Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Sve bolje od boljega u smislu konzistentnosti ideja.

 

 

Greek finance minister Yanis Varoufakis insisted that the new leftist-led government would do what few of its predecessors had done: keep to a balanced budget. He told reporters in Brussels:

The only commitment that we took today is that whatever measure we take will not affect fiscal stability.

Link to comment

i šojble džiberiše po medijima, vidim

 

 

 

Mislim da nije bilo vremena za to, a da su obilazili sve koga su mogli, jesu. Ne mogu se ti odnosi poverenja i zajedničke akcije uspostaviti za par nedelja. 

 

pa implicitna poruka je "što ste srali po pitanju celog paketa odmah u prvih par nedelja vlasti, umesto da ste produžili program i do leta poslali prave poruke gde treba i sa sakupljenim političkim poenima sačekali sledeći turnus"

Edited by Prospero
Link to comment

^

 

jes, ali jesu li zaista morali izaći guns blazin' protiv praktično cele evrozone? bez posebnog plana osim liste svojih stavova? ko bi im zaista zamerio da su rekli "nemamo vremena da za 2-3 nedelje uspešno ubedimo naše partnere u potrebu za izmenama, zato pristajemo na produžetak kako bismo izbegli nestabilnost koja je loša pre svega po grčke banke, grčku berzu i grčku ekonomiju, ali ćemo u međuvremenu naše ideje predstaviti.... itd itd"?

 

amateur hour

Edited by Prospero
Link to comment

mislim da precenjujete narodni odisaj™ jer se ne gradi politika na euforiji, nije to kopanje kanala pa "ooo-ruk!" (msm, jebo narod, mandat je na 4 godine a ne na 4 nedelje)

 

edit...

Edited by Prospero
Link to comment

Glavni pregovori su još uvek u toku i trajaće sigurno još koji mesec. Ovo što su dogovorili odnosi se na tekuću likvidnost. Bitna je to prekretnica da se ispita ko je na kakvim pozicijama i da se malo otkriju karte, po mogućnosti.

 

Jasno je da Grčka ne želi izlazak iz eurozone. Strategiju su usmerili na otpis dela duga (100 milijardi evra), samim tim smanjenje opterećenja budžeta i preusmeravanje dela novca na određene razvojne programe (postaviće se pitanje i  šta to podrazumeva).

Za to će imati određenu podršku, a to Nemcima izgleda ne odgovara. Možda bi im sada i odgovaralo da se situacija zaoštri kako bi Grke opet prikazali kao neodgovorne – mi im i dalje šaljemo pare a oni se ponašaju neodgovorno. To više ne želimo da radimo. Međutim, ovaj argument im je pao u vodu, jer su se Grci povinovali i pristali da za sada ne sprovode mere koje su predvideli (socijalna davanja i slično).  Ovo skraćenje sa 6 na 4 meseca i meni deluje kao da protivnik želi da se pridavi.

 

Zato meni ne izgleda da su Grci kapitulirali. Ako pregovori potpuno propadnu, verujem da bi Matiju Pigas izneo to u javnost na neki način.

 

Inače, čini se sada meni da Šojble luduje kako bi Grcima učinio nemogućim dalju poziciju na unutrašnjem i spoljašnjem planu i izbacio ih iz pregovora.

Link to comment

Šojble je neviđeni retard, prvo nakon izbora izjavljuje ,,izbori ne menjaju ništa" (!) - alo bre, naravno da menjaju, to se zove demokratija, ako ti se ne sviđa šta radi jedna vlada, ti dovodeš drugu da radi nešto drugo, mislim helou - a sada ,,teško će ovaj dogovor objasniti glasačima". On kao da želi da utvrdi u grčkim glavama stereotip nemačkog naciste okupatore koji im naređuje šta da rade.

Link to comment

Moguće je da je Šojble dilea, ali ako odbacimo tu mogućnost onda mislim da ima dobrih razloga što se ovako ponaša. On želi da što pre izbaci Grke iz igre, jer Nemcima ne odgovara produžavanje pregovora. Otkud ovako nervozno ponašanje kada je skoro izjavio da su potpuno relaksirani?

Link to comment

i šojble džiberiše po medijima, vidim

 

 

 

 

pa implicitna poruka je "što ste srali po pitanju celog paketa odmah u prvih par nedelja vlasti, umesto da ste produžili program i do leta poslali prave poruke gde treba i sa sakupljenim političkim poenima sačekali sledeći turnus"

 

Pa kapiram da može da se gleda tako, ali može da se gleda i da su morali da krenu sa maksimalnim zahtevima da bi dobili bilo šta što je iole opipljivo. A i nisu mogli da momentalno backtrack na ono što su pričali u kampanji. Iskreno, kad malo saberem svačije poteze, meni se čini da je nekako Nemačkoj i cilj da ih izbaci iz EZ. Ne verujem doduše da to važi sa ITA i ESP. Mislim da žele i njih da izbace, nego je ovo kao "odd man out".

Edited by MancMellow
Link to comment

pa na sranju po paketu su dosli na vlast, nisu mogli bas odmah da se poseru sebi u usta

 

Da, nisu se posrali prve nedelje, ali cetvrte jesu.

Prospero je u pravu u smislu pregovaracke i politicke taktike.

Link to comment

Pa kapiram da može da se gleda tako, ali može da se gleda i da su morali da krenu sa maksimalnim zahtevima da bi dobili bilo šta što je iole opipljivo. A i nisu mogli da momentalno backtrack na ono što su pričali u kampanji. Iskreno, kad malo saberem svačije poteze, meni se čini da je nekako Nemačkoj i cilj da ih izbaci iz EZ. Ne verujem doduše da to važi sa ITA i ESP. Mislim da žele i njih da izbace, nego je ovo kao "odd man out".

 

Paa, nisu dobili nista opipljivo osim obecanja za buducnost oko fleksibilnosti budzeta.

 

+ mnogo su pricali a nisu bili proaktivni.

 

Ni jedan zahtev do ovog ponedeljka nisu poslali, vec se vise svodilo na verbalnu dijareju Varufakisa. Jednostavno, grcki protiv-plan ne postoji.

 

I sada je glavna caka na tax evasion i corruption. Posto se krupna evazija ne moze tek tako iskoreniti, cenim da ce biti vise pritisak na naplatu PDVa, fiskalne kase i tako to, a sto ce super da odjekne u Sirizinoj birackoj bazi.

Link to comment

Da, nisu se posrali prve nedelje, ali cetvrte jesu.

Prospero je u pravu u smislu pregovaracke i politicke taktike.

 

14d476a975081c6b6e72e6d2789d5af4d2a48a09

 

ja mislim da je posle cetiri nedelje euforija splasla i da im je ovo mnogo bolja varijanta

Link to comment
×
×
  • Create New...