Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ja pričao sa par pozicioniranih™ persona u EIB i EBRD, oboje potvrdili da je čitav proces izbacivanja Grčke iz evrozone spreman, razradjen i u slučaju aktivacije tehnički sprovodljiv u jednoj radnoj nedelji. Sve naknadne rasprave, ratifikacije i pravna usaglašavanja sa Lisabonskim ugovorom obavljala bi se u situaciji u kojoj je Grčka de facto i praktično izvan evrozone, tako da mogu da traju koliko god. Ume jevropa još kako da batali legalizam ako je stani-pani.

 

pa ne znam kako bi to moglo da izgleda, zaista. mislim znam sta su znaci defakto izbacivanja iz evrozone, recimo ecb prestane da finansira grcke banke i sve to, ali...prosto, kako? 

sad mi pada na pamet da bi mozda kao CG ili Kosovo mogli da koriste evro u tom prelaznom, ratifikacionom periodu i kao ne-clanica.

Link to comment

sad mi pada na pamet da bi mozda kao CG ili Kosovo mogli da koriste evro u tom prelaznom, ratifikacionom periodu i kao ne-clanica.

 

Ne bi, jer u datoj situaciji koristiš valutu zemlje (u ovom slučaju monetarne unije) bez mogućnosti da utičeš na osnovne monetarne agregate tj. monetarnu politiku. CG i Kosovo su privrede reda veličina osrednjeg nemačkog grada, u sklopu cele priče čak ne ni statistička greška, pa im se to trpi i dozvoljava. U ovom slučaju to jednostavno nije moguće, niti bi se Grčkoj isplatilo, jer jedina dobra stvar povratka domaće valute jeste mogućnost devalvacije.

 

edit: opt-out ili kick-out iz monetarne unije će nužno povući i grčki byebye političkoj uniji, carinu na svu robu i još mnogo toga - drugačije se ne isplati.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ovo igranje s vatrom sa strane Brisela tj. prevashodno Nemaca i njima bliskih je jako jako neodgovorno...

 

Ovde ECB treba da izađe i da kaže: mi ćemo dati neophodnu podršku grčkim bankama i grčkoj centralnoj banci, bez obzira na to da li grčka država bankrotira ili ne, nećemo dozvoliti propast grčkog bankarskog sistema. Da li će Grčka imati para da vraća kredite ili da plaća plate i penzije to ne znamo i u ovom smislu i nas ne zanima, uradićemo šta treba. To bi bio jasan da ECB stoji iza evra, i da je evra jedna valuta a ne 19 različitih sa istim imenom i fiksiranim kursom. Takođe to bi postavilo presedan u smislu da država članica može da bankrotira a da to ne utiče fatalno na evro i bankarski sistem evrozone.

Link to comment

 

 

edit: opt-out ili kick-out iz monetarne unije će nužno povući i grčki byebye političkoj uniji, carinu na svu robu i još mnogo toga

 

npr, novih jedno 2 miliona nezaposlenih...2 miliona je konzervativna procena. boktepita u stvari koliko ima grka u ostalim clanicama EU koji ne bi mogli da dobiju radnu dozvolu

Edited by MancMellow
Link to comment

Kapiram da bi svi ti ljudi dobili neke ,,obične" radne dozvole za strance (tj. bili bi prekvalifikovani u novi status preko noći) pod uslovom da imaju posao (mogu da zamislim koliko bi neki gazda Nemac bio ,,srećan" kada bi mu rekli ,,e sad moraš da otpustiš ovih 20 radnika..."), ali onog trenutka kada ostanu bez posla...

Link to comment

Da, u stvari zvanicne procene su nize, ali nemam pojma, negde sam procitao da ih ukupno u drugim zemljama EU ima na milione. Ok, mozda nije tako strasno, mada i 500 hiljada da im se vrati u ovakvoj situaciji bi bio uzas, jer ko zna za koliko ljudi oni salju pare nazad u Grcku

Edited by MancMellow
Link to comment

Mnogi su se verovatno kvalifikovali za stalni boravak a neki verovatno podobijali i državljanstva tako da im lični status ne zavisi od statusa Grčke u EU. No svejedno, ne sam da im se vrati pola miliona, da im se vrati i 100.000 ljudi je u ovom trenutku, kao što kažeš, mnogo.

 

Meni i dalje najviše bode oči ovo ucenjivanje Grčke oduzimanjem pomoći ECB grčkima bankama - mislim tu su najmanji problem sami Grci i same grčke banke, to je igranje sa celim evrom. Jasno je da EU mora da u evrozoni implementira potpunu bankarsku uniju (nešto je potpisano već ali samo su 2 države ratifikovale a i to je nedovoljno a i čini mi se raspored za implementaciju predugačak): 80-90% bankarske regulacije (i 100% te regulacije koje se tiče monetarnog sistema) mora da se preseli na nivo EU/evrozone, nacionalne centralne banke treba da u svom day-to-day poslu (ne mislim dakle na ECB governance) budu samo lokalne branše ECBa koje sprovode njenu politiku, instrukcije i regulacije, a garant za depozite u bankama do određenog nivoa treba da bude isključivo EU kao takva tj. evrozona kolektivno a ne nacionalne države. I onda kao što je ovde recimo Anduril spominjao, treba da se uspostavi mehanizam koji dozvoljava zemlji članici da bankrotira, bez da to utiče na njen bankarski sistem (mislim uticalo bi u odnosu na to koliko banke drže tih državnih obveznica, ali tu bi se stalo) i monetarnu uniju u globalu, kao što u Americi mogu da bankrotiraju gradovi i okruzi - države nemaju zakonski mehanizam za bankrot u SAD, ali kada bi jednostrano bankrotirale (a la soverign default) to ne bi izazvalo raspad dolara.

Link to comment

To je politička unija a.k.a federacija, one step further koji se u toj situaciji mora dogoditi je i fiskalna unija a taj film cenim da do kraja decenije, dok se neke druge stvari ne reše, nećemo gledati.

Link to comment

Zašto je zavrtanje slavine grčkim bankama problem? Treba ih pustiti da i dalje rade kao do sada i pozajmljuju pare da bi ih ulupavale u projekte tipa vojvodjanska banka? Ili da na svu krizu i raspad sistema kupuju poslovne zgrade u Istanbulu za 350 miliona dolara? Može pomoć ECB, ali prvo da grčko regulatorno telo uvede prinudnu upravu u svim bankama a tužilaštvo da se malkice pozabavi aktivnostima smenjenog menadžmenta.

Link to comment

Cuo sam neku informaciju o tome da je moguce kupiti nekretninu u Grckoj (u Solunu da budem precizan) i dobiti drzavljanstvo. Pretpostavljam da nije istina? Kaze mi koleginica da je cula na B92.

Link to comment

koliko sam ja video, istina je, pod uslovom da je nekretnina minimum 250 000€ vredna.

 

Ona je pominjala cifru od 50 000.

 

Gde to ima da se proveri?

Link to comment

Pa za te pare (za 250k funti doduse) mozes da otvoris firmu i dobijes boravisnu i radnu dozvolu u UK, a ne u Grckoj :D

 

Jedno je boravisna dozvola, a drugo full drzavljanstvo...

Link to comment
×
×
  • Create New...