Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Da.

 

 

20:17: No plans for emergency Eurogroup

 

There are no plans for an emergency meeting of eurozone finance ministers on Greece on Monday after Greeks voted overwhelmingly to reject the terms of a bailout deal with international creditors, a eurozone official said on Sunday.

Asked whether a meeting of the Eurogroup was planned for Monday, the official, speaking on condition of anonymity, told Reuters: "No way. (The ministers) would not know what to discuss."

Edited by Prospero
Link to comment

Izborima za Evropski parlament i Komisiju prošle godine. Cipras je bio jedan od protivkandidata Junkeru.

 

The final turnout figure for the 2014 European Parliament elections reached an all-time low at 42.54%, and thus marked a continued downward turnout since the first direct election.

Била оно листа Јункер-Туск, спрам Ципрас'-? . 

Link to comment

Daj Vaso promeni ploču. Jedino je Dragi neizabran (kao i svaki guverner CB), Junker, Šulc, Tusk itd. su svi izabrani na izborima

 

 

Svi do jednog posredno. Junker na predlog EPPa, Tusk je izbor Saveta Evrope, Šulc izbor parlamenta. Na izborima 2014. su se na listiću pojavili Junker i Šulc, al samo kao kandidati za MEP u Luksemburgu i Nemačkoj.

Link to comment

Samo jedno pitanje - je l ovo sad znaci da su Grci odlucili da ne vracaju pozajmljene pare?

da, ali u Bildu.

Link to comment

Ja mislim da se neće u najgorem slučaju Grci izaći iz EZ, a možda ni to.

 

Biće novi dogovor, ali će ovoga puta biti na sastancima i neko iz USA, i to ne samo da sluša.

 

Živi bili pa vudeli.

Link to comment

Samo jedno pitanje - je l ovo sad znaci da su Grci odlucili da ne vracaju pozajmljene pare?

 

Ne znači. Odlučili su da ne mogu da ih vraćaju onako kako su zamislili tutumraci koje je Harper danas lepo opisao.

Link to comment

Ja mislim da se neće u najgorem slučaju Grci izaći iz EZ, a možda ni to.

Biće novi dogovor, ali će ovoga puta biti na sastancima i neko iz USA, i to ne samo da sluša.

Živi bili pa vudeli.

jako sumnjam da će se Obama pačati u ovu priču više nego što mora.

Link to comment

to. ili fiskalna unija u kojoj odluke donose izabrana lica, ili razlaz.

 

Mislim da malo preterujete sa hejtom prema ,,neizabranim" licima.

 

Mislim da si ti pitao pre koju stranu koji je kurac ovaj Šulc i ko je njega izabrao (izvini ako sam te pomešao s nekim), pa eto Šulc je izabrani predsednik evropskog parlamenta, najdemokratskije institucije EU, a došao je u poziciju da ga poslanici izaberu na to mesto jer je izabran i sam kao poslanik na listi SPD na izborima za EP, na kojima su pravo glasa imali...svi građani EU. To što je izlaznost na izborima za EP niska i što te izbore glasači diljem EU uglavnom ne fermaju, je jebiga i do tih glasača, imali su dosta vremena da shvate odakle dolazi danas većina zakonodavstva i odluka koji utiču na njihove živote. A i EP odavno nije samo debatni klub kao što je bio na svom početku, sada ima i nadležnosti i moć.

 

A za ostala tela - Evropski savet sastavljen je od premijera/predsednika država članica - koji su demokratski izabrani na izborima. Pa onda ti premijeri/predsednici biraju svog predsednika saveta (trenutno Tusk). Svaka država - tj. njena demokratski izabrana vlada - predlaže jednog člana evropske komisije. Sastav komisije mora da bude odabran od demokratski izabranog EP. Savet predlaže predsednika komisije (trenutno Junker), koga opet mora da izabere demokratski izabran EP. Ako govorimo o evrogrupi, to su ministri finansija, članovi demokratski izabranih vlada članica EU.

 

Elem, demokratski legitimitet postoji, naročito nakon Lisabonskog ugovora koji EP dao gore opisane nadležnosti pri izboru članova i predsednika komisije.

 

Problem nije u nekom ,,demokratskom deficitu" (postojeći ostatak tog ,,deficita" bi se lako rešio tako što bi sami birači masovno izašli na izbore za EP, pa bi tako glas EP morao da se čuje čak i u oblastima gde su mu nadležnosti samo savetodavne/debatne ili skroz nepostojeće), nego u mehanizmu odlučivanja na nivou EU - težnji ka konsenzusu, postojanju veta pojedinačnih članica, komplikovanim formulama za preglašavanje, kvazikonfederalnom uređenju gde šefovi vlada/država članica imaju preveliku moć, a oni ne gledaju EP i evropske izbore već svoje nacionalne i staraju se o nacionalnim temama a ne samo evropskim).

 

Pritom, povik ,,ko te izabrao bre da odlučuješ o meni/nama" je često (ne)skriveni krik da se taj neki (evropski komesar, ili šta već) ,,ukine" ili obezvlasti, a ne da mu se da demokratski legitimitet tj. da se zameni nekim izabranim licem. Evropski birači nigde nisu pokazali želju za jakom, direktno izabranom (bez uticaja vlada članica) izvršnom vlašću na nivou EU, i verovatno bi se jako bunili u velikom broju kada bi to neko pokušao da uvede. Mogu da zamislim ,,sreću" nemačkih ili francuskih glasača kada shvate da neko lako može da ih preglasa na evropskom nivou, ili grčkih, letonskih, danskih ili švedskih kada shvate da ih je toliko malo da im je uticaj daleko opao nego pod više konfederalnim, postojećim, sistemom. Većina evropljana i dalje percepira demokratski proces kao nešto nacionalno, što se odvija unutar sopstvenih državnih granica - prebacivanje više moći na evropski nivo, pa čak svi bili direktno izabrani na tom nivou, bilo bi percipirano kao napad na njihove demokratske slobode i prava, jednako kao i nešto što radi ,,neizabrana" EU birokratija. Evropski demos (još uvek) ne postoji.

Link to comment

Ne znači. Odlučili su da ne mogu da ih vraćaju onako kako su zamislili tutumraci koje je Harper danas lepo opisao.

Ok, ali kako planiraju? Taj deo sam propustio. I traze li jos pomoci ili ce sami izgurati iz krize?

Link to comment

Nekako sumnjam da mogu sami da se izvuku iz krize. Pre će biti da smatraju da je referendum polazna tačka za nove pregovore, "desio se narod pa vi sad vidite šta ćete dalje".

Link to comment
×
×
  • Create New...