Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ma ne, nego tvoj je predlog da istovremeno čačnu sve, jer je jasno da je i za ove sa druge strane (IMF) to sa vojskom još gore rešenje. S tim što, naravno, niko o tome neće javno pričati tek tako. Svako iz svojih razloga. Dakle tvoj argument nije pogrešna zbog Grčkog razmišljanja, oni bi napravili, taj kompromis, nego zbog druge strane kojoj to ne pada na pamet. I onda sa tom pričom Grci dobijaju duplo golo umesto samo jednog golog

Edited by MancMellow
Link to comment

Manc, moj predlog je vrlo jednostavan: Grčka, ukoliko ne čačne u domaći osinjak, neće postići ama baš ništa. U najnajnajboljem slučaju uspeće da gurnu stvar pod tepih negde do 2020-te kada će opet ostati kompletno nesposobni da servisiraju obaveze pa će da ih strefi novi bankrot. Kako i da ih ne strefi sa ulupavanjem pola milijarde dolara na modernizaciju™ izvidjačkih aviona, mislim ej, zemlja zove, je l' to ta politička logika i realnost o kojoj pričamo?

 

Dakle ja ništa ne predlažem, samo kažem da bez hrabrog uranjanja u ono što im se nataložilo kod kuće Grci mogu samo da se nadaju višegodišnjem, veštački održavanom bankrotu i svoj patnji koju isti donosi prosečnom čoveku. Mark my words: dvadeset godina permanentnog faila, to ih čeka i to u najboljem slučaju. Najgori je bolje da ne razradjujemo.

 

Ako ćeš i pored toga da mi kažeš da je grčki deep state too big to tackle, nema problema, neka bude tako. Ali da budemo na čisto šta je cena tog uzdržavanja i da ne verujemo u bajke o nekakvom oporavku koji je moguć na grbači penzionera a bez da se razgradi sistem koji je sve ovo prouzrokovao.

Edited by beowl
Link to comment

Nisu Merkel i Holland odbacili, nego prihvatili. Vesti da je MMF ulozio veto su diskutabilne, MMF ih je demantovao, a mislim i da nemaju mandat da zabrane smanjenje vojnih izdataka.

 

Pre ce biti da MMF trazi smanjenje perpetualnih izdataka iz budzeta i da misle da je kresanje vojnog budzeta jednokratna akcija koja nece dugorocno resiti problem.

 

Da stavimo stvari u perspektivu, Siriza je u aprilu potpisala ugovor za sminkanje nekakvih aviona (P-3B Orion) vredan $500M. Umesto optuzivanja poverilaca, pre bih gledao u pravcu Sirizinih koalicionih partnera, desnicarske Independent Greeks partije (ukratko: govnari, grcka verzija DSSa).

 

 

While European leaders and International Monetary Fund representatives continue to blame Greece for the impasse in negotiations over the terms of Greece’s bailout, a Saturday report by the German newspaper Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung reveals the IMF vetoed a compromise that cut military spending proposed by the European Commission.

European officials involved in the negotiations told the Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung that the vetoed proposal, put forward by European Commission President Jean-Claude Juncker, would have allowed Greece to defer 400 million euros in pension cuts, as long as it cut an equivalent amount from its military budget. The German newspaper reported that German Chancellor Angela Merkel and French President François Holland had signed off on Juncker’s compromise plan.

The IMF denied the accounts of the officials who spoke to the Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

 

Link to comment

Manc, moj predlog je vrlo jednostavan: Grčka, ukoliko ne čačne u domaći osinjak, neće postići ama baš ništa. U najnajnajboljem slučaju uspeće da gurnu stvar pod tepih negde do 2020-te kada će opet ostati kompletno nesposobni da servisiraju obaveze pa će da ih strefi novi bankrot. Kako i da ih ne strefi sa ulupavanjem pola milijarde dolara na modernizaciju™ izvidjačkih aviona, mislim ej, zemlja zove, je l' to ta politička logika i realnost o kojoj pričamo?

 

Dakle ja ništa ne predlažem, samo kažem da bez hrabrog uranjanja u ono što im se nataložilo kod kuće Grci mogu samo da se nadaju višegodišnjem, veštački održavanom bankrotu i svoj patnji koju isti donosi prosečnom čoveku. Mark my words. Dvadeset godina permanentnog faila, to ih čeka i to u najboljem slučaju. Najgori je bolje da ne razradjujemo.

 

Ako ćeš i pored toga da mi kažeš da je grčki deep state too big to tackle, nema problema, neka bude tako. Ali da budemo na čisto šta je cena tog uzdržavanja i da ne verujemo u bajke o nekakvom oporavku koji je moguć na grbači penzionera a bez da se razgradi sistem koji je sve ovo prouzrokovao.

 

Znači tvoj je predlog da potpuno zanemare izbornu platformu na kojoj su osvojili vlast, potpišu sve što Troika od njih zahteva i onda krenu oštro protiv oligarha, monopola i ostaog - generalno protiv svih koji imaju nekakve veće pare u državi. Dakle, izgubiti odmah kompletnu političku podršku kod kuće, a ljubav i podršku raznih Šojblea ne mogu da steknu tačno - nikad. Političko samoubistvo of the highest order. 

 

Grčki deep state je ogroman, možda ne baš kao turski (bio?), ali nije za zajebavanje. Međutim, jedini način da se sa tim nekako izboriš je da imaš veliku političku podršku kod kuće i da jednostavno taj deep state dva puta razmisli pre nego što krene da se drastično sveti. 

 

 

Edit: Arame, to signed off on - znači da su prihvatili. IMF je problem, očigledno, inače problema ne bi bilo za taj Junckerov predlog

Edited by MancMellow
Link to comment

@beowl

 

ja koliko vidim svi se slazemo da treba taj deep state razjebati, samo sto manc i ja mislimo da grcka vlada u ovom trenutku i pod ovim uslovima to ne moze. a narocito ako ih mmf i ostali direktno u trgovinu oruzjem umesani sprecavaju.

 

@manc

 

da, videh sad, kad sam otisao na nemacki sajt, moja greska :)

Edited by aram
Link to comment

Pa...ne znam, dve nedelje u politci su večnost, tri godine... U svakom slučaju, ako baš ništa tim povodom ne urade, a o stanu na vlasti tri godine, to je već druga priča. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Inače, mnogo stvari Syriza ne može u ovom trenutku. Osim što ne mogu da razbiju deep state oni ne mogu ni da priušte dalje presipanje iz šupljeg u prazno kako bi kod kuće dovoljno ojačali da jednog dana možda probaju da raskantaju paradržavne strukture. Ne znam šta je toliko nejasno u tvrdnji da će ih ovaj šminkeraj oko kojeg se natežu sa poveriocima zbaciti sa vlasti još sigurnije nego klizeći start u deep state strukture. Ne kažem ja da to treba uraditi iz ideala nego zato što nema drugog izlaza. To jest ima, ali taj izlaz je repriza svih onih divnih scena sa ulica Buenos Airesa. I to po jedna repriza na svakih pet godina, dok konačno neka nova hunta uz pomoć fašista ne uzjaše zemlju. Ali slučajno da ne dirnemo u te likove jer bi to bilo političko samoubistvo.

 

Još jednom, niko im nikada nije ni rekao da će moći da izaberu nešto dobro. Oni biraju izmedju jako lošeg, katastrofalno lošeg i kataklizmičnog ishoda za svoju zemlju. Tako ih je zapalo.

Link to comment

 

According to NATO, in 2008, Greece spent 2.8 percent of G.D.P. on its military, or about €6.9 billion, or around $9.3 billion. Greece is the largest importer of conventional weapon in Europe and its military spending is the highest in the European Union (relative to G.D.P).

 

Mnogo je ovo, ima tu prostora da se režu troškovi samo tako

Link to comment

Inače, mnogo stvari Syriza ne može u ovom trenutku. Osim što ne mogu da razbiju deep state oni ne mogu ni da priušte dalje presipanje iz šupljeg u prazno kako bi kod kuće dovoljno ojačali da jednog dana možda probaju da raskantaju paradržavne strukture. Ne znam šta je toliko nejasno u tvrdnji da će ih ovaj šminkeraj oko kojeg se natežu sa poveriocima zbaciti sa vlasti još sigurnije nego klizeći start u deep state strukture. Ne kažem ja da to treba uraditi iz ideala nego zato što nema drugog izlaza. To jest ima, ali taj izlaz je repriza svih onih divnih scena sa ulica Buenos Airesa. I to po jedna repriza na svakih pet godina, dok konačno neka nova hunta uz pomoć fašista ne uzjaše zemlju. Ali slučajno da ne dirnemo u te likove jer bi to bilo političko samoubistvo.

 

 

Oće ako izgube. A da su sve prihvatili na početku izgubili bi odmah. Čekaj, sa kojim političkim kapitalom bi ti konkretno krenuo u obračun sa sivim eminencijama pošto si se prethodnog dana posrao na 80% onog zbog čega si izabran? Ne razumem kako ne mogu da ti objasnim da ne možeš sa popularnošću koja (bi tad u tom slučaju) bila negde oko 7% da kreneš na one koji, zapravo, poseduju državu. 

Link to comment

Pa da, ali MMF je to demantovao. Nemamo verodostojnu informaciju o vetu.

 

 

 

Mogu da se slikaju sa tim demantijem. Prvo verujem FAZ-u i njihovim izvorima u ovakvim stvarima, drugo, da je to odbijeno zbog Grka ne bi moglo da se živi od te vesti. Jasno je da je IMF stopirao tu priču.

 

A smanjivanje penzija je trajnije rešenje? Trajnije rešenje koje bez problema može da se obori na sudu i koje isto (ne)može samo da se podigne na idućem budžetu, kao što (ne) bi mogao i vojni budžet.

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...