Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Možda jesu malji deca ali njihova privreda je bankrotirala a privrede onih bejlautovanih evropskih igrača nisu bankrotirale i imaju snage da vraćaju makar kamate ako ne glavnice. U tome je ta sićušna razlika. U Grčkoj imaš npr banku koja je pozajmila 20 milijardi evra državi i to će da ide na otpis, i onda sa takvim otpisom oni keširaju 350 miliona dolara u istanbulski balon nekretnina (a portfolio im inače pune klijenti iz sve samih konkurentnih privreda poput srpske, rumunske, kiparske, egipatske, makedonske...) Pa ne ide, jbg. Takve ni ja ne bih bejlautovao.

 

Ponoviću: šta god da su grčke banke radile, to je smešno u poređenju sa tim šta su zapadne banke radile...one banke koje su i ,,napravile" ovu krizu koja još uvek traje. Grčke banke možda jesu investirale u uglavnom loša tržišta ali su zbog toga sami ti plasmani konzervativni - u Srbiji, za razliku od SAD na vrhuncu ludila koje i stvorilo sve ovo sranje, niko nije mogao da dobije kredit za stan na ,,majke mi". Siguran sam da isto važi i za Kipar, i Grčku, i Tursku, i Bugarsku. Dok su s druge strane zapadne banke slupale tonu para u CDO hartije sastavljene od kredita koji su podobijali ljudi sa vrlo malim prihodima (ili čak bez redovnih prihoda) da kupuju McMansions na vrhu američkog nekretnitnskog ludila. Ili šta tek reći o britanskim, francuskim, i nemačkim bankama koje su ulupale milijarde u irski nekretninski balon? (btw, Istanbul ima više od 3x više stanovnika od Irske na manjoj teritoriji, dakle daleko logičnije mesto za bum nekretnina nego 1 Irska)

 

I šta znači ,,grčka privreda je bankrotirala"? Grčka država je bankrotirala, kao što bi bankrotiralo pola EU da nije bilo bejlautova...a privreda je ,,bankrotirala" tek nakon idiotski primenjene ,,štednje" koja je ubila četvrtinu privredne aktivnosti. S druge strane, da nije bilo državnih para (uz obimno štampanje istih), mnoge bi druge EU privrede ,,bankrotirale" (i pre samih država).

 

I da se vratimo na Grčku samu. Kažeš, grčke banke su suludo pozajmljivale grčkoj državi. Pa nisu one jedine, jednako suludo su pozajmljivale i strane banke - i upravo je poveriocima - dobrim delom strancima - otišla ogromna većina ,,bejlaut" para. Da je Grčka dugovala samo svojim bankama, ne bih se ni približno niko sa njima toliko baktao pre 5 godina, međutim kako je njihov dug ,,plovio" po celoj Evropi morale su da se spašavaju raznorazne nemačke, francuske, italijanske, španske, holandske itd. banke. Da ponovim dakle: nisu grčke banke po pitanju stvari koje su bitne za ovu krizu ništa grđe od svojih zapadnih kolega, naprotiv. Ako je spašavana 1 Dexia, onda i svaka grčka banka zaslužuje spašavanje i podršku.

Link to comment

Sa moralnog stanovišta to jeste tako ali praktično stanovište kaže da je najpre država fulala a potom je privreda, onako kilava kakva je već bila, udavljena u onim idiotskim austerity merama. Grčke banke neće pregurati ovu krizu osim ako im ECB ne upumpa neki all-time bailout od stotinak milijardi evra što će se desiti na sveti nikad. Ja sa svog ličnog stanovišta svakako ne bih bejlautovao ni one evropske, neka svi popadaju što se mene tiče. Ali spasavanje grčkih po rezonu: "ako ste mogli njih, možete i nas" Grčkoj neće ništa suštinski rešiti. Samo će dodatno ukoreniti razmišljanje da je moguće sve nastaviti po starom.

Link to comment

jel se to meni cini ili IMF i Nemacka pokusavaju da izboksuju dogovor za koji znaju da ce izazvati pad vlade u Atini i nove izbore?

sve mi se vise cini da je to jedini cilj ove igrice.

Link to comment

Cilj Brisela je da izbegnu kataklizmu koja im ne gine ukoliko se zeznu pa svojoj javnosti saopšte realnost koju pominješ. Onog trenutka kada neko tamo javno prizna da grčki dug nikada neće biti vraćen, odnosno krene da ga u to ime otpisuje, kreće istovetan reality check sa španskim, portugalskim, italijanskim i ko zna kojim sve još dugovima. Pretpostavljam da ti je jasno kakvu ekonomsku i političku lavinu bi to pokrenulo. Brisel, baš kao i Grčka, pokušava da "ostane živ" samo na nekom makro nivou. Međutim, njihova realnost je opet pa slična grčkoj - oni samo mogu da kupe nešto vremena i sve se svodi na to da li će tokom tog kupljenog vremena uspeti da smisle nešto pametno.

 

uvek sam za kupovinu vremena kad se ima cemu nadati. ali, a zato sam i okacio onaj tekst o portugalu gore, cela konstrukcija spar-diktata je pogresna na nivou EZ. Who cares za bloody Letoniju kad privrede od zajedno 100m ljudi (Italija i Spanija) ne mogu da dodju sebi 6 godina posle pocetka krize. Zato sam ubrzo posle pocetka ove najnovije grcke krize i poceo da vise pisem i da me vise interesuje stanje na nivou EZ nego bas konkretno Grcka. EZ ne ume da dodje na nivo od 2008-me, ali tako je to kada umesto ekonomskih teorija uposljavas moralne imperative.

 

 

U suštini da, to se gubi iz vida kad se bombarduje ukupnom visinom duga i odnosom sa BDP, a zaboravljaju se anuiteti nikako nisu neodrživi.

 

 

Ma  nisu, sada, ali bice kad privreda ponovo prezivi kontrakciju sto ce se svakako desiti bilo po ovome sto predlaze troika, ali i po ovome sto je predlozila grcka vlada. Prosto problem ce se samo odloziti. Brigo moja predji na drugu generaciju politicara. 

Link to comment

jel se to meni cini ili IMF i Nemacka pokusavaju da izboksuju dogovor za koji znaju da ce izazvati pad vlade u Atini i nove izbore?

sve mi se vise cini da je to jedini cilj ove igrice.

 

ne mozda direktno pad, ali podelu u vladajucoj koaliciji. Nije im to prvi put.

Link to comment

Presek poslednjih predloga kreditora, čini se negde da je na sredini između starog grčkog predloga i MMF-ove revizije, iako uglavnom naginje ka načelnim pozicijama MMFa:
 

Leaked: Creditors’ bailout plan for Greece sent to eurogroup
Peter Spiegel
Jun 25 11:45 |

Eurozone finance ministers have begun to gather for their fourth meeting in a week, attempting yet again to strike a deal on a package of Greek economic reforms to release a desperately-needed €7.2bn in bailout funds to Athens.

The ministers have been sent what one official termed a “feasibility blueprint” – but the Financial Times has obtained a copy and it looks very much like the version creditors annotated and sent back to Athens on Tuesday. We’ve posted a copy of the document here.

The first place to look is page three of the nine-page document, where the section on pension reforms begins. This has become the major sticking point between the two sides and, while it makes some concessions to the Greek government, it is very much in keeping with creditor demands that early retirement schemes be curtailed and the effective retirement age be raised very quickly.

Under the plan sent to finance ministers, Athens would ensure the retirement age is moved to 67 by 2022, significantly faster that Alexis Tsipras, the Greek prime minister, had sought. Originally, Athens was pushing for 2036, but Mr Tsipras’ compromise plan submitted on Monday moved that to 2025.

There is an important creditor concession in the pension reforms, too, though. Creditors have been trying to get rid of a “solidarity grant” programme that provides a top-up bonus to poorer pensioners, know by the Greek acronym EKAS, by 2017 at the latest. Athens had offered 2020. The new plan splits the difference and goes with December 2019.

The EKAS phase-out will start immediately, however, with the wealthiest 20 per cent of the recipients losing the benefit as soon as legislation is passed.
There are some other elements of the Greek plan that survived as well, including raising contributions pensioners must make towards healthcare form 4 per cent to 6 per cent.

The other major sticking point between the two sides has been an overhaul of Greece’s value-added tax scheme. Here, too, the plan makes some compromises to the Greek plan. Creditors had originally sought a simplified two-tier system with most goods taxed at the top 23 per cent rate. Creditors have now gone along with a Greek idea of a three-tier system, including a “super-reduced” rate of 6 per cent for pharmaceuticals, books and the theatre.

Importantly, the creditors have conceded on keeping electricity in a middle 13 per cent VAT rate, something Athens has long demanded. “Basic food” also goes into the middle rate, but it appears all other kinds of foods – including restaurants and processed foods – goes at the higher 23 per cent rate. Athens has attempted to keep process foods at the reduced middle rate.

Another blow to Athens: the creditors plan would strip out VAT exemptions for Greek islands. This is particularly sensitive for Mr Tsipras’s coalition partner, the Independent Greeks, who have argued it was unfair for some of Greece’s most remote islands to pay the same kind of taxes that mainlanders do.

On other tax matters, creditors keep Athens’ idea of raising corporate taxes from its current 26 per cent rate, but rather than moving it to 29 per cent as Mr Tsipras suggested, it would be 28 per cent under the creditors’ plan. Gone is the Greek idea of a one-time 12 per cent tax on all corporate profits over €500,000. But the plan keeps Mr Tsipras’s plan to raise luxury tax on yachts from 10 per cent to 13 per cent.

Link to comment

Ovo za penzije, nek trazi da ostane 2022, ali da se unese u dogovor ponovna procena recimo 2018 ili 1019 za to i generalno ima ovde elemenata za kompromis imho

Edited by MancMellow
Link to comment

Zaoštravanje:

 

 

Cipras izduvao za samit Evrozone o Grčkoj koji je tražio, nema zaobilaženja trojke:

 

 

U subotu verovatno nova Evrogrupa:

Edited by vememah
Link to comment
Ireland Thursday said it won't support debt relief for Greece, reports the Irish Times, with PM Enda Kenny answering 'No' when asked the question. Athens says its debt is unsustainable but creditors are currently refusing to consider restructuring it. Euro finance ministers will meet again Saturday on Greece.

 

Link to comment

Raspored u slučaju dogovora.

 

 

Lagard neće čekati 30 dana da obavesti odbor MMF-a o Grefaultu.

 

Edited by vememah
Link to comment

Kroz maglu se secam da je irski bailout kostao 40 milijardi evra.

Edited by Грешни Василије
Link to comment
×
×
  • Create New...