Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

 

Jebi ga, stisnite muda, nacionalizujte banke, prekinite privatizaciju, idite u Grexit. To je alternativna platforma, i nesto u skladu sa Manifestom. 

Palamudjenje i kuknjava, uz polovicno pristajanje na status quo to nisu.

 

 

 

 

*Jebala vas sve Siriza, kao da se svi upinju da time delegitimizuju izbore u Grckoj

 

Jel imaju mandat naroda za to?

 

Varufakis je pre 5 godina bio u pravu. Grexit pre 5 godina nije isto što i Grexit danas. Pre 5 godina su imali leverage 10 puta veći nego danas. 

 

Ali ovo su procesi koji se uopšte ne tiču samo Grčke i zato mi je postalo glupo da sve posmatram kao ECB-Syriza dinamiku. 

 

Želim samo da kažem ovo: ovaj spar-diktat nije nikakva ekonomska politika, to je čist (spoljno)politički program. Ekonomski, to je čisto iživljavanje i promašaj, nisu u pitanju nikakvi komunisti po dokovima i tribinama i opskurnim blogovima, već vrlo relevantni ekonomisti i recimo studije kao ova

 

http://www.euractiv.com/sections/health-consumers/study-austerity-undermines-fundamental-rights-across-eu-313245

 

koje objavljuje sam Evropski parlament

 

Ali političku svrhu ima.

 

Ali da bar daje neke odlične rezultate, pa i da kažeš - ok, jbg, radi. Nego jok. I nije ovo što pišem nikakva "levičarska crta" Yolo - nego ja ovde vidim cepanje EU. U najboljem slučaju gross negligence, u najgorem slučaju - svesno i namerno. Zašto je to loše? E pa, dosta mi je da budem večito doomsayer. 

Link to comment

cekaj, ti hoces da kazes da neko preko sirize vodi EU u neku novu strukturu i da ta inicijativa zapravo dolazi iz centra EU a ne sa juga?

Link to comment

Jel imaju mandat naroda za to?

 

Varufakis je pre 5 godina bio u pravu. Grexit pre 5 godina nije isto što i Grexit danas. Pre 5 godina su imali leverage 10 puta veći nego danas. 

 

Ali ovo su procesi koji se uopšte ne tiču samo Grčke i zato mi je postalo glupo da sve posmatram kao ECB-Syriza dinamiku. 

 

Želim samo da kažem ovo: ovaj spar-diktat nije nikakva ekonomska politika, to je čist (spoljno)politički program. Ekonomski, to je čisto iživljavanje i promašaj, nisu u pitanju nikakvi komunisti po dokovima i tribinama i opskurnim blogovima, već vrlo relevantni ekonomisti i recimo studije kao ova

 

http://www.euractiv.com/sections/health-consumers/study-austerity-undermines-fundamental-rights-across-eu-313245

 

koje objavljuje sam Evropski parlament

 

Ali političku svrhu ima.

 

Ali da bar daje neke odlične rezultate, pa i da kažeš - ok, jbg, radi. Nego jok. I nije ovo što pišem nikakva "levičarska crta" Yolo - nego ja ovde vidim cepanje EU. U najboljem slučaju gross negligence, u najgorem slučaju - svesno i namerno. Zašto je to loše? E pa, dosta mi je da budem večito doomsayer. 

 

Ovaj, a Irska - najbrze rastuca ekonomija Evrozone?

Osteriti u baltickim zemljama i brzi oporavak?

I kakav tacno spoljno-politicki program?

Da nije mozda unutar-politicki?

Edited by Anduril
Link to comment

cekaj, ti hoces da kazes da neko preko sirize vodi EU u neku novu strukturu i da ta inicijativa zapravo dolazi iz centra EU a ne sa juga?

 

Ne to bi bila teorija zavere. Samo kažem da sve to daleko prevazilazi Grčku

Link to comment

Ovaj, a Irska - najbrze rastuca ekonomija Evrozone?

Osteriti u baltickim zemljama i brzi oporavak?

 

O letoniji i komparaciji sa grčkom sam pisao na ovom topiku, detaljno, ne mogu ponovo. 

 

A, ovaj, kako ide Italiji i Francuskoj? Pusti te minnows. 

Link to comment

ukratko - svašta. suštinski - niko ne zna, jer su tu uklopljene i ekonomija i politika. 

 

mogu da ih puste da ostanu efektivno bez evara, oni krenu da štampaju drahme, ali ovi kažu - a pa mi vas i dalje smatramo delom evrozone :) drugim rečima, pare vam ne vrede ništa u odnosu na evro i sve vaše dugove računamo u evrima kolko god da ste vi rekli da nećete da vraćate. tu onda idu višegodišnja suđenja, boga pitaj kako se to odražava na status Grčke i u samoj EU, sankcije su veoma moguće, ali mislim da je izbacivanje politički nemoguće. Mislim, ja kapiram da ove glavonje misle da su se osigurale u dovoljnoj meri od nekakvog velikog prelivanja krize, ali stavio bih ruku u vatru da su političke posledice potpuno nepredvidive

Link to comment

Ovaj, a Irska - najbrze rastuca ekonomija Evrozone?

Osteriti u baltickim zemljama i brzi oporavak?

I kakav tacno spoljno-politicki program?

Da nije mozda unutar-politicki?

 

Irska i Letonija su uvek poster child za svakog levicara i "neoliberala", zavisno od trenutka ciklusa.

Najvise rastu, al najvise i padaju.

Sudbina malih otvorenih ekonomija koje nemaju mogucnost diversifikacije.

Link to comment

O letoniji i komparaciji sa grčkom sam pisao na ovom topiku, detaljno, ne mogu ponovo. 

 

A, ovaj, kako ide Italiji i Francuskoj? Pusti te minnows. 

 

Pa sad, Grcka nije Irska, ali nije ni Italija i Francuska.

Link to comment

O letoniji i komparaciji sa grčkom sam pisao na ovom topiku, detaljno, ne mogu ponovo. 

 

A, ovaj, kako ide Italiji i Francuskoj? Pusti te minnows. 

 

Nije samo Letonija, nego i ostale dve. Zaboravio si Irsku.

Mislim, mozes da se zalis na osteriti sa socijalnog stanovista kako je teret rasporedjen (sto je moj problem), ali da nigde nije bilo rezultata jednostavno nije tacno.

 

Fancuskoj i Italiji ide tacno onako kako su i sprovodile reforme (u poredjenju sa recimo samom Nemackom) - dakle, nikako.

Grcka je po velicini naravno mnogo brze Irskoj nego Italiji i Francuskoj koje imaju prednosti velikog trzista ali su zato politicko-reformski zakrzljale kao i sama Grcka.

Edited by Anduril
Link to comment

A da, nisu dovoljno štedele  ^_^  nedisciplina, javašluk...jbg, lenji Latina šta ćeš  -_- 

 

Ne vredi taj cherry picking Andurile. jednostavno je - austerity u uslovima krize nije dao rezultat niti u jednoj iole kompleksnijoj ekonomiji. Ali, što je najvažnije - nije dao rezultat na nivou EZ zato što se ne mogu uspehom proglasiti mere koje 5-6 godina sprovodiš i ne oporave ti privredu (EZ) za to vreme. 

 

Nemačka je sprovela reforme ranije. Pokušaću da iskopam togde sam kačio linkove za poređenje Letonije i Grčke. Čak i tamo gde i nije baš jasno da je štednja dodatno upropastila Grke, jasno je da je to učinila pogrešna politika ECB na početku krize. 

Link to comment

Sta je sa UK? Tamo nije bilo osteritija, discipline, reformi i istovremeno kresanje nezaposlenosti u uslovima krize?

I kako zamisljas da oporavis ekonomiju za 5-6 godina bez strukturnih reformi koje se vuku vec 30 godina?

EU stagnira, raste uglavnom reformisani deo a pada ili stagnira nereformisani bez obzira na osteriti.

Edited by Anduril
Link to comment

Bilo :)

 

 

The key point to understand about fiscal policy under Cameron and Osborne is that British austerity, while very real and quite severe, was mostly imposed during the coalition’s first two years in power. Chart 3 shows estimates of our old friend the cyclically adjusted primary balance since 2009. I’ve included three sources – the IMF, the OECD, and Britain’s own Office of Budget Responsibility – just in case someone wants to argue that any one of these sources is biased. In fact, every one tells the same story: big spending cuts and a large tax rise between 2009 and 2011, not much change thereafter.

Given the fact that the coalition essentially stopped imposing new austerity measures after its first two years, there’s nothing at all surprising about seeing a revival of economic growth in 2013.

Look back at Chart 2, and specifically at what happened to countries that did little if any fiscal tightening. For the most part, their economies grew at between 2 and 4%. Well, Britain did almost no fiscal tightening in 2014, and grew 2.9%. In other words, it performed pretty much exactly as you should have expected. And the growth of recent years does nothing to change the fact that Britain paid a high price for the austerity of 2010-2012.

British economists have no doubt about the economic damage wrought by austerity. The Centre for Macroeconomics in London regularly surveys a panel of leading UK economists on a variety of questions. When it asked whether the coalition’s policies had promoted growth and employment, those disagreeing outnumbered those agreeing four to one. This isn’t quite the level of unanimity on fiscal policy one finds in the US, where a similar survey of economists found only 2% disagreed with the proposition that the Obama stimulus led to higher output and employment than would have prevailed otherwise, but it’s still an overwhelming consensus.

By this point, some readers will nonetheless be shaking their heads and declaring, “But the economy is booming, and you said that couldn’t happen under austerity.” But Keynesian logic says that a one-time tightening of fiscal policy will produce a one-time hit to the economy, not a permanent reduction in the growth rate. A return to growth after austerity has been put on hold is not at all surprising. As I pointed out recently: “If this counts as a policy success, why not try repeatedly hitting yourself in the face for a few minutes? After all, it will feel great when you stop.”  :lolol:

In that case, however, what’s with sophisticated media outlets such as the FT seeming to endorse this crude fallacy? Well, if you actually read that 2013 leader and many similar pieces, you discover that they are very carefully worded. The FT never said outright that the economic case for austerity had been vindicated. It only declared that Osborne had won the political battle, because the general public doesn’t understand all this business about front-loaded policies, or for that matter the difference between levels and growth rates. One might have expected the press to seek to remedy such confusions, rather than amplify them. But apparently not.

 

http://www.theguardian.com/business/ng-interactive/2015/apr/29/the-austerity-delusion

 

ceo tekst je vredan čitanja

Edited by MancMellow
Link to comment

Sta je sa UK? Tamo nije bilo osteritija, discipline, reformi i istovremeno kresanje nezaposlenosti u uslovima krize?

I kako zamisljas da oporavis ekonomiju za 5-6 godina bez strukturnih reformi koje se vuku vec 30 godina?

EU stagnira, raste uglavnom reformisani deo a pada ili stagnira nereformisani bez obzira na osteriti.

 

Ne EU, EZ. I pročitaj celog Krugmana, pls. Nema tu reformisani nereformisani ESM važi za sve. 

 

I btw, nisam pričao o strukturnim reformama. One se i mogu i ne moraju vršiti u uslovima ovakvih ograničenja

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...