Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

je, boli ih uvo. realno ih drže u šaci samo malo manje nego ovi njih, evro pao na najniže u 11 godina u odnosu na dolar. Ali to nije bitno, bitno je - promena perspektive. Ako jedna po jedna zemlja odbija da je austerity put u oporavak, Merkelka će morati drastično da menja politiku. Ili da svesno razbija EU. Za kraj, ne verujem da je i ovom našem nešto mnogo drago zbog ovoga i to me, priznajem, raduje. Sprega političke i ekonomske (u južnoevropskom slučaju uglavnom tajkunsk'magnatske) oligarhije mora biti "razbivena", za početak idejno. Inače će sve otići u pm. Mislim, možda ode i ovako, ali onako odlazi 100%

Како теби навијачке страсти помраче расуђивање најстрашније.  :isuse:

Link to comment

Ne znam, posmatrajući neke klince sa idejama socijalne pravde, želim da požele da stvarno pokušaju da se izbore za nešto bolje za sebe. Sa ovim nivom nataloženog treša koji nazivam iskustvom mogu samo da ih podržim i da se trudim da ne bedačim i ne kvarim. 

 

O, da, izborice se za sebe, kako vec ilustruje moj post sa jednim od celnika "Podemos". Zivi bili pa videli.

Link to comment

Lepa je zelja za promenom ali Grcku najverovatnije ceka vreme izneverenih ocekivanja a to onda moze da pukne na bilo koju strsnu. Istorija nas uci da ovakvi revolucionarni projekti ne proizvode poboljsanje sistema vec novu elitu i destabilizaciju celog sistema.

 

Jok, proizvode novu elitu uz zadrzavanje postojeceg sistema.

Ovo govorim iz iskustva zemlje koja je 2006. mislila da je revolucija stigla, kad ono corak.

Link to comment

o drzanju nemacke za jaja nema ni reci, naprotiv, produbljivanje rata grcke protiv nemacke je u najboljem duhu politike koju smo ziveli pre 20 godina. nemacka moze da ih najopustenije otrese i zatvori im vrata zapada na dugo vreme, sto u nekom scenariju kataklizme evra i njegovog svodjenja na nemacku valutu u cilju smanjivanja reperkusija po nemacku privredu nije varijanta koja je van pameti.

 

He hee, pa nije van pamet, ali tu ih cekaju neki drugi, a ne Grci. Sto ce reci, itekako ima da se mozga. O tome pricam.

 

Kasno je...

 

Mi smo, kao društvo, našu šansu sa željom za promenama ispucali već dva puta, u poslednjih 15 godina. Sledeći koji će nešto nuditi biće extremno desno i jebali smo ježa, kada narod njih izglasa, jer drugih neće biti, zato što su potrošeni. DS i SNS su naši PASOK i ND, ali mi nećemo imati Sirizu, nego Zlatnu zoru...

 

ALi, ja sam pesimista i loš prognozer, bar se nadam...

 

Ima jedna opcija koja nije ekstremna desnica, a koja nije istrosena, onako cisto racionalno gledano, ali nema sanse da je i pomenem  ^_^

 

Како теби навијачке страсти помраче расуђивање најстрашније.  :isuse:

 

Sto navijacke strasti, Cipras navija za United? :D Nemam navijackih strasti, smatram da je dobar deo njihovog programa utopija, ali rezultat mi se svidja na jednom sirem nivou tj mislim da pomaze ubrzavanje procesa na nivou EU, koji bi se, drzim, svejedno odigrali pa onda bolje sto brze

Edited by MancMellow
Link to comment

Meni je interesantan ceo taj kontekst sa Grčkom koji je ustvari tako sličan i Srbiji ali i drugim zapadnim zemljama - prazna kasa i kriza uzrokovane time što onihpar procenata drže više od pola novca i bogatstava ali ne plaćaju porez, leči se time što se njihov poreski dug prebacuje na obične građane, koji se istovremeno ostavljaju bez posla kojim bi te povećane poreze a i druge troškove života plaćali.

Šteta samo što Siriza imho ne može da uspe, kao što je neko linkovao neki članak da je grčka oligarhija preživela Nemce, nestabilnost i sve promene partija do sad, tako će i ovo. Ne verujem da siriza ima neke mehanizme i ideju kako da utiče na uzrok ovih ekonomskih problema, dodati pri tom da Evopa ne voli levičarske vlade i da će se sa svoje strane truditi da ih blokiraju kad god mogu... ja barem ne vidim kao bi ovo sa sirizom moglo da uspe.

Link to comment

Pozicije Srbije i Grcke su slicne samo zbog ekonomske krize, ali politicki i strukturno su to dve razlicite price. Dok je u Srbiji trenutno dominantna populisticka EU agenda, dotle u Grckoj pobedjuje ekonomski evroskepticizam. Pritom, u Srbiji je potpuno prazan prostor za tzv. ekonomski i socijalni patriotizam koji je Siriza u Grckoj izmonopolisala. Zasad taj prostor ovde niko ozbiljan ne napada sa levice, da li ce neku uleteti zdesna videcemo. U svakom slucaju, takva desnica nece biti bliza Zlatnoj zori iza koje se kriju grcki bogatasi, vec levonacionalisticka, sto i jeste negde srpska tradicija. Takodje, bilo koja izvorno  levicarska prica koja makar malo ne bude igrala na nacionalnu kartu ovde ostace na margini duze vreme.

Edited by Yoda
Link to comment

Pa ja više i mislim na taj ekonomski momenat sa vrlo globalnom pričom pomeranja ravnotežnije ekonomske raspodele iz post WWII perioda ka sve većem koncentrisanju bogatstva u malom krugu ljudi koji ne plaćaju poreze, dok se srednja klasa i budžet zajedno osiromašuju i proizvode ove socijalne tenzije i ono što mi iz običnih klasa percipiramo kao ekonomsku krizu (dok velike svetske kompanije prijavljuju sve veće promete i nikad su uspešnije).

Leve partije u Srbiji su posle raspada SFRJ i JUL/SPSa 90tih neinteresentna opcija u Srbiji, bar zasad.

Link to comment

 

 

Cini mi se da je otac Galo, koji je preminuo pre 2 godine. 

 

U ranim danima komunisticke vlasti u Srbiji bila je medju SKOJ-evcima prilicno popularna jedna pesma, otprilike ovako:

"Mi skojevci volimo Hrista zato sto je i on bio komunista!"

 

to Yoda:

Pitao si me juce "sta mi bi". Imam pravo ponekad da imam neke nade, pa mozda i samo zelje, da svet moze da se promeni na bolje. Svojim raciom znam da se to nece desiti, ali se ipak nadam :)

 

Pozdrav,

X500

Edited by x500
Link to comment

Ma ne to, to je ok, nego sto se Cipras poredi sa Klistenom kao duboki reformator drustvenih odnosa u Evropi. To jednostavno nije ista liga.

 

Da vidimo kome odgovara pobeda Ciprasa. Raznim evroskepticima? Da. Britanskom suzdrzavanju prema EU. Da. Rusima, u kontekstu destabilizacije EU preko evroskeptika dok traju ukrajinska kriza i sankcije? Da.

 

2015. ce biti najgora godina Angele Merkel. Za sada.

Edited by Yoda
Link to comment

Ma ne to, to je ok, nego sto se Cipras poredi sa Klistenom kao duboki reformator drustvenih odnosa u Evropi.

Yoda,

 

Napisao sam:

"Mozda ce jednog dana ovo biti novi ugaoni kamen Evrope kao sto su to bile reforme Klistena pre 2500 godina. ",

to je nada ili zelja da se nesto promeni.

 

Ne znaci da ce se stvarno desiti, ali bi, po meni, bilo jako lepo da se desi. 

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

 

SAD: Nadamo se saradnji sa SirizomIzvor: Tanjug

Vašington -- Bela kuća saopštila je da nada bliskoj saradnji sa budućom grčkom vladom, uz čestitke Grčkoj na uspešno održanim izborima.

 

U saopštenju izdatom nakon što je pobedu na prevremenim parlamentarnim izborima u Grčkoj odnela radikalna levičarska strana Siriza i to pre svega zahvaljujući tome što se protivi strogim merama štednje, Bela kuća navodi da se raduje budućoj tesnoj saradnji sa sledećom grčkom vladom.

Siriza je pobedila sa 36,34 odsto glasova birača i osvojenih 149 od 300 mesta u parlamentu, samo dva manje od apsolutne većine, pokazali su zvanični rezultati ministarstva unutrašnjih poslova.

 

Na osnovu prebrojanih 99,80 odsto glasova Siriza ima 8,5 odsto više glasova od konzervativne stranke Nova demokratija premijera Antonisa Samarasa koji je sa 27, 81 odsto glasova osvojila 76 mesta u grčkom parlamentu, javila je grčka novinska agencija ANA.

 

Lider Sirize Aleksis Cipras ponovio je juče obećanje da će ponovo pregovarati o uslovima za program pomoći Grčkoj sa EU i MMF.

 

On je u pobedničkom govoru poručio da Grčka okreće novi list i ostavlja iza sebe poniženja i katastrofalne stroge mere štednje.

 

Na rezultate izbora u Grčkoj, za koje i mediji i analitičari upozoravaju da bi mogli da uzdrmaju Evropu do korena kao i globalna tržišta, među prvima je reagovao premijer Velike Britanije Dejvid Kameron, rekavši da će pobeda Sirize proširiti ekonomsku nesigurnost po celoj Evropi i da to znači da Britanija mora da se drži njegovog plana sopstvene ekonomije.

 

Oglasio se i predsednik Bundesbanke Jens Vajdman koji je izrazio nadu da nova vlada u Atini neće davati lažna obećanja koja zemlja ne može da ispuni.

 

 

 
:sleep:
Link to comment
×
×
  • Create New...