Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Била оно листа Јункер-Туск, спрам Ципрас'-? . 

 

Mislim da su partije i grupe partija imale unapred najavljene kandidate za predsednika Komisije, Parlamenta itd. Oni koji su najbolje prošli na izborima su naravno progurali svog kandidata (Junkera) na glasanju u parlamentu. Ostaje naravno sićušan problem izlaska od 42% i kompletne beznačajnosti svih tih EU institucija u odnosu na nacionalne vlade zemalja članica. Baš će u Britaniji, Nemačkoj ili Francuskoj elektorat ozbiljnije shvatiti Evropsku komisiju nego sopstvenu vladu. Te evropske institucije ne mogu da hendluju 1 Orbana a ovamo treba da uspostave nekakav autoritet nad 27 zemalja, how yes no...

Edited by beowl
Link to comment

Ok, ali kako planiraju? Taj deo sam propustio. I traze li jos pomoci ili ce sami izgurati iz krize?

pa malo si previše propustio da ti se objasni u jednom postu. ukratko, MMF je doneo procenu da je austerity neodrživ, a sa njima se slaže i (koliko vidim) većina ekonomista sa jakim medijskim profilom. Grčkoj treba ozbiljan otpis dugova (to se radilo tokom istorije vrlo često i uopšte nije takva drama kao što trtljaju debili iz, ponajviše, nemačkih medija), i program podsticaja ekonomije koji nije baziran na apaurdnoj ideji da će smanjenje kupovne moći dovesti do restarta ekonomije. To je ono što kreditori apsolutno moraju da prihvate ako žele svoj novac. Sa druge strane, Siriza je preuzela jako ozbiljne obaveze u pogledu strukturnih reformi i posle OXI glasa nemaju nikakvo pravo da ne uđu u snažno čišćenje svog dvorišta, što podrazumeva udar na korupciju i klijentelizam koji su gajili njihovi predhodnici.

Za sve ovo potreban je sveobuhvatan sporazum koji će napraviti ozbiljni državnici sa dalekosežnom vizijom budućnosti, pa sam malko skeptičan u takav ishod.

 

Grčkoj je potreban Maršalov plan, a ne drndanje oko kamata.

Link to comment

Ok, ali kako planiraju? Taj deo sam propustio. I traze li jos pomoci ili ce sami izgurati iz krize?

 

Grčka vlada ne želi da istupi iz evrozone (ali to više nije u njenim rukama). Oni žele da se pomoć nastavi uz nov paket fiskalnih mera, sa manje neuspele štednje a više realnog otpisa.

Link to comment

Grčka vlada ne želi da istupi iz evrozone (ali to više nije u njenim rukama). Oni žele da se pomoć nastavi uz nov paket fiskalnih mera, sa manje neuspele štednje a više realnog otpisa.

 

ma sada su ušli u uncharted water. ne postoji nikakav plan za organizovan Grexit, ni u Briselu ni u Atini.

Ne mogu da zamislim da se sutra poveća ELA cap. Nažalost, mislim da su bonovi za gorivo i životne namirnice sasvim realna opcija u najbližoj budućnosti.

Link to comment

ma sada su ušli u uncharted water. ne postoji nikakav plan za organizovan Grexit, ni u Briselu ni u Atini.

Ne mogu da zamislim da se sutra poveća ELA cap. Nažalost, mislim da su bonovi za gorivo i životne namirnice sasvim realna opcija u najbližoj budućnosti.

 

Ja mislim da onaj Plan Z još kako postoji i možda već u ovom trenutku neko pritiska dugme.

 

Fora je u tome što su tržišta već pokazala da šok koji će taj plan izazvati neće biti ni približno podnošljiv kao što neki misle. Tako da ovim kretenima iz CDU ostaje da mozgaju šta im se više isplati: da počev od Grčke krene masovno otpisivanje dugova unutar evrozone ili da se demonstrira sila sa potpuno nepredvidivim i potencijalno katastrofalnim posledicama.

 

Dajem nekih 52-48 u korist ove druge opcije jer egomanija je čudo. Neće oni dozvoliti da ih tamo neki Grci demokratskim putem prizovu pameti.

Link to comment

Nažalost, mislim da su bonovi za gorivo i životne namirnice sasvim realna opcija u najbližoj budućnosti.

Ko god se zatekne u Grckoj na letovanju, autom, narednih dana, neka se pobrine da kolicinu goriva u rezervoaru drzi na nivou dovoljnom da se dokopa Makedonije/Bugarske...

Link to comment

Mislim da su partije i grupe partija imale unapred najavljene kandidate za predsednika Komisije, Parlamenta itd. Oni koji su najbolje prošli na izborima su naravno progurali svog kandidata (Junkera) na glasanju u parlamentu. Ostaje naravno sićušan problem izlaska od 42% i kompletne beznačajnosti svih tih EU institucija u odnosu na nacionalne vlade zemalja članica. Baš će u Britaniji, Nemačkoj ili Francuskoj elektorat ozbiljnije shvatiti Evropsku komisiju nego sopstvenu vladu. Te evropske institucije ne mogu da hendluju 1 Orbana a ovamo treba da uspostave nekakav autoritet nad 27 zemalja, how yes no...

 

Svaka grupa je imala "candidate designate" za predsednika Komisije. Junker je bio to kod EPP, Šulc kod S&D, Cipras kod evropske levice, Šulc je dobio mesto predsednika parlamenta kao predstavnik druge po veličini grupacije jer je prva (EPP) dobila predsednika Komisije.

 

I potpuno si u pravu, glasanje za MEP svugde po inerciji prati ono kako bi birači glasali na nacionalnim izborima, posebno ako se evropski i nacionalni poklope. Ti evropski izbori se otaljaju i generalni je utisak medju običnim svetom da evropski funkcioneri padaju s Marsa il rastu na drvetu. 

Link to comment

Guardianov novinar, po meni ispravno, predviđa moguću prvu taktiku kršćansko-demokratskih tupsona:

 

 

The temptation for the creditors could be to let the Greeks sweat a bit, to see if a couple of weeks of a cashless economy can do what the referendum could not: effect regime change. Tsipras would be under pressure to resign and call fresh elections if the economic news worsens, and that might result in the election of a government more amenable to the rest of Europe.

But playing it long is risky. Greece might be forced out of the euro before Tsipras gets round to resigning, so desperate is its economic plight. What the creditors should do is to respect the result of the referendum, realise that they have to give Greece something in order to prevent the crisis escalating out of control, and recognise that debt relief must be an explicit part of a funding package that will see the eurozone’s weakest member through the next couple of years. Put simply, they should try a bit less stick and a bit more carrot....

Link to comment

Grčka vlada ne želi da istupi iz evrozone (ali to više nije u njenim rukama). Oni žele da se pomoć nastavi uz nov paket fiskalnih mera, sa manje neuspele štednje a više realnog otpisa.

pa reko onomad varufakis da ne mogu baš da ih izbace i da će ako bi to hteli, grci potegnuti sva pravna sredstva itd

Edited by dùda
Link to comment

@beowl

 

baš čitam. to se uklapa u dosadašnji razvoj.

normalno, to je boldrikovski plan.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

 

Guardianov novinar, po meni ispravno, predviđa moguću prvu taktiku kršćansko-demokratskih tupsona:

 

 

The temptation for the creditors could be to let the Greeks sweat a bit, to see if a couple of weeks of a cashless economy can do what the referendum could not: effect regime change. Tsipras would be under pressure to resign and call fresh elections if the economic news worsens, and that might result in the election of a government more amenable to the rest of Europe.

But playing it long is risky. Greece might be forced out of the euro before Tsipras gets round to resigning, so desperate is its economic plight. What the creditors should do is to respect the result of the referendum, realise that they have to give Greece something in order to prevent the crisis escalating out of control, and recognise that debt relief must be an explicit part of a funding package that will see the eurozone’s weakest member through the next couple of years. Put simply, they should try a bit less stick and a bit more carrot....

 

 

Caroline Lucas je imala još bolje

 

 

 

“History shows us that countries can escape crippling debt in a just way. In 1953, at London Conference, Greece was among the European nations signing a deal which allowed for the cancellation of German debt, to enable the country to grow again after the destruction of the Second World War. Europe needs to come together to offer the Greeks a deal which allows their country to be rebuilt.”

 

ali ona se pita tačno ni za šta...

Link to comment

I ovi se sada pridružili El-Erijanu koji je još pre referenduma tvrdio da je rizik 85%.

Edited by vememah
Link to comment

Caroline Lucas je imala još bolje

 

 

ali ona se pita tačno ni za šta...

Mislim da je to sve potpuno pogrešna analogija - evropske zemlje su dobile američke pare, vojnu pomoć i bezebdnosne garancije a zauzvrat su otpisale nemačke dugove. Sada nema ko šta da dobije u zamenu za otpis grčkih dugova, tj može da dobije ovo što je sada - Grčku u EZ/EU, a ne mislim da oni misle da je to 1 must.

 

 

Izbalansirani razvoj događaja sledećih nedelja, između teranja Grka napolje i davanja love (da ne kažem Šelingova tačka cele igranke) je da će usled nečinjenja (pre svega) i činjenja Grčka prosto bankrotirati unutar EZ. Banke će možda otvoriti u utorak, ali para verovatno neće biti. Da li će onda reagovati kreiranjem svojih IOU/valute, videćemo.

Edited by Prospero
Link to comment
×
×
  • Create New...