Jump to content

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

 

 

Prosto receno, milioni koji su na minimalcu u Nemackoj ili Holandiji a gde socijalna nejednakost konstantno raste prosto nece birati vladu koja finansira u nedogled bahacenje politicara i izbegavanje poreza u Grckoj.

 

Neće, ali ih to neće spasti jer moj je utisak odliv para prema Grčkoj je manji deo priče u sagi o nestajanju para.

 

Što se Grka tiče, oni de facto nemau održiv sistem za šta nije baš toliko kriva EU, koliko lokalno, a de facto im i Nemci dođu neke pare, koliko god da im nikad neće dati.

Link to comment

Andurile, ja sam samo komentarisao rezultate ankete. Drugo, Aram živi gde živi pa cenim da ne priča baš skroz napamet.

Link to comment

Smehotres, nakon što je Junkerov portparol objavio da je ovaj otkačio Ciprasa, a Grci to demantovali, sad se Junker (koji je od EU funkcionera imao možda i najveće razumevanje za Grke) lično pojavio da to potvrdi i kaže da još čeka grčki alternativni predlog. Uz to je naglasio da Grexit nije opcija, ali da se ne može očekivati da on izvuče zeca iz šešira kako bi ga sprečio.

 

A Greek government official today denied a media report that European Commission President Jean-Claude Juncker had declined to take a phone call from Greek PM Alexis Tsipras over Greece's ongoing debt crisis.

 

http://en.enikos.gr/economy/30149,Greece-denies-report-that-Juncker-declined-to-take-call-from-Tsipras.html

 

 

He reaffirmed that a Greek exit from the single currency area was not an option but cautioned that that did not mean he could "pull a rabbit out of a hat" to prevent it.

 

http://en.enikos.gr/economy/30172,Juncker-rebukes-Tsipras-He-is-a-friend-but-he-must-respect-rules-VIDEO.htm

 

Nakon predsednika SPD-a i nemačkog vicekancelara, još jedan član te partije, predsednik EP Martin Šulc se oglasio s upozorenjem Grcima, rekavši da se Cipras bavi političkim igrarijama i odugovlači pregovore.

 

http://greece.greekreporter.com/2015/06/06/martin-schulz-tsipras-is-playing-political-games-delaying-the-negotiations-process/

Edited by vememah
Link to comment

Meni se cini da se ovde slabo shvata u kakvoj je ekonomsko-politickoj krizi EU - i to ne samo Grcka, nego i jace clanice ukljucujuci i Nemacku.

...

 

 

Ja mislim da je Siriza dramatično pogrešna ekipa za Grčku i EU u ovom trenutku(razuem grčki bes ali mislim da je loše kanalisan), da njen grandstanding zapravo smanjuje šanse za za određene izmene u Grčkoj i olakšanje položaja prema kreditorima, da su Brisel/Berlin uglavnom u pravu zbog svog "rigidnog" položaja jer je jasno da rizikuju ovo što si opisao, dakle EU u celini kroz toxic assets, pitanje likvidnosti, investicija, produktivnosti, nezaposlenosti, a sve u kombinaciji sa problemima na Istoku i još više na Jugu.

 

Hoću da kažem da mislim da si pogrešno shvatio moje ukupan stav prema ovoj temi, no nije bitno, samo da dam kratki disklejmer™.

 

 

 

edit:

 

A Sirizin pregovarački model zaista sve više podseća na Miloševića (iako je kontekst naravno drugačiji) - jak unutrašnji populizam, deljenje moralnih lekcija uz prominentno isticanje istorijskih žalbi i upućivanje otrovnih strelica, trolovanje celog procesa i igranje gluvih telefona...

Edited by Prospero
Link to comment

Dobro, sorry sto sam pogresno razumeo.

 

Nije mi ni toliko do polemike nego ovo oduglovacenje, cenkanje i politicko-ekonomska nesigurnost postaje ocigledno gora opcija i od bankrota i od osteritija kako za vecinu Grka tako i za EU.

Link to comment

Za Johana Gauka, nemackog predsednika, nema dileme - Nemacka duguje novac Grckoj za ratne reparacije. No, on se ne pita nista.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ma to je budalastina, politicki vrlo tupava - na nivou raznih milosevicevih zaludjivanja naroda, tipa da nismo posle rata dali fabriku kamiona iz kraljeva (mislim isto nemacka reperacija) beckim konjusarima u maribor gde bi nam bio kraj.

 

cist populizam, niste vi krivi sto ne mozete da stvorite odgovornu politicku elitu nego nemci koji nam nisu platili ratnu stetu. to je otpisano pre 50 i vise godina i glupo je pricati o tome. 

 

siriza je bila u pravu u nameri da barem pokusa da razbije taj birokratski monolit sa druge strane, ali to igraju toliko trapavo i lose da vise ne znam da li mogu da ih posmatram drugacije nego kao simpaticne amatere koji ce grcku katastrofu samo produbiti.

Edited by yolo
Link to comment

Ok, znači politika je ispravna, ali je metod problem? 

 

Mislim, sve je već rečeno i napisano. Ostaje samo da se sačeka neko vreme pa da se vade quote-ovi i to je to. Moja prognoza je otprilike ovakva. Prvo će, za nekoliko meseci, kvoutove da vadi Seiriza ekipa, a onda će za nekoliko godina kvoutove da vadi Syriza ekipa.

Link to comment

ne razumem? 

 

ja sam samo rekao da je u redu pruziti otpor tom finansijskom monolitu koji nastupa sa pozicija apsolutne moci i vrlo uskih interesa, nista vise od toga. 

 

zapravo sam u nekom trenutku prestao da blisko pratim ovo da uopste imam predstavu sta bi bila tacka preseka dve sukobljene politike. tuzno mi je sve to ali nazalost nemam tu levicarsku emociju prema ciprasu i varufakisu, posto je grcki zivotni standard, socijalno osiguranje i zdravstveni sistem nedostizni san za dobar broj zemalja evrope. neke od njih su i u EU, neke, kao srbija, verovatno nikada nece ni biti. 

Link to comment

 

 

ja sam samo rekao da je u redu pruziti otpor tom finansijskom monolitu koji nastupa sa pozicija apsolutne moci i vrlo uskih interesa, nista vise od toga. 

 

pa to je ono što su oni uradili. osim ako neko ne misli da se to radi tiho i na note kako slučajno ne bi previše uznemirili neku nežnu dušicu među ovima.  

Link to comment

da ali ocigledno nisu nemaju nikakav odrziv backdoor plan ako taj who's gonna blink first ne prodje, kao sto nije prosao. sada kada se gleda unazad deluje totalno amaterski cela igra otpocetka, varufakis koji holandjanina salje kuci, ceo hajp oko njega bla bla. prosto su se zaleteli u celu tu PR igru dok ispod toga nije bilo nikakve odrzive politike. 

 

i sta ti mislis, sta ce sada da se desi? sada kao u narednih 12 meseci npt.

Link to comment

Ne, to se radi tako sto se da alternativna platforma i narodu predoce rizici.

Vlada Grcke apsolutno nista od toga nije uradila. Oni bi pare na lepe oci. A to nece da moze.

 

 

 

Jebi ga, stisnite muda, nacionalizujte banke, prekinite privatizaciju, idite u Grexit. To je alternativna platforma, i nesto u skladu sa Manifestom. 

Palamudjenje i kuknjava, uz polovicno pristajanje na status quo to nisu.

 

Mislim, Vlada Grcke i njeni prijatelji imaju ideju da preokrenu vladajuci "neoliberalni koncept koji je propao". Ako se to radi tako sto se sa neoliberalima uhvatis u kolo, onda je to slicno ulasku u Vucicevu vladu da se rusi sistem iznutra.

 

 

 

*Jebala vas sve Siriza, kao da se svi upinju da time delegitimizuju izbore u Grckoj

Edited by Budja
Link to comment

ne bih rekao jebala vas siriza ali i meni nedostaje ovo gore, pogotovo kada pogledam neke varufakisove gromopucatelne govore od pre 5 i vise godine na temu vaznosti nacionalnih valuta.

Link to comment

ne bih rekao jebala vas siriza ali i meni nedostaje ovo gore, pogotovo kada pogledam neke varufakisove gromopucatelne govore od pre 5 i vise godine na temu vaznosti nacionalnih valuta.

 

Ne u smislu simpatija ili mrznje, vec u smislu toga da niko u novinama, na forumu, u razgovoru ne kaze Vlada Grcke vec Siriza, i to kako na levici tako i na desnici.

Link to comment
×
×
  • Create New...