponište sve rezultate.

 

Za njih je najbolje da se očiste od dopa a ne da se bejlautuju metadonom, kao što je neko već lepo napisao na ovom topiku. Ali to će moći jedino sa svojom valutom. Sve dok su u evrozoni moraju da usklađuju svoje lečenje sa strategijom EU a tamo je glavna strategija da se presipa iz šupljeg u prazno.

Link to comment

Doduše, kraj osteritija sada jeste u njihovim rukama, ali sa drahmom i platama od 300-400 evra.

Увек ми се слоши када се подсетим да је нечији worst case сценарио српска свакодневница. :(

 

Грчки економски проблеми су се традиционално решавали доштампавањем драхме, што функционише када у земљу од 10 милиона становника сваке године страни туристи потроше око 15 милијарди долара само на трошкове боравка, без цене туристичких аранжмана (http://data.worldbank.org/indicator/ST.INT.RCPT.CD). Живели би к'о цареви да нису толике будале.

 

Чисто да вас не понеде превише историјско "не": нису криви само алави банкари, криви су и алави Грци који су фризерима дали бенефициран радни стаж и слали их у пензију са 50 година и који су имали више регистрованих Порше Кајена него људи који плаћају порез на натпросечна примања.

 

Пљачкаши у Грчко, ма колико их ја волео и навијао за њих јер пљачкају мрску ЕУ, нису класно подељени. Питање је само ко је у мазнуо пензију од сома јура у педесетој јер је био фризер, па онда ради на црно, а ко се уградио у грађење олимпијског села. Дакле, питање способности а не принципа.

Link to comment

Bankrot je najbolja varijanta za Grčku - pod uslovom da ima sopstvenu valutu koju može da devalvira i tako krene u oporavak. Problem je u tome što oni nemaju svoju valutu nego su u evrozoni koja je od samog početka nakrivo nasađena i onda joj se desi krah, pa onda ajde da jedni štede a drugi im pozajmljuju, pa onda ovi što štede postignu neke rezultate ali im nezaposlenost ode na 30% a šokovi u privredi ponište sve rezultate.

 

Za njih je najbolje da se očiste od dopa a ne da se bejlautuju metadonom, kao što je neko već lepo napisao na ovom topiku. Ali to će moći jedino sa svojom valutom. Sve dok su u evrozoni moraju da usklađuju svoje lečenje sa strategijom EU a tamo je glavna strategija da se presipa iz šupljeg u prazno.

 

A, pa po meni se grexit podrazumeva, ali grexit != otpis dugova. Slažem se da je sada jedino rešenje sopstvena valuta, samo i za to im treba ne samo izlazak iz Evrozone nego i raskidanje brojnih drugih veza sa ostatkom EEZ. 

Link to comment

da se upišem i ja u knjigu radosti povodom rezultata referenduma... najiskrenije, srećan sam kao malo dijete od sinoć oko 8-9 kad se već vidjelo koja je opcija pobijedila.

 

na jednom vrlo djetinjastom nivou, taj osjećaj sreće je dodatno pojačan kad vidim ko je ovim ishodom razočaran, kako ovdje (GlavicaTM , Plamičak ZapadaTM...), tako i u stvarnom svijetu (Vučić & Čmarolisci, Briselska Berlinsko-Minhenska Žgadija).

 

potpuno mi je jasno da Grke svakako čekaju mučna i bolna vremena, ali su makar glasno odjebali govnare koji su im namijenili kabinu u potpalublju broda koji je već do pola potonuo, i riješili da makar probaju da plivaju...

 

BRAVO GRCI !!! oduvijek su mi bili dragi, a od juče ih i mnogo više poštujem.

Link to comment

U tom smislu je Prslinova upadica u vezi Islanda bila izvanredna; oni su, zapravo bili mnogo radikalniji, spremni na doživotnu omrazu sa Holanđanima i Britancima čiji su ulozi propali, spremni da ostanu bez stranih investicija u ime nacionalizacija, ali i spremni na realan pad standarda od preko 30%. Bez ovog poslednjeg, sistem ne funkcioniše.

 

Island nije bio u evrozoni pa je morao da se snalazi sa hitnim pozajmicama od MMF i nordijskih zemalja. Da su bili u evrozoni tražili bi i dobili bailout kao i svi ostali. Štaviše, oni su nakon krize izrazili spremnost da uđu u evrozonu, EK im je rekla da ne može ako nisu u EU članstvu, pa su mudro aplicirali za članstvo. Reklo bi se da im se više dopada evropska štamparija nego hrabro krljanje sa Holanđanima i Britancima uz raspad životnog standarda.

Link to comment

Увек ми се слоши када се подсетим да је нечији worst case сценарио српска свакодневница. :(

 

Грчки економски проблеми су се традиционално решавали доштампавањем драхме, што функционише када у земљу од 10 милиона становника сваке године страни туристи потроше око 15 милијарди долара само на трошкове боравка, без цене туристичких аранжмана (http://data.worldbank.org/indicator/ST.INT.RCPT.CD). Живели би к'о цареви да нису толике будале.

 

Чисто да вас не понеде превише историјско "не": нису криви само алави банкари, криви су и алави Грци који су фризерима дали бенефициран радни стаж и слали их у пензију са 50 година и који су имали више регистрованих Порше Кајена него људи који плаћају порез на натпросечна примања.

 

Пљачкаши у Грчко, ма колико их ја волео и навијао за њих јер пљачкају мрску ЕУ, нису класно подељени. Питање је само ко је у мазнуо пензију од сома јура у педесетој јер је био фризер, па онда ради на црно, а ко се уградио у грађење олимпијског села. Дакле, питање способности а не принципа.

 

oko toga se apsolutno svi slažu da mora da se menja, but tjis time for real

 

300-400 evra uopšte nije "humanitarna katastrofa"....međutim, kao što napisah jednom, tek 1000 evra nije katastrofa, ali ako bi danas/ u mesec dana skresao u, npr, Nemačkoj plate sa 2-2,5 hiljade na hiljadu - zemlja bi implodirala. Tako da da, neće crći, ali će u slučaju disorderly grexit-a proći kroz pakao prvo. Da bi došli prvo na jako loše, pa na podnošljivo. 

Link to comment

Piketijev intervju za Cajt od pre neki dan u kome oštro kritikuje nemačku politiku prema Grčkoj konačno preveden na engleski, zbog dužine u spojleru:

 

 

 

 

 

 

Dobar Toma. Vredi procitati.

Link to comment
×
×
  • Create New...