Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ma nema, kakav Stiglic, kakav Krugman, koji Nobel, trista svetskih ekonomista, kurac palac, Dana je za njih majka. 

 

 

Imam par istoriceskih ekvivalenata ovoj viskoj ekonomskoj mudrosti> Npr: Nemacka je izgubila WW2 zato sto je izgubila vazne bitke. Ili - Ako je Napoleon hteo da osvoji Evropu morao je da pobedi Rusiju. I tako to. Ako nema para - stedi. Fala. Fala gospodji sto prodaje paradajz na pijaci posto je to otprilike nivo pameti koji neophodan za takve zakljucke. 

 

Ja sam u stvari tek sad u depresiji posto oni koji su kao vrh ekonomske nauke kod nas ne znaju nista pametnije nego da se nasladju jednoj prostoj pobedi sile i politike nad (njihovom) naukom. 

Ma dobro to sa takozvane 'strucne' strane, ali otkud ovolika zloba, nasladjivanje skoro...

Stav, ponasanje i ton uterivaca dugova.

Link to comment

Ma dobro to sa takozvane 'strucne' strane, ali otkud ovolika zloba, nasladjivanje skoro...

Stav, ponasanje i ton uterivaca dugova.

 

Pa sama kaze. Da ne dodje slucajno Stefanovic sa DS-om na vlast i ne donese politiku Syrize u Srbiju. Sansa da se to, obe stvari, dese? Oko 0,3%

Link to comment

Ma dobro to sa takozvane 'strucne' strane, ali otkud ovolika zloba, nasladjivanje skoro...

Stav, ponasanje i ton uterivaca dugova.

 

Ima kod Krlezinih likova, ponekad, te provincijalne preterane revnosti, i poltronske identifikacije sa nosiocima moci. 

Spojis to sa iracionalnim strahom za sopstvenu klasnu poziciju (doci ce Siriza, uzeti mi stan i naseliti Krajisnika u devojacku sobu) i dobijes ovo ostrasceno likovanje nad tudjom nesrecom.

Link to comment

A na stranu to što "dugovi moraju da se vrate bez obzira na..." prosto nije tačno, istorijski. Oprosta dugova je bilo x puta, bilo nominalno i svojevoljno, bilo silom prilika.
 
Oni obično dolaze posle velikih kriza i raspada sistema, u suprotnom tj. "redovnim" okolnostima oprosti nisu česti. Grčka nije (hm, još) u poziciji da po takvim osnovama traži oprost, sem u odnosu na Evrogrupu što može biti političko pitanje uz aludiranje na solidarnost i širu političku štetu, ali, IMHO, SIriza je prosto pogrešna ekipa da to traži.
 
 
 
Edit:
 
Sa druge strane, njena šira pozicija spram SIrize i ehoa u Srbiji (i šire) je sasvim legitimna, dakle prava poverilaca dolaze pre prava dužnika i takve stvari nisu nužno plod političke pogodbe.


A ovo je tačno, jbg:
 

I još je, za razliku od Srbije, Grčka u Evropskoj uniji, te će se svi još dugo truditi da se nađe kompromis i da svi nekako sačuvaju obraz. Tako da mi Grka, u stvari, i nije žao.
Žao mi je nas, kada nam kao alternativu ovom rušenju institucija u kome živimo ponude – Srbizu.

 

Edited by Prospero
Link to comment

Ja mislim da je ona inicijalno htela da zakopa ideju srbize kakva se kod nas pravi (možda) pa je kroz grčki primer krenula da dokazuje. A zapravo to i ne mora tako...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Штета што госпођа Поповић није направила још неколико поређења и анализа. Украјина је ових дана прогласила  мораторијум на плаћање дуга(то значи банкрот) али нико из институција ЕУ није рекао да то не може тако и да се дуг мора платити. Мислим да то нема везе са тиме што дугују Русији неке новце.  То је један пример како Грчка може да реши проблеме и сигурно ће институције ЕУ то подржати као у Украјини. Надам се ипак да се институције ЕУ неће одлучити за одузимање депозита у грчким банкама као на Кипру. Ипак у Грчкој нема толико руског новца у банкама као на Кипру.

Могла је да нам каже како то немачке и британске банке враћају своје дугове уз помоћ иституција ЕУ и ЕЦБ баш на примеру Грчке или Ирске.
Јер институције морају да се поштују а правила су правила само се мењају од случаја до случаја.

Link to comment

A ovo je tačno, jbg:

 

 

Naravno da je tacno. I zato je sansa da se u Srbiji desi Syriza na nivou statisticke greske. Samo sto mi je samim tim jos manje jasno cemu uopste ovaj tekst. Posto je vec prvi korak, a to je da DS usvoji Stefanovicev program sasvim nemoguc. A o samoj Syrizi je vec skoro pisala ako se ne varam. Lici mi na poriv da se iz pedesetog reda jos jednom vikne - udri ga, udri ga mmu jbm, udri kad nece da slusa :D

Link to comment

Штета што госпођа Поповић није направила још неколико поређења и анализа. Украјина је ових дана прогласила  мораторијум на плаћање дуга(то значи банкрот) али нико из институција ЕУ није рекао да то не може тако и да се дуг мора платити. Мислим да то нема везе са тиме што дугују Русији неке новце.  То је један пример како Грчка може да реши проблеме и сигурно ће институције ЕУ то подржати као у Украјини. Надам се ипак да се институције ЕУ неће одлучити за одузимање депозита у грчким банкама као на Кипру. Ипак у Грчкој нема толико руског новца у банкама као на Кипру.

Могла је да нам каже како то немачке и британске банке враћају своје дугове уз помоћ иституција ЕУ и ЕЦБ баш на примеру Грчке или Ирске.

Јер институције морају да се поштују а правила су правила само се мењају од случаја до случаја.

Nije proglasila moratorijum nego je Rada izglasala zakon kojim je omogućila Vladi da ga proglasi ako misli da je potrebno. Formalna stvar ali bitna.

 

Dalje, ukrajinske državne dugove drže privatne firme (pre svega američke), pa potom Rusi. U tom smislu je EU na izvestan način nepogođena tom temom, za razliku od Grčke.

 

Treće, Ukrajina je ipak imala ratno stanje na delu teritorije (da ne ulazim u uzroke), što je svakako za nekoliko redova veličina "vanrednije" od Grčke pozicije.

 

Naravno da je tacno. I zato je sansa da se u Srbiji desi Syriza na nivou statisticke greske. Samo sto mi je samim tim jos manje jasno cemu uopste ovaj tekst. Posto je vec prvi korak, a to je da DS usvoji Stefanovicev program sasvim nemoguc. A o samoj Syrizi je vec skoro pisala ako se ne varam. Lici mi na poriv da se iz pedesetog reda jos jednom vikne - udri ga, udri ga mmu jbm, udri kad nece da slusa :D

Borko će izaći iz DS ako proceni da mu je isplativo, tj. da će imati finansiranje da pokrene stranku i par procenata podrške za početak. Za to će imati medijski vetar u leđa od strane režima jer je Vučiću za sada bitno da cepa opoziciju gde god može.

 

Levi populizam će svakako imati veću perspektivu kad dođe izborni ciklus i kada Vučić kompletira svoj "marš kroz institucije" tj. kada se poslednji tupavi bot bude formalno pitao za nešto. Takva vlast će, vrlo verovatno, umesto "žutaća" za svoje probleme kriviti nekog petog, a levi populizam će se tu verovatno dobro snaći jer će imati autentičnost opozicione kritike i verovatno par "novih" lica koja će se sviđati građanima.

 

Na kraju, ta vrsta debate i prepucavanja između Dane Popović (u ovoj iteraciji) i još nepostojeće srbize (ali postojećeg okvirnog programa) je sasvim OK u smislu da pruža obrise nekakve ideološke borbe. To smo valjda i priželjkivali (između ostalog), zar ne?

Link to comment

Na kraju, ta vrsta debate i prepucavanja između Dane Popović (u ovoj iteraciji) i još nepostojeće srbize (ali postojećeg okvirnog programa) je sasvim OK u smislu da pruža obrise nekakve ideološke borbe. To smo valjda i priželjkivali (između ostalog), zar ne?

 

O, naravno, samo sto ona ima, posto vec ima komulnu™ u politici, mnogo precih ekonomskih stvari da o njima pise nego o programu jos nepostojece politicke opcije. To mu, onako dodje tema za neki licni blog ili tako nesto. S druge strane od dolaska Syrize na vlast ovo je vec drugi tekst o njihovom ekonomskom i svakom drugom programu i prikljucenijima. Od dolaska Vucica na vlast imala je razne kriticke tekstove o rezimu, svaka cast. No, o konkretno ekonomiji ima dva teksta. Jedan je kritican, i to u smislu da su rezovi trebali da budu jos veci, a drugi bogami nije, nego je pohvala zakonu o radu. Sto je u redu, jer je ocigledno da je to njen stav u skladu sa ostalim gledistima. Al ipak...u tri meseca dva teksta o skoroj propasti Syrize. Jer, ovaj tekst je 95% o Syrizi, a 5% o programu koji jos nema partiju. Mnogo je. Posebno kad je stil ovako, malo je reci, seiriski. I po drugi put propusta da sa strucnog stanovista kaze zasto su smernice "Institucija" dobre, nego detaljno opisuje kakce Institucije politicki i finansijski da blokiraju Syrizu. pa hvala, ali to znamo.

 

Od prof.dr.ecc zanima me nesto drugo. Mislim posto smo se slozili da prica "ako si duzan pare moras da vratis" prosto ne znaci nista u ovom smislu. Mene od tako nekog zanima da cujem gde to Krugman i ostali grese, a ona je u pravu. Ali ne da mi se prica kako oni grese u tome sto misle da ce program politicki biti moguce sprovesti u EU, posto oni to nigde ne pominju. Jer, kako bih, rekao, to sto neka politika, ekonomska, spoljna, svejedno, nije polticki sprovodiva - to i dalje ne znaci da je koncepcija sustinski pogresna sa stanovista struke. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ironija politike (ili istorije kako god) je da je Prospero 100% u pravu - nisu napravili dovoljno veliko sranje :D da su polupali par zemalja oko sebe i onda na vlast dosla totalno opoziciona opcija, pa makar i socijalisticka, sve bi islo mnogo lakse. Mada, nikad nije kasno  ^_^

 

Sto se mene tice, Popovic je u pravu samo u jednom - u ovakvoj konstelaciji snaga na kontinentu, Syriza je u Srbiji nemoguca. Za sve ostalo zasluzuje podjebavanje. A posebno za prozivku kolega iako nijedan jedini kontrargument nije ponudila. Mislim, ekonomski, ne moralni tipa - dugovi da se vracaju. 

Link to comment

NIje problem kritika Sirize, problem je al ce im se EU najebati majke, ura.

To svakako nije dosledna pozicija za jednog libertarijanca.

 

 

I to bavljenje Sirizom i Begoviceva visetruka opsesija Piketijem mi lici na bavljenje levicarima Radulovicem: potpuno ideolosko slepilo za svet oko sebe.

Link to comment

O, naravno, samo sto ona ima, posto vec ima komulnu™ u politici, mnogo precih ekonomskih stvari da o njima pise nego o programu jos nepostojece politicke opcije. To mu, onako dodje tema za neki licni blog ili tako nesto. S druge strane od dolaska Syrize na vlast ovo je vec drugi tekst o njihovom ekonomskom i svakom drugom programu i prikljucenijima. Od dolaska Vucica na vlast imala je razne kriticke tekstove o rezimu, svaka cast. No, o konkretno ekonomiji ima dva teksta. Jedan je kritican, i to u smislu da su rezovi trebali da budu jos veci, a drugi bogami nije, nego je pohvala zakonu o radu. Sto je u redu, jer je ocigledno da je to njen stav u skladu sa ostalim gledistima. Al ipak...u tri meseca dva teksta o skoroj propasti Syrize. Jer, ovaj tekst je 95% o Syrizi, a 5% o programu koji jos nema partiju. Mnogo je. Posebno kad je stil ovako, malo je reci, seiriski. I po drugi put propusta da sa strucnog stanovista kaze zasto su smernice "Institucija" dobre, nego detaljno opisuje kakce Institucije politicki i finansijski da blokiraju Syrizu. pa hvala, ali to znamo.

 

Od prof.dr.ecc zanima me nesto drugo. Mislim posto smo se slozili da prica "ako si duzan pare moras da vratis" prosto ne znaci nista u ovom smislu. Mene od tako nekog zanima da cujem gde to Krugman i ostali grese, a ona je u pravu. Ali ne da mi se prica kako oni grese u tome sto misle da ce program politicki biti moguce sprovesti u EU, posto oni to nigde ne pominju. Jer, kako bih, rekao, to sto neka politika, ekonomska, spoljna, svejedno, nije polticki sprovodiva - to i dalje ne znaci da je koncepcija sustinski pogresna sa stanovista struke. 

 

+ 1

 

No, sa stanovista struke Dana je tanka.

Na njenom sajtu

http://danica.popovic.ekof.bg.ac.rs/

 

ne postoji link publikacije/istrazivanje.

 

U CViju ima 0 peer-reviewed radova, a kao publikacije ima na listi prevod udzbenika i ucesce na konferencijama.

Begovic je za nju Nobelovac licno u tom pogledu.

Link to comment
×
×
  • Create New...