Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Meni to izgleda kao da oni misle da će se Grčka usrati od bankrota i na kraju u zadnji čas pristati na sve. Mislim da Varufakis i Cipras treba jednostavno da im kažu - što se nas tiče, default je OK, mi smatramo da je za Grčku to super i imamo contingency plan za to koji je vrlo solidan, a pokušavamo ovim pregovorima da spasemo evrozonu od grčkog bankrota jer će više štetiti vama nego nama, pa vi kako 'oćete...

 

Tako i meni izgleda, kao slepi brinkmanship, i potpuno se slažem da ova dva treba tako da kažu, jer ne znam puno o ekonomiji ali mi je jasno da bi default dok je Grčka u zoni evra bio veoma bolan za celu evrozonu.

Mislio sam da možda ima još nešto, ali ako je ovo krajnji politički domet Brisela trenutno, onda ovo neće valjati.

Link to comment

Mozda je bilo ranije i neko objasnjavao:

Jel "default" bankrot samo za drzave pa se drugacije zove?

Default ti je svaki bankrot, lični, privredni ili državni. 

 

Koristimo reč "default" da bi zvučali važnije.

Link to comment

Evo i Krugmanovog komentara http://krugman.blogs.nytimes.com/2015/02/16/athenae-delenda-est/

 

 

Athenae Delenda Est

OK, this is amazing, and not in a good way. Greek talks with finance ministers have broken up over this draft statement, which the Greeks have described as “absurd.” It’s certainly remarkable. On my reading, here’s the key sentence:

The Greek authorities committed to ensure appropriate primary fiscal surpluses and financing in order to guarantee debt sustainability in line with the targets agreed in the November 2012 Eurogroup statement. Moreover, any new measures should be funded, and not endanger financial stability.

Translation (if you look back at that Eurogroup statement): no give whatsoever on the primary surplus of 4.5 percent of GDP.

There was absolutely no way Tsipras and company could sign on to such a statement, which makes you wonder what the Eurogroup ministers think they’re doing.

I guess it’s possible that they’re just fools — that they don’t understand that Greece 2015 is not Ireland 2010, and that this kind of bullying won’t work.

Alternatively, and I guess more likely, they’ve decided to push Greece over the edge. Rather than give any ground, they prefer to see Greece forced into default and probably out of the euro, with the presumed economic wreckage as an object lesson to anyone else thinking of asking for relief. That is, they’re setting out to impose the economic equivalent of the “Carthaginian peace” France sought to impose on Germany after World War I.

Either way, the lack of wisdom is astonishing and appalling.

Edited by reginald
Link to comment

Politički gledano - takva besprizorna bahatost  bi izazvala lančanu reakciju. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Politički gledano - takva besprizorna bahatost  bi izazvala lančanu reakciju. 

 

Pa lancanu reakciju bi izazvao i dil sa Grckom jer bi onda svi drugi trazili to isto a za to jednostavno nema para niti bi to moglo politicki da prodje.

Granica je dostignuta, izbori su na pomolu u Spaniji i to je kljucno.

Ovde je u pitanju politicko prezivljavanje a strategija sukoba sa EU koju je odabrala Siriza je ocigledno promasena.

Trebali su prvo da se razracunaju sa domacim profiterima, pokazu neki kredibilitet u smanjenju korupcije a zatim traze podrsku EU.

Ovako, samo traze bez ikakvih garancija kao i prethodne vlade da bi zatim opet sve doslo pred utlimatum.

Link to comment

+1

 

opasnost za eu nije toliko grčka nego pre svega druge veće članice (španija, možda i italija), boje se domino efekta i to s određenim razlogom ako vidimo predizbornu dinamiku.

Link to comment

crtica iz prilično besmislenog pismenog zadatka jednog francuza, a čovek je i 'profesor' a i 'viši savetnik' tamo negde... jako  :isuse: 
 

"I izbor levičarske vlade u Grčkoj podstakao je pitanja da li je uvođenje evra bila dobra ideja."

 
'project-syndicate' uradak, objavljeno u Danasu

 

malo sam se prisetio onog istraživanja što je EU obavila prošle godine, a neko ovde linkovao - kad su naučno utvrdili da je EU organizacija odlična, nego narod ništa ne valja :)

Link to comment

Pa lancanu reakciju bi izazvao i dil sa Grckom jer bi onda svi drugi trazili to isto a za to jednostavno nema para niti bi to moglo politicki da prodje.

Granica je dostignuta, izbori su na pomolu u Spaniji i to je kljucno.

Ovde je u pitanju politicko prezivljavanje a strategija sukoba sa EU koju je odabrala Siriza je ocigledno promasena.

Trebali su prvo da se razracunaju sa domacim profiterima, pokazu neki kredibilitet u smanjenju korupcije a zatim traze podrsku EU.

Ovako, samo traze bez ikakvih garancija kao i prethodne vlade da bi zatim opet sve doslo pred utlimatum.

 

Andurile, jasno ti je valjda da je ovde u pitanju cist slucaj. Slucajno se desilo da su izbori samo nepun mesec pred obnavljanje aranzmana. Niko ne moze da se "razracuna sa domacim profiterima" koji su svoje pozicije gradili decenijama za toliko malo vremena, osim ako nece da primenjuje totalno revolucionarne i vanpravne metode. 

Link to comment

Pa lancanu reakciju bi izazvao i dil sa Grckom jer bi onda svi drugi trazili to isto a za to jednostavno nema para niti bi to moglo politicki da prodje.

Granica je dostignuta, izbori su na pomolu u Spaniji i to je kljucno.

Ovde je u pitanju politicko prezivljavanje a strategija sukoba sa EU koju je odabrala Siriza je ocigledno promasena.

Trebali su prvo da se razracunaju sa domacim profiterima, pokazu neki kredibilitet u smanjenju korupcije a zatim traze podrsku EU.

Ovako, samo traze bez ikakvih garancija kao i prethodne vlade da bi zatim opet sve doslo pred utlimatum.

 

Tvoj optimizam je prosto zarazan  :D

Na osnovu čega misliš da je strategija Sirize pogrešna, osim što ne mogu da tempiraju vreme u skladu sa onim što smatraš odgovarajućim redosledom poteza?  

Ju, zamisli da i u drugim zemljama ljudi počnu da shvataju da ne žive u najboljem od svih svetova i da imaju mogućnost izbora, gde sme da se dozvoli tako nešto? 

edit: dodala reč

Edited by Notorious
Link to comment

 

Moje iskustvo iz Ekvadora je takvo da ne treba mesati lenjost sa neefikasnoscu i niskom produktivnoscu. Tu moze da lezi paradoks. Rade i Spanci i Grci, ali kako i sta? Da li je to produktivno? Da li moze uz manje rada i bolju organizaciju da se postigne isti rezultat? Da li zaposlene u javnom i privatnom sektoru boli dupe da se cimaju, napreduju, uce nove tehnike i sl. ako su mogucnosti vertikalnom napredovanja nikakve i/ili zavise od veza? 

To mi deluje kao vaznije za razumevanje tog jaza u percepciji sevenjaka i juznjaka.

 

Jeste. Meni je ta tema o lenjosti i samom broju radnih sati malo bitna u ovom momentu. A može da podeli ljude na najgluplji mogući način.

 

Što se tiče njihovog javnog sektora i pitanja korumpiranosti i partijskog zapošljavanja izgleda kao dobra priča da se stvar može poboljšati ako se te stvari srede. Ali i to može biti pucanj u prazno. Oni su sada bukvalno došli u stadijum kada kažu: "Jel nam treba likovno u školama? Pa možda i ne treba. Aha, ajde onda da vidimo koliko može da se uštedi kada otpustimo sve nastavnike likovnog".

Link to comment

Andurile, jasno ti je valjda da je ovde u pitanju cist slucaj. Slucajno se desilo da su izbori samo nepun mesec pred obnavljanje aranzmana. Niko ne moze da se "razracuna sa domacim profiterima" koji su svoje pozicije gradili decenijama za toliko malo vremena, osim ako nece da primenjuje totalno revolucionarne i vanpravne metode. 

 

Naravno da ne moze preko noci - ali, zato moze preko noci da se napravi ihahaj simbolickih poteza. Umesto toga smo imali ruske ambasadore, koaliciju sa anti-EU konzervativnim desnicarima i pravljenje nacistickih poredjenja. Mene zato uopste ne cudi ova reakcija EU.

 

Tvoj optimizam je prosto zarazan  :D

Na osnovu čega misliš da je strategija Sirize pogrešna, osim što ne mogu da tempiraju vreme u skladu sa onim što smatraš odgovarajućim redosledom poteza?  

Ju, zamisli da i u drugim zemljama ljudi počnu da shvataju da ne žive u najboljem od svih svetova i da imaju mogućnost izbora, gde sme da se dozvoli tako nešto? 

edit: dodala reč

 

Vec sam objasni zasto je strategija pogresna - EU im je mogao biti saveznik u borbi sa sistemskim elitama u Grckoj koje su zapravo pravi problem te zemlje od pocetka.

Sto se tice izbora, naravno da Grci imaju izbor ali ga isto tako imaju i severnjaci a tamo sve ide u pravcu - dosta je bilo solidarisanja, hocemo da vidimo reforme.

Btw. ovog vikenda su bili izbori u Hamburgu - CDU je pukao i spao na 15%, liberali i ona nova anti-Evro partija su im uzeli dosta glasova a to ce se tako nastaviti u svim zemljama severne Evrope od kojih se ocekuje da dalje placaju bez ikakvih garancija.

Link to comment

Naravno da ne moze preko noci - ali, zato moze preko noci da se napravi ihahaj simbolickih poteza. Umesto toga smo imali ruske ambasadore, koaliciju sa anti-EU konzervativnim desnicarima i pravljenje nacistickih poredjenja. Mene zato uopste ne cudi ova reakcija EU.

 

Realno, reakcija EU nema sa ovim nikakve veze. Novac je tu u pitanju.

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...