Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ciprasova vlada odlučila je da vrati na posao skoro 600 radnica koje su protestovale od 2013, kada ih je, u okviru mera štednje, otpustila prethodna vlada, prenosi Al Džazira.
 
Vlada je, sa druge strane, odlučila da otpusti deo savetnika u ministarstvima. 
 
"Jedan od naših prvih poteza će biti trenutno smanjenje troškova ministarstava. Recimo, smanjićemo broj savetnika, a taj rez u troškovima će omogućiti ponovno zapošljavanje čistačica u ministarstvima", rekao je novi grčki ministar finansija, Janis Varufakis. 
 
Grčka levičarska partija Siriza, koja je odnela ponudu na vanrednim parlamentarnim izborima, obećala je radikalne ekonomske promene i odustajanje od budžetske štednje, navodeći da će se boriti da grčki javni dug bude većim delom otpisan. 
 
Svega nekoliko dana nakon izbora, međutim, vrednost akcija grčkih banaka pala je 22 odsto, a troškovi na ime otplate kratkoročnih kredita porasli su 17 odsto. 
 
Nemački ministar ekonomije, Zigmar Gabrijel, poručio je da je neispunjavanje obaveza koje je Atina preuzela u zamenu za pakete pomoći nezamislivo, jer gradjani evrozone imaju pravo da vide da se poštuju uslovi pod kojima je Grčka spašena od bankrota. 
 
"Naš cilj mora biti da zadržimo Grčku u evrozoni, ali mora postojati i fer pristup prema našoj populaciji. Grčka ne može jednostavno izabrati šta želi, a šta ne, i očekivati od suseda da priskoče u pomoć", izjavio je Gabrijel. 
 
Grčki partneri iz evrozone pozajmili su Atini skoro 200 milijardi evra u nekoliko faza, putem Evropskog fonda za finansijsku stabilnost i kroz bilateralne zajmove, pri čemu je doprinos Nemačke, kao najveće evropske privrede, bio najveći.

 

 

Link to comment

To cemo tek da vidimo. Jeste stampanje pare malo podiglo ekonomiju (iako nije jasno koliki je tu multiplikator u pitanju, i koliko je zavrsilo u assets a ne obrtanju), ali je prvi put FED izvor rizika. Zbog deflatornih pritisaka to se sada ne vidi, videcemo sistem prilikom prve sledece krize.

 

Lako je otpisivati rigoroznu fiskanlu politiku kao passe. No, sasvim sam siguran da zemlje Juzne Amerike koje su rutinski prevladale krizu 2008. kada je doslo da privremenog pada cene primarnih prozivoda jer su imale zdrave javne finansije.

 

O tim stvarima znas vise od mene, ja samo mislim da pola Evrope nema vremena da razmislja sta ce biti tokom neke sledece krize ako ovu uspeje bar nekako da ublaze. A i nisam mislio samo na stampanje para, nego na jos par stvari, koje, pak nemaju mnogo veze sa ovom temom, pa neki drugi put o tome. 

Link to comment

.......

 

Cipras vraca na posao 600 cistacica, otpusta savetnike:

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/cipras-otpustio-savjetnike-a-na-posao-vratio-600-cistacica/798172.aspx

Mozda ce da uruci otkaze profesorima na univerzitetu i zamandali Akademiju nauka i umetnosti zarad zaposljavanja kafe-kuvarica, portira i nocnih cuvara.  Kao onomad kada je Robespjer zaposljavao pletilje na galerijama narodnih sudova da vriste uaaa!!! kada su ljudima kao Lavoazije donosene smrtne presude.

Link to comment

meni forumska atmosfera vonja na ondašnju euforijicu oko ustanaka po okolnim pustinjama a znamo da se to nije završilo nikakvim osvešćivanjima naroda nego je bilo arapsko proljeće glave siječe džihad se zeleni svima osim meni  :fantom:

Link to comment

meni forumska atmosfera vonja na ondašnju euforijicu oko ustanaka po okolnim pustinjama a znamo da se to nije završilo nikakvim osvešćivanjima naroda nego je bilo arapsko proljeće glave siječe džihad se zeleni svima osim meni  :fantom:

 

reko Vucic kod nas nema nista otoga ne moras da brines  ^_^

Link to comment

reko Vucic kod nas nema nista otoga ne moras da brines  ^_^

 

Ma, ne, ne razumeš, najbolje je ničemu se pod kapom nebeskom ne radovati jer može da se završi loše. 

Link to comment

@laurnorman: Diplomats say Thu foreign mins discussion been "smooth" and close to agreement on extending targeted sanctions. #Greece didn't break ranks.

 

@laurnorman: Foreign mins removed explicit reference to further restrictive measures #EU #Russia one diplo says

 

@laurnorman: The "continued and growing" Russia support for rebels and Russia "responsibility" remains in EU foreign mins statement. Significant #Greece

Edited by Eraserhead
Link to comment

Mozda ce da uruci otkaze profesorima na univerzitetu i zamandali Akademiju nauka i umetnosti zarad zaposljavanja kafe-kuvarica, portira i nocnih cuvara.  Kao onomad kada je Robespjer zaposljavao pletilje na galerijama narodnih sudova da vriste uaaa!!! kada su ljudima kao Lavoazije donosene smrtne presude.

 

ali vredelo je to Francuskoj! dosla diktarura Napoleona pa Carstvo! pa dobro, nije bas uspelo carstvo ali je malo istumbalo Evropu, sve u svemu, Francuska je danas ugledna drzava, nuklearna sila i tako dalje, lepe citroene pravi a bogme i renoe, malo terora na pocetku, tjah, sta da se radi, narocito kada konkretno moja glava nije ispod seciva giljotine

Link to comment

Mozda ce da uruci otkaze profesorima na univerzitetu i zamandali Akademiju nauka i umetnosti zarad zaposljavanja kafe-kuvarica, portira i nocnih cuvara.  Kao onomad kada je Robespjer zaposljavao pletilje na galerijama narodnih sudova da vriste uaaa!!! kada su ljudima kao Lavoazije donosene smrtne presude.

 

Sta znam.

Iz isustva Srbije i Ekvadora, tvrdim da se za savetnike postavljaju i Kurta i Murta, koji bi u drugacijim okolnostima bili, je l, da "cistacice". 

Link to comment

@laurnorman: Diplomats say Thu foreign mins discussion been "smooth" and close to agreement on extending targeted sanctions. #Greece didn't break ranks.

 

@laurnorman: Foreign mins removed explicit reference to further restrictive measures #EU #Russia one diplo says

 

@laurnorman: The "continued and growing" Russia support for rebels and Russia "responsibility" remains in EU foreign mins statement. Significant #Greece

 

 

???

Protivreci sam sebi u dva tvita. Je li ima sankcija ili nema?

Link to comment

eee, kad Economist ovo pise, zadnje vreme doslo :D

 

 

So in the end, Greece will probably force Europe to make some hard choices. With luck it will be towards the good outcome outlined above. Greek voters may be living in a fool’s paradise if they think Mr Tsipras can deliver what he says, but the Germans too have to look at the consequences of their obstinacy. Five years after the onset of the euro crisis, southern euro-zone countries remain stuck with near-zero growth and blisteringly high unemployment. Deflation is setting in, so debt burdens rise despite fiscal austerity. When policies are delivering such bad outcomes, a revolt by Greek voters was both predictable and understandable.

 

If Mrs Merkel continues to oppose all efforts to kick-start growth and banish deflation in the euro zone, she will condemn Europe to a lost decade even more debilitating than Japan’s in the 1990s. That would surely trigger a bigger populist backlash than Greece’s, right across Europe. It is hard to see how the single currency could survive in such circumstances. And the biggest loser if it did not would be Germany itself
 

 

Vucic je klasican naslednik Milosevica. Nepogresivo uspe da se ukrca na pricu koja se blizi kraju...

Link to comment

???

Protivreci sam sebi u dva tvita. Je li ima sankcija ili nema?

Situacija se izgleda jos uvek "razvija". Stavio sam prvo prvi pa su onda izasla druga dva

Link to comment
×
×
  • Create New...