Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Sve u svemu, oxi day je grčki 27.mart. Mnogo nacionalnog patosa i nimalo plana šta dalje.

sugerises da se 27. marta desilo nesto negativno?
Link to comment

problem je sto ni u slucaju DA nije bilo plana sta dalje, posto, vredi ponoviti i dvadeset i peti put, austerity ne funkcionise.

Link to comment

la scuola di atene

 

raffaello_la_scuola_di_atene.jpg

Више је ово у питању:

 

School.jpg

 

(аутор, btw, је Владимир Милановић, овим освојио награду Графичког колектива пре годину-две)

Link to comment

problem je sto ni u slucaju DA nije bilo plana sta dalje, posto, vredi ponoviti i dvadeset i peti put, austerity ne funkcionise.

 

Zapravo je bilo plana: da se nastavi sa nečim što ne funkcioniše.

Link to comment

problem je sto ni u slucaju DA nije bilo plana sta dalje, posto, vredi ponoviti i dvadeset i peti put, austerity ne funkcionise.

 

Pa to i potenciram.

 

Referendum je bio najobičnija politička manipulacija, sakrivanje iza leđa puka, jer niko nema muda da izabere put. Utoliko je poređenje sa 27.martom i Simovićevim šarlatanima bliže.

Link to comment

Ne bih ulazio u ove komparacije, ta dva dogadjaja nemaju nikakve slicnosti, a i ja sam, sto kazu, ponosan na to sto clanovi moje porodice nisu pametno i iskusno sedeli u kuci 27. marta, nego su izasli na ulice da pokazu kurac g. Hitleru.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Osteriti je bazično omogućio Grčkoj da joj preostali dugovi budu otplativi, u rangu sa ostalim članicama EZ koje su imale slične probleme.

 

Grčki problem je odsustvo sređivanja internih neravnoteža, sređivanja poreza, pokušaja rasta izvoza itd.

 

Taj problem su malo čeprkali, traljavo i kilavo, a Siriza jefokus prebacilana strance-robovlasnike i nije takla unutrašnje probleme.

 

via TT

Link to comment

Referendum je bio najobičnija politička manipulacija, sakrivanje iza leđa puka, jer niko nema muda da izabere put. Utoliko je poređenje sa 27.martom i Simovićevim šarlatanima bliže.

 

Prospero je okačio tekst na prethodnim stranama: grčka vlada nije mogla da prihvati ponuđeno jer bi glatko pala u parlamentu. Ovo nije tipična evropska ekipa političara koja obećava drugačiju politiku samo da dođe na vlast a onda čim uzjašu tale se sa belosvetskim ekipama i rade sve ono što su rekli biračima da se više neće raditi. Zbog toga ih valjda i mrze toliko u Berlinu.

 

Elem, kad nisu mogli da prihvate ponuđeno skontali su da nije loše da sazovu referendum i pokušaju sa tim kapitalom da izboksuju bolju ponudu. Kako sada stvari stoje, teško će im uspeti ali to ne znači da je potez bio glup (ako ništa drugo, rezultat referenduma pokazuje da je potez bio dobar).

 

Drugi par cipela je što bih ja više voleo da su se oni u prethodnih šest meseci bavili sobom tj. Grčkom a ne zlim kreditorima. To su em dve odvojene stvari em se po ponašanju kreditora može pretpostaviti da ne bi bili ništa popustljiviji prema Grcima sve da su ovi u međuvremenu uveli 100% naplatu poreza, podigli starosnu granicu za penziju na 80 godina i pohapsili par hiljada odgovornih za višedecenijsko zaduživanje bez pokrića.

Link to comment

siriza je i dobila izbore sa najavom pokusaja drugacijeg pristupa. kakva je svrha da nastave sa merama koje su prethodne vlade uvodile!?

na izborima 2012. je najvise dobila nova demokratija koja je sprovodila mere stednje. pretpostavljam da su se grci neradnici™ uverili da ovo do sada ne funkcionise tek nakon nekoliko godina pokusavanja.

 

kakva je odgovornost onih koji su grckoj davali kredite do sada? ko je procenjivao da ce oni to moci da vrate? jel taj primao platu za svoj posao!?

zasto je grcka po iznosu toliko iskocila i u odnosu na druge zaduzene zemlje?

Link to comment

Prospero je okačio tekst na prethodnim stranama: grčka vlada nije mogla da prihvati ponuđeno jer bi glatko pala u parlamentu. Ovo nije tipična evropska ekipa političara koja obećava drugačiju politiku samo da dođe na vlast a onda čim uzjašu tale se sa belosvetskim ekipama i rade sve ono što su rekli biračima da se više neće raditi. Zbog toga ih valjda i mrze toliko u Berlinu.

Daj bre :lol:

 

Ključne poruke na izborima su im bile rast rashoda (veće zapošljavanje), reverzija povećanja poreza, dakle smanjenje poreza i otpus dugova.

 

Imho, to je leba za 3 dinara, na čemu se onda kategorički insistira do koske a društvo uvlači u sve dublji problem.

Link to comment

Pa šta je trebalo da im obećaju, trajno zakucavanje tamo gde ih je austerity odveo?

 

Uz to, ja sam govorio o Ciprasovoj logici i poziciji kada je raspisivao referendum a ne kada je išao na izbore u Grčkoj.

Link to comment

Prospero je okačio tekst na prethodnim stranama: grčka vlada nije mogla da prihvati ponuđeno jer bi glatko pala u parlamentu. Ovo nije tipična evropska ekipa političara koja obećava drugačiju politiku samo da dođe na vlast a onda čim uzjašu tale se sa belosvetskim ekipama i rade sve ono što su rekli biračima da se više neće raditi. Zbog toga ih valjda i mrze toliko u Berlinu.

 

Elem, kad nisu mogli da prihvate ponuđeno skontali su da nije loše da sazovu referendum i pokušaju sa tim kapitalom da izboksuju bolju ponudu. Kako sada stvari stoje, teško će im uspeti ali to ne znači da je potez bio glup (ako ništa drugo, rezultat referenduma pokazuje da je potez bio dobar).

 

Drugi par cipela je što bih ja više voleo da su se oni u prethodnih šest meseci bavili sobom tj. Grčkom a ne zlim kreditorima. To su em dve odvojene stvari em se po ponašanju kreditora može pretpostaviti da ne bi bili ništa popustljiviji prema Grcima sve da su ovi u međuvremenu uveli 100% naplatu poreza, podigli starosnu granicu za penziju na 80 godina i pohapsili par hiljada odgovornih za višedecenijsko zaduživanje bez pokrića.

 

Ne isključujem mogućnost novih izbora uskoro, gde će syriza kapitalizovati ovih 60%i sama uzeti vlast, plus malo zbiti sopstvene redove tj. smanjiti opasnost od raspada na frakcije. tek će onda biti u prilici da pokažu šta hoće da urade na unutrašnjem planu.

Link to comment

kakva je odgovornost onih koji su grckoj davali kredite do sada? ko je procenjivao da ce oni to moci da vrate? jel taj primao platu za svoj posao!?

zasto je grcka po iznosu toliko iskocila i u odnosu na druge zaduzene zemlje?

 

A ne kolega, nećemo tako. Ta pitanja se ne postavljaju. Molim da se vratite na Grke koji su uzeli pare koje ne mogu da vrate i sad ima da ih odveslaju jako, do samog kraja i bez pitanja.

Link to comment

problem je sto ni u slucaju DA nije bilo plana sta dalje, posto, vredi ponoviti i dvadeset i peti put, austerity ne funkcionise.

 

Pa, realno su na dobrom putu da polože svoj život na oltar neke vrste kraja osteritija u ostatku Evrozone... Fora je u sledećem, njihov opstanak u evrozoni više uopšte nije u grčkim rukama. Sa DA bi bio. Doduše, kraj osteritija sada jeste u njihovim rukama, ali sa drahmom i platama od 300-400 evra. I istom nezaposlenošću kao Srbija. Samo bez Pomoravlja, Banata, Bačke i tako toga. 

 

Početna ideja je bila kraj osteritija i ostanak u Evrozoni. Pošto je to nemoguće dok se stvari ne promene u celoj EZ, cilj je olkašavanje osteritija i ostanak u Evrozoni. U toj igri, što se mene tiče, sve im je dozvoljeno, ali izlazak iz evra je neuspeh, i to kako po izbornom mandatu, tako čak i po ovom referendumu. To što je, opet po mom mišljenju, Syriza u svemu tome manje kriva i od prethodnih grčkih vlasti i od "partnera" ne menja puno na stvari, jer to nije samo partijski neuspeh, nego nacionalni. U međunarodnoj politici nema pardona, ako te preveslaju, kriv si, tačka. Sad kad sam pričitao ono što sam gore okačio, mogu samo da im poručim da ako se sve završi u krahu da im ne bibilo zgoreg da razmise o varijanti kolektivnog vešanja ovih iz PASOK-a i ND-a. To ništa neće da promeni, ali će bar porati posluku™ kako se prolazi za to što su oni uradili.

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...