Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

sta se uzbudjujes, ljudi masovno nemaju pojma o meritumu svog politickog opredeljenja. to je prosto pitanje trenda i nista vise. danas IPA, sutra porter, prekosutra staut.

Па, да. А ја верујем да ће Сиризу која има пет различитих укуса™ православна браћа платити 2.100 динара да би њих пет сркнуло по гутљај.

Link to comment

italijanski 10y bond danas porastao za 1.2%, da se Siriza desila pre 3-4 godine to bi bilo preko20%. Mislim na Day after.

nema panike za grexit.

 

To samo znaci da su trzista pre izbora ukalkulisala smak sveta sekund nakon izbora. Skok danas nije previse relevantan.

Link to comment

ako mi objasnite tacno na osnovu koje vrline vezane za ekonomiju i finansije grcke iz njene moderne istorije to treba da se desi, kao sto je u slucaju nemacke 1953. postojao vise nego ocigledan osnov, onda cu prihvatiti da sam u krivu. 

 

A na osnovu koje nemacke vrline je trebalo tada pomoci toj zemlji da ponovo postane najjaca ekonomija u Evropi? Posto se to dva puta do tada desilo i završilo se kako se završilo.. Odgovor je - nije se gledalo nazad, nego napred, što treba i sada. I nije ovo samo pitanje Grčke, tu je cela južna Evropa, bez toga nema EU. 

Link to comment

pa šta su žrtvovali? :D dali su im zajam da njima vraćaju dugove koje su delom otpisali da bi makar totalnom laiku izgledalo makar malo verovatno da je teoretski moguće da ih vrate. 

 

Ne, ovde se postavlja, na simboličkom nivou, jedno krucijalno pitanje - jel Evropa postoji ili ne. A, samo da znate, odgovor na to pitanje je daleeeeko od toga da je čisto ekonomski. Amerikanci se verovatno smeju široko danas, a Rusi onako malo potuljenije, kiselkasto, ali ipak zadovoljno. Politics, no way out of it. 

 

MM, istoricar progovara iz tebe.

 

Kazes, samo su dali zajam. Well, mogli su isti zajam da daju nekom drugom koji bi taj dug platio. Podsetimo se: Grcka je jeftino pozajmljivala usled garancija Nemacke. 

Protivargument je: "ali nemacka privreda je profitirala of tih zajmova jer su Grci kupovali od Nemaca".

No, gde je tu nemacka krivica? Koliko je oruzja kupovano od Nemacke a koliko od Francuske, recimo?

I zasto je Angela kriva sto je lokalna elita korumpirana?

 

No, ako cemo siru sliku: pretpostavljam da je tvoja ideja ideja o solidarnosti drzava. Well, solidarnost mora ide u oba pravca a ne samo u jednom. Dok god se igra blame game, Nemci su krivi, od Evrope nema nista i to ne nemackom zaslugom.

Link to comment

A na osnovu koje nemacke vrline je trebalo tada pomoci toj zemlji da ponovo postane najjaca ekonomija u Evropi? Posto se to dva puta do tada desilo i završilo se kako se završilo.. Odgovor je - nije se gledalo nazad, nego napred, što treba i sada. I nije ovo samo pitanje Grčke, tu je cela južna Evropa, bez toga nema EU. 

 

Da se nadovezem na moj prethoni post: Nemacka se denacifikovala. To je, dakle, dogovor za buducnost. Sta Grcka nudi zauzvrat Evropi i Nemackoj kao garanciju?

Link to comment

A na osnovu koje nemacke vrline je trebalo tada pomoci toj zemlji da ponovo postane najjaca ekonomija u Evropi? Posto se to dva puta do tada desilo i završilo se kako se završilo.. Odgovor je - nije se gledalo nazad, nego napred, što treba i sada. I nije ovo samo pitanje Grčke, tu je cela južna Evropa, bez toga nema EU. 

 

 

londonski dogovor je realizovan na osnovu premise da nemacka ima dokazani kapacitet izgradnje ekonomije a da je bezbednosni okvir za to resen tako sto je komanda US army u evropi stacionirana u evropi imala pod sobom 250.000 vojnika na nemackoj teritoriji, dok bundesver te 1953. godine nije ni postojao.

 

ti mi reci sada koju racionalnu premisu vidis za grcki otpis duga? da EU vise nece biti EU ako nema grcke? evo ja se slazem ali ne vidim da ce istoricari voditi glavnu rec.

 

inace je bizarno da me neki ludi matori hipik pre 2 godine na plazi na lezbosu ubedjivao da grcka ima pravo da trazi otpis dugova po osnovu sto je na toj londonskoj konferenciji ona bila deo koalicije koja je nemackoj otpisala deo duga po osnovu ratnih reparacija (mislim 16 milijardi tadasnjih DM).

Link to comment

Da se nadovezem na moj prethoni post: Nemacka se denacifikovala. To je, dakle, dogovor za buducnost. Sta Grcka nudi zauzvrat Evropi i Nemackoj kao garanciju?

 

Unistavanje upravo one korumpirane sprege kapitala i politike koja je i dovela i do prezaduženosti i do neefikasnosti države. Premalo? Možda. Ali je prvi put da neko uopšte o tome ozbiljno priča i obećava i izgleda kao da ima nameru to da uradi, a i pregovarači sa druge strane nisu veverice, i oni znaju da je upravo to uzrok.

 

 

 

ti mi reci sada koju racionalnu premisu vidis za grcki otpis duga? da EU vise nece biti EU ako nema grcke? evo ja se slazem ali ne vidim da ce istoricari voditi glavnu rec.

 

Neće naravno, Političari će. 

 

A evo gore sam pokušao da odgovorim i na tvoje pitanje.

Edited by MancMellow
Link to comment
Vetar u ledja.

Занима ме хоће ли после грчих избора истраживачке агенције и медији имати образа да пишу да преко 50% Срба желу у ЕУ

 

 

ЧЕСТИТИКА АЛЕКСИСУ ЦИПРАСУ
26. јануар 2015.
 
Поштовани господине Ципрас,
упућујем Вам искрене честитке на убедљивој победи „Сиризе“ на парламентарним изборима уз жељу да успешно остварите обећања у нимало лаким околностима у којима се Грчка налази.
 
Ваша политика која се, између осталог, огледа у реченици да „штедња није део европских споразума, а да демократија и принципи суверенитета јесу“ доказује да је у одређеној мери превазиђена подела на странке левице и деснице.
 
Странке се, на политичкој сцени данашње Европе, пре свега деле на „суверенистичке“, које превасходно воде рачуна о интересима своје земље и грађана, и на „пробриселске“, које се руководе интересима бриселске бирократије, Међународног монетарног фонда и међународних кредитора.
 
Верујем да ће Ваша победа, као доказаног пријатеља Србије, поред опоравка грчког друштва и економије допринети и даљем јачању пријатељских односа Грчке и Србије.
 
др Санда Рашковић Ивић
Председница Демократске странке Србије

 

 

Edited by Eraserhead
Link to comment

Da se nadovezem na moj prethoni post: Nemacka se denacifikovala. To je, dakle, dogovor za buducnost. Sta Grcka nudi zauzvrat Evropi i Nemackoj kao garanciju?

Komunizam [emoji1]
Link to comment

Da se nadovezem na moj prethoni post: Nemacka se denacifikovala. To je, dakle, dogovor za buducnost. Sta Grcka nudi zauzvrat Evropi i Nemackoj kao garanciju?

 

madman theory igru - "obećavam da neću popizdeti i napraviti haos ako mi učinite plezir".

Link to comment

Unistavanje upravo one korumpirane sprege kapitala i politike koja je i dovela i do prezaduženosti i do neefikasnosti države. Premalo? Možda. Ali je prvi put da neko uopšte o tome ozbiljno priča i obećava i izgleda kao da ima nameru to da uradi, a i pregovarači sa druge strane nisu veverice, i oni znaju da je upravo to uzrok.

 

 

Nisam siguran da se o tome prvi put govori, i jos sam manje siguran da Syriza ima ideju kako to uciniti (videti porgram Syrize koji je yolo postavio).

 

Uostalom, to se vidi po tome sto je glavni izborni adut "dole stednja", a ne "dole korupcija". To su razlicite stvari. 

 

Paul Mason u clanku iz Guardiana koji si postavio (a i sam si rekao nesto na tu temu) je u pravu da Cipras oligarsima nista ne duguje, i to  je dobra vest. Losa vest je da je verovatnije da se obracuna sa oligarsima putem masnih poreza na nezakoniti profit, parcijalnu nacionalizaciju, porez na brodogradnju itd. umesto prosirivanja konkurencije.

Link to comment
×
×
  • Create New...