Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Spustio je Cipras dosta loptu, mozda i bude nesto od njega. Evo berza je odmah pozitivno odreagovala.

 

Jebala te berza. Apsolutno nebitno.

Stavise, da vidimo koje su firme u atinskom indeksu, pa da vidimo kakva je struktura tih industrija.

Svaki korak ka restrukturizaciji, recimo, znacice pad berze jer monopolske rente mogu da odu.

Link to comment

Može biti, samo što će ovaj pomiriti™ ta dva sveta tako što će 100% uvažiti onaj realni™ i onako pomirljivo pustiti onaj revolucionarni niz WC šolju.

 

Što bi bilo sasvim OK da ga na vlast nije dovela ponuda biračima da svi zajedno malo više budu revolucionari a malo manje realisti.

 

S druge strane, ako bas nista ne bi izmuzao i dao gradjanima, ode vecina, i ode vlast. Sa 149 poslanika i prilicnim brojem hard core levicara u pokretu, on po definiciji mora da igra  kompromisno. S obzirom na smanjene mogucnosti partijskog zaposljavanja ne znam da li ce te levicare moci da potkupi.

Link to comment

Za sada se radi o cisto politickom nivou i tome kakvo raspolozenje vlada medju investitorima. Daleko od toga da je nebitno. Dobro je za Grcku da dolazak Sirize vise ne izaziva paniku i odliv kapitala. Samo im to jos treba.

Link to comment

Za Ciprasa uopste nema smisla da udara jako sada.

Poenta je da se uspostave neki razgovori i saceka pobeda Podemosa u Spaniji.

Zatim Grcka, Italija i Spanija mogu da uspostave blok protiv severnjaka sa Francuskom izmedju.

I sve to nece biti samo oko ekonomskih tema nego i oko spoljne/bezbednosne politike.

Stvaranje blokova unutar EU tokom krize je neminovno ukoliko se dalje bude cekalo sa federalizacijom.

 

pomalo na tu temu, jedan italijanski ekonomista

 

http://www.eutopiamagazine.eu/en/innocenzo-cipolletta/speakers-corner/model-economic-growth-europe

 

 

Europe must find in its internal demand the driving force for its growth, because an area so rich and developed cannot depend on the cyclical evolutions of the emerging areas.

 

This does not mean giving up exports and competitiveness. On the contrary: it means moving upwards in the spectrum of production, opening up new fields of research and developing new living demands that will then be exported in the other countries and geographical areas.

 

Further, such focus on internal growth is necessary also to keep our export businesses growing. In fact, if we want to give continuity to the development process and sustainable competitiveness, the production structure must be solid in all its parts.

 

A country’s export capacity lies not only on the costs and quality of the products of the exporting businesses, but also and most of all on the surrounding production environment that provides them with the necessary parts, services, professionalism, knowledge and so forth.

 

Policies that only favour exports would end up drying up the surrounding environment, which, rather, is based essentially on internal demand. Cutting down on wages, seeking subcontractors in countries with lower costs of labour, cutting down on public expense so as to reduce taxes and costs of production ends up making a desert of the environment surrounding the export businesses, with the risk of killing them off progressively too, by the lack of productive factors or because they will eventually move where those factors still exist.

 

The European Union will either be a great internal market that will drive the rest of the world to growth, or it will be the sum of many small markets that wage war on each other so as to hold on to their quota of the international market at the expense of the emerging countries: and this would mean the end of United Europe.

Link to comment

Za sada se radi o cisto politickom nivou i tome kakvo raspolozenje vlada medju investitorima. Daleko od toga da je nebitno. Dobro je za Grcku da dolazak Sirize vise ne izaziva paniku i odliv kapitala. Samo im to jos treba.

 

Raspolozenje medju investitorima je u vezi sa njihovim investicijama, a one zavise i od ovoga o cemu sam pisao.

 

Bilo bi lepo videti strukturu atinskog indeksa i koje su kompanije glavne u pomeranju cena.

Link to comment

 

 

Mislim, ako je sve sto je potrebno upumpavanje para u agregatnu traznju da bi se povecala produktivnost, inovativnost, sinergijski efekti okruzenja kako to da je Grcka u govnima?

I zasto je Italija primenjivala non-stop race to the bottom devalvacijom lire dok jos evra nije bilo?

I kako to da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva?

 

Uzasno tanak i neubedljiv blog, a najsmesniji je onaj deo o porezima i okruzenju.

Link to comment

Dobar tekst ali pomalo uopsteno.

 

Bio bi red reci tacno koji deo nacionalnih budzeta bi recimo trebala da preuzme EU u procesu federalizacije.

Koji porezi i sta bi se iz njih placalo.

 

Poljoprivreda je sada glavna, nauka i technologija bi takodje trebala da bude vise na federalnom nego na nacionalnom nivou.

Za mene najvaznija stavka je zapravo obrazovanje jer je svima u interesu da postoje univerzalni obrazovni standardi u svim delovima.

Nesto slicno bi trebalo da vazi i za zdravstvo - univerzalni minimalni zdravstveni standard.

Zatim delovi kljucne infrastrukture, putevi, zeleznice, itd.

Dalje, granicne sluzbe, spoljna politika, delovi vojske i policije.

 

Medjutim, istovremeno treba spreciti da se na federalni nivo prebacuju stvari koje je lako proneveriti kao sto su nacionalni i lokalni dugovi, lokalna administracija i lokalna infrastruktura. Kao i u SAD, mora da postoji mogucnost bankrota gradova i citavih drzava ukoliko funkcionisu neodgovorno.

 

Link to comment

Mislim, ako je sve sto je potrebno upumpavanje para u agregatnu traznju da bi se povecala produktivnost, inovativnost, sinergijski efekti okruzenja kako to da je Grcka u govnima?

I zasto je Italija primenjivala non-stop race to the bottom devalvacijom lire dok jos evra nije bilo?

I kako to da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva?

 

Uzasno tanak i neubedljiv blog, a najsmesniji je onaj deo o porezima i okruzenju.

 

ok, ti o tim mehanizmima znas vise, ja sam vise postavio kao jos jedno misljenje o potrebi veceg ujedinjavanja evrope. Sto se tice nemackog radnog zakonodavstva, meni se cini da su oni to uradili na vreme. sto je za pohvalu, ok, ali sada su druge prilike, posebno u juznoj evropi. Meni se svidja i onaj deo koji govori o tome da nemackom izvozu pashe to sto evro nije toliko jak koliko bi bio da je evro valuta samo tzv. severne evrope. Prosto upumpavanje para u agregatnu traznju ni ja ne mislim da je resenje, ali ne mislim ni da je resenje ovo sto se nudi grckoj, spaniji i ostalima (pa i srbiji na kraju krajeva)

Link to comment

Mislim, ako je sve sto je potrebno upumpavanje para u agregatnu traznju da bi se povecala produktivnost, inovativnost, sinergijski efekti okruzenja kako to da je Grcka u govnima?

I zasto je Italija primenjivala non-stop race to the bottom devalvacijom lire dok jos evra nije bilo?

I kako to da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva?

 

Uzasno tanak i neubedljiv blog, a najsmesniji je onaj deo o porezima i okruzenju.

 

Nije mi jasno ovo pitanje za Grcku? Pa zar nisu zadnjih par godina smanjili javnu potrosnju, dakle agregatnu traznju, pa GDP i na kraju relativno povecali dug?

 

Kako ti znas da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva? Propali bi da imaju vece place i da vise trose?

Link to comment

Dobar tekst ali pomalo uopsteno. Bio bi red reci tacno koji deo nacionalnih budzeta bi recimo trebala da preuzme EU u procesu federalizacije. Koji porezi i sta bi se iz njih placalo. Poljoprivreda je sada glavna, nauka i technologija bi takodje trebala da bude vise na federalnom nego na nacionalnom nivou. Za mene najvaznija stavka je zapravo obrazovanje jer je svima u interesu da postoje univerzalni obrazovni standardi u svim delovima. Nesto slicno bi trebalo da vazi i za zdravstvo - univerzalni minimalni zdravstveni standard. Zatim delovi kljucne infrastrukture, putevi, zeleznice, itd. Dalje, granicne sluzbe, spoljna politika, delovi vojske i policije. Medjutim, istovremeno treba spreciti da se na federalni nivo prebacuju stvari koje je lako proneveriti kao sto su nacionalni i lokalni dugovi, lokalna administracija i lokalna infrastruktura. Kao i u SAD, mora da postoji mogucnost bankrota gradova i citavih drzava ukoliko funkcionisu neodgovorno.

 

Apsolutno. 

 

No to onda opet znaci "hard budget constraint" za Grcku i Italiju za nadleznosti na nacionalnom nivou. Super bi takva federalizacija bila prihvacena u tim drzavama.

 

Evro ne bi bio u opsanosti jer bi garancije vazile samo za mnogostruko uvecani federalni budzet, a na lokalu bi kamatne stope porasle iha haj.

 

Pre ce biti da juznjaci hoce obrnutu socijalizaciju gubitaka: kako ste spasli banke, spasite nas.

Link to comment

ok, ti o tim mehanizmima znas vise, ja sam vise postavio kao jos jedno misljenje o potrebi veceg ujedinjavanja evrope. Sto se tice nemackog radnog zakonodavstva, meni se cini da su oni to uradili na vreme. sto je za pohvalu, ok, ali sada su druge prilike, posebno u juznoj evropi. Meni se svidja i onaj deo koji govori o tome da nemackom izvozu pashe to sto evro nije toliko jak koliko bi bio da je evro valuta samo tzv. severne evrope. Prosto upumpavanje para u agregatnu traznju ni ja ne mislim da je resenje, ali ne mislim ni da je resenje ovo sto se nudi grckoj, spaniji i ostalima (pa i srbiji na kraju krajeva)

 

To ti kazem, zal za devalvacijom lire i drahme kao osnovnim mehanizmom stvaranja kompetitivnosti.

 

Federalizacija ili cao evro jesu jedine dve izvodljive opcije, no federalizacija i pumpanje traznje nece proizvesti vecu produktivnost i kompetitivnost sto ovaj clanak ima kao centralnu tezu. Federalizacija je nuzna bas da bi se vodila koherentnija fiskalna i monetarna politika tako da se smanji sistemski rizik prelivanja kriza gde bi, sa reduciranim ovlascenjima svaka drzava bila sama se gazda a ne bi mogla da ucenjuje vadeci se na sistemski rizik.

Link to comment

Nije mi jasno ovo pitanje za Grcku? Pa zar nisu zadnjih par godina smanjili javnu potrosnju, dakle agregatnu traznju, pa GDP i na kraju relativno povecali dug?

 

Kako ti znas da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva? Propali bi da imaju vece place i da vise trose?

 

Znam, jer je to opstepoznata stvar. Kriza devedesetih, Srederova Agenda 2000, i slicno.

Zaista je politicki nelogicno, sa nemackog stanovista, optuzivati Nemce sto su uspesni i sto su svoju zrtvu napravili na vreme dok su Francuzi uvodili 35satnu radnu nedelju.

Edited by Budja
Link to comment

Nije mi jasno ovo pitanje za Grcku? Pa zar nisu zadnjih par godina smanjili javnu potrosnju, dakle agregatnu traznju, pa GDP i na kraju relativno povecali dug?

 

Kako ti znas da je Nemacka svoju kompetitivnost povecala bas promenom radnog zakonodavstva? Propali bi da imaju vece place i da vise trose?

 

Nenaplativi plasmani banaka se pretvaraju u javni dug i on raste. Konstantno opadanje privrede znači i da banke neće moći da naplate potraživanja. Ako bi banke propale onda bi to povuklo i onaj zdravi deo privrede pa se zato one spašavaju upumpavanjem dodatnog novca. Sa druge strane država nije u mogućnosti da se zadužuje kako bi finansirala budžetski deficit. Tamo gde država ima monetarni suverenitet može se intervenisati devalvacijom, što je u suštini isto što i prebacivanje duga na građane, ali ako se to uradi na vreme onda to ne bude tako drastično. Zatim se očekuje i oporavak privrede i njena veća konkurentnost. Naravno, ako to izostane onda opet ne valja.

 

Mislim da efekti agende 2010 nisu upitni kada je Nemačka u pitanju. Samo je pitanje da li to funkcioniše tako i u drugim slučajevima.

Link to comment
×
×
  • Create New...