Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ne vredi Manc. Ti o grckoj vladi sudis na osnovu namera i licnih projekcija, a ne na osnovu politickih poteza grcke Vlade.

 

Ono, namere, pakao i tako to... 

 

Kada je rec o namerama, na taj nacin se moze braniti (a i brani je satro-nacionalista Cvijanovic iz Standarda) i Vuciceva politika.

 

Ne mogu ono, ne mogu ovo, rizicno je, koalicija, MMF, trte-mrte... Sta mogu? I kako su razliciti od ND/PASOK-a osim po retoririci? Koja je razlika ako u zaustavnom vremenu pristanu na sve ono sto su ranije odbacili uz uslov da se trojka preimenuje u institucije i proglasi pobeda?

Link to comment

Ne vredi Manc. Ti o grckoj vladi sudis na osnovu namera i licnih projekcija, a ne na osnovu politickih poteza grcke Vlade.

 

Ono, namere, pakao i tako to... 

 

Kada je rec o namerama, na taj nacin se moze braniti (a i brani je satro-nacionalista Cvijanovic iz Standarda) i Vuciceva politika.

 

Ne mogu ono, ne mogu ovo, rizicno je, koalicija, MMF, trte-mrte... Sta mogu? I kako su razliciti od ND/PASOK-a osim po retoririci? Koja je razlika ako u zaustavnom vremenu pristanu na sve ono sto su ranije odbacili uz uslov da se trojka preimenuje u institucije i proglasi pobeda?

 

Iznarvirao si me 

 

Ja o grčkoj vladi sudim sa mnoooogo višeg nivoa od onog na kome većina vas ovde posmatra situaciju. Izuzeci znaju koji su. 

 

Laku noć

Link to comment

Iznarvirao si me 

 

Ja o grčkoj vladi sudim sa mnoooogo višeg nivoa od onog na kome većina vas ovde posmatra situaciju. Izuzeci znaju koji su. 

 

Laku noć

 

Mozes o grckoj situaciji da sudis sa viseg nivoa, o grckoj Vladi tesko. Na muci se poznaju junaci. Sta god neko kaze da je Cipras trebalo da uradi, tvoj odgovor je ne moze zbog IMFa, Merkelove, a je l bi vi to voleli... i tako redom. Nije gcka Vlada tragicni junak tragedije.

Link to comment

Siriza se upinje da potvrdi tezu o klovnovima koju je juče izrekao gensek CSU-a Andreas Šojer.

 

SYRIZA party says rallies of support are the government's 'strongest weapon' in negotiations

http://www.newsbomb.gr/en/story/597693/syriza-party-says-rallies-of-support-are-the-government-s-strongest-weapon-in-negotiations

 

Ne znam samo jesu li puštali Tarmija Rićmija (Ne može nam niko ništa...) na tim jučerašnjim mitinzima u Atini.
 

Link to comment

Statis Kuvelakis, londonski profesor i član CK Sirize o vladinom neuspešnom pregovaranju:

 

“Either Tsipras commits political suicide and accepts these measures, or he says the big ‘no’. What is sure is that after five months of so-called negotiations the outcome is worse than the starting-point which is absolutely absurd. The government waited five months, when its coffers were empty and its position extremely weakened, to delay payments to the IMF,” said Kouvelakis who sits on Syriza’s central committee. “It should have done that earlier, just as it should have made clear to lenders that if they don’t change their attitudes, there are alternative solutions.”

 

http://www.theguardian.com/business/live/2015/jun/17/greek-crisis-austria-default-ecb-banks-live#block-558188eee4b06ca1215f2688

 

Poznati bloger Greek Analyst kaže da ne bi bio u koži Ciprasa i Varufakisa ako se kontrole protoka kapitala uvedu pre zenita turističke sezone:

 

Juče podignuta skoro milijarda evra iz grčkih banaka:

 

Mala očekivanja od sutrašnje Evrogrupe:

 

Predsednik Deutsche Bank kaže da ECB prestaje sa ELA podrškom grčkim bankama kada se ispostavi da definitivno nema dogovora. ECB je danas podigla ELA za 1,1 mlrd evra sa 83 na 84,1.

 

Link to comment

Mozes o grckoj situaciji da sudis sa viseg nivoa, o grckoj Vladi tesko. Na muci se poznaju junaci. Sta god neko kaze da je Cipras trebalo da uradi, tvoj odgovor je ne moze zbog IMFa, Merkelove, a je l bi vi to voleli... i tako redom. Nije gcka Vlada tragicni junak tragedije.

 

Zato to sto ovde na forumu kazu da je trebalo da uradi su uglavnom (da budem jako blag) potpuno nesuvisli predlozi. S druge strane, na forumu sam procitao da je Krugman neka budala, Stiglic da ne pricam, Piketi socijalista, jedino ostaje da vidim sta je Blanchard - koji je sam rekao da Grcka mora da napravi jos neki korak, da, ali da debt relief mora da se desi, jer je dug prosto preveliki - veroavtno neki komunista ili ludak. E sad, pazi, kad to kaze glavni ekonomista IMF, ovog istog IMF-a onda mozes da zamislis u kojoj meri je to neophodnost. Grcka vlada nije bezgresna naravno, nit ja imam neka ne znam kakva osecanja za njih, ali jebote, ljudi pokusavaju da izbore nesto. I sad samo nemoj(te) one gluposti o kravatama ili maltene jedenju rukama za stolom jer su to apsolutne gluposti koje veze s vezom nemaju. 

 

Ona politika nije dala rezultat. Jeste, stabilizovao se budzet, ali kakve veze to ima kad glavni cilj nije ispunjen 

 

Blanchard

 

 

 

In the program agreed in 2012 by Greece with its European partners, the answer was:   Greece was to generate enough of a primary surplus to limit its indebtedness.  It also agreed to a number of reforms which should lead to higher growth.  In consideration, and subject to Greek implementation of the program, European creditors were to provide the needed financing, and provide debt relief if debt exceeded 120% by the end of the decade.

 

Dug je otisao u 3pm mnogo pre kraja decenije. Ako je Cipras "klovn", sta su onda ND i Samaras, svetska cirkuska federacija? I sve vlade pre. Mislim daj meni da pravim budzet i napravicu ga na 20 dinara, a potrosicu 10. Imacu surplus 50%, al ce zato sve okolo da stane, a dug po osnovu kamata i dospeca ce otici na 10000%.Znaci, jednostavno, stvari moraju da se menjaju. Tacka. A pricao o tome kako, jeste, oni se zalazu i za ponesto normalno, ali...jbg taj stajling je problem ili hard stance prema Nemcima. Pa i ND je trazila olaksanja, lepo i kulturno molila i dobili su nista ili skoro nista, u svakom slucaju nista sto bi iole promenilo rezultat. Ili ne moraju stvari da se menjaju, nek ih puste da odlete u ambis pa da vidimo. Jer, realno - svejedno je. I ovo je put u ambis. Ili, daj mi jednog svetski priznatog ekonomistu koji je lepo objasnio kako ce ovakva ekonomska politika prema Grckoj tacno da profunkcionise i na kojim teorijskim (pret)postavkama se zasniva. Zanima me da procitam, zaista. 

 

I nije tacno da oni hoce da trose (posebno ne konkretno) nemacke pare, budzet je bio u plusu. Oni traze debt relief, a o tome

 

 

The burden of debt was far from the only reason per capita GDP in Sub-Saharan Africa stagnated for two decades from 1980 but the west agreed that growth would not get off the ground without large-scale forgiveness.

Advertisement
 

There’s no magic point at which debt becomes “unsustainable”but in order for countries to qualify for help under HIPC, they had to have debt repayments that swallowed up 20% of government revenues. Calculations by the Jubilee Debt Campaign suggest the figure for Greece has hit 30%.

 

http://www.theguardian.com/world/2015/jun/17/greece-burden-debt-imf-european-neighbours-too-much

 

Na kraju, svaka kritika Syrize da nije dovoljno levo od strane onih koji su ih u pocetku optuzivali da su, ne znam, neki komunisticki ludaci, je cisto licemerje. Varufakis je na samom pocetku mandata rekao da je njihov cilj da "spasu kapitalizam" uGrckoj, a ne da grade neki komunizam. To sto se u ovih 20 i kusur godina zaboravilo da i u kapitalizmu mogu da budu neki demokratski izabrani socijalisti na vlasti, to je problem onih koji su to zaboravili, a ne Syrize. 

 

 

 

Ne mogu da spavam.  <_<

Edited by MancMellow
Link to comment

sad cu ja malo da kacim tekstove :) tj. editorial

 

 

Underneath the angry words, there is a little movement. The creditors are now demanding slightly less stringency on the fiscal surplus, but there is a way to go. The austerity that they have already imposed has weakened Greece to a self-defeating extent. Financial Times calculations suggest that swallowing the next spoonful of IMF medicine could retard growth to the point where the debt ratio would rise from around 180% GDP up towards 200%.

Of course there are things that Greece should do – taxing pampered elites and busting sclerotic cartels. It needs to give ground here. But taking on powerful targets is not easy for a state that stands on the edge of ruin. To deliver, it first needs to persuade Greek society that it will continue to pay its wage bill, and that its writ will continue to run. That is the precondition to the necessary reforms. So the first big move must be from the creditors. It is to make explicit the ugly reality that is understood, but never spelled out. Namely, that the full Greek debts cannot and never will be repaid.

 

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jun/17/guardian-view-euro-crisis-greek-exit-would-be-europes-tragedy

Edited by MancMellow
Link to comment

Čekaj, sa kojim političkim kapitalom bi ti konkretno krenuo u obračun sa sivim eminencijama pošto si se prethodnog dana posrao na 80% onog zbog čega si izabran? Ne razumem kako ne mogu da ti objasnim da ne možeš sa popularnošću koja (bi tad u tom slučaju) bila negde oko 7% da kreneš na one koji, zapravo, poseduju državu.

 

Sa političkim kapitalom od 149 poslanika?

 

Mislim, levičarska opcija u Grčkoj manje-više tradicionalno ima podršku više od polovine elektorata i ume veoma jako i efikasno da izadje na ulicu i uzme levicu u zaštitu ako je potrebno. Ponekad mora da se malo rizikuje i, ako deep state krene baš oštro, pokažu sopstveni aduti pa kom opanci tom i džeri. Ova varijanta sa postepenim jačanjem do ne znam kog nivoa koji je potreban za obračun sa paradržavom je, da ne upotrebim neku težu reč, čista utopija. Čak i AKP je u Turskoj morala™ da fabrikuje dokaze, organizuje kengurske sudove i nakrši se ustava i zakona za narednih sto godina kako bi postigla 'viši cilj' tj doakala paradržavi. Šta misliš, da je to proces koji će ići lagano, samo kada se Syriza malo stabilizuje i uspostavi kontrolu nad nekim sivim koridorima? Pa, neće. Ima da pršti na sve strane, čekali oni jednu godinu, deset godina ili tri eona. Naravno da je iz njihovog ugla bolje da se načekaju što duže ali tu postoji jedan malecki problemčić - vreme je odavno iscurelo i svako čekanje sada samo povećava konačan ceh. Vreme strategijskih uzmicanja i manevrisanja je prošlo, sad valja naoštriti koplja i mačeve. Ili se lepo predati protivniku i biti deo njegovog sistema koji će - da ti ponovim još jednom - u narednih 20 godina bankrotirati jedno 4-5 puta uz ulične nerede i vanredna stanja.

 

Znam da ti nije namera ali moram da primetim da se tvojom argumentacijom savršeno može braniti SNS i objasniti fenomen Vučića koji sa 50% podrške ne menja ništa već samo oteže stvari do besvesti a onda ostavi sve netaknuto kada više nema vremena za glupiranje. Ono, ja bih hteo al' jbg pritisla Angela, pritisnuo Kirbi, bezbednjaci će me ojaditi ako na njih krenem, ne može ovo, nije vreme za ono, ne mogu protiv predizbornih obećanja, svi traže nešto od mene a niko ne razume moju tragičnu poziciju...

 

Ako nam se baca pegla od tog patetičnog prenemaganja onda ne vidim po čemu to Syriza zaslužuje našu ljubav i razumevanje.

Link to comment

beowle, druze, vucic i sns jesu deo srpskog deep state-a. a syriza def. nije. osim toga, grcki komunisti su zestoko protiv syrize, tako da bi ta levica na ulicama njih rusila, a ne podrzavala. zato im tih 149 poslanika ne znaci ama bas nista, ako ne ispune leva predizborna obecanja.

Link to comment

Ako ih ispune leteće sa vlasti još brže i ekspresnije. Realno mi nije jasno zašto su uopšte sastavljali vladu ako im je pozicija toliko tragična i bezizlazna da siroti nemaju drugog izbora osim da jedno 4-5 godina tupe i lelemude najstrašnije. To je luksuz koji im neće biti odobren. Možda je nepravda što su ND i PASOK u prošlosti imali taj luksuz ali nova pravila su stupila na snagu pa jbg.

Link to comment
×
×
  • Create New...